rsz 1carnival freedom cruise ship

استان اصفهان

ارسال شده توسط: / 44 ۱

استان اصفهان و تاریخ و مناطق گردشگری آن که در این مقاله به صورت کامل درباره آن صحبت شده است

استان اصفهان

استان اصفهان و مناطق دیدنی و توضیحات آن

استان اصفهان با مساحتی حدود 105937 کیلومتر مربع مساحت در مرکز ایران واقع شده است. از شمال به استان های مرکزی ، قم و سمنان ، از جنوب به استان های فارس و کوهگیلویه و بویراحمد ، از شرق به استان های لرستان و چهارمهال و بختیاری محدود است. استان اصفهان یکی از بزرگترین مراکز تولید انواع مختلف صنایع دستی ایران محسوب میشود. این استان از قدیم الایام مهد هنرهای زیبا و صنایع ظریفه بوده است. تزئینات آجری ، کاشی کاری ، گچ بری ، و انواع خط در اثار تاریخی اصفهان ، از حدود قرن ها پیش تا دوره معاصر، بر اطراف و جوانب مناره ها ، و داخل و خارج مساجد ، قصرها و هنرهای زری دوزی و قلم کاری ، ترمه و نقره کاری و تذهیب و تحریر انواع کتاب ، قرآن و قطعات نگارگری و نقاشی جملگی به مرکزیت هنری اصفهان گواهی میدهند. شهر اصفهان با تاریخ بسیار کهن و آثار باستانی بیشمار ، از شهرهای نمونه جهان است و بنا به گفته آندره مالرو نویسنده و پژوهشگر فرانسوی فقط دو شهر فلورانس و پکن در دنیا با آن قابل مقایسه اند. آثار تاریخی اصفهان مجموعه ای از بهترین نمونه های بجا مانده از سبک های گوناگون معماری ایران در طول هزاران سال و بیشتر است و کیفیت این آثار چنان است که میتوان گفت بیشتر آثار بزرگ و شاهکارهای هنر معماری ایران پس از اسلام در اصفهان قرار دارد.

آثار تاریخی استان اصفهان

در آثار تاریخی اصفهان میتوان انواع و اقسام گمبدسازی ، کاشی کاری ، گچ بری ، مقرنس کاری ، منبت کاری و خوش نویسی را در عالی ترین شکل ممکن آن مشهاده کرد ، آثاری که نشانگره ذوق هنری کمال یافته و ایمان مذهبی هنرمندان سازنده آنهاست و بیننده را چنان مجذوب خود میکند که بی اختیار به درون زمان و فضایه خاص آنها کشیده میشود و در خود را در جهانی از روشنایی و لطافت و سبک بالی احساس میکند. از دوره قبل از اسلام ، چیزی بجز بقایای آتشکده ای در کوه آتشگاه بجا نمانده است و تقریبا تمامی آثار تاریخی بجا مانده مربوط به دوره اسلامی است. آثاری از تمامی دوره های تاریخی پس از اسلام بجا مانده است. به ویژه آثار دو دوره باشکوه از تاریخ اصفهان یعنی دوره سلجوقی و دوره صفوی برجستگی خاصی دارد، که هر کدام دارای ویژگی های خاص و سبک معماری منحصر به مفرد خود میباشد.

شهرهای مهم استان اصفهان

کاشان ، قمصر ، نیاسر ، نایین ، نطنز ، اردستان ، گلپایگان ، اصفهان ، خوانسار ، سمیرم ، شهرضا ، شاهین شهر و….

اماکن تاریخی ، طبیعی و دیدنی استان اصفهان 

میدان امام (میدان نقش جهان) استان اصفهان

در محل این میدان (قبل از آنکه شهر اصفهان به پایتختی صفویه انتخاب شود) باغی وسیع به نام نقش جهان وجود داشته است. در دوره شاه عباس اول ، آن باغ را تا حدود امروزی آن وسعت داده اند و در اطراف آن مشهورترین و عظیم ترین بناهای تاریخی اصفهان که شهره آفاق است ، مانند مسجد جامع عباسی (مسجدامام) و مسجد شیخ لطف الله و عمارت عالی قاپو و سردر قیصریه بوجود آمده است طول این میدان از شمال به جنوب بالغ بر 500 متر و عرض آن حدود 165 متر است. در قرن یازدهم هجری این میدان یکی از بزرگترین میدان های جهان ، و در دوره شاه عباس و جانشینان او محل بازی چوگان و رژه ارتش و چراغانی و محل نمایش های مختلف بوده است. دو دروازه سنگی چوگان از آن دوره هنوز در شمال و جنوب میدان از عظمت دیرین آن حکایت میکند.

 

میدان -قش-جهان-استان-اصفهان

 

مسجد جامع عباسی (مسجد امام) استان اصفهان

ساختمان مسجد جامع عباسی در ضلع جنوبی میدان تاریخی اصفهان در سال 1020 هجری به فرمان شاه عباس اول و در بیست و چهارمین سال سلطنت وی ساخت آن شروع شده است و به منظور تزیین میدان بزرگ ، در سال 1025 هجری و در حالی که هنوز معماران مشغول پی ریزی قسمت های دیگر مسجد بوده اند سردر نفیس کاشی کاری معرق آن را به اتمام رسانیده اند. در مدرسه جنوب غربی مسجد ، قطعه سنگ ساده ای به شکل شاخص در محل معینی تعبیه شده است که ظهر حقیقی اصفهان را در چهار فصل نشان میدهد و چنانکه میگویند ، محاسبه آن را شیخ بهایی دانشمند و فقیه و ریاضیدان معروف عهد شاه عباس انجام داده است. سطح فوقانی این شاخص به شکل مثلث قائم الزاویه است که ظهر را تعیین میکند و یک ضلع مجاور زاویه قائمه وصل به دیوار است و ضلع دیگر نماینده قبله مسجد است. از نکات جالب این مسجد انعکاس صوت درگنبد بزرگ جنوبی آن است. ارتفاع گنبد از این مسجد 52 متر و ارتفاع منارهای داخل آن 48 متر و ارتفاع مناره های سردر آن در میدان نقش جهان 42 متر است. این مسجد عظیم دارای دو شبستان قرینه در اضلاع شرقی و غربی صحن است. یکی از این شبستانها (شبستان شرقی) بزرگتر اما ساده و بی تزیین است و دیگری (شبستان غربی) کوچکتر است اما تزییناتی با کاشیهای خشت هفت رنگ دارد و محراب آن نیز از زیباترین محرابهای مساجد اصفهان است. قطعات بزرگ سنگ های مرمری یکپارچه و سنگاب های نفیس ، مخصوصا سنگاب نفیس شبستان غربی گنبد بزرگ که به سال 1095 هجری است ، از دیدنی های جالب این مسجد بینظیر جهان اسلام است.

 

مسجد-جامع-عباسی

کاخ هشت بهشت استان اصفهان

عمارت تاریخی هشت بهشت نمونه ای از کاخ های محل سکونت آخرین سلاطین دوره صفویه است که در دوره شاه سلیمان در سال 1080 هجری بنا شده است. از باغ وسیع هشت بهشت مقدار زیادی باقی نمانده ، ولی قصر تاریخی آن هنوز اثری ارزنده و جالب است. عمارت هشت بهشت روزگاری زیباترین کاخ عالم هم نامیده میشد. باغ وسیعی که عمارت در آن واقع شده جزیی از باغ بزرگ نقش جهان بوده است که شاه اسماعیل اول احداث کرد و در زمان جانشینان او بخصوص شاه عباس اول به قطعات متعددی تقسیم شد. از آثار بسیار جالب این قصر ، کاشی کاری هایی است که انواع حیوانات پرنده و درنده و خزنده را نشان میدهد و نماهای خارجی این قصر را تزئین کرده است. این بنا از لحاظ طرح معماری و تزیینات و نظام آبرسانی از زیباترین و نفیس ترین آثار دوره صفویه به شمار میرود. از جمله ویژگیهای آن تعبیۀ بیش از بیست اتاق در پایه ها ، حوضهای فواره دار در طبقه بالا و پایین ،حوض مروارید در ایوان شمالی و سرسرۀ آب در ایوان جنوبی است. بعد از انقلاب اسلامی ایران پارک مجلل و زیبایی به وسیله شهرداری اصفهان در اطراف این کاخ تاریخی بوجود آمده و در حال حاضر از گردشگاه های مشهور اصفهان است و در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است. این باغ زیبا در خیابان چهارباغ – پارک شهید رجایی اصفهان واقع شده است.

 

کاخ-هشت-بهشت-استان-اصفهان

سی و سه پل استان اصفهان

تاریخ بنای این پل را شیخ علی نقی کمره ای شاعر زمان شاه عباس در یک قطعه شعر به صورت ماده تاریخ ، سال 1005 هجری به حساب آورده است و این سال ، درست مقارن ایامی است که خیابان بینظیر چهارباغ هم احداث شده است. این پل در حدود 300 متر طول و 14 متر عرض دارد و طویل ترین پل زاینده رود است. در دوره صفویه مراسم جشن آبریزان با آب پاشان در کنار این پل صورت میگرفته است و در سفرنامه های سیاحان اروپایی آن دوران ، اشاراتی به برگزاری این جشن شده است.

 

سی-و-سه-پل-استان-اصفهان

پل خواجو استان اصفهان

این پل بر روی رودخانه زاینده رود در شهر اصفهان قرار گرفته ، پل خواجو به هنگام طغیان آب زاینده رود ،منظره بسیار جالبی به خود میگیرد. برای اقامت موقتی شاه صفوی و خانواده او در وسط پل ، ساختمان مخصوصی که به نام بیگلربیگی شهرت دارد ، بنا شده که هم اکنون وجود دارد و اطاق های آن دارای تزئینات نقاشی است. نام اصلی این پل در ماخذ دوران صفوی پل شاهی است و خواجو نامی است که طی دو قرن اخیر به مناسب مجاورت با محله خواجو به آن داده شده و هیچ ارتباطی با نام شاعر قرن هشتم هجری یعنی خواجوی کرمانی ندارد.

 

پل-خواجو-استان-اصفهان

مسجد جمعه اصفهان (مسجد جامع) در استان اصفهان

این مسجد در حقیقت مجموعه ای از معماری ها و آثار هنری دوره های بعد از اسلام تاریخ ایران است و یادگارهای پادشاهان ، وزرا ، امرا ، رجال و بانوان خیِّر ایرانی بعد از اسلام را دربردارد. بنابراین تحولات معماری دوره های اسلامی تاریخ ایران را در مدت هزار سال اخیر به خوبی میتوان در آن مطالعه نمود. قسمت های دیدنی و جالب این مسجد با توضیح به اینکه در ورودی مسجد در سمت مشرق میباشد بدین قرار است :

 

مسجد-جمعه-اصفهان

 صفه های کوچک سمت راست دالان ورودی

که ستون های مدور با تزئینات گچ بری دارد ، مشتمل بر آثار دوره دیلمی از قرن چهارم هجری است.

 چهلستون واقع در سمت چپ دالان ورودی

که در ساختمان آن از سبک ابنیه سلجوقی پیروی شده از دوره پادشاهان آل مظفر در قرن هشتم هجری است.

در ضلع جنوبی مسجد 

گنبد خواجه نظام الملک وزیر مشهور ملکشاه سلجوقی قرار دارد که سال ساختمان آن بین 465 تا 485 هجری است و به احتمال قوی در 473 هجری به اتمام رسیده است. کتیبه کوفی این گنبد ، نام پادشاه وقت ، ملکشاه و وزیر او خواجه نظام الملک را در بر دراد. عنوان ملکشاه در این کتیبه یمین ، خلیفۀ الله امیرالمومنین ذکر شده و خلیفه عباسی در آن زمان المقتدی بالله بوده است.

 چهلستون های طرفین این گنبد 

از دوره دوم عهد سلجوقی (جانشین ملکشاه) و از اوایل قرن ششم هجری است.

چهلستونی که در منتهی الیه غربی این ضلع واقع شده 

از دوره شاه عباس اول صفوی است که در سال 1019 هجری به ساختمان های مسجد افزوده شده است.

ایوان جنوبی مسجد (صفه صاحب)

ساختمان آن از قرن ششم هجری و تزئینات داخ و خارج آن از قرن هشتم ، نهم ، دهم و یازدهم هجری است. دو منار این ایوان ظاهرا در عهد حسن بیک ترکمان افزوده شده است و در دوره این امیر نیرومند آق قویونلو و پادشاهانی مانند شاه طهماسب اول و شاه عباس دوم ، تعمیرات ضروری مسجد به انجام رسیده و داخل و خارج این ایوان با تزئینات کاشی کاری آراسته شده است. در بین مقرنس های طاق این ایوان نام ابوالنصر حسن بهادر که بانی تعمیرات و الحاقاتی این مسجد بوده در یک لوحه کاشی کاری مورخ به سال 880 هجری قرائت میشود.

تزئینات کاشی کاری اطراف صحن 

از دوره حسن بیک ترکمان معروف به اوزون حسن و از قرن نهم هجری است.

ایوان شرقی مسجد

ایوان شاگرد ، که مشخصات سلجوقی خود را از قرن ششم به خوبی حفظ کرده است. داخل این ایوان با آرایش های گچ بری قرن هشتم پیرایش شده و کتیبه کاشی کاری آن از تعمیرات دوره شاه سلیمان صفوی است.

در مشرق این ایوان 

صفه عمر واقع شده که در دوره قطب الدین محمود شاه آل مظفر به وسیله مرتضی بن الحسن العباسی الزینبی در محل بنای قدیمی دیگری ساخته شده است و در دوره حکومت پوشالی و موقتی اشرف افغان ، تعمیر شده و به دستور اوکتیبه و الواحی در این صفه افزوده شده است. وجه تسمیه این ایوان به عمر نه خلیفه دوم (بنابر آنچه اهل سنت میگویند) بلکه عمر بن علبدالعزیز عجلی از آل ابودلف است که در اصل بانی ساختمان این صفه و مدرسه مقابل آن بوده است.

ایوان غربی مسجد

ایوان استاد که ساختمان آن از قرن ششم هجری است و تزئینات آن بیشتر از نوع خطوط بنایی است. این ایوان در دوره پادشاهی شاه سلطان حسین صفوی تعمیر و تزئین شده و با کتیبه ها و الواحی در قالب خطوط مختلف آراسته شده است.

در شمال ایوان غربی

مسجد کوچکی از دوره اولجایتو ایلخان ، مسلمان مغول واقع شده است ، که محراب عالی گچ بری آن در سال 710 هجری به دستور وزیر ایرانی او محمد ساوی ساخته شده است و طاق های آجری متنوع دارد. محمد ساوی یا ساوجی در سال 711 هجری بر اثر سعایت بدگویان به دستور اولجایتو کشته شده است. ولی این اثر ارزنده دوره صدارت او ، همچنان نام او را در تاریخ جاودان کرده است. نام نامی استاد حیدر اصفهانی که سازنده این محراب عالی گچ بری است نیز در آخر حاشیه کتیبه محراب ، خوشبختانه بر جای مانده است.

 در مغرب ایوان غربی و مسجد اولجایتو 

شبستانی از دوره سلطان محمد بن بایسنفر تیموری واقع شده که سال ساختمان آن 851 هجری است و بانی ساختمان آن ، عماد بن مظفر ورزنه ای از امرای لشکر وی بوده است. کتیبه ثلث زیبای سردر این شبستان تاریخی را سید محمود نقاش نوشته است. عماد بن مظفر ، مسجد باشکوهی هم در محل تولد خودش ورزنه ، بنا کرده است.

ایوان شمالی مسجد

معروف به صفه درویش از قرن ششم هجری است ، کتیبه گچ بری داخل آن از دوره شاه سلیمان صفوی و تزئینات کاشی کاری نمای خارجی آن از اقدامات اداره باستان شناسی اصفهان در سال های 1336 و 1337 خورشیدی میباشد. به این مناسبت کتیبه ای به خط بنایی به یادگار گذاشته شده است.

 در طرفین ایوان شمالی

شمال آن چهلستون هایی از قرن ششم هجری موجود است که مخصوصا چهلستون شرقی آن دارای طاق های متعدد با نقوش مختلف آجری است و از قسمت های جالب این بنای عظیم تاریخی به شمار میرود.

 شمالی ترین اثر تاریخی مسجد جمعه 

گنبد تاج الملک مشهور به گنبد خاکی است که بانی آن ابوالغنائم تاج الملک خسرو فیروز شیرازی وزیر دیگر ملکشاه سلجوقی بوده و سال ساختمان آن در کتیبه دور گنبد ، سال 481 هجری ذکر شده است و اثر بی همتایی در بین آثار دوره سلجوقی به شمار میرود. بعضی از بازدیدکنندگان ابنیه تاریخی اصفهان تصور کرده اند که دو گنبد شمالی و جنوبی مسجد جمعه در اصل آتشکده بوده ، بدیهی است این اشتباه از آنجا ناشی شده که سبک معابد ایرانی در دوره ساسانیان پیروی شده است. در قرون اولیه اسلامی که ایرانیان تدریجا به دین مبین اسلام گرویدند به فکر ساختن مساجد باشکوه افتادند و چون قرن ها در ساختن ابنیه و عمارات مختلف سابقه داشتند ،مساجد را به سبک معماری اصیل ایران ساختند و تزئین کردند. به این جهت از نظر سبک ، مشابهت زیاد بین مساجد اولیه ایرانی و معابد دوره ساسانی وجود دارد. کتیبه های داخل این گنبدها شامل آیات قرآنی کتیبه های ساختمانی به نام پادشاهان سلجوقی و وزرای وقت آنهاست. در آثار تاریخی موجود مسجد جمعه اصفهان غیر از سبک های مختلف معماری ، انواع خطوط کوفی ، ثلث ، بنایی ، نسخ و نستعلیق را هم به زبان عربی و فارسی ، و به نثر و نظم میتوان مطالعه نمود.

درب های مسجد

مسجد جمعه درهای متعدد دارد. ولی از همه آنها جالب تر در شمال شرقی مسجد است و قدیمی ترین سردر مسجد به سال 515 هجری است و کتیبه کوفی سردر که خوشبختانه قسمت بیشتر آن باقیمانده است ،حکایت میکند و بعد از آن سردر باشکوه دیگری است که جنب گنبد تاج الملک واقع شده و از الحاقات دوره پادشاهان آل مظفر مورخ به سال 768 هجری است. ساختمان روی حوض وسط مسجد در زمان شاه محمد خدابنده صفوی ، پدرشاه عباس اول به وسیله شخصی به نام یوسف آقا بنا شده است.

منارجنبان استان اصفهان

این بنا به صورت یک بقعه و دو مناره است که بر روی قبر عمو عبدالله از زهاد معروف قرن هشتم هجری بنا شده و سنگ قبر آن مورخ به سال 716 هجری ، مقارن اواخر سلطنت اولجایتو ایلخان مسلمان مغول است. ایوان منارجنبان یکی از نمونه های ابنیه سبک مغولی ایران است و از آن دوره کاشی کاری هایی هم دارد. مناره ها بعدا و در تاریخی که درست معلوم نیست و احتمالا در آخر عصر صفویه به ایوان مزبور اضافه شده و با حرکت دادن یکی از آنها ، دیگری نیز حرکت میکند. اما نکته جالب در این بنای تاریخی آن است که با حرکت دادن یک مناره ، نه تنها مناره دیگری به حرکت در می آید ، بلکه تمامی این ساختمان مرتعش میشود. این ویژگی باعث شهرت جهانی منارجنبان شده و یکی از این رو حرکت دادن بیش از حد آن باعث تخریب این اثر ارزشمند خواهد شد. این بنای منحصر بفرد درخیابان آتشگاه اصفهان بسمت جاده نجف آباد واقع شده است.

منارجنبان-استان-اصفهان

عمارت عالی قاپو استان اصفهان

این قصر که در عهد صفویه دولتخانه مبارکه نقش جهان و قصر دولتخانه نام داشته است ، نمونه منحصر به فردی از معماری کاخ های عهد صفویه است که در اوایل قرن یازدهم هجری به امر شاه عباس اول ساخته شده است و شاه صفوی ، سفرا و شخصیت های عالیقدر را در این کاخ به حضور میپذیرفته است. بعد از او هم جانشینانش در همین کاخ و توابع آن مانند عمارت حوضخانه و تالار مروارید ، مهمانان خود را به حضور میپذیرفته اند. عالی قاپو دارای پنج طبقه ساختمان است که هر طبقه تزئینات مخصوص دارد و با آنکه بعد از دوره صفویه به تزئینات آن ، خرابی ها و لطمات جبران ناپذیری وارد آمده است ، با وجود این هنوز هم شاهکارهایی از گچ بری ها و نقاشی های عهد صفویه را در بردارد و تماشاکنندگان را به تحسین و تمجید وا میدارد.

 

عمارت-عالی-قاپو-استان-اصفهان

درباره عالی قاپو استان اصفهان

مینیاتورها ، کار هنرمند معروف عهد شاه عباس ، رضا عباسی است که متاسفانه لطمات فراوان دیده است و نقاشی های گل و بوته ، شاخ و برگ ، اشکال و حوش و طیور و گچ بری های زیبای طبقه آخر آن که به شکل انواع جام و صراحی در طاق ها و دیوارها تعبیه شده است ، از قسمت های جالب این بنای تاریخی است. آنچه که عالی قاپو را در اعداد آثار باشکوه و بسیار نفیس قرار داده است علاوه بر مینیاتورهای کار هنرمند معروف عصر صفوی رضا عباسی ، گچبری های آخرین طبقه است که تالار آن به (اتاق موسیقی) یا اتاق صوت نیز معروف است. در این قسمت از کاخ شکل انواع جام و صراحی در دیوار تعبیه شده است ساختن و پرداختن این اشکال به غیر از نمایش زیبایی و خلاقیت و ابتکار هنرمندان گچکار برای این بوده است که انعکاسات حاصله از نغمه های نوازندگان و اساتید موسیقی به وسیله این اشکال مجوف گرفته شود و صداها طبیعی و بدون انعکاس به گوش برسند. از فراز آخرین طبقه عالی قاپو بهترین منظره شهر تاریخی اصفهان و تغییرات و تحولات هزار سال اخیر آن را میتوان مشاهده نمود.

باغ چهلستون استان اصفهان

باغ چهلستون که بالغ بر 67000 متر مربع مساحت دارد ، در دوره شاه عباس اول احداث شده است و در وسط این باغ ، عمارت چهلستون قرار دارد. در زمان شاه عباس دوم در این بنا تغیرات کلی پدید آمد و تالار آینه و تالار هجده ستون و دو اتاق شمالی و جنوبی تالار آینه و ایوان های طرفین سرسرای پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با کلیه تزئینات نقاشی و آینه کاری و کاشی کاری دیوارها و سقف ها به آن افزوده شده است. اگر چه انعکاس ستون های بیست گانه تالارهای چهلستون در حوض مقابل عمارت مفهوم چهل ستون را القا میکند ولی در حقیقت واژه چهل در نام این عمارت نشانه کثرت است و وجه تسمیه عمارت مزبور به علت تعدد ستون های آن است. ایوان کاخ چهلستون مرکب از دو بخش میباشد ، یک بخش که بر 18 ستون چوبی و رفیع استوار گردیده است ، و چهار ستون وسط که بر روی 4 شیر سنگی قرار گرفته و حجاری آنها به گونه ای است که از دهان این چهار شیر آب فوران میکرده و به حوض مرمری تالار میریخته است. استخر کاخ علاوه بر زیبایی ، باعث لطافت هوا میگردد. در چهار طرف این استخر مجسمه هایی قرار دارند که مربوط به عمارت چهلستون نیستند و به هنگام تخریب قصر سرپوشیده ، به این محل منتقل شده اند. این کاخ با مشارکت مردم به موزه تبدیل شده و آثار نفیسی در آن به نمایش گذاشته شده است. این بنای زیبا در خیابان استانداری در مرکز شهر اصفهان واقع شده است.

 

باغ-چهلستون-استان-اصفهان

مجموعه تفریحی کوه صفه در استان اصفهان

مجموعه ارتفاعات کوه صفه با بلندترین نقطه ارتفاع 2257 متر در جنوب غربی اصفهان واقع است. این کوه از شمال به جاده کمربندی از غرب به کوههای تخت رستم و دره خان از شرق به شهرک ها و مجتمع های مسکونی و از جنوب به اراضی باز و خط آهن منتهی میشود. در دامنه کوه صفه چشمه ای به نام (چشمه درویش) و 200 متر بالاتر از آن (چشمه گل زرد) قرار دارد. چشمه دوم در نقطه ای صعب العبور قرار گرفته و رسیدن به آن دشوار است. کوه صفه از محل چشمه درویش که سنگ کوه از خاک جدا گشته و دامنه کوه محسوب میشود در سمت غرب ، به فضای سنگی مسطحی (صفه) منتهی میگردد که کوه به همین جهت (صفه) نامیده شده است.

مجموعه-تفریحی-کوه-صفه

کوهستان صفه استان اصفهان

کوهستان صفه که تا چند دهه پیش به صورت عنصری مجزا و با فاصله از شهر قرار داشت اینک با توسعه شهر به طرف جنوب کاملا به شهر متصل شده و بخشی از آن به عنوان پارک کوهستانی کارکرد شهری یافته است. فضای سبز کوه صفه که در حال حاضر عرصه ای به مساحت 100 هکتار را تبدیل به منظره ای سبز کرده است در قسمتهای دامنه کوه قرار دارد و به عنوان پارک کوهستانی و بخشهایی از آن شکل پارک جنگلی دارد روزانه پذیرای جمع کثیری از طبیعت دوستان و گردشگران است. از نقاط مشهور در کوه صفه قلعه شاه دژ میباشد که به قلعه دیو نیز معروف است و به عنوان هسته مرکزی پارک کوهستانی صفه است و چشمه های موجود از جمله پاچنار و خاجیک به عنوان قلب تپنده این مجموعه اند که با وجود درختان کهنسال همچون نگینی زیبا میدرخشد.

باغ پرندگان استان اصفهان

باغ پرندگان برای اولین بار در ایران توسط شهرداری اصفهان احداث گردیده است و اکنون توسط سازمان رفاهی – تفریحی شهرداری اداره میشود. مساحت داخلی باغ پردنگان 17000 متر مربع میباشد که پوشش توری سقف آن حدودا 40000 متر مربع و بر روی 16 ستون فلزی به ارتفاع حداکثر 32 متر نصب گردیده است. در باغ پرندگان اصفهان بیش از 5000 پرنده از گونه های مختلف وجود دارد که پرندگان موجود ، از ایران و دیگر کشورها مانند استرالیا ، تانزانیا ، چین ، اندونزی و… جمع آوری گردیده است.

 

باغ-پرندگان

کلیسای بزرگ وانک استان اصفهان

بخاطر هنر معماری که در بنای این کلیسا بکار رفته به عنوان مشهورترین و مهمترین کلیسای جلفای اصفهان به شمار می آید. کلیسای وانک بر روی پایه های بنای اولیه آن که قدمتش به سال 1605 میلادی میرسد بنا شده است. نام کلیسای وانک آمناپرکیچ (ناجی همگان) است. این کلیسا و موسسات وابسته به آن به خصوص موزه ، چاپخانه و کتابخانه بزرگ آن مایه فخر و مباهات ارامنه ایران است. هر ساله ده ها هزار گردشگر ایرانی و خارجی که به منظور بازدید بناهای تاریخی به  اصفهان می آیند از کلیسای وانک و موزه جلفا نیز بازدید به عمل می آورند.

 

کلیسای-بزرگ-وانک

مسجد شیخ لطف الله استان اصفهان

این مسجد بینظیر شاهکار دیگری از هنر معماری و کاشی کاری قرن یازدهم هجری قمری است که به فرمان شاه عباس اول در مدت 18 سال ساخته شده است. ساخت سردر معرق آن در سال 1011 ه ق اتمام یافت و ساختمان تزئینات آن در سال 1028 ه ق به اتمام رسیده است. کتیبه سردر آن به خط ثلث علیرضا عباسی و به تاریخ 1012 ه.ق است ، معمار و بنای مسجد استاد محمدرضا اصفهانی است که نام او در داخل محراب زیبای مسجد در لوحه کوچکی ذکر شده است. باستان شناسان خارجی در مورد عظمت معماری این مسجد گفته اند ، (به سختی میتوان این بنا را محصول دست بشر دانست). شیخ لطف الله از علمای بزرگ شیعه و از مردم میس از قراء جبل عامل در لبنان امروزی بود که به دعوت شاه عباس اول در اصفهان اقامت گزید. این مسجد به منظور تجلیل از او احداث گردید.

 

مسجد-شیخ-لطف-الله

بنای تاریخی آتشگاه (دژ ماربین) استان اصفهان

در غرب اصفهان در جاده نجف آباد ، نزدیکی منارجنبان قدیمی ترین میراث از گذشته های دور موسوم به بنای آتشگاه آتشدانی بزرگ و مدور است با دریچه های متعدد. این ساختمان از خشتهای گلی خام ساخته شده و مصالح خشتها ، گل و سنگ ریزه و نی های ساحل زاینده رود است. در آثار باستانی کمتر خشت خام بدین بزرگی و با این مصالح دیده میشود. در اطراف این آتشدان در سطحی پایین تر اتاقهای زیادی ساخته بودند که به علت خام بودن خشتها در مجاورت باد و باران به مرور زمان از بین رفته اند. برخی قدمت بنای آتشگاه را به دوره ساسانیان و هخامنشیان نسبت میدهند.

بنای-تاریخی-آتشگاه-استان-اصفهان

حمام علی قلی آقا استان اصفهان

حمام علیقلی آقا به همراه مجموعه بناهای عمومی دیگر از جمله مسجد ، بازارچه ، چهارسو و سرا از دوره صفوی باقی مانده است. بانی این بناها علیقلی آقا از خواجگان حرم شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفوی بوده است. این بنا از دو حمام بزرگ و کوچک تشکیل شده است. هریک از این دو حمام مانند دیگر حمام های سنتی شامل دو فضای اصلی سربینه و گرمخانه است و در حمام بزرگ فضای مهم دیگری موسوم به چال حوض فضای وسیع و کشیده ای در کنار گرمخانه است که با توجه به متن حاشیه و قفنامه در سال 1127 قمری استخر به منظور شنا و آب تنی استفاده میشده است. در دو سوی محور اصلی این فضا دو شاهنشین با قاعده نیم هشت وجود دارد که معروف است یکی برای پرش و شیرجه و دیگری جایگاه تماشاچیان بوده است. این مجموعه زیبا و تاریخی در خیابان مسجد سید – کوچه علیقلی آقا در شهر اصفهان واقع شده است.

 

حمام-عل- قلی-آقا 

روستای تاریخی ابیانه استان اصفهان

این روستای زیبا و تاریخی که قدمت آن به چهارهزار سال پیش میرسد در جاده اصفهان در 22 کیلومتری غرب جاده نطنز قرار گرفته. پس از پیموندن 52 کیلومتر از طرف کاشان به نطنز یا 17 کیلومتر از جانب نطنز به کاشان راهی از جاده اصلی جدا میشود و به طول 22 کیلومتر بعد از عبور از کنار روستاهای هنجن ، یارند ، کمجان ، برز و طره به دره زیبا و آرامی میرسد که روستای تاریخی بکر و دست نخورده ابیانه در آن جای گرفته است. سیر و سیاحت در کوچه های کج و معوج این روستای پیر و پرخاطره که براحتی مردم آن را به هم پیوند میدهد بی اختیار انسان را به اعماق اندیشه خود فرو میبرد. ابیانه روستایی در دامنه کوه با نماهای کاه گلی قرمز با زیرطاقی های سفید و پنجره های مشبک زیبا چوبی است که هرچه در آن دیده میشود جلوه هایی از گذشته های دور دارد. در مورد قدمت این روستا ، اختلاف نظر بسیار است. گروهی آن را هم عصر سیلک کاشان میدانند و شاید هم یکی از انشعابات ناشی از فروپاشی سیلک باشد.

 

روستای-تاریخی-ابیانه 

خانه های خشتی و گلی مربوط به چهار دورۀ ساسانی 

سلجوقی ، صفوی و قاجار میباشد. بیشتر خانه ها به شکل مکعب با درب و پنجره مشبک چوبی ساخته شده که به صورت پلکانی بر روی هم قرار گرفته است. آتشکده ای نیز به نام آتشکده هارپارک در این روستا قرار دارد که در طول مسیر راشتا به چند سقف بر میخوریم که به این راهروهای سرپوشیده ساباط میگویند که آتشکده هارپارک در اولین ساباط مسیر اصلی قرار دارد.

امامزاده ابیانه استان اصفهان

دوتن از فرزندان شریف امام موسی کاظم (ع) را در خود دارد نیز در این روستا قرار گرفته که با گنبدی هشت وجهی فیروزه ای زیارت نمای زیبایی را در روستا ایجاد کرده است که مامنی است برای دلگشایی و اظهار حاجت و نیاز مومنان آرزومند.

آبشار سمیرم  استان اصفهان

آبشار سمیرم در 4 کیلومتری شرق شهر سمیرم قرار گرفته. ارتفاع آن 35 متر میباشد و در اطراف آن محل هایی برای استراحت و اقامت گردشگران در نظر گرفته شده است ، این مکان حتی در تابستان نیز شبهای بسیار سردی دراد. آبشار چشمه ناز ونک با طبیعتی بکر و زیبا از جاذبه های دیگر شهرستان سمیرم است. این آبشار با ارتفاع 20 متر ، آبریز بیش از 50 متر از کوه دو هزار متری دالان در سلسله جبال زاگرس سرچشمه میگیرد. آبشار چشمه نازونک پس از عبور از صخره ها وارد رودخانه شمس آباد میشود و پس از پیوستن به رودخانه گندمان با آبدهی بیش از هزار و 500 لیتر در ثانیه در جنوب غربی شهر ونک به رودخانه خرسان در استان چهارمحال بختیاری میریزد. آبشار و چشمه ناز ونک این منطقه را به زیستگاه کم نظیری از حیات وحش و بوستان طبیعی و بکر تبدیل کرده است. این آبشار در 35 کیلومتری غرب مرکز شهرستان سمیرم واقع است.

 

آبشار-سمیرم-استان-اصفهان

دهکده تفریحی چادگان استان اصفهان

شهرستان چادگان که از شهرهای استان اصفهان و نزدیک شهر کرد است در فاصله 120 کیلومتری غرب اصفهان به مرکزیت شهر چادگان قرار دارد. چادگان دهکده تفریحی توریستی بسیار دیدنی و زیبایی است که امکانات کاملی از جمله هتل ، پلاژ ، مراکز ورزشی ، تفریحی و… دارد. این شهرستان با شهرستانهای فریدن – فریدونشهر – تیران – کرون و شهر کرد همسایه است و یکی از شهرستانهای خوش آب و هوا در فصل گرم سال میباشد. آب ، این موهبت الهی در فاصله 3 کیلومتری جنوب شهر چادگان و رودابهای ورودی آن تا سد جلوه های طبیعی خاص و بینظیری را بوجود آورده بطوریکه بسیاری از روستاها که در مسیر قرار دارند ، از مناظر دیدنی و زیبایی برخوردار میباشند. وجود سد زاینده رود در کنار شهر توریستی چادگان و ایجاد تفرجگاها و مجموعه های ویلایی متعدد در حاشیه سد طبیعت بسیار زیبا و جذابی را برای گردشگران داخلی و خارجی فراهم آورده بصورتی که در ایام گرم سال این شهر پذیرای میلیونها نفر توریست میباشد.

 

دهکده-تفریحی-چادگان

دیدنیهای شهر کاشان در استان اصفهان

باغ فین استان اصفهان

باغ فین در شهر کاشان واقع شده و به واسطه کثرت اشجار و آب و هوای خوب یکی از تفرجگاه های اطراف کاشان است. آب آن از چشمه سلیمانیه که به واسطه کیفیت های خاص خود مانند صافی و پاکی و روشنایی کم نظیر و همچنین ثابت و تغییر ناپذیرش همواره مشهور و ضرب المثل بوده ، تامین میشود. بناهای تاریخی این باغ عبارتنداز : سردر ورودی ، برج و بارو ، شترگلوی صفوی وسط باغ ، شترگلوی فتحعلیشاه ، اتاق شاه نشین جنوب شرقی باغ ، موزه غرب باغ ، حمام های کوچک و بزرگ کتابخانه شرق باغ ، در این باغ به ترتیب شاه صفی ، شاه سلیمان ، شاه طهماسب ، شاه عباس ، کریم خان زند ، و فتحعلی شاه بناهایی را مرمت و اضافه نموده اند. باغ فین در دوران صفوی و قاجار از رونق زیادی برخوردار بود ، ولی با آغاز انقلاب مشروطیت و همزمان با کاهش امنیت منطقه ، تمامی در و پیکر و اشیاء داخل آن به غارت رفت و رو به ویرانی نهاد.

 

باغ-فین 

 

مسجد و مدرسه آقا بزرگ (کاشان)

بنای مسجد و مدرسه آقا بزرگ یکی از زیباترین و باشکوه ترین مساجد دوره قاجار در ایران بشمار می آید. این بنا در خیابان فاضل نراقی کاشان واقع شده است. تمامی این بنا از جمله گنبد که جزو بزرگترین گنبدهای آجری است با آجر ساخته شده و تزئینات بکار رفته در این بنا عبارت است از : کاشی کاری ، آجرکاری ، کتیبه های نفیس گچی و کاشی ، مقرنس کاری ، خطاطی ثلث و نستعلیق و نقاشی ، که نقاشی های این مدرسه توسط استاد محمد باقر قمصری صورت گرفته است. این مسجد دارای سردر زیبایی است که سقف آن با مقرنس های معلق گچی و نقاشی تزیین یافته و دیوارهای جلوخان از کتیبه بالای سردر تا کف تختگاه های طرفین درگاه با کاشی های خشتی الوان پوشیده شده است. هیئت اصلی بنا و گنبد و بارگاه باشکوه آن به واسطه عظمت ساختمان و طرح عالی و نقشه بینظیر به خصوص دقایق و فنون معماری اصیل ایرانی که در آن بکار برده شده ، یکی از بناهای مهم ایرانی اسلامی بشمار میرود.

 

مسجد-و-مدرسه-آقا-بزرگ

خانه عامری ها کاشان در استان اصفهان

خانه عامری ها که در خیابان علوی کاشان قرار دارد ، در دوره زندیه احداث و در دوره قاجار به وسیله سهام السلطنه عامری توسعه یافته است و مجموعه ای است زیبا که به وسیله اداره میراث فرهنگی کاشان در دست مرمت و تغییر کاربری است تا به اقامتگاه گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شود.

 

خانه-عامری-ها-کاشان-در-استان-اصفهان

مشهد اردهال استان اصفهان

مشهد اردهال روستایی در 42 کیلومتری غرب کاشان در ایران است. این روستا در میان افراد محلی به مشهد قالی نیز مشهور است. در این محل بنای امامزاده سلطان علی بن محمد باقر قرار دارد که قدمت آن به سده ششم هجری میرسد. در روایت تاریخ میگویند مردم فین کاشان در سال 113 هجری قاصدی را به نام عامربن ناصر فینی به مدینه نزد امام محمد باقر (ع) فرستاده بودند و از او درخواست پیشوایی را داشتند. امام فرزند خود سلطانعلی برادر امام جعفر صادق (ع) را رهسپار ایران و شهر کاشان کرد. امامزاده به کاشان رسید و در محله فین بزرگ ساکن شد و تابستانها به دلیل گرمی هوا به منطقه اردهال میرفت. چند سالی اوضاع بدین صورت بود تا اینکه امامزاده سلطانعلی از نفوذ زیادی در بین مردم برخوردار گشت و این باعث ترس حاکم اردهال که زرین کفش بارکرسفی نام داشت شد. وی سپاهی را برای قتل حضرت سلطان علی به منطقه میفرستد و آن حضرت سرانجام در یک جنگ نابرابر که 13 روز طول کشید ، همراه یارانش در منظقه ییلاقی اردهال به شهادت رسید. مردم فین پس از شنیدن خبر سراسیمه به طرف اردهال حرکت میکنند ، ولی زمانی میرسند که حضرت به شهادت رسیده است ، آنها حضرت را در قالی میپیچند و در نهرآبی که در آن نزدیکی است ، شستشو میدهند و دفن میکنند.

 

مشهد-اردهال 

مراسم

از آن زمان تاکنون همه ساله در دومین جمعه مهرماه و با حضور هزاران نفر از مردم فین و کاشان آیین سنتی مذهبی قالیشویان برگزار میشود. هر ساله مشتاقان این مراسم از شهرهای دور و نزدیک برای دیدن آیین قالیشویان به این روستا می آیند. قالیشویان از کهن ترین آیین های سنتی مذهبی ایران اسلامی است که همزمان با بزرگداشت شهادت حضرت سلطان علی بن امام محمد باقر (ع) در اردهال برگزار میشود.

مقبره ابولولو استان اصفهان

از بقاع مشهور دیگری که بسیار مورد توجه مردم قرار دارد ، مقبره ابولولو معروف به باباشجاع الدین ، در شرق جاده فین است. این بقعه ، صحن و سرا ، رواق و گنبدی مخروطی دارد که با کاشی های قبر تاریخ 777 ه.ق دیده میشود که ضریح ساده چوبی آن را در برگرفته است. به گفته برخی از مولفین اسلامی ، ابولولو فیروز ، جوان صنعتگر از مردم فین کاشان بود که اعراب او را به بردگی به مدینه بردند و چون بر اثر تحمل شکنجه های فراوان به جان آمده بود از راه کینه جویی ، عمر خلیفه دوم را به قتل رساند.

 

مقبره-ابولولو 

نیاسر  استان اصفهان

نیاسر از جمله شهرهای سرسبز و دیدنی کاشان به شمار می آید که در ردیف جاذبه های طبیعی ایران ، جایگاه خاصی دارد. همه ساله در فصل بهار با به گل نشستن گلستان های نیاسر ، زمزمه سفر به این شهر آغاز میشود و هزاران گردشگر داخلی و خارجی ، به شوق دیدن جاذبه های تاریخی و طبیعی ، خصوصا آبشار بسیار زیبای نیاسر پای به این شهر میگذارند. با توجه به اسناد موجود ، بیش از نیمی از گلهای محمدی منطقه در این شهر تولد میشود. از جاذبه های تاریخی و طبیعی نیاسر میتوان آتشکده ، غار ویس ، بسیار زیبای نیاسر ، باغ تالار و حمام قدیمی را نام برد.

 

نیاسر-استان-اصفهان

قمصر استان اصفهان

شهر قمصر یکی از دیدنی ترین شهرهای استان اصفهان ، و شهری سرسبز واقع در جنوب کاشان که از دیرباز به دلایل مختلف طبیعی و فرهنگی مورد توجه عموم مردم بوده و بسیاری از جهانگردان نیز به شوق دیدار از گلستان های روح انگیز و چشم اندازهای زیبا و دلپذیر این دیار ، مسافتی طولانی را طی می نمایند. گل و گلاب و گلابگیری نیز بر جاذبه و اهمیت این شهر افزوده و نوعی قداست به آن داده است. برگزاری سالیانه جشنواره گل و گلاب در این فصل در قمصر نیز خود باعث جلب گردشگران بسیاری میشود. آب و هوای این شهر معتدل و شخک بوده و متوسط میزان بارندگی سالیانه آن 195 میلیمتر میباشد. باغ های گل محمدی ، زیارتگاه های امامزاده میرداود و میرسلیمان و مسجد جامع قمصر از جمله مکان های دیدنی این شهر هستند ، ضمن آنکه مراسم گلابگیری سنتی و صنعتی این شهر نیز ، از شهرت جهانی برخوردار بوده و در اردیبهشت ماه هر سال هزاران توریست داخلی و خارجی را به این شهر جذب مینماید.

 

قمصر-استان-اصفهان

چهار طاقی و چشمه نیاسر 

آتشکده به شکل یک بنای چهار طاقی بر روی یکی از ارتفاعات نیاسر ،در دوره ساسانی ساخته شده است و برای انجام آیین های خاص زرتشتی از آن استفاده میشده. یکی از کهنسال ترین چشمه های موجود در کشور که احداث و حفر آن را به اسکندر بن فیلقوس نسبت میدهند. یک مسجد نیز بعدها بر روی سرچشمه آن ساخته شد. آب زلالی که از زیر مسجد به داخل استخر کوچکی سرازیر شده پس از گذشتن از باغ تالار بصورت آبشاری به سمت پایین سرازیر میشود.

 

چهار-طاقی-و-چشمه-نیاسر 

غار نیاسر کاشان در استان اصفهان 

این غار از عجایب و نوادر آثار باستانی است. در حدود 1800 تا 2000 سال قبل در دل کوه کرکس و بر فراز تپه های آهکی مشرف بر نیاسر کاشان و احتمالا با مقاصد آیینی و مذهبی به صورت تونل سنگی پرپیچ و خم با ابزارهای ابتدایی کنده شده است. غار نیاسر شامل مجموعه زیرزمینی و پیچیده ای است که از راهروهای تنگ و طولانی و اتاق ها و چاه های متعددی تشکیل شده و دسترسی به اعماق آنها بدون بهره گیری از وسایل پیشرفته امروزی ممکن نیست. این غار که به سوراخ رئیس یا غار ویس شهرت دارد قرن ها نامکشوف ماند و در هیچ یک از متون تاریخی و آثار تحقیقی قرون اخیر و علیرغم ذکر سایر بناهای تاریخی منطقه نظیر آتشکده نیاسر (بنا شده توسط اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانیان) مورد اشاره قرار نگرفته است. از شگفتی های این غار ساخت آن توسط انسان است. کمبود هوا در هیچ نقطه ای از آن احساس نمیشود و حتی در عمیق ترین نقاط آن عمل تهویه به طور طبیعی انجام میگیرد. یکی از فرضیات در مورد منشا تاریخی این غار بیانگر این است که در ساخت آتشکده نیاسر از سنگ های تراشیده شده حاصل از کندن غار استفاده شده است. احتمالا زمان حفر غار پیش از احداث آتشکده بوده است.

 

غار-نیاسر-کاشان-در-استان-اصفهان 

شهر زیرزمینی نوش آباد استان اصفهان

زیرزمینی نوش آباد شهری سه طبقه است که طبقه اول آن در عمق 3 متری و طبقه سوم آن در عمق 16 متری از سطح زمین ساخته شده است. ارتفاع هر طبقه حدود 180 سانتی متر است. باستان شناسان با توجه به محدود بودن کاوش های خود در این شهر زیرزمینی هنوز وسعت دقیق این شهر را نمی دانند اما با توجه به دالان های تو در توی این شهر و فضاهای مختلف تصور میشود این شهر دارای چندین هزار متر وسعت باشد. شهر نوش آباد در هشت کیلومتری شهر کاشان جای گرفته است. این شهر از جمله شهرهای مهم تاریخی است که آثار بسیار زیادی را از جمله قلعه ها و مساجد در خود جای داده اما تاکنون مورد توجه چندانی قرار نگرفته اند.

 

شهر-زیرزمینی-نوش-آباد 

آب سرخ فریزهند استان اصفهان

چشمه فریزهند به فاصله 78 کیلومتری جنوب کاشان قرار دارد. اطراف چشمه را رسوبات حاصله از جریان آب فرا گرفته. آب این چشمه از دسته آب های بی کربناته مخلوط همراه با گاز است و درمان بیماری های دستگاه گوارش ، کبد و مجاری صفراوی ، معده و روده ای بیماری های تغذیه موثر است. به سبب وجود املاح آهن در ترکیبات آن ، در ازدیاد تعداد گلبول های قرمز و مقدار هموگلوبین خون و در نتیجه ، در درمان انواع کم خونی موثر میباشد.

 

آب-سرخ-فریزهند 

آران و بیدگل در استان اصفهان

شهر آران و بیدگل در 5 کیلومتری شمال کاشان و در حاشیه کویر زیبای مرکزی ایران قرار گرفته است و علاوه بر داشتن جاذبه های کم نظیر طبیعی همچون دریاچه بینظیر نمک ، بندریگ با تپه های مرتفع و دیدنی و گیاهان کویری از لحاظ تاریخی و نقاط دیدنی جزء مناطق پر جاذبه کشور است. بقعه امامزاده هادی (از بناهای دوره صفویه) ، بقعه امامزاده محمد هلال (از بناهای دوره سلجوقی – صفوی) ، مجموعه تاریخی قاضی شامل : مسجد جامع (دوره سلجوقی) ، بازار ، آب انبار ،حسینیه ، زیارتگاه ، مسجد نقشینه (دوره صفوی) ، آرامگاه ملاسلیمان صباحی بیدگلی ، مقبره آقا میرزا احمد عاملی آرانی و ده ها بقعه متبرکه امامزادگان ، مسجد ، حسینیه ، حمام ، کاروانسرا در شهر آران و بیدگل ، این شهر را به یکی از مناطق زیبا و دیدنی برای گردشگران تبدیل کرده است. منطقه طبیعی و دیدنی مرنجاب در 50 کیلومتری شمال آران و بیدگل با در کنار دریاچه نمک و در مسیر جاده معروف ابریشم ، یکی از جاذبه های منحصر به فرد گردشگری در منطقه آران و بیدگل میباشد. درشهرها و آبادی های مجاور آران و بیدگل که در حوزه این شهرستان قرار دارند نیز ، آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری فراوانی وجود دارد که میتوان از مسجد جامع و قلعه سی زان در شهر نوش آباد ، مجموعه خواجه و کاروانسرای شاه عباسی در شهر ابوزیدآباد ، بقعه بی بی زینب در روستای یزدل و آثار موجود در نصرآباد ، علی آباد و محمد آباد کویر نام برد.

 

آران-و-بیدگل-در-استان-اصفهان

ارگ گوگد (گلپایگان) استان اصفهان

ارگ تاریخی گوگد دومین بنای خشت و گلی ایران میباشد که در تاریخ و زمان ، ساخت آن به حدود چهارقرن پیش نسبت داده میشود. تنها سند مکتوبی که از این بنا موجود است متعلق به یکصد و سی سال پیش میباشد و نشان میدهد نصف بنای ارگ توسط شخصی به نام علیخان به عنوان مهریه به همسرش واگذار شده است و از آن پس به عنوان ارگ علیخانی نامیده شده است. ارگ گوگد و شهر گلپایگان در مسیر جاده اصلی تجاری دوران قدیم قرار داشتند. در شهر گلپایگان مناری به ارتفاع 18 متر وجود دارد که در دوران گذشته شعله های فروزان آن در شبها راهنمای کاروانیان بوده که به همین مناسبت به فانوس صحرا شهرت دارد. ارگ گوگد در زمان صلح به عنوان کاروانسرا مورد استفاده قرار میگرفته و با توجه به وعضیت و موقعیت خاص خود نسبت به کاروانسراهای مجاور محل استراحت کاروان تجار سرشناس و یا حاکمان و والی های سایر ایلات ایران بوده است. در دیوارهای مرتفع قلعه سوراخ هایی وجود دارد که از آن به عنوان سیستم ایمنی هشدار دهنده استفاده میشد به این صورت کبوتر هایی را در این سوراخ ها اسکان میدادند که شب ها با بیقراری و سروصدای این کبوتران متوجه ورود مهاجمین توسط قلاب و یا نردبان میشدند. فضاهای ارگ پس از بازسازی هم اینک به عنوان مهمانسرا با امکانات مدرن شامل سوئیت های زیبا با سرویس بهداشتی ، رستوران ، چایخانه سنتی ، فروشگاه و نمایشگاه صنایع دستی ، سالن های مختلف و مجموعه ای از مکان های تاریخی و تفریحی مورد استفاده قرار گرفته و همه روزه پذیرای سیل گردشگران ایرانی و خارجی میباشد.

 

ارگ-گوگد-(گلپایگان) 

بادگیر چپقی سیرجان استان اصفهان

این بادگیر توسط یکی از معماران معروف سیرجان ساخته شده ، به گفته خود معمار این نوع بادگیر الهام گرفته از دودکش کشتی میباشد و امروزه جزو آثار باستانی شهر سیرجان میباشد.

 

بادگیر-چپقی-سیرجان-استان-اصفهان

شهرستان خوانسار در استان اصفهان

خوانسار در دره ای خوش آب و هوا در شمال غرب اصفهان واقع شده و یکی از مناطق بسیار زیبا و دیدنی است و بعلت بالا بودن سنگ مادر از انواع شیست و آهکی بیشتر آبهای این شهر بصورت چشمه و قنات جریان دارد. یکی از مناظر بسیار زیبا و مفرح این شهرستان پارک سرچشمه است ، آب های زلالی که از دل کوه بیرون می آید چشم هر بیننده ای را خیره میکند و مسافران مشتاق ساعاتی را در کنار این چشمه های پر آب و بسیار زیبا سپری میکنند. از دیگر مناظر زیبا و دیدنی خوانسار گلستان کوه است که در مسیر جاده اصفهان خوانسار واقع شده ، و همانطور که از اسم این کوه پیداست در فصل بهار پر از گلهای رنگارنگ و بخصوص لاله های واژگون که گل بسیار زیبایی است میشود ، به همین علت در این فصل عده کثیری از گردشگران را بسوی خود جلب میکند.

 

شهرستان-خوانسار-در-استان-اصفهان

روستای مصر (جندق) استان اصفهان

روستای توریستی مصر که میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیاری است در 40 کیلومتری جندق واقع شده است. این روستا حدود 150 سال پیش توسط شخصی به نام یوسف بنا شده و به نام کشوری که حضرت یوسف (ع) در آن فرمانروایی میکرده یعنی مصر نامگذاری شده است. روستای مصر به علت موقعیت جغرافیایی و وجود تپه های ماسه بادی زیبا مورد توجه طبیعت گردان و بیابانگردان قرار گرفته است. در این روستا کاروان های شترسواری برای استفاده گردشگران مهیاست. گذشتن از تپه ماسه های بادی زیبا تجربه ای فراموش نشدنی است که با حضور در شهرستان جندق و روستای مصر محقق خواهد بود. همچنین کاروان های توریستی مصر شب را در میان بیابان میگذرانند تا گردشگران ، پرستاره ترین شبها را تجربه کنند. ستاره ها در شبهای کویر آنقدر زیبا و نزدیک به نظر میرسند که بیننده برای در آغوش گرفتن آنها ، بارها دست های خود را باز میکند. گردشگران خارجی که به این نقطه از کویر مراجعه میکنند از دیدن این همه شگفتی هیجان زده میشوند. اهالی شهرستان جندق پذیرای گردشگرانی هستند که از ابتدای پائیز تا اواسط بهار هر سال که آب و هوای مطبوعی در این ایام دارد به این شهر وارد میشوند.

 

روستای-مصر-استان-اصفهان

 

موقعیت استان اصفهان

ایجاد شده با  توسط تیم طبیعت گردی لارک

آذربایجان شرقی

ارسال شده توسط: / 39 ۰

استان آذربایجان شرقی یکی از دیدنی ترین استان های ایران است که نباید آن را از دست داد ، ما در این مقاله شما را به گردشگری مجازی این استان دعوت می کنیم.

آذربایجان شرقی

آذربایجان شرقی ( تبریز ) یکی از شهرهای ایران می باشد و جاذبه های فراوانی برای بازدید دارد که به شرح زیر می باشد.

موقعیت آذربایجان شرقی

موقعیت جغرافیایی آذربایجان شرقی

 • آذربایجان شرقی با وسعت حدود 460/45 کیلومتر مربع در گوشه شمال غربی فلات ایران قرار دارد.
 • وجود کوهستان های زیبا سر به فلک کشیده ، رودخانه های خروشان و آبشارهای فرح بخش ،
 • باغ های پرمیوه و ییلاق های سرسبزش ، دریاچه های پرموج و تفرج گاه های روح پرور ، استخرها ،
 • آسیاب ها و روستاهای دل انگیز ، همه و همه گوشه ای از استان آذربایجان شرقی را  مشخص میکند.

شهرهای مهم استان آذربایجان شرقی

 • میانه ، مرند ، مراغه ، کلیبر ، اهر ، تبریز ، جلفا ، جلفا ، سراب.

آثار تاریخی و اماکن نفریحی آذربایجان شرقی

ائل گلی ( ایل گلی ) آذربایجان شرقی

 • ایل گلی شاهگلی سابق (استخرشاه) که امروزه ایل گلی نامیده میشود.
 • از گردشگاههای زیبا و دلکش تبریز است که در 7کیلومتری جنوب شرقی تبریز بر 54675 متر مربع است.
 • در جنوب آن تپه ای است که از پائین به بالا پله بندی کرده و آبشارهای ساخته اند که نهرآب ها از آبشار بسوی دریاچه روان است.
 • در مرکز دریاچه عمارت باشکوه دو طبقه ای ساخته شده است که محل رستوران و پذیرایی از میهمانان داخلی و خارجی است.
 • در پیرامون استخر از روزگاران قدیم درختان کهنسالی سر به هم آورده و انعکاس قامت درختان در آب به زیبایی این گردشگاه می افزاید.
 • در ضلع جنوب شرقی آن شهر بازی مخصوص کودکان ساخته شده است.
 • تمام اطراف دریاچه و پلکانها به شکل زیبایی گلکاری و چمن کاری شده که است.
 • در فصل تابستان عطر گلهای اطلسی و بومی تبریز به میهمانان لذت و آرامش میبخشد.
 • ایل گلی در راهنمای ایرانگردی جایگاه بسیار مناسبی برای گردش و تفریح و استراحت میهمانان و شهروندان است.

 

ائل-گلی-تبریز-در-راهنمای-ایرانگردی

 

برج ساعت و تالار شهرداری تبریز ( آذربایجان شرقی )

 • عمارت بسیار زیبای شهرداری تبریز در سال 1314 در محل گورستان متروک نوبر ساخته شد.
 • با نظارت مهندسان آلمانی در زمان شهرداری حاج ارفع الملک جلیلی بنا گردید.
 • این ساختمان دارای یک برج ساعت چهار صفحه ای است.
 • با طنین موزون آهنگهایش هر 15 دقیقه یکبار گذشت زمان را به گوش مردم تبریز میرساند.
 • نمای خارجی شهرداری از سنگ تراشیده شده است.
 • نقشه ساختمان آن مطابق با ساختمانهای کشور آلمان قبل از جنگ جهانی دوم است.
 • و کل نقشه بنا شکل عقاب در حال پرواز را دارد که بسیار زیباست.
 • در حال حاضر این بنا مرکز امورات شهرداری تبریز است و راهنمای ایرانگردی بازدید آن را پیشنهاد می کند.

 

برج-ساعت-در-راهنمای-ایرانگردی

 

بازار تبریز  ( آذربایجان شرقی )

 • شهر تبریز دارای یکی از زیباترین و مسقف ترین بازارهای پیوسته مهم ایران و جهان است.
 • مجموعه بازارهای شهر تبریز شهرت جهانی دارد.
 • از تاریخ بنای اولیه بازار تبریز اطلاعی در دسترس نیست.
 • اکثر مورخان و جغرافی نویسان  و جهانگردان از قرن چهارم  هجری تا عهد قاجر از تبریز دیدار نموده اند،
 • اسناد مهم و مدارک زنده ای را درباره تبریز و وضع بازرگانی آن برای آیندگان ارائه داده ند.
 • از مقدسی ،ناصرخسرو،مارکوپولو،شاردن فرانسوی،مطالب جالب توجهی بجای مانده که دال بر اهمیت بازار تبریز است.
 • وجود مساجد و مدارس قدیمی نظیر مدرسه حاج صفر علی،مدرسه طالبیه،مسجد جامع،
 • و مدرسه صادقیه در این بازار دلیل بر پیشینه تاریخی این مجموعه میباشد.
 • بازار کنونی تبریز به دوره صفویه (اواخرزندیه) یعنی بعد از زلزله که در سال 1193 قمری روی داد و به عصر قاجار مربوط میباشد.
 • در زمان عباس میرزا سراها،تیمچه ها،دالانها و بازارهای عالی تازه ای احداث شد.
 • بازار تبریز با طاقها و گنبدهای بلند آجری شامل بازار امیر،بازار کفاشان،راسته بازار،بازار حلاجان،
 • سراجان ، یمنی دوز بازار راسته کهنه،بازار صادقیه،بازار صفی،بازار میرابوالحسن و چندین بازار دیگر است.
 • در مجموعه این بازار راسته کهنه ، بزرگترین طاق ضربی ایران در تیمچه امیر و تیمچه مظفریه بنا شده است.

 

بازار-تبریز-در-راهنمای-ایرانگردی

 

مسجد علیشاه یا ارک علیشاه تبریز  ( آذربایجان شرقی )

 • بنای ارگ تبریز باقیمانده مسجدی است که در قرن هشتم هجری تئسط تاج الدین علیشاه  وزیر الجایتو ساخته شده است.
 • قسمت جنوبی آن دارای طاقی بزرگ بوده که گویا به علت تعجیل در بنیان آن ، فرو ریخته است.
 • عرض این بنا 30 متر و ارتفاع آن 26 متر است.
 • عرض دیوارها 10 متر و داخل آنها مرکب از دو دیوار عریض است که توسط طاقهایی به هم اتصال یافته است.
 • این بنا در دوران قاجاریه مبدل به انبار غلات و مخزن مهمات گردید و حصاری دور آن کشیده شد.
 • بنای مزبور در دوران مشروطیت به دست مشروطه خواهان افتاد و در نتیجه باعث تقویت موضوع آنان شد.
 • در سالهای قبل از انقلاب تبدیل به باغ ملی یا گردشگاه عمومی شده بود.
 • هم اکنون در کنار این اثر باستانی مسجدی بزرگ بنا شده که امروزه بعنوان مصلای بزرگ شهر تبریز قابل استفاده میباشد.

 

مسجد-و-ارگ-علیشاه-در-راهنمای-ایرانگردی

 

گورستان قدیمی سرخاب یا مقبره الشعرا ( آذربایجان شرقی )

 • کوی سرخاب تبریز که مقبره الشعرا یا یادمان عرفا و شعرا و ادبا و ارباب فضل و کمال در آن قرار دارد
 • بین محلات ششگلان،سیلاب،رودخانه مهرانرود،دوه چجی و کوی عینالی (عون بن علی) واقع شده است.
 • درحال حاضر به محدوده ای واقع در جنوب خیابان عارف و شرق خیابان ثقۀالاسلام اطلاق میشود.
 • لیکن در شهریورماه 1350 هجری شمسی طرح یادبود مقبره الشعرا طراحی شده و به تدریج ساخته شد.
 • که هم اکنون این مجموعه فرهنگی پذیرای میهمانان و گردشگران میباشد.
 • بنای یادمان و یادبود مقبره الشعرا بمنظور بزرگداشت نام و یاد این مشاهیر بنا گردیده است.
 • در حال حاضر آرامگاه شاعر توانا و غزلسرای بزرگ معاصر و حافظ زمان استاد سید محمد حسین شهریار نیز میباشد.
 • پارک مقبره الشعرای تبریز به عنوان یکی از جاذبه های معروف تبریز برای گردشگران داخلی و خارجی مطرح است.
 • از عرفا و شعرا و بزرگانی که در مقبره الشعرای تبریز مدفون هستند میتوان از اسدی طوسی صاحب گرشاسب نامه ،
 • قطران تبریزی شاعر معروف قرن پنجم هجری و نخستین شاعر پارسی گوی آذربایجان ،
 • مجیرالدین بیلقایی از شعرای قرن ششم هجری و شاگرد خاقانی ، خاقانی شروانی بزرگترین شاعر قرن ششم هجری ،
 • ظهیرالدین فاریابی ، شاهپور نیشابوری ، شمس الدین سجاسی ، همام تبریزی ، مغربی تبریزی ،
 • مانی شیرازی ، شکیبی تبریزی و استاد سید محمد حسین شهریار یاد کرد.

 

مقبره-الشعرا-در-راهنمای-ایرانگردی

 

کلیسای سنت استپانوس ( آذربایجان شرقی )

 • این کلیسا در 16 کیلومتری غرب جلفا و به فاصله 3 کیلومتری کرانه جنوبی ارس و در روستای متروکه ای به نام دره شام قرار دارد.
 • نام کلیسا برگرفته شده از نام استپانوس شهید اول راه مسیحیت میباشد
 • به علت استقرار آن در روستای دره شام به این نام نیز خوانده میشود.
 • دروازه این بارو در وسط دیوار غربی تعبیه شده و دارای دری چوبی و آهن کوبی شده میباشد.
 • در پایه های طرفین و طاق جناغی آن سنگ تراش با حجاری های ظریف به کار رفته و
 • نقش برجسته ای از حضرت مریم(ع) و کودکی حضرت عیسی(ع) که در پیشانی طاقنمای آن به چشم میخورد.
 • تصور نمیرود بتوان حق توصیف طرح های زیبا و جالب توجه این گنبد ، نقش برجسته ها ،
 • سنگ نبشته ها ، مجسمه ها ، ظرائف هنری و معماری گنبد را در این مختصر ادا نمود.
 • از جمله تزئینات شگرف درون معبد سه نمازگاه سنگی انفرادی با حجاری های زیباست
 • یکی از این نمازگاهها را در وسط محراب قرار داده اند و دو تای دیگر در طرفین شمالی و جنوبی
 • و نمازخانه بزرگ و در موازات همدیگر قرار گرفته اند.
 • این نمازگاهها از آثار دوره قاجار به حساب می آیند.
 • دیری در کنار کلیسا وجود دارد که در چهار طرف آن اتاقهایی وجود داشته،
 • که طبقه فوقانی آن جهت استراحت مسافرین و زائرین و طبقه زیرین محل اصطبل چهار پایان آنان بوده است.

 

کلیسای-سنت-استپانوس

 

مسجد کبود آذربایجان شرقی

 • این مسجد بنا به کتیبه سردرب آن به سال 870 هجری قمری و در زمان سلطان جهانشاه مقتدرترین
 • حکمران سلسله قره قویونلویان که فردی زیبا پسند و شاعر نیز بوده بنا شده است.
 • ساخت این مجموعه دراین مکان تصادفی نبود. در واقع تداوم قداست محلی است که از گذشته ها وجود داشته است.
 • تنوع و ظرافت کاشیکاری و انواع خطوط بکاررفته و همچنین زیبایی و هماهنگی رنگها سبب شده است که به (فیروزه اسلام) شهرت یابد.
 • در بالای سر در مسجد نام قدیم آن یعنی (عمارت مظفریه) و نام کاشی کار و خطاط برجسته آذربایجانی قید شده است.
 • زلزله سال 1193 هجری قمری سبب فروریختن گنبدها و خرابی آن شده است
 • که تا حدودی آن را مرمت کرده و هم اکنون قابل بازدید میباشد.
 • در جوار مسجد قدیمی و تاریخی کبود پارک زیبایی احداث شده که تندیس شاعر نامی و بزرگ ایرانی
 • بنام خاقانی شروانی در کنار درب ورودی این پارک میباشد
 • که علاقمندان بازدید از این مسجد در این پارک زیبا ساعتی را به استراحت و گردش می گذرانند.

 

مسجد-کبود-آذربایجان شرقی

 

برج خلعت پوشان آذربایجان شرقی

 • در 10 کیلومتری شرق تبریز و یک کیلومتری جنوب جاده ترانزیت تبریز تهران و کنار جاده تبریز باسمنج
 • در روستای کرکج برج آجری بلندی وجود دارد که به برج خلعت پوشان معروف میباشد.
 • بنای مزبور که از آثار دوره صفویه میباشد ، در دوره قاجار در این بنا خلعت اعطایی پادشاهان بر دوش حاکمان و خدمتگزاران انداخته میشد.
 • برج بصورت کثیرالاضلاع شانزده ضلعی و سه طبقه است.
 • اضلاع شرقی ، غربی ، شمالی و جنوبی بزرگتر و دارای درگاههای بلند هستند و اضلاع دیگر آن دارای طاق نماهای تزیینی میباشند.
 • در طبقه سوم برج که سقفی ندارد ، هشت دیوار کنگره دندانه ای ساخته شده است
 • که در سقف باز بالای بام در مراسم مخصوصی استفاده میشده.

 

برج-خلعت-پوشان-در-آذربایجان شرقی

 

گنبد کبود آذربایجان شرقی

 • سومین مزار از قبرهای پنجگانه مراغه که (قبر مادر هلاکو) نامیده میشود
 • برجی است کبود و زیبا به شکل منشوری ده وجهی.
 • پهلوهای این برج دارای طاق نما و حاشیه کاری و دندانه است و در کنار آن پایه های ستون مانندی ساخته شد.
 • این برج نظیر دیگر برجهای مقبره دار دو طبقه است.
 • قسمت پایین ، سرداب مخصوص دفن میت ، و بالایی اطاقی است مزین به گچ بری و کاشی نوشته.
 • اطاق سقف بلندی دارد که گنبد آن فرو ریخته و قسمت اعظم گچ بری و تزئینات و نوشته های آن نیز از بین رفته است.

 

گنبد-کبود-آذربایجان شرقی

 

گنبد سرخ آذربایجان شرقی

 • از پنج مزار موجود در مراغه قدیمی ترین آنها ، گنبد سرخ است که در آذربایجان بیشتر به (قرمزی گنبد) شهرت دارد.
 • گنبد سرخ عمارتی است چهارگوش با سقفی گنبدی که بر مقرنس هایی که هنوز سالم مانده اند نهاده شده است.
 • کتیبه ها و نقوش هندسی از آجر سرخ تراشیده و کاشی مینایی رنگ بر بالای درگاه بنا کار گذاشته شده است.
 • بر زمینه ای از گچ خاکستری این کتیبه ها نقوشی از گل  و برگ گچ بری که اثری از رنگ آبی در آنها دیده میشود آراسته شده است.
 • کتیبه های موجود نشانگر این است که بنا در زمان حیات عبدالعزیز ساخته شده است.

 

گنبد-سرخ-آذربایجان شرقی

 

گنبد مدور آذربایجان شرقی

 • گنبد مدور دومین مزار از قبرهای پنجگانه مراغه است.
 • این بنا برجی است مدور که از گنبد و سقف آن چیزی برجای نمانده و مزاری کاملا ناشناخته است.
 • ارزش بنا در این است که ترقی و تکامل نمای مینایی را طی دوران کوتاه ، میان تاریخ احداث این بنا و تاریخ ساخت گنبد سرخ نشان میدهد.
 • بنا که از آجر ساخته شده ، به سکوی بلندی از سنگ که سردابی در میان دارد ، نهاده شده است.

 

گنبد-مدور-آذربایجان شرقی

گنبد غفاریه آذربایجان شرقی

 • این بنا در قسمت شمال غربی مراغه کنار رودخانه صافی چای واقع شده
 • و تاریخ احداث آن در فاصله بین سالهای 725 و 728 هجری قمری است.
 • گنبد غفاریه بنایی مربع و آجری است که بر بالای سکویی سنگی و سردابه دخمه ای عمیقی استوار است.
 • در چهار زاویه آن ستون هایی با نقوش لوزی پخ ساخته اند.

 

گنبد-غفاریه-راهنمای-ایرانگردی

 

رصدخانه مراغه آذربایجان شرقی

 • این رصدخانه در روی تپه ای در غرب مراغه آذربایجان شرقی قرار داشته است که
 • در دوره هلاکوخان زیر نظر خواجه نصیر طوسی در شهر مراغه ساخته شد.
 • امروز تنها پی های بخش های مختلف و بخشی از سدس سنگی آن باقی مانده است.
 • در سالهای اخیر گنبدی برای محافظت از بقایای این بنا بر روی بخشی از آن ساخته شده است.
 • ساختمان اصلی این رصدخانه به شکل برجی استوانه ای ساخته شده بود.
 • در ساختمانهای جنبی آن یک کتابخانه و محل اقامت کارکنان تشخیص داده شده است.

 

رصدخانه مراغه در آذربایجان شرقی

مقبره اوحدی مراغه ای آذربایجان شرقی

 • رکن الدین اوحدی مراغه ای شاعر سده هفتم و هشتم ایران است.
 • او در شهرستان مراغه زاده شد و مدتی در اصفهان مقیم بود.
 • آرامگاه او در مراغه است و هم اکنون یک موزه دائمی در مقبره اوحدی در مراغه دایر میباشد.
 • مقبره وی در باغی سرسبز واقع شده و سنگ قبر وی از سنگ کبود
 • ساخته شده است و در کنار مقبره وی موزه اوحدی واقع گردیده.
 • اشیاء موجود در این موزه شامل ظروف سفالی ، سکه ، کتابت ،
 • ظروف مفرغی ، شیشه که کتیبه های باقی مانده از رصدخانه و سنگ قبور مربوط به دوران اسلامی است.

 

مقبره اوحدی مراغه ای آذربایجان شرقی

 

معبد مهری و مقبره معصوم آذربایجان شرقی

 • در حدود 6 کیلومتری جنوب شرقی مراغه ، روستایی به نام ورجوی قرار دارد ،
 • در کنار این روستا گورستان بزرگ قدیمی وجود دارد که تعداد زیادی سنگ قبر منقش به
 • تصاویر تیر و کمان ، نیزه ، شمشیر و تبر بر روی قبور آن نهاده شده است.
 • مقبره ملا معصوم در کنار این گورستان واقع است.
 • ورودی این مقبره راهروی بزرگی است که عرض دهانه ورودی آن به 7 متر میرسد.
 • در سمت چپ راهرو نزدیک مدخل ورودی تالار بزرگ ، اتاق چهاگوش کوچکی وجود دارد که
 • در دل سنگ کنده شده ، سقف این اتاق به صورت گنبد در صخره حفر شده و در وسط سقف نورگیری تعبیه شده است.
 • در انتهای تالار بزرگ با عبور از یک طبقه ، محوطه اصلی نیایشگاه شروع میشود که از یک اتاق دایره ای شکل تشکیل شده است.
 • به عقیده کارشناسان ، محراب این نیایشگاه شباهت بسیار با طرح محراب بعضی از
 • معابد مهری دارد و با توجه به وسعت این نیایشگاه ، به نظر میرسد روزگاری معبدی با شکوه بوده و
 • در شمار یکی از بزرگترین معابد مهری به حساب می آید
 • احتمالا در حدود قرن هشتم هجری در این معبد تغییراتی داده شده و
 • بقعه ملا معصوم آن را به زیارتگاهی برای مردم منطقه تبدیل نمود.

 

معبد مهری و مقبره معصوم آذربایجان شرقی

 

قلعه و غار قیزلار قلعه سی آذربایجان شرقی

 • قیزلار قلعه سی (قلعه دختران) یکی از مهم ترین آثار تاریخی و طبیعی شهرستان مراغه است.
 • این قلعه و غار در 20 کیلومتری جنوب غربی مراغه و در سمت جنوبی دره بسیار عمیق کوههای کوی داغ (کوه کبود) واقع شده است.
 • در ارتفاعات پشت قلعه باقیمانده یک دیوار خشتی میخورد که از بقایای قلعه قدیمی است.

 

قلعه و غار قیزلار قلعه سی آذربایجان شرقی

 

قلعه آوارسین آذربایجان شرقی

 • قلعه آوارسین منسوب به دوره ساسانی تا قرن سوم هجری قمری است
 • در 5 کیلومتری سمت جنوب خدا آفرین و 11 کیلومتری جاده ی اهر – کلیبر واقع شده است.
 • حمداله مستوفی بنای قلعه آوارسین را به (بکربن عبداله) از اصحاب حضرت رسول (ص) نسبت
 • میدهد که به امر خلیفه ی دوم در سال 22 هجری به آذربایجان لشگر کشید.
 • این قلعه دارای 5 برج مدور برای نگهبانی است
 • بلندترین برج آن به ارتفاع بیش از 800 متر از ته دره ، در جبهه غربی هنوز پابرجاست.

 

قلعه آوارسین آذربایجان شرقی

 

قلعه بابک (کلیبر) تبریز آذربایجان شرقی

 • مسیر قلعه بابک از نقطه ای در 8 کیلومتری کلیبر در جاده کلیبر به اهر آذربایجان شرقی شروع میشود.
 • اطراف این قلعه را دره های عمیق 400 تا 600 متری فرا گرفته است.
 • هنگام عبور باید از کتل ها و گردنه ها گذر کرد ، تا پس از 3 ساعت کوه پیمایی به باروهای استوار رسید
 • عظمت از فراز تیغ دره ها و کوه ها هر بیننده ای راه مبهوت میکند.
 • دور تا دور دیواره های قلعه در عمق 500 متری جنگلی از درختان آلو ، انجیر ، آلوچه ،
 • سیب ، فندق ، ذغال و گردو وجود دارد و نهرهای کوچک میان جنگل که از ارتفاعات جاری هستند ،
 • از میان این درختان گذشته و به باغهای زارعی میرسند.
 • پس از عبور از مسیر ابتدایی که پله گذاری شده ، به دامنه های بالای کوه میرسیم ، جایی میان ابرها.
 • در چشم انداز راست مسیر قلعه ، سیاه چادرهای بسیار دیده میشود که محل زندگی ایلات شاهسون است.
 • بنای دژ که دو طبقه و سه طبقه میباشد پس از ورودی قرار گرفته است و پس از آن تالار اصلی وجود دارد
 • که اطراف آن را هفت اطاق فرا گرفته ، اطاقهایی که به تالار مرکزی راه دارند.
 • در قسمت شرقی دژ تاسیسات دیگری مرکب از اطاقها و آب انبارها ساخته شده است.
 • محوطه داخلی آنها نیز بوسیله نوعی ساروج غیر قابل نفوذ گردیده و به
 • هنگام زمستان از برف و باران پرشده و در تابستان هنگام مضایق و محاصره ها از آب آنها استفاده میشده است.

 

قلعه بابک آذربایجان شرقی

 

چشمه آب معدنی و تاریخی روستای کندوان

 • کندوان روستایی تاریخی و کم نظیر است که در فاصله 22 کیلومتری جنوب شرقی
 • اسکو در میان دره ای سرسبز و با صفا و کنار رودخانه پرآب آذربایجان شرقی قرارگرفته است.
 • فاصله روستای کندوان تا تبریز 62 کیلومتر است.
 • این روستا چشمه آب معدنی مهمی به همین نام دارد که برای درمان بیماران کلیوی نقش به سزایی دارد
 • روستای کندوان با خانه های هرمیش در دل صخره های سنگی و
 • سخت کوه سهند و با پنجره های کج و کوله و رنگیش پیشینه ای 800 ساله دارد
 • کندوان سومین روستای صخره ای جهان است که دوتای دیگر یکاپادوکیای ترکیه و دیگری داکوتای آمریکاست
 • ، اما این روستا تنها روستای صخره ای جهان است که هنوز مردم در آن ساکنند و زندگی در آن جریان دارد.
 • از بزرگترین جاذبه های توریستی این دهکده زیبا ، هتل لاله کندوان است.
 • این هتل سومین هتل صخره ای جهان است
 • و باعث شده تا توریستهای زیاد خارجی و داخلی برای سکونت در این روستای آرام و در دل صخره ها به این هتل بیایند
 • این روستای زیبا یکی از نادرترین نمونه های کوهی را در خود جای داده که قابل توجه هر بیننده خارجی و داخلی میباشد.

 

چشمه آب معدنی و تاریخی روستای کندوان تبریز

 

اگر مطالب این صفحه رضایت شما را فراهم کرد لطفا به سایت WWW.24SKY.IR نیز مراجعه فرمایید و مطالب آن را مورد برسی قرار دهید.

با تشکر تیم شال و کلاه سفر

استان اردبیل

ارسال شده توسط: / 42 ۰

استان اردبیل

استان اردبیل با 17814 کیلومتر مربع در شمال باختری ایران واقع شده است

 • با کشور تازه استقلال یافته آذربایجان همسایه است ، و یک درصد از مساحت کل کشور را تشکیل میدهد.
 • استان زیبای اردبیل با جاذبه های طبیعی و تاریخی منحصر بفرد یکی از قطبهای سیاحتی کشور محسوب میشود.
 • مهمترین ویژگی این استان آب و هوای مطبوع و خنک این منطقه در فصول بهار و تابستان میباشد.
 • دهها آبگرم معدنی خروشان و جوشنده از اعماق زمین با خواص طبی مختلف ، سالانه میلیونها نفر از
 • گردشگران را از نقاط مختلف کشور و کشورهای خارجی بسوی خود میکشاند.

شهرهای مهم این استان 

 • مشکین شهر ، نمین ، کوثر ، پارس آباد ، خلخال ، اردبیل ، سرعین.

آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری استان اردبیل 

جاذبه های گردشگری 

مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

 • بقعه شیخ صفی الدین که مجموعه ای از آرامگاه خانوادگی شهریاران صفوی از جمله شاه اسماعیل ،
 • صفی الدین ، شیخ جنید ، سلطان حیدر و… را در خود جای داده در شهر اردبیل واقع شده ،
 • وجود گنبدهای تذهیب و کتیبه های گچ بری و صندوق قبر خاتم کاری و منبت کاری ، آن را به یکی از
 • برجسته ترین دیدنی های این مکان تبدیل کرده است، این مجموعه شامل موزه چینی خانه ، گنبد الله الله ،
 • مسجد جنت سرا ، خانقاه ، چله خانه ، شهیدگاه ، چراغ خانه و حرمخانه میباشد.
 • این بقعه اثری نفیس و ارزشمند و یکی از سندهای افتخار آذربایجان است که متعلق به دوران صفویه میباشد.
 • با حفاریهای بعمل آمده در اطراف بقعه قدمت آن به دوره ایلخانیان پیوند میخورد.
 • آثاری در سال 1385 در اطراف این بقعه کشف شده که اهمیت این مکان تاریخی را دو چندان کرده.
 • آثار مشکوفه مشتمل بر جزرهای قطور به قطر 195 سانتیمتر که با لاشه سنگ و آجر
 • پوشیده شده است که از مهمترین یافته های هیت کاوش در ضلع غربی آشپزخانه و بقایای
 • معروفترین حمام بقعه است که با تزیینات کاشیکاری ، زیبایی خاصی به این مکان داده است.

 

بقعه-شیخ_صفی_الدین_اردبیلی

شهر سیاحتی سرعین استان اردبیل

 • سرعین در 29 کیلومتری غرب اردبیل در دامنه کوه سبلان واقع است و آبگرمهای معدنی
 • گاومیش گلی ، ساری مو ، قهوه سویی ، آب چشم ، قره سو (اعصاب سویی) ، ژنرال سویی ،
 • پهنلو ، شفا سویی میباشد، همچنین آبگرم بش باجیلار دارای استخر و امکانات
 • فیزیوتراپی و بهداشتی دیگر میباشد و نیز مجتمع آبدرمانی سبلان یکی از مجهزترین
 • مجتمع های آبدرمانی کشور و خاورمیانه میباشد که شامل سه دستگاه استخر ،
 • دروازه حوضچه آبگرم گروهی با آبگرم تحت فشار (جکوزی) ، هفت دستگاه حوضچه آبگرم ساده ،
 • چهار دستگاه گرمخانه (سونا) ، دو واحد خدمات آبدرمانی واقع در پارکی به مساحت 2 هکتار و
 • پارکینگ اختصاصی و دارای دو طبقه مجزا جهت استفاده بانوان و آقایان میباشد.
 • این شهر توریستی که روز به روز در حال توسعه میباشد دارای هتلها و هتل آپارتمانهای مجهز جهت اقامت
 • مسافران و میهمانان عزیز داخلی و خارجی و همچنین پیست اسکی و مکانهای تفریحی بیشماری میباشد.
 • آبگرم های متعدد دیگری نیز در اطراف شهر اردبیل قرار دارد مانند : آبگرم سردابه یا ساری داوا
 • که خاصیت درمانی برای بیماران یرقان و بیماری زردی دارد و در نزدیکی شهرستان اردبیل میباشد ،
 • آبگرم برجلو و قینرجه در نیر ، آب معدنی بیله درق ، آبگرم خلخال ، مجموع آبگرمهای مشگین شهر
 • که شامل (قوتور سوئی ، شابیل ، قینرجه ، ایلاندو ، مونیل ، ملک سوبی و آق سو) میباشد.

 

شهر-سیاحتی-سرعین-استان-اردبیل

 

جاذبه های طبیعی سبلان در استان اردبیل

 • جاذبه های توریستی منطقه سبلان دو گونه است جاذبه های طبیعی و جاذبه های تاریخی.
 • ارتفاعات متعدد ، آبهای معدنی فراوان ، دریاچه های کوچک و بزرگ ، دشت و جلگه های وسیع و
 • شرایط آب و هوایی مساعد و مطلوب ، همگی نشان از قابلیت ها و
 • استعداد های طبیعی منطقه برای جلب مشتاقان و علاقمندان طبیعت دارد.
 • آبهای معدنی گوناگون یکی از مهمترین جاذبه های توریستی این منطقه به شمار می آید.
 • وجود سیزده چشمه آب معدنی که حاوی آبهای گوگردی ، کربناته ، سولفوره ، بی کرباته ،
 • کلروره ، آشامیدنی گازدار و آشامیدنی بدون گاز است ، برای کشاورزی که قدرش را
 • بداند به اندازه ذخایر نفتی اهمیت دارد، این چشمه ها در شش مجتمع سرعین ،
 • سردابه ، نیر ، ارجستان ، موئیل و لاهرود قرار گرفته است و خواص درمانی فراوان دارد.
 • این منطقه به لحلظ تعدد چشمه های معدنی نه تنها در سطح ایران ، بلکه در سطح جهان نیز بینظیر است.

کوه و تله کابین سبلان استان اردبیل

 • قله سبلان با ارتفاع 4811 متر سومین قله بلند ایران و یکی از زیباترین قلل دنیا به شمار می آید.
 • ویژگیهای خاصی که هم قله و هم منطقه دارد این قله را از بقیه قلل متمایز میکند.
 • قله سبلان در شهرستان مشکین شهر واقع شده و از هر چهار طرف به دشتهای وسیعی ختم میشود.
 • قسمتی از زیبایی های این کوه و طبیعت آن را میتوان با تله کابین کوه سبلان تجربه کرد که
 • با این وسیله گردشگران زیادی را به بالای این کوه زیبا میرساند.
 • کوهستان عظیم و آتش فشان سبلان از کوه های متعدد مرکزی از چهار سو به شهرستان های
 • مشکین شهر و اهر در شمال ، تبریز در مغرب ، سراب در جنوب و اردبیل در شرق مشرف میباشد.
 • قله اصلی یا آتش فشان آن به نام (سلطان ساوالان) بلندترین نقطه آذربایجان و پس از دماوند بلندترین قله ایران است.
 • کوهستان ساوالان از کانون های مهم آبگیر دائمی رودهای آذربایجان میباشد.
 • دامنه های شمالی آن به دره رود قره سو و اهر چایی و دامنه های جنوبی آن به
 • شاخه های آجی چای منتهی میگردد، بنابراین سبلان بخش
 • عمده ای از آب های حوضه رود ارس و دریاچه ارومیه را تامین میکند.
 • در دامنه های سبلان چشمه های فراوان آب گرم و آب سرد معدنی وجود دارد از جمله موئیل سویی ،
 • شابیل ، قوتورسویی و… که در فصول مختلف مورد استفاده اهالی مشکین شهر و گردشگران قرار میگیرد.
 • قله سبلان به شکل مخروط زیبایی است و دهانه آتش فشان خاموش آن در حال حاض
 • ر به صورت دریاچه ای در آمده است، اطراف این دریاچه در تمام سال پوشیده از برف و یخ است.

 

کوه-و-تله-کابین-سبلان-استان-اردبیل

دریاچه شورابیل استان اردبیل

 • این دریاچه قبلا بسیار شور بوده ولی امروز با افزوده شدن آب شیرین ، از شوری آن کاسته شده ،
 • بطوریکه نوعی ماهی در آن پرورش داده میشود.
 • این دریاچه دارای امکانات تفریحی ، ورزشی و فرهنگی بسیاری است از جمله :
 • قایق رانی ، پیست دومیدانی ، دوچرخه سواری ، باغ وحش ،
 • هتلهای مجهز و زیبا ، مجموعه شهر بازی برای بچه ها ، رستوران در وسط دریاجه و….

 

دریاچه-شورابیل-استان-اردبیل

دریاچه نئور در استان اردبیل

 • این دریاچه در 48 کیلومتری جنوب شرقی اردبیل بطرف خلخال در یکی از دره های
 • کوهستان باغیرو و در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا با مساحتی بالغ بر 210 هکتار و
 • عمق متوسط 5 متر یکی از زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایران میباشد.
 • در حال حاضر نوعی ماهی قزل آلای رنگین کمان که از زمره بهترین نوع ماهیان دنیا میباشد
 • در آن پرورش داده میشود که هر ساله تعداد زیادی از مردم جهت ماهیگیری و کوهنوردی و
 • استفاده از مناظر بدیع و بینظیر منطقه و هوای خنک و مطبوع آن به دریاچه روی می آورند.

 

دریاچه-نئو- استان-اردبیل

آبشار گورگور سبلان استان اردبیل

 • آبشار گورگور سبلان در حدود 12 متر ارتفاع و 200 متر مربع محوطه گردشگاهی دارد و
 • در دامنه شمالی کوه سبلان استان اردبیل واقع شده است،این آبشار در یکی از زیباترین نقاط طبیعی
 • استان یعنی کوه سبلان واقع شده است، این آبشار در یکی از زیباترین نقاط طبیعی استان
 • یعنی کوه سبلان قرار دارد و به دلیل وجود یخچالهای دائمی ، چشمه های آب گرم ،
 • آب معدنی و پوشش گیاهی مصفا هرساله هزاران نفر را جذب میکند.

 

آبشار-گورگور-سبلان 

چشمه های بیله دره استان اردبیل

 • چشمه آب معدنی سرد بیله دره در سه کیلومتری شمال سرعین در دره ای واقع شده است
 • که از نقاط مختلف زمین خارج میشود، آب چشمه بیله دره از دسته آبهای بیکربناته کلسیک
 • سرد با رسوبات خشک اندک است،این آب برای درمان بیماری های کلیه ، دستگاه تغذیه و کبد ،
 • بافت ها (باعث تورم بافت ها و تعویض آب درون سلولها میشود) مجاری ادرار ، افزایش مواد ازته ،
 • نقرس ، درد مفاصل ، حالات تشنجی ، چاقی و تورم کبد است.

 

چشمه-های-بیله-دره-استان-اردبیل

چشمه بوشلی استان اردبیل

 • چشمه معدنی بوشلی به فاصله 5/4 کیلومتری جاده اردبیل به سراب و در
 • 45 کیلومتری غرب استان اردبیل واقع شده است، دمای آب چشمه 49 درجه است.
 • اهالی محل آب این چشمه را برای درمان روماتیسم و درد مفاصل و رفع خستگی استفاده میکنند.

گردنه حیران و جنگل فندقلو  استان اردبیل

 • از تماشایی ترین و پرجاذبه ترین جاده های ایران جاده زیبای حیران میباشد که
 • استان گیلان را به استان اردبیل پیوند میدهد ، همچنین در بیست کیلومتری شهر اردبیل
 • جنگلی موسوم به جنگل فندقلو قرار دارد که محل پرورش نادرترین گونه های گیاهی است و
 • در نوع خود بینظیر ، و نیز بزرگترین پیست اسکی روی چمن بصورت طبیعی در این منطقه واقع شده است.

 

گردنه-حیران-و-جنگل-فندقلو 

جاده توریستی اسالم به خلخال استان اردبیل

 • برای رسیدن از استان گیلان به استان اردبیل 2 جاده قابل دسترسی میباشد که یکی
 • گردنه حیران و دیگری جاده اسالم به خلخال میباشد، قبل از گردنه زیبای حیران که بعد از
 • شهر آستارا میباشد جاده توریستی اسالم به خلخال یکی از زیباترین جاده های ایران بلکه
 • جهان است که در این جاده همه نوع طبیعتی قابل رویت است. زیباییهای جنگل ، گردنه ،
 • کوهستان ، دشت ، بیابان ، و هرنوع طبیعتی در این جاده چشم هر بیننده ای را خیره میکند.
 • وجود این چنین جاده ای در بین این دو استان برای گردشگران و کسانی که میخواهند از
 • زیباییهای طبیعت استفاده کنند نعمتی خدادادی است و ذائقۀ هر سلیقه ای را برآورده میکند.

 

جاده-توریستی-اسالم-به-خلخال 

 

ایجاد شده با  توسط تیم طبیعت گردی لارک

استان آذربایجان غربی

ارسال شده توسط: / 34 ۰

استان آذربایجان غربی ( ارومیه ) و جاذبه های گردشگری آن

استان آذربایجان غربی

استان آذربایجان غربی و جاذبه های گردشگری آن

موقعیت جغرافیایی 

 • آذربایجان غربی با مساحت 43660 کیلومتر مربع (با احتساب دریاچه ارومیه) 59/2 درصد کل
 • مساحت کشور را به خود اختصاص داده است ، و از جمله کهن ترین استان های ایران میباشد.
 • این استان با استان آذربایجان شرقی نیز همسایه می باشد
 •  از شمال با کشورهای ارمنستان و جمهوری نخجوان و از غرب با ترکیه و عراق همسایه میباشد.
 • این استان به لحاظ شرایط خاص جغرافیایی و مکان های باستانی و دیدنی در سطح کشور از مقام
 • و منزلتی خاص برخوردار است و از اینرو جزو استان های سیاحتی محسوب میشود و همه ساله
 • هزاران نفر از موزه ها و آثار و ابنیه تاریخی آن بازدید می نمایند.

شهرهای مهم این استان آذربایجان غربی

 • مهاباد ، ماکو ، نقده ، چالدران ، ارومیه ، اشنویه ، بوکان ، تکاب ،
 • خوی ، سردشت ، پیرانشهر ، سلماس ، میاندوآب.
 • آثار تاریخی فراوانی قبل و بعد از اسلام اعم از تپه ها ، غارها ، ساختمانها ،
 • مساجد ، کلیساها و آتشکده ها در این استان وجود دارند مانند تپه ها و آثار باستانی : حسنلو ، گوی
 • تپه ، بسطام و سه گنبد ، تخت سلیمان ، کلیسای ننه مریم و طاطاوس ، مسجد ارومیه ، مسجد مطلب
 • خان خوی ، غارهای کون مالان و کون کبوتر که هزاران مجسمه ، ظروف ، سکه ها و اشیای
 • نفیس از آنها بدست آمده است.
 • در میان مکانهای مهم این منطقه ، آثار گوناگونی از ملل و مذاهب مختلف ،
 • طبیعت سرسبز و همچنین دریاچه زیبای ارومیه (رضائیه) دیده میشود.

موقعیت استان آذربایجان غربی

آثار تاریخی و اماکن تفریحی آذربایجان غربی 

دریاچه ارومیه استان آذربایجان غربی

 • بزرگترین دریاچه داخلی و دایمی کشور در شمال غرب فلات ایران ، بین دو استان
 • آذربایجان شرقی و غربی واقع شده استT وسعت دریاچه ارومیه بین 4 تا 6 هزار کیلومتر
 • مربع گزارش شده است ولی وسعت آن بطور معمول 5500 کیلومتر مربع است.
 • بعد از دریاچه بحرالمیت در فلسطین شورترین دریاچه جهان محسوب میشود.
 • گفتنی است ، این دریاچه از نظر وسعت بیستمین دریاچه بزرگ جهان میباشد.
 • آب دریاچه ارومیه بعلت غلظت زیاد املاح ، بخصوص کُلر و سدیم برای کشاورزی و
 • زندگی ماهیان و شمار زیادی از انواع آبزیان مناسب نیست ، اما دریاچه مرده ای نیست ،
 • بلکه از نظر بوم شناسی و زیستی بسیار فعال است و در آن انواع باکتریهای مژه دار ،
 • جلبکها و از همه مهمتر سخت پوست کوچک و بسیار ظریفی به نام آرتمیااورمیانا زندگی میکنند.
 • در آبهای دریاچه ارومیه 102 جزیره بزرگ و کوچک (بطور عمده صخره های سنگی) وجود دارد.
 • یکی از صخره های بسیار زیبایی که از دل دریاچه بیرون زده و چشم هر بیننده ای را
 • نوازش میدهد بنام مشت عثمان است که در این دریاچه قرار دارد.
 • یکی از زیباترین مناظر و نشانه های زندگی در جزایر دریاچه ارومیه و آبهای پیرامون آن ،
 • حضور انواع پرندگان بومی و مهاجر است، پرندگان بومی دریاچه ارومیه شامل آن دسته از پرندگانی است
 • که فقط بخشی از سال میهمان دریاچه هستند و بر همین مبنا به دو گروه تقسیم میشوند 

پرندگان مهاجر استان آذربایجان غربی

 • که بطور معمول بخش هایی از فصل های بهار و تابستان را میهمان دریاچه ارومیه هستند و
 • مراحل تولید مثل را در جزایر سپری کرده و با شروع فصل پاییز برای زمستان گذرانی
 • ، دریاچه ارومیه را به سمت مناطق گرمسیری ترک میکنند.

پرندگان مهاجر استان آذربایجان غربی

 • که با شروع فصل پاییز بتدریج برای زمستان گذرانی وارد دریاچه ارومیه میشوند.
 • بلافاصله پس از مهاجرت پرندگان مهاجر تخم گذار از دریاچه ارومیه ، این پهنه آبی شاهد
 • حضور گروههای بزرگی از پرندگان مهاجری میشوند که دوران تخم گذاری و جوجه آوری خود را
 • در سرزمین های سردسیر شمالی سپری کرده اند و می آیند که زمستان را در جزایر ،
 • آبها و تالابهای حاشیه جنوبی دریاچه ارومیه بسر برند و از جمله آنها میتوان به غزخاکستری ،
 • کله سبز ، نوک پهن ، اردک سر حنایی و اردک سر سفید اشاره کرد.

دریاچه-ارومیه-استان-آذربایجان-غربی

پل روی دریاچه ( استان آذربایجان غربی )

 • یکی از جذابیتهایی که در طول سفر به آذربایجان را نباید از دست داد عبور از روی پل بزرگ و زیبایی است
 • که از وسط دریاچه عبور میکند، اگر از تبریز به سمت جنوب رانندگی کنید بعد از 2
 • ساعت به محلی میرسید که روی دریاچه زیای ارومیه یک راه ماشین رو میبینید و
 • میتوانید با ماشین تا وسط دریاچه رفته و بعد از آن از روی پل عبور کنید.
 • یکی دیگر از جذابیتهای منحصر به فردش کریستالهای نمکین آن است که گاهی به صورت
 • تپه های سفید رنگ چهره ای برفین به جزایر دریاچه داده اند، شنا کردن در این آبهای
 • شور بسیار مفرح است چون شما به خاطر چگالی بالای آب کاملا روی آن معلق می مانید.
 • تنها باید به خاطر داشته باشید که نمک موجود در آب به چشمتان نرود که سوزش زیادی ایجاد میکند.

پل-دریاچه-ارومیه

قلعه کاظم داشی (دریاچه ارومیه) استان آذربایجان غربی

 • قلعه کاظم داشی یکی از مکان های دیدنی و تاریخی دریاچه ارومیه که بیشتر شبیه
 • شبه جزیره سنگی است در حدود 65 کیلومتری ارومیه و 5/1 کیلومتری
 • شرق روستای گوئرچین قلعه واقع شده است.
 • کاظم داشی برای کسانی که تازه به این شهر میروند در نزدیک جاده
 • جدید ارومیه – سلماس (جاده قره باغ) در دریاچه ارومیه به شکل
 • شبه جزیره مشاهده میشود که در گذشته کاملا جزیره ای بوده است.
 • سنگ کاظم خان صخره ای است سنگی با محوطه دیدنی که درعمیق ترین نقطه دریاچه ارومیه است.
 • ارتفاع صخره سنگی بیش از 350 متر است.
 • دور تا دور این سنگ را با بریدن بدنه آن به شکل راهی در آورده اند که عرض آن
 • 60 متر و طولش در حدود 500 متر است و تنها راه دستیابی به بالای سنگ راهی است کم عرض.

قلعه-کاظم-داشی-دریاچه ارومیه 

مناظر قلعه استان آذربایجان غربی

 • مناظر طبیعی زیبا و بقایای معماری و حجاری های صخره ای و گذرگاههای صعب العبور و
 • پرتگاههای مخوف ارزش و اهمیت سوق الجیشی به این اثرداده است که با توجه
 • به بررسی ها و پژوهش های باستانشناسی که توسط سازمان میراث فرهنگی کشور
 • به عمل آمده مهمترین آثار شناخته شده این محل مربوط به هزاره اول قبل از میلاد مسیح و
 • دوره ایلخانیان میباشد که تحت محافظت و نگهداری سازمان میراث فرهنگی استان میباشد.
 • این قلعه در جنگ جهانی اول به مدت 9 سال پناهگاه (کاظم نامی) از اهالی قوشچی و یاران وی بوده است.
 • در این قلعه بدستور کاظم خان ساختمان دو طبقه ای
 • نیز بنا شده که زمانی مورد استفاده خود و خانواده اش بوده است.
 • بخش قلعه بر فراز کوه مخروطی شکل ناقصی استوار است که در 2 کیلومتری
 • سمت جنوب غربی و نزدیک ساحل دریاچه ارومیه ، مشرف به جلگه ای
 • خرم و سبز واقع شده است، در نزدیکی قلعه ، نهری جریان دارد که پلی هم بر روی آن احداث شده است.

دریاچه مارمیشلو ( استان آذربایجان غربی )

 • در حدود 45 کیلومتری غرب شهر ارومیه و در میان کوهستان های این شهرستان
 • وقتی به مرز ایران و ترکیه میرسیم ، دریاچه ای طبیعی و بسیار زیبا و دیدنی به
 • وسعت تقریبی 5 هکتار وجود دارد ، که زیستگاه انواع آبزیان از جمله ماهی قزل آلا ،
 • و پرندگان مهاجر مختلف بوده که محل بسیار مناسبی جهت
 • گذراندن اوقات فراغت گردشگران و دوستداران طبیعت میباشد.
 • این دریاچه در مسیر رودخانه ای پر آب و خروشان قرار گرفته و وجود کوه های بسیار
 • زیبای کناره ی دریاچه که از اواسط اردیبهشت تا مهرماه سرسبز و دلگشا هستند ،
 • منظره ای بدیع را ایجاد نموده است،البته به دلیل اینکه این دریاچه در منطقه ای کوهستانی است ،
 • طبیعتا تنها در ماه های گرم سال میتواند به عنوان استراحتگاه مورد استفاده قرار گیرد.
 • در فصل گرما وجود انواع گیاهان و پرندگان آنچنان جذابیتی به این منطقه میدهد که
 • هر بیننده ای را مبهوت خویش می نماید، رودخانه در فصل گرما کم عمق بوده و با
 • احتیاط میتوان از برخی نقاط آن گذشت و از مناطق بکر و دیدنی آن
 • بیشتر استفاده نمود ، هر چند این کار چندان خالی از خطر نیست.
 • برای رسیدن به این دریاچه گذر از جاده خاکی بوده ، ولی بدون شک دیدن این
 • دریاچه به زحمات آن می ارزد و از رفتن به آنجانا پشیمان نخواهید شد.

دریاچه-مارمیشلو-استان-آذربایجان-غربی

غار سهولان ( استان آذربایجان غربی )

 • غار سهولان که به زبان کُردی به معنی یخبندان است در روستای (سهولان) واقع در
 • 40 کیلومتری شهرستان مهاباد و در جاده مهاباد – بوکان قرار گرفته است.
 • مردم محلی غار را (کونه کوتر) یعنی لانه کبوتر مینامند.
 • دلیل این نامگذاری وجود تعداد زیادی لانه کبوتر درون غار است.
 • ارتفاع سقف غار تا سطح دریاچه آن به 50 متر میرسد و عمق آب در برخی جاها به بیش از 40 متر میرسد.
 • اختلاف دمای درون و بیرون غار بین 10 الی 15 درجه است.
 • این غار آبی با جلوه های طبیعی و با قندیل های منحصر به فرد ویژه ای که دارد در
 • دامنه رشته کوه هایی بنام کوتر قرار دارد که بلندترین
 • نقطه آن از سطح دریاهای آزاد دارای 2200 متر ارتفاع است.
 • این غار دو دهانه دارد که ارتفاع دهانه اصلی آن در حدود 1765 متر و به نام (کوته کوتر)
 • به دریچه ای به عمق 30 متر راه دارد، دهانه دوم که در فاصله نه چندان دور از دهانه
 • اصلی واقع شده در حدود 1795 متر ارتفاع داشته و به نام (کونه مالان) بصورت
 • یک چاه طبیعی تا ساحل این دریاچه 50 متر ارتفاع دارد، محوطه ورودی مدخل این
 • غار از سطح جاده بصورت قطعه زمینی هموار و نعلی شکل پوشیده از چمن است که
 • چندین درختچه نیز در دل صخره های غار از آن بیرون زده است.
 • با گذر از محوطه بیرونی به دهانه غار میرسیم که ارتفاع آن از کف محوطه حدود 30 متر میرسد.
 • محوطه غار به وسیله دالانی که آن نیز یکی از شگفتی های طبیعت است به دریاچه باز میشود
 • که در این دالان نقش هایی از دوران ماقبل تاریخ را میتوان مشاهده کرد.
 • این دالان با ارتفاعی حدود 50 متر بالاتر از اولین دریاچه غار قرار گرفته که
 • با پله های سیمانی طی مسیر ممکن میشود.

غار-سهولان

دریاچه اول

 • حدود 200 متر مربع وسعت دارد که در واقع اسکله غار هم محسوب میشود.
 • این دریاچه نیز توسط دالان هایی به عرض یک تا دو متر به دریاچه های دیگری منتهی میشود
 • که دیواره و سقف تالارهای آن مجموعه ای از شگفتی ها و عوارض زیبای طبیعی است.
 • پرندگانی که در این غار زندگی میکنند بدون توجه به حضور انسانها مشغول زندگی خود هستند.

 دریاچه دوم

 • علاوه بر یک خشکی ، شبه جزیره ای است که میتوان به راحتی از قایق بر روی آن پیاده شد.
 • این دریاچه دارای گلوگاه ها و ایوان های بلندی است که
 • انتهای یکی از گلوگاه ها به تونلی میرسد که تاکنون کشف نشده است.
 • مطالعات غارشناسان نشان میدهد که این غار بر اثر فعالیت های زمین شناسی
 • قدمت آن به 70 میلیون سال قبل باز میگردد، یان غار یکصد سال پیش برای اولین بار
 • توسط (ژاک دمرگان) فرانسوی مورد کاوش و بررسی قرار گرفت.
 • در مهرماه سال 1373 توسط غارشناسان ایرانی بخش های مهمی از این غار شناسایی شد.
 • موجودات زنده این غار به غیر از کبوترهای چاهی ، خفاش ها میباشند که قسمت هایی از
 • غار را به عنوان آشیانه انتخاب کرده اند، براساس تحقیقات انجام شده رطوبت داخل این
 • غار آبی 75 درصد و دمای آب آن نیز بین 5 تا 10 درجه سانتیگراد است.
 • در حال حاضر روزانه تعداد زیادی از گردشگران از این پدیده طبیعی زیبا و شگفت انگیز بازدید میکنند.

آبهای معدنی ( استان آذربایجان غربی )

 • این استان از لحاظ آبهای معدنی بسیار غنی میباشد ، برخی از آنها به دریاجه میریزند و
 • برخی نیز از خود دریاچه فوران میکنند و به این سبب انواع مواد معدنی را وارد دریاچه میکنند.
 • مهمترین آنها عبارتند از

آبگرم ایسی سو  استان آذربایجان غربی

 • این آب در دهی بنام ایسّی سو (آبگرم) بین ارومیه و سلماس در نزدیکی گردنه قوشچی قرار دارد.
 • حرارت آب آن در حدود 17 درجه میباشد و در ارتفاع 1350 متر از سطح دریا از
 • زمین میجوشد و مواد اکسیددوکلسیم و کلرور دو سولفات دارد.
 • این چشمه اکنون لوله کشی شده و مردم برای درمان امراض جلدی از آب آن استفاده میکنند.

آبگرم-ایس- سو 

آبگرم محال باراندوز استان آذربایجان غربی

 • در نزدیکی قریه هفت آباد و در کنار رودخانه پر آب باراندوزچای واقع شده و یک
 • چشمه بزرگ آن از دل آب زلال رودخانه میجوشد، آب آن در مداوای بیماریهای جلدی و رماتیسم موثر است.

آبگرم-محال-باراندوز 

آب معدنی کوه زنبیل استان آذربایجان غربی

 • دارای انواع سولفات ها میباشد، کوه زنبیل در چهارفرسخی ارومیه
 • و کنار دریاچه واقع شده است که با فشار شدید فوران میکند.

 آب معدنی کانی گراوان استان آذربایجان غربی

 • واقع در روستای کانی گوز در نزدیکی شهر رَبَط ، از لحاظ مواد معدنی این
 • چشمه بسیار غنی است و پس از رسوب گذاری منظرۀ بدیع و رنگارنگی را به وجود آورده است.

 آب-معدنی-کانی-گراوان

آبشار شلماش ( استان آذربایجان غربی )

 • آبشار شلماش از مهمترین آبشارهایی است که در سطح
 • استان آذربایجان غربی جاری است و مورد توجه و استفاده گردشگران میباشد.
 • آبشار شلماش با دره ای سرسبز و زیبا در کنار جنگل های پراکنده ،
 • در نزدیکی شهر سردشت واقع شده و یکی از شاخه های رودخانه معروف (زاب کوچک) محسوب میشود.
 • این آبشار که در واقع از سه آبشار تشکیل شده هم اکنون به صورت منطقه ای
 • تفریحی درآمده که همه ساله به خصوص در فصل گرما هزاران نفر از
 • مناطق مختلف و به خصوص از شهرهای کردنشین برای دیدن آن عازم سردشت میشوند.
 • سه آبشار به ترتیب پشت سرهم قرار گرفته اند که اولین آنها در نزدیکی محل
 • توقف و پارکینگ قرار گرفته است، برای دیدن دو آبشار بعدی باید مسافتی
 • نسبتا زیاد را پایین رفته و وارد دره ای عمیق شوید، البته در حال حاضر با احداث
 • پله و حصارهایی بالا و پایین رفتن از دره راحت تر و کم خطرتر شده است.
 • مسیر سردشت به آبشار شلماش مسیر زیبا و پر درختی است.
 • جاده مذکور آسفالت و مناسب بوده و در مدت کوتاهی کمتر از 20 دقیقه میتوان به آبشار رسید.

آبشار-شلماش-استان-آذربایجان-غربی

تخت سلیمان ( استان آذربایجان غربی )

 • تخت سلیمان نام محوطه تاریخی بزرگی در نزدیکی تکاب و روستای تخت سلیمان
 • در استان آذربایجان غربی در کشور ایران است.
 • مجموعه بناهای تاریخی در تخت سلیمان در اطراف دریاچه ای طبیعی ساخته شده است.
 • آب این دریاچه که از عمق 116 متری از درون زمین به سطح دریاچه می آید و
 • به زمین های اطراف میریزد دارای املاح زیادی است که آن را برای آشامیدن و کشاورزی نامناسب کرده است.
 • رسوب های حاصل از این املاح  در طی قرن ها لبه دریاچه را شکل داده و متغیر کرده است.
 • آثار بناهای دوره های اشکانیان و ساسانی و ایلخانان مغول در این محل یافت شده است.
 • مهمترین آثار بجا مانده آن آتشکده و تالارهای دوره ساسانی است.
 • برخی آثار ساسانی دیگر نیز در کوه بلقیس و زندان سلیمان در نزدیکی تخت سلیمان ساخته شده است.
 • در زمان ساسانیان ایرانیان سه آتشگاه بزرگ و برجسته داشتند ، نام آتش هایی
 • که در این آتشگاه ها نگهداری میشد یکی بُرزین مهر به معنای عشق والا و
 • ویژه برزیگران بود که در نزدیکی نیشابور خراسان جای داشت و دیگری فربغ بود به
 • معنای آتش فرّ ایزدی که در کاریان فارس به ویژه موبدان و بلندپایگان بود و
 • سومی گشسب که در تکاب آذربایجان قرار داشت.
 • امروزه این مکان بنام تخت سلیمان معروف است.
 • کاوشگاه باستانی شیز ، از سوی یونسکو به عنوان میراث جهانی شناخته شده است و
 • طرحهای بزرگی برای بازسازی و کاوش در آن در دست اجرا است.

تخت-سلیمان

کلیسای مریم مقدس (ننه مریم) استان آذربایجان غربی

 • این کلیسا که در شهر ارومیه قرار دارد یکی از کلیساهای قدیمی
 • آشوریان است که بیشتر مورد توجه اقلیت های مذهبی است.

کلیسای-مریم-مقدس

مسجد جامع ارومیه استان آذربایجان غربی

 • این بنا در داخل بازار واقع شده و بنای آن متعلق به نیمۀ دوم قرن هفتم هجری قمری میباشد.
 • محراب این مسجد از نظر گچبری یکی از زیباترین آثار هنر معماری دوران مغول میباشد.
 • مساجد قدیمی موجود در هر شهری نشان از تاریخ و قدمت و فرهنگ آن شهر میباشد.

مسجد-جامع-ارومیه 

دخمه فقرگاه ( استان آذربایجان غربی )

 • در نزدیکی شهر مهاباد از دوران حکومت مادها دخمه ای بنام فقرگاه به یادگار مانده
 • که آرامگاه  یکی از شاهزادگان مادی از کشور مانائی میباشد که متعلق به 550 _ 708 قبل از میلاد است.

دخمه-فقرگاه-استان-آذربایجان-غربی

کلیسای طاووس (قره کلیسا) استان آذربایجان غربی

 • قره کلیسا قدیمی ترین کلیسای ارامنه ایران در منطقه چالدران و در
 • دهکده ای به همین نام در جنوب ماکو واقع شده که مربوط به قرون 7 و 13 میلادی میباشد.

کلیسای-طاووس

باغچه جوق استان آذربایجان غربی

 • روستای باغچه جوق در فاصله حدود 2 کیلومتری غرب جاده ماکو به سوی بازرگان واقع شده است.
 • در مجاورت روستای باغچه جوق و بر دامنه کوهی مرتفع ، مجموعه تاریخی
 • باغچه جوق و بر دامنه کوهی مرتفع ، مجموعه تاریخی باغچه جوق مشتمل بر
 • باغی نسبتا بزرگ و عمارتی بسیار زیبا و مجلل استان آذربایجان غربی واقع شده است.
 • این باغ از نمونه های منحصر به فرد باغسازی در ایران محسوب میگردد.
 • موقعیت این مجموعه به علت قرارگیری بر سر جاده ترانزیتی ترکیه و
 • اروپا اهمیت توریستی زیادی دارد و همین امر میتوان سبب جلب توجه
 • مسافرین و علاقمندان بناهای تاریخی و فرهنگی این استان گردد.

باغچه-جوق 

برج سه گنبد ( استان آذربایجان غربی )

 • بنای سه گنبد در داخل شهر ارومیه در گوشه جنوب شرقی شهر و در
 • یکی از کوچه های منشعب از خیابان استاد برزگر استان آذربایجان غربی قرار گرفته است.
 • این بنا مقبره ای است مربوط به دوره سلجوقی.
 • در کتیبه سردر ورودی سه گنبد نیز تاریخ 580 هجری قمری که به خط کوفی نوشته شده خوانده میشود.
 • بنابراین اثر مذکور مربوط به قرن 6 هجری بوده و با سایر مقبره های دوره های سلجوقی مشابهت دارد.
 • باستان شناسان معتقدند که دو بنا از برج دیگری در اطراف این برج در گذشته وجود
 • داشته که مجموعۀ این سه بنا را در گذشته سه گنبد میخواندند.

برج-سه-گنبد-استان-آذربایجان-غربی

ایجاد شده با  توسط تیم طبیعت گردی لارک

استان تهران

ارسال شده توسط: / 38 ۰

استان تهران و جاذبه های گردشگری آن یکی از جاهای دیدنی در ایران

استان تهران

استان تهران پایتخت ایران می باشد

موقعیت جغرافیایی 

 • استان تهران در دامنه جنوبی کوههای البرز و حاشیه شمالی کویر مرکزی ایران و در دشتی نسبتا
 • هموار واقع شده است که شیب آن از شمال سمت جنوب میباشد و به وسیله دو رود اصلی کرج
 • در غرب و جاجرود در شرق بهمراه رودهای فصلی جعفرآباد یا همان دربند ، دارآباد، درکه،کن که
 • همگی از شمال به جنوب جریان دارند مشروب میشوند.
 • تهران دارای آب هوای گرم و خشک است و فقط نواحی شمالی آن که در دامنه های کوهستانی
 • البرز واقع شده است اندکی معتدل و مرطوب است، هوای تهران در تابستان گرم و خشک و در
 • زمستان معتدل و گاه سرد است، حداکثردمای ثبت شده حدود 44 و حداقل 20- و متوسط سالیانه
 • 17 درجه سانتیگراد میباشد و میزان بارندگی سالانه آن 200 تا 400 میلی متر است و
 • از نظر زمین لرزه جزو مناطق پر زیان محسوب میشوند.

تاریخچه استان تهران

 • نجم الدین ابوبکر محمدبن علی بن سلیمان راوندی در کتاب معروف خویش به نام راحه الصدور به
 • سال 599 هجری قمری روایت کرده است که مادر سلطان ارسلان سلجوقی که در سال 561
 • هجری قمری از ری قصد عزیمت به نخجوان را داشت در نزدیکی استان تهران فرود آمد و در همان ایام
 • خود سلطان نیز در زمان پادشاهان صفوی کم کم تهران شهرتی پیدا کرد و آبادی و رونق این شهر
 • به ویژه در دوره سلطنت شاه طهماسب اول آغاز گردید.
 • چون جد اعلای صفویه به نام امامزاده حمزه مجاور شاه طهماسب اول گذشته از این ، به علت وجود
 • آبهای گوارا و باغهای فراوان و شکارگاههای مناسب اطراف شهر تهران را دوست میداشت و به
 • مرور در این محل به سکونت های تقریبا طولانی میپرداخت ، به حدی که دستور داد دور شهر را برج و
 • باروی مقاومی و بناهای تازه و کاروانسراها در داخل آن بنا کنند ، به همین مناسبت در سال 961 هجری قمری
 • حصاری به دور شهر بنا نهادند که از چهار دروازه و 114 برج به تعداد سوره های قرآن تشکیل می یافت
 • و مصالح آن را از معادنی تامین کردند که بعدها به چاله میدان و چاله حصار موسوم گردید.

برج و باروی استان تهران

 • حدود بارویی که به فرمان شاه طهماسب اول به دور شهر کشیده شد تقریبا 6 هزار قدم و بشرح زیر بود :
 • از سمت جنوب خیابان مولوی فعلی
 • از سمت شرق خیابان ری فعلی
 • از سمت غرب خیابان شاهپور
 • از سمت شمال خیابان های امیرکبیر و سپه
 • و محوطه ارگ با داشتن حصار مخصوص و خندق جداگانه در وسط شهر قرار داشت.
 • از چگونگی محلات و موقعیت آنها چنین برمی آید که قسمت مغرب و شمال غربی شهر داخل
 • باروی عهد شاه طهماسب غالبا باغستان بوده و خانه های مسکونی بیشتر در عودلاجان و
 • چاله میدان قرار داشته است و قسمت بازار محل کسب و کار بازرگانان و پیشه وران آن زمان بوده است.
 • شاه عباس اول نیز تا چندی به پیروی از شاه طهماسب همین رویه را تعقیب کرد و به آبادانی تهران
 • همت گماشت و دستور داد باغ بزرگی به نام چهار باغ در تهران احداث کنند و
 • ساختمانی برای سکونت موقتی خاندان سلطنتی بنا نهند.
 • در سال 1200 هجری قمری تهران برای اولین بار توسط آغامحمدخان قاجار به عنوان پایتخت انتخاب گردید.
 • در زمان محمد شاه محله ای بنام عباس آباد در جنوب بازار و یک باغ و ساختمان بزرگتر نیز به نام
 • محمدیه که سابقا میدان پاتقاتوق نامیده میشد بر محلات دیگر افزوده شد و
 • آب رودخانه کرج را بوسیله نهری بنام نهر کرخ به استان تهران منتقل کردند.

 

برج-و-باروی-قدیم-استان-تهران

شهرهای استان تهران

 • تهران ، شهریار ، کرج ، رباط کریم ، ساوجبلاغ ، نظرآباد ، ورامین ،
 • اسلامشهر ، شمیرانات ، ری ، دماوند ، فیروزکوه ، پاکدشت و…

ابنیه های تاریخی ، مذهبی و گردشگاههای استان تهران 

گردشگاههای اطراف تهران

 • از مناطق تفریحی ، زیارتی و گردشگاهی که در شمال تهران واقع شده میتوان از
 • پارک جمشیدیه (سنگی) ، امامزاده صالح (واقع در میدان تجریش) ، امامزاده عبدالله (خیابان دربند) ،
 • امامزاده ابراهیم (کوه دربند) ، امامزاده عین علی و زین علی (بالاتر از میدان پونک)
 • کوه های سر به فلک کشیده و خوش اب و هوا مخصوص کوهنوردی دربند ، درکه و… را نام برد.
 • یکی دیگر از گردشگاههای  اطراف تهران که همه روزه پذیرای خیل مسافران مشتاق به طبیعت است
 • میتوان از منطقه لواسانات که شامل لواسان بزرگ ، لواسان کوچک ، افجه ، اوشان ، فشم ، آهار ،
 • امامه ، میگون ، دیزین و… را نام برد، این مناطق که در شمال شرق تهران قرار دارد دارای امکانات
 • تفریحی مناسبی برای تمام اقشار است، همچنین دیزین دارای تله کابین ، پیست اسکی روی برف و
 • چمن مخصوص مسابقات بین المللی ، هتل و… میباشد.

دیگر مناطق گردشگری

 • از دیگر مناطق تفریحی و گردشگاهی که در غرب تهران واقع شده میتوان از پارک بزرگ و زیبای ارم واقع
 • در جاده تهران کرج (شامل دریاچه ، باغ وحش ، شهربازی) ،
 • مجموعه ورزشی آزادی ، پارک چیتگر (پیست دوچرخه سواری) و… را نام برد.
 • یکی دیگر از مناطق خوش آب و هوا ، تفریحی و گردشگاهی که در تابستان و زماستان مردم
 • مشتاق به آنجا روی می آورند در شرق تهران واقع شده که شامل : جاجرود ، بومهن ، رودهن ،
 • آبعلی (دارای پیست اسکی) ، امامزاده هاشم ، پلور ، آبگرم رینه ، دشت زیبای لار ، سد لار ، قله دماوند و… را نام برد.
 • یکی دیگر از مناطق تفریحی و گردشگاهی که جنوب شرقی تهران واقع شده میتوان از
 • پارک آبی آزادگان (شامل سرسره های بزرگ آبی ، سرسره های تونل مانند ، دریای مصنوعی ،
 • استخرهای مخصوص کودکان و بزرگسالان) ، اسبدوانی ، فرهنگسرای خاوران و… را نام برد.
 • از مناطق دیگر گردشگاهی ، تفریحی و زیارتی که در جنوب تهران واقع شده میتوان از کوه بی بی شهربانو
 • (مقبره همسر امام حسین (ع)) ، برج طغرل ، بارگاه ملکوتی حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) و
 • امامزاده طاهر و امامزاده حمزه (واقع در شهر ری) ، مرقد بنیانگزار جمهوری اسلامی ایران
 • (در نزدیکی بهشت زهرا(ع)) و… را نام برد.
 • از دیگر مناطق خوش آب و هوا ، تفریحی و زیارتی که در شمال غربی واقع
 • شده میتوان از فرحزاد ، امامزاده داود و… را نام برد.

امامزاده عینعلی و زینعلی استان تهران

 • این امامزاده در بزرگراه اشرفی اصفهانی ، انتهای پونک واقع در کوچه
 • باغ های زیبا و قدیمی در شمال غرب تهران واقع شده است.
 • ساکنان ده پونک معتقدند که عین علی 11 ساله و زین علی 15 ساله ، فرزندان امام
 • سجاد(ع) بودند که 1153 سال پیش ، در این محل توسط ماموران کشته و در کنار درخت چناری به
 • خاک سپرده شدند، از آن زمان تا کنون این مکان محل زیارت معتقدان ، خصوصا اهالی محل است.
 • بنای این امامزاده در سال 1337 به دستور ناصر فرمانفرما به شیوه سایر مکانهای مذهبی ساخته شد
 • و در وسط حیاط بزرگ و زیبای این امامزاده درختان چنار کهن و قطوری دیده میشود.
 • این بقعه از خارج به شکل هشت ضلعی و از داخل مربع است.
 • اصل بقعه که هشت ضلعی به نظر میرسد از آثار زمان فتحعلی شاه قاجار میباشد که در
 • کنار رودخانه ای که از فرحزاد به پونک می آید واقع شده است.

 

امامزاده-عینعلی-و-زینعلی 

بارگاه ملکوتی حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) استان تهران

 • حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) یکی از نوادگان حضرت امام حسن مجتبی (ع) میباشد که
 • در شهر ری مدفون است، مجموعه حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)
 • که پذیرای زائران مشتاق است ، تاریخچه ای مفصل دارد ؛ اما بدنیست که بدانیم این بقعه و مدفن ،
 •  در اوایل کار به نام (مسجد شجره) شهرت یافت.
 • در دوره حکومت شیعی آل بویه ، بر این مدفن بقعه ای ساختند.
 • بنای اولین حرم و گنبد ، در عصر سلجوقیان و به دستور یکی از وزیران شیعه انجام گرفت.
 • بعضی از سلاطین صفوی ، بعضی از زواقها و ایوانها را بنا کردند.
 • پادشاهان قاجار نیز در طلاکاری گنبد و آینه کاری و نقاشی ایوانها و ساختن ضریح نقره سهم داشتند.
 • صندوق نفیس و گرانبهای مرقد مطهر که ساختن آن به قرن هشتم میرسد ،
 • در سال 1329 شمسی تعمیر شده است که هم اکنون نیز بر روی قبر مطهر وجود دارد.
 • توسعه و تعمیرات بسیاری در مجموعه حرم ، رواقها و صحن ها ، پس از پیروزی انقلاب اسلامی
 • انجام گرفته است ، که احداث کتابخانه ، دارالحدیث و یک شبستان بزرگ و مصلای باشکوه را شامل میشود.
 • در این حرم مطهر ، علاوه بر مرقد منور حضرت عبدالعظیم (ع) ، به دو گوهر نفیس دیگر
 • برمیخوریم که صاحب فضیلت و کرامت اند و در این آستان مقدس آرمیده اند
 • امامزاده طاهر که وی نیز از نوادگان امام سجاد (ع) است که با هشت واسطه ،
 • نسبتش به آن حضرت میرسد، این دو امامزاده بزرگوار ، هر کدام بقعه ، حرم ، گنبد و ضریح جداگانه ای
 • دارند که زائران حضرت عبدالعظیم (ع) ، از حضور بر تربت پاک و حرم نورانی آنان نیز بهره معنوی می یابند.

 

بارگاه-ملکوتی-حضرت-عبدالعظیم-حسنی-(ع) 

امامزاده داود در استان تهران

 • این آرامگاه در میان دره های سبز ، در 6 کیلومتری توچال و 15 کیلومتری فرحزاد استان تهران واقع است.
 • در گذشته بقعه امامزاده داود از بنای سنگی مشتمل بر صحن و طاق نماهای کم عمق در اطراف
 • و حرم و ایوان کوچکی در جنوب آن تشکیل میشد و گنبدی سبز رنگ داشت.
 • وجود درختان بید بسیار کهن حکایت از بناهای قبل از صفویه دارد.
 • بنای اولیه این امامزاده سالها پیش بر اثر سیلی بنیان کن از بین رفت و بنای فعلی که از
 • ساقه گنبد بلند و گنبدی نوک تیز با دو گل دسته تشکیل شده ، بعدها جایگزین بنای اولیه شد.
 • حرم هشت ضلعی کنونی و سرداب زیر آن در زمان فتحعلی شاه قاجار به جای بنای قدیمی که
 • یقینا برج ساده سنگی بود ، ساخته شد، درهای شمال و شرق حرم نیز به زمان فتحعلی شاه قاجار باز میگردد.
 • در وسط حرم ، ضریحی زیبا وجود دارد. وجود مرقد در داخل سرداب تنها منحصر به همین امامزاده است،
 •  نسب امامزاده بر اساس زیارت نامه بقعه به امام زین العابدین (ع) میرسد.
 • برای رفتن به این زیارتگاه دو مسیر وجود دارد که یکی از راه فرحزاد که راهی خاکی و
 • حدود 15 کیلومتر است و دیگری که جاده آسفالته و
 • حدود 25 کیلومتر که این راه از بزرگراه نیایش به سمت شهران میباشد.
 • امامزاده ای دیگر نیز در مسیر این راه وجود دارد که در وسط روستای زیبای سولقان به
 • نام امامزاده امیر سید محمد نوربخش واقع است که بعد از گذشتن از وسط روستا و
 • کوچه های تنگ و باریک به این مکان مقدس و زیبا میرسد که
 • پذیرای زائران زیادی از استان تهران و روستاهای اطراف میباشد.

 

امامزاده-داود-در-استان-تهران

امامزاده صالح استان تهران

 • امام زاده صالح از فرزندان امام موسی کاظم (ع) میباشد و بارگاه ملکوتی و
 • باصفای امامزاده صالح در میدان تجریش استان تهران واقع شده است.
 • گنبد کاشیکاری شده این بنا چندین بار مرمت و
 • بازسازس شد و سرانجام در سال 1368 به طور کلی تخریب و با 
 • کاشی جدید بازسازی شد، امامزاده صالح کتیبه ای به تاریخ 700 هجری قمری داشت
 • که در تعمیرات مدخل ساختمان از میان رفت، در حمله مغول بنای امامزاده یکسره از بین رفته
 • بود اما بانیان خیر آن را برپا داشتند و همه روزه خیل
 • مشتاقان به خاندان اهل بیت عصمت وطهارت (ع) را به آنجا میکشاند.

 

امامزاده-صالح-استان-تهران

آرامگاه بی بی شهربانو (همسر امام حسین (ع)) استان تهران

 • این آرامگاه در دامنه جنوبی کوه ری ، که اکنون بی بی شهربانو شهرت یافته است واقع شده ،
 • بقعه ای با گنبد مینایی رنگ که مردم ، آن محل را آرامگاه همسر امام سوم شیعیان
 • حسین بن علی (ع) و مادر امام سجاد (ع) و دختر یزدگرد سوم ساسانی میپندارند.
 • از دامنه کوه جاده آسفالته را که به سمت بالا میروید بعد از طی چندین پیچ دورنمای بقعه
 • مبارکه بی بی شهربانو نمایان میشود که منظره شهر تهران از کنار این بقعه زیبایی خاصی به این مکان میدهد.
 • تاریخچه بقعه محوطه ای به طول 33 متر و عرض 22 متر با دیوار سنگی بسیار قدیمی
 • محصور گردیده که ضریح مطهر همسر امام سوم در دل کوه بنا گردیده است ، سمت شمال آن
 • سنگ طبیعی کوهستان قرار دارد، به روایت تاریخ هسته اصلی بنای مزبور را در دوران ساسانی ساخته اند.
 • صندوق منبت روی قبر ، احادیث نبوی و القاب شهربانو را در برداشته و تاریخ 888 هجری قمری و
 • نام بانی و سازندگان آن ذکر شده است. در این بقعه آثار تاریخی دیگری نیز یافت میشود.

 

آرامگاه-بی-بی-شهربانو-(همسر-امام-حسین-(ع)) 

دارالفنون در استان تهران

 • دارالفنون نام مدرسه ای است که به ابتکار امیرکبیر در زمان ناصرالدین شاه برای
 • آموزش علوم و فنون جدید در تهران تاسیس شد.
 • دارالفنون نخستین دانشگاه تاریخ ایران پس از اسلام میباشد.

 

دارالفنون-در-استان-تهران

امامزاده قاسم(شمیران) استان تهران

 • امامزاده قاسم در شمال شمیران و در خیابان سمت دربند در روستای قدیمی دژعلیا استان تهران واقع است.
 • بنای اصلی امامزاده برجی هشت ضلعی است که هر ضلع آن از داخل 25/2 متر عرض دارد و از
 • آجر ساخته شده است، این بقعه امروزه دارای صحن ، ایوان ، رواق و گنبد کاشیکاری است.
 • ساختمان اصلی بقعه در زمان فتحعلی شاه قاجار توسعه یافت و ایوان بزرگ فعلی در طرف قبله بنا شد.
 • بیرون بقعه و در گوشه جنوب غربی بنای قدیم ، هنوز طاق نماها و رومی های عهد صفوی مشهود است.
 • گورستان امامزاده قاسم در زمین های پیرامون بنا به شکل پلکانی قرار گرفته و مقابر خانوادگی
 • خانواده های قدیمی و سرشناس تهران را در خود جای داده است.

 

امامزاده-قاسم(شمیران)

بقعه ابن بابویه (شیخ صدوق) استان تهران

 • این بنا در گورستان قدیمی تهران در شهر ری استان تهران واقع ، و مدفن ابوجعفر محمد بن علی بن
 • حسین ملقب به شیخ صدوق در گذشته به سال 381 هجری قمری است.
 • بنای بقعه شامل بقعه ، حرم ، گنبد و صحن وسیعی است که اختمالا در دوره فتحعلی شاه قاجار
 • به جای بنای قدیمی ساخته شده است، بنای بقعه با طرح هشت ضلعی بر روی صفحه ای هشت
 • ضلعی بناشده و ورودی آن در سمت شرق قرار دارد.
 • بقعه با پوشش کاشی و نقش های زیبا تزیین شده و در درون صحن بقعه و مزار بسیاری از
 • بزرگان از جمله میرزا جلوه ، حکیم و شاعر ، میرزا طاهر تنکابنی ، شیخ رجبعلی نکوگویان (خیاط)
 • و مرحوم جهان پهلوان غلامرضا تختی واقع است.

 

بقعه-ابن-بابویه-(شیخ-صدوق) 

موزه های استان تهران تهران 

 • موزه های بسیار زیبای تهران که برخی از آنها در حقیقت کاخ های سلطنتی مربوط به
 • دوره قاجار و پهلوی میباشند عبارتنداز: موزه آب انبار (خیابان مصطفی خمینی) ،
 • موزه ایران باستان و موزه آبگینه و سفالینه (خیابان سی تیر) ، موزه آزادی (میدان آزادی) ،
 • موزه های انقلاب ، بنیاد ، تاریخ طبیعی ، سبز ، کاخ رجعت و عبرت ، ملت ،
 • نظامی و هنرهای زیبا (تجریش ، خیابان سعدآباد) ، موزه تاریخ طبیعی (کریمخان زند ، خیابان قائم مقام فراهانی) ،
 • موزه تاریخ طبیعی و حیات وحش ایران (دارآباد) ، موزه تمبر (خیابان امام خمینی) ،
 • موزه جواهرات (خیابان فردوسی) ، موزه دفینه (خیابان میرداماد) ، موزه رضا عباسی (پل سیدخندان) ،
 • موزه سکه (خیابان امام خمینی ، بانک سپه) ، موزه کاخ صاحبقرانیه (نیاوران ، ضلع شمالی پارک نیاوران) ،
 •  موزه کاخ گلستان و مردم شناسی (میدان آفریقا) ، موزه صبا (خیابان ظهیرالاسلام) ،
 • موزه فرش (ضلع شمالی پارک لاله) ، موزه هنرهای تزئینی (کریمخان زند) ،
 • موزه هنرهای معاصر (جنب پارک لاله) ، موزه هنرهای ملی (میدان بهارستان ، خیابان کمال الملک).

مسجد امام (مسجد شاه یا سلطانی) 

 • از معروفترین مساجد تهران است که در بازار واقع شده و از آثار باقیمانده دوران فتحعلی شاه قاجار د
 • ر سال 1240 هجری قمری است، مناره ها و ساعت آن نیز در زمان ناصرالدین شاه به آن افزوده شده است.
 • کتیبه های تاریخی موجود در بنای آن اکثرا به خط آقای مهدی ملک الکتاب میباشند.
 • نام استادان کاشیکار اسدالله عابدین ، اسدالله حسینی ، احمد علی اصغر ،
 • علی اکبر محمد از تهران و مصطفی طباطبائی ، فتح الله عبدالرحیم ، حسین باقر و
 • ابراهیم کاظم از اصفهان در کاشیکاریهای اطراف صحن دیده میشود.

 

مسجد-امام-(مسجد-شاه-یا-سلطانی) 

مسجد شهید مطهری (مسجد سپهسالار) استان تهران

 • یکی از قدیمی ترین مساجد تهران میباشد که بنای آن در سال 1296 هجری قمری به
 • وسیله میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی ، صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار آغاز گردیده و
 • پس از مرگ وی توسط برادرش میرزایحیی خان مشیرالدوله تکمیل شده است.
 • این بنای باشکوه در نزدیکی میدان بهارستان استان تهران واقع شده است.

 

مسجد-شهید-مطهری-(مسجد-سپهسالار) 

باغ و کاخ گلستان استان تهران

 • مجموعه کاخ گلستان ، یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران است که
 • روزگاری همانند نگینی در میان این ارگ ، میدرخشید، بنیاد ارگ تاریخی تهران به
 • دوره صفویه و زمان شاه طهماسب اول بازمیگردد، این ارگ در دوره کریم خان زند بازسازی
 • شده و در دوره قاجار به محل دربار و سکونت سلاطین قاجار اختصاص یافته است ،
 • گفتنی است که ناصرالدین شاه در دوران حیات خود تغییرات بسیاری را در مجموعه گلستان ایجاد کرده است.
 • در بیش از یک سوم فضای ارگ ، دارالحکومه و محل سکونت شاه قرار داشت.
 • این منزلگاه همانند خانه های سنتی ایران دارای دو بخش بیرونی و اندرونی بود.
 • بخش بیرونی شامل دو قسمت یعنی حیاط دارالحکومه یا دیوانخانه و دیگری باغ مربع شکلی به
 • نام باغ گلستان بود که این دو حیاط را بناهایی از یکدیگر جدا میساخت.
 • در شرق دارالحکومه و شمال باغ گلستان فضای اندرونی قرار داشت که حیاطی بزرگ بود و
 • محل اقامت زنان شاه و عمارت خوابگاه شاهی در میانه آنها ساخته شده بود و در واقع حرمسرا را تشکیل میداد.
 • این مجموعه در دوره پهلوی تخریب و بجای آن ساختمان فعلی وزارت امور اقتصادی و دارایی ساخته شد.

 

باغ-و-کاخ-گلستان

حیاط تخت مرمر یا دارالحکومه استان تهران

 • مقر بر تخت نشستن شاه و برگزاری بار عام و محل حکومت بود در حالیکه فضای باغ گلستان
 • اندرون شاهی بود و به ملاقاتهای خصوصی ، مراسم و بزمهای شبانه دربار اختصاص داشت.

تالار آئینه استان تهران

 • در غرب تالار سلام و در بالای سر در و ایوان سنگی جلو سرسرای کاخ قرار دارد و یکی از
 • تالارهای مشهور کاخ گلستان است، ساخت تالار آیینه همزمان با تالار سلام حدود سال
 • 1291 هجری قمری آغاز گردید و ظاهرا در سال 1294 هجری قمری پایان رسید.
 • در آغاز انتقال اشیاء و آثار موزه قدیم به موزه جدید ، این تالار به تخت طاووس و تاج کیانی اختصاص داشت.
 • شهرت عمده تالار آیینه علاوه بر تزئینات آن بیشتر به دلیل نقاشی معروفی است که
 • مرحوم میرزا محمدخان کمال الملک غفاری بسال 1309 هجری قمری از
 • آن ترسیم کرده و اینک در کاخ گلستان نگهداری میگردد.
 • پس از اولین سفر ناصرالدین شاه به اروپا در سال 1290 هجری قمری و دیدن موزه ها و
 • گالریهای بزرگ کشورهای غربی وی تصمیم گرفت که موزه ای شبیه به موزه های اروپا در ارگ ایجاد نماید.
 • بدین منظور عمارت خروجی را تخریب و در عوض در سمت شمالغربی و در جوار تالار عاج ،
 • بناهای کاخ گلستان جدید ، یعنی سرسرا و تالار آئینه گلستان و اتاق موزه بنیان نهاده شد.
 • این تالار از همان آغاز به منظور تاسیس و تشکیل موزه بنا گردید.
 • ولی پس از انتقال تخت طاووس از موزه های قدیم و تالار آئینه به آن و نیز برگزاری
 • سلامهای خاص و رسمی در آن بتدریج نام تالار سلام را به خود گرفت.

موزه تالار آئینه

 • در این تالار نفیس ترین اشیاء و آثار هنری اهدایی ، بویژه جواهرات سلطنتی نگهداری میشد.
 • در سال 1345 به سبب برگزاری مراسم تاجگذاری محمدرضا شاه پهلوی در این تالار ،
 • موزه آرایی آن بطور کلی دگرگون شد و به شکل امروزی درآمد.
 • در طبقه زیرین تالار سلام حوض خانه ای قرار دارد.
 • امروزه حوض خانه وسیع زیرین به دو بخش تقسیم گردیده است.
 • بخش شرقی با نام تالار مخصوص به نمایش هنرهای ظریفه ایران در دوره قاجار ،
 • و بخش غربی آن با نام نگارخانه برای ارائه آثار نقاشی هنرمندان ایران در دوره قاجار اختصاص یافته است.

 

تالار-آئینه

تالار الماس کاخ گلستان

 • در سمت جنوبی محوطه کاخ گلستان بعد از عمارت بادگیر ، تالار الماس قرار دارد.
 • بنیاد و اساس این تالار در زمان فتحعلی شاه نهاده شده ولی در زمان ناصرالدین شاه
 • تغییراتی در ظاهر و تزئینات آن داده اند، این بنا بمناسبت آئینه کاریهای داخلی اش بنام الماس خوانده شده است.
 • در زمان ناصرالدین شاه اغلب طاقها و طاقنماهای جناغی این تالار مانند بسیاری از
 • طاقهای دیگر کاخ گلستان به طاقهای قوسی یا رومی تبدیل گردید و دیوارهای تالار به
 • انواع کاغذ دیواری خارجی پوشانیده شد،این تالار با توجه به آنکه از جمله بناهای فتحعلی شاهی است
 • به محل موزه آثار و اشیای وی اختصاص یافته و قرار است در زیرزمین آن نیز چای خانه مجموعه دایر گردد.

 

تالار-الماس-کاخ-گلستان

تالار عاج

 • بعد از تالار آئینه و در سمت غرب تالار برلیان ، تالار عاج قرار دارد.
 • تاریخ احداث این تالار و حوضخانه زیر آن معلوم نیست ، ولی محققا قبل از تالار سلام و
 • تالار آئینه ساخته شده و از بناهای دوره ناصری است که البته بعدها در زمان خود وی در
 • نمای آن تغییراتی دادند که به صورت امروزی درآمده است.
 • در این تالار در زمان ناصرالدین شاه ، هدایای پادشاهان دولتهای خارجی نگهداری میشد و
 • در زمان پهلوی محل پذیرایی و برپایی مهمانیهای رسمی دربار بود.
 • از این رو در آرایش درونیآن تغییرات عمده ای داده شده است.
 • حوض خانه زیر این عمارت برای نمایش تابلوهای نقاشی اختصاص یافته است.

 

تالار-عاج

حوض خانه کاخ گلستان

 • این عمارت که در طبقه فوقانی تالار عاج واقع است ، از بناهای دوره ناصری است و
 • زمانی آب قنات از داخل آبنمای این عمارت به داخل حوضهای حیاط کاخ در جریان بوده است.
 • این عمارت نیز در زمانهای مختلف تغییراتی یافته و اکنون با نصب نفیس ترین تابلوهای نقاشان
 • اروپایی در قرن 19 میلادی ، از جمله آثار معروف نقاشانی همچون سیمون ون گلذبر ،
 • آیوازفسکی و… تبدیل به نمایشگاه دائمی تابلوهای نقاشی گردیده است.
 • این بنا شاخص ترین بنای کاخ گلستان و ممتازترین ساختمان ضلع شرقی مجموعه است.
 • گویا ناصرالدین شاه قبل از سفر به اروپا و بر اثر دیدن تصاویر بناهای فرنگستان ،
 • تمایل پیدا میکند بنایی مرتفع ، نظیر آنها در پایتخت خود ایجاد نماید تا از بالای آن بتواند به
 • همراه درباریان منظره شهر و دورنمای اطراف را تماشا کند.

 

حوض-خانه-کاخ-گلستان

عمارت شمس العماره استان تهران

 • یکی از قدیمی ترین و زیباترین بناهای تاریخی تهران میباشد.
 • این بنای شاخص که در ضلع شرقی حیاط کاخ گلستان قرار گرفته بیش از یکصد و سی و پنج سال قدمت دارد.
 • ساخت عمارت در سال 1240 شمسی (1282 هجری قمری) آغاز میگردد و
 • پس از دو سال پایان میپذیرد و آن را شمس العماره مینامند و تاریخ بنایش را به
 • جمل (کاخ شاهنشاه) میابند، طرح و نقشه آن را ظاهرا معیرالممالک تهیه و معمار آن
 • استاد علی محمد کاشی بوده است، این بنا در پنج طبقه ساخته شده است و
 • حدود 35 متر ارتفاع دارد، طبقه اول بنا دارای ایوان و تالار بسیار
 • زیبایی است که از نظر آئینه کاری بسیار ممتاز و کم نظیر میباشد.

 

عمارت-شمس-العماره

جلوخان یا خلوت کریمخانی استان تهران

 • در گوشه شمال غربی محوطه گلستان ، دیوار به دیوار تالار سلام ، بنایی سر پوشیده و
 • ستوندار بصورت ایوان سه دهنه ای وجود دارد که در مرکز آن حوض جوشی ساخته شده و
 • بیشتر آب این قنات شاه از میانه حوض میجوشیده است، این قسمت از کاخ گلستان که
 • جلوخان یا خلوت کریمخانی نامیده میشود چنانچه از نامش پیداست از بناهای دوره کریمخان زند است
 • و قسمتی از خلوت خانه وی به شمار می آمده است.
 • این بنا ظاهرا در سال 1173 هجری قمری احداث گردیده و در زمان ناصرالدین شاه ،
 • که بنای جدید تالار سلام ساخته میشده است ،
 • قسمت اعظم آن تخریب گردیده و امروزه تنها بخشی از آن باقی مانده است.

 

جلوخان-یا-خلوت-کریمخانی

عمارت بادگیر کاخ گلستان استان تهران

 • عمارت بادگیر در زمان فتحعلی شاه در ضلع جنوبی باغ گلستان ساخته شد.
 • ولی در زمان ناصرالدین شاه تصرفات عمده ای در آن انجام گرفت و به شکل امروزی در آمد.
 • در زیر تالار و عمارت مزبور حوضخانه وسیعی وجود دارد که در چهار گوشه آن چهار بادگیر بلند
 • پوشیده از کاشیهای معرق ، آبی ، زرد و سیاه با قبه های زرین ساخته شده است و
 • هوای حوضخانه و تالار و اتاقها بوسیله آنها به خوبی خنک میشود.

 

عمارت-بادگیر-کاخ-گلستان-استان-تهران

کاخ ابیض گلستان استان تهران

 • در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه ، شاه سلطان عبدالحمید ، پادشاه عثمانی ،
 • مقداری اثاثیه ارزشمند و گرانبها برای شاه ایران فرستاد، چون در آن هنگام تقریبا همه کاخها و
 • تالارهای سلطنتی با تابلوها و اثاثیه متعدد پر و آراسته شده بود از این رو ناصرالدین شاه تصمیم گرفت
 • در گوشه جنوب غربی محوطه گلستان ، که سابقا محل کلاه فرنگی یا برج آغامحمد خانی بود ،
 • کاخ جدیدی بنا نماید و هدایای سلطان را در آن جای دهد.
 • این بنا به علت سفیدی رنگ نمای ساختمان که بشیوه بناهای قرن 18 اروپا گچبری و
 • نماسازی شده و نیز به سبب آنکه پله ها و آزارهای سراسری کاخ مرمر سفید رگه دار بود کاخ ابیض نامیده شد.
 • کاخ ابیض از همان ابتدای بنای خود به محل اشتغال صداعظمها اختصاص یافت 
 • و جلسات هیئت دولت تا سال 1333 شمسی در این کاخ و در تالار سلطان علدالحمید تشکیل میشد.
 • در سال 1344 به سبب تاجگذاری محمدرضا شاه پهلوی در ضلع غربی و نیز طبقه پایین
 • ساختمان تغییراتی بوجود آمد و از سال 1347 به موزه مردم شناسی تبدیل گردید.
 • در سمت شرقی تالار عاج ، چند تالار و اتاق زیبا و مجلل وجود دارد که سطح کف آنها
 • نسبت به کف تالار عاج و تالارهای دیگر پایین تر است.
 • در زمان ناصرالدین شاه بعلت کهنگی و فرسودگی بناهای قدیمی ارگ ،
 • اغلب آنها را ویران میکردند و به جایشان ساختمانهای جدیدی میساختند.
 • در این زمان عمارت بلور را خراب کردند و در جایش عمارت امروزی را بنا نمودند.

 

کاخ-ابیض-گلستان-استان-تهران

موزه و مکان های دیگر کاخ گلستان استان تهران

 • نگارخانه محل ارایه گنجینه نفیس تابلوهای نقاشی ، هنرمندان دوره قاجار است که در
 • آن سیر تحول نقاشی در ایران و آثار هنرمندان مشهور آن در معرض نمایش قرار گرفته است.
 • از نقاشان مشهوری که آثار آنان به نمایش درآمده است میتوان به محمود خان صبا ، مهرعلی ،
 • کمال الملک ، اسماعیل جلابر ، ابوالحسن ثانی یا صنیع الملک و محمد حسن افشار اشاره نمود.
 • در ضلع شمالغربی باغ گلستان از خلوت کریمخانی که بگذریم به تالار موزه مخصوص یا عمارت موزه اصلی میرسیم.
 • این نخستین موزه سلطنتی و دولتی در ایران است که توسط ناصرالدین شاه تاسیس گردیده است.
 • شاه بر اثر مسافرت به اروپا و دیدن موزه ها و گالریهای بزرگ کشورهای غربی ، تصمیم گرفت که او نیز
 • موزه ای شبیه به موزه های اروپایی ، در ارگ سلطنتی تاسیس و ایجاد نماید.
 • این تالار از همان آغاز به منظور تاسیس و تشکیل موزه بنا گردید و نیز برگزاری سلامهای
 • خاص و رسمی در آن بتدریج نام و تالار سلام را بخود گرفت.
 • در سال 1345 به سبب برگزاری مراسم تاجگذاری محمدرضا شاه پهلوی در این تالار ، موزه آرایی آن
 • بطور کلی دگرگون شد و به شکل امروزی درآمد، در طبقه زیرین تالار سلام حوضخانه ای قرار دارد که
 • به دو بخش شرقی با نام تالار مخصوص به نمایش هنرهای ظریفه و مرسعات در دوره قاجاراختصاص یافته است.

عمارت تخت مرمر استان تهران

 • روح ظریف هنرمند ایرانی با استعانت از هنرهای معماری ، نقاشی ، سنگتراشی ،
 • کاشی کاری ، گچبری ، آئینه کاری ، خاتم سازی ، منبت کاری و مشبک سازی ،
 • در وسط کاخهای سلطنتی قدیم و مجموعه دلپسند ، ترکیبی بدیع و بنایی زیبا بوجود آورده که
 • شاید کمتر بتوان نظیر آنرا در جای دیگر یافت.
 • ایوان تخت جایگاهی است که مراسم سلام و بار عام طبقات مردم در مقابل آن برگزار میشده است.
 • استنباط میشود که بنیاد ایوان تخت مرمر که عمر و سابقه بعضی از قسمتهای آن از همه
 • قسمتهای ارگ تاریخی تهران طولانی تر است از عمارت کریمخان و بناهای زندیه باشد.
 • به سال 1221 هجری قمری فتحعلی شاه به حجاران و سنگتراشان معروف اصفهانی امر کرد
 • تا از سنگ مرمر زرد یزد تختی بسازند تا همیشه در وسط ایوان نصب و مستقر گردد.
 • این تخت که از 65 قطعه مرمر بزرگ و کوچک تشکیل یافته ، با طراحی میرزابابای شیرازی نقاش باشی ،
 • و به سرپرستی حجاری استاد محمد ابراهیم اصفهانی ساخته شد.
 • معماری و تزئینات این ایوان در دوره فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه دستخوش تغییراتی شد و به صورت امروزی درآمد.
 • این ایوان در دوره قاجار محل به تخت نشستن پادشاهان و برگزاری مراسم و اعیاد رسمی بود.
 • آخرین مراسم رسمی که در این ایوان برگزار شد ، تاجگذاری رضاشاه در سال 1304 بود.

 

عمارت-تخت-مرمر-استان-تهران

کاخ صاحبقرانیه استان تهران 

 • این کاخ در سال 1267 هجری قمری به دستور ناصرالدین شاه ساخته شد.
 • سبک معماری آن تلفیقی از معماری ایرانی و اروپایی است.
 • آئینه کاری های عالی و تابلوهای نقاشی و سرسراها و پلکان های زیبا و منظر عالی این
 • بنای مهم تاریخی ، بسیار جالب توجه است، این کاخ دارای کرسی خانه ، حوضخانه و… در طبقه اول است.
 • همه تالارها و اتاق های این کاخ با مجالس نقاشی ، تصاویر تابلوهای گرانبها و اشیای نفیس تزیین شده است.
 • از تالارهای مهم این کاخ میتوان به تالار جهان نما و تالار آیینه در طبقات دوم اشاره کرد.

 

کاخ-صاحبقرانیه-استان-تهران 

کاخ سعدآباد در استان تهران

 • مجموعه فرهنگی تاریخی موزه کاخ سعدآباد در حاشیه کوهپایه های توچال و دره سرسبز دربند
 • در شمالی ترین قسمت تهران با مساحتی در حدود 110 هکتار قرار گرفته است.
 • این منطقه از شمال با کوههای البرز ، از شرق با گلابدره ، از غرب با ولنجک و از جنوب با تجریش در ازتباط میباشد.
 • این مجموعه کاخ ها در دوران قاجار محل استقرار و سکونت تابستانی شاهان این سلسله بوده است ،
 • طی سالیان دراز این کاخ به چهارده کاخ کوچک و بزرگ ، که هرکدام به سبک و شیوه ای
 • در معماری ساخته شده است تبدیل شد، و پس پیروزی انقلاب اسلامی تبدیل به موزه و یا کاخ موزه شد.
 • این منطقه امروزه بعنوان تفریحگاهی زیبا و تاریخی جهت بازدید و راهپیمایی در
 • خیابان های باصفای آن علاقمندان زیادی را به سوی خود میکشاند.
 • کاخ سعدآباد بعد از انقلاب اسلامی در سال 1377 به روی مردم باز شد.
 • در این کاخ مجموعه ای از آثار هنری دوره قاجار و پهلوی به نمایش گذاشته شده است.

 

کاخ-سعدآباد-در-استان-تهران

موزه جهان نما در استان تهران

 • موزه جهان نما در ضلع غربی کاخ صاحبقرانیه قرار دارد و در واقع جزیی از بنای این کاخ است.
 • در این موزه مجموعه ای از آثار باستانی از کشورهای ایران ، هند و… نگهداری میشود.
 • مجموعه ای از آثار هنرهای تجسمی معاصر ایران و جهان از جمله آثاری از حسن زنده رودی ،
 • بهمن محصص ، ژاله طباطبایی و… ار هنرمندان خارجی آثاری از پابلو پیکاسو ، فرنان لژه ، رنوار و… نیز در این موزه وجود دارد.

 

موزه-جهان-نما-در-استان-تهران

برج طغرل استان تهران

 • این برج در شرق آرامگاه ابن بابویه در شهر ری واقع شده است و از آثار بجا مانده از دوره سلجوقیان میباشد.
 • عده ای از مورخان این برج را آرامگاه طغرل بیک سلجوقی میدانند و عده ای دیگر این مکان را
 • محل دفن خلیل سلطان از فرزندان تیمور لنگ و همسر او شادالملک در قرن پانزدهم میدانند.
 • ارتفاع برج حدود 20 متر میباشد (بدون احتساب گنبد مخروطی شکلی که امروزه اثری از آن نمانده).
 • به عقیده برخی از کارشناسان این برج شبیه عقربه های ساعت بوده و میتوان از روی تابش آفتاب بر
 • روی کنگره های آن زمان را تشخیص داد، در حال حاضر بازسازی بنا بدست منطقه 20 شهرداری تهران
 • در محوطه ای به وسعت 2 هکتار و بمنظور گسترش و
 • ساختن فرهنگسرا ، کتابخانه ، موزه و رستوران درحال انجام است.

 

برج-طغرل-استان-تهران

برج میلاد استان تهران

 • این برج بلندترین آسمانخراش ایران و چهارمین برج مخابراتی بلند در جهان است.
 • این برج مخابراتی و چند منظوره ، درون مجموعه یادمان در شمال غربی شهر تهران قرار دارد.
 • این سازه به خاطر ارتفاع بلند و شکل ظاهری متفاوتش ، تقریبا از همه جای تهران نمایان است
 • و از این رو ، یکی از نمادهای پایتخت ایران به شمار می آید.
 • اهداف ساخت این برج با هدف احداث سازه ای به یاد ماندنی و به عنوان نمادی برای شهر تهران
 • و به منظور رفع نیازهای مخابراتی و تلویزیونی تهران ساخته شده است.
 • کارکردهای عمده این برج ، ایجاد و گسترش شبکه دسترسی بدون سیم ، ایجاد زیر ساخت مناسب
 • برای سیستم های جدید تلویزیونی ، بهینه سازی پوشش رادیو تلوزیون ، کاربری های هواشناسی
 • و کنترل ترافیک ، گسترش و بهینه سازی پوشش شبکه های بی سیم و پی جو ،
 • ایجاد جاذبه گردشگری و بهره مندی از فضاهای گردشگری ، تجاری و فرهنگی
 • (رستوران گردان ، سکوی دید ، گالری هنری ، گمبد آسمان ، موزه انقلاب اسلامی) و….
 • مشخصات فنی این برج سازه ای است بتنی با کاربردهای متنوع ، 435 متر از سطح زمین های
 • مجاور ارتفاع دارد که 315 متر از آن مربوط به شفت بتنی و 120 متر دیگر مربوط به آنتن برج است.
 • وزن برج میلاد 161000 تن و زیر بنای آن 5/5 برابر یک زمین فوتبال است.
 • ساختن های جنبی این برج زیر بنای بالغ بر 27800 متر مربع شامل فضاهای مختلف
 • تجاری و فرهنگی از جمله آمفی تئاتر ، سینما ، گالری های آزاد هنری ، آبنماها  و
 • فضاهای سبز که با الهام از فضاهای معماری ایرانی طراحی شده اند.

 

برج-میلاد-استان-تهران

برج آزادی استان تهران

 • این بنا که سنبل تهران محسوب میشود ، در میدان آزادی ، در مدخل غربی شهر به
 • سال 1350 شمسی در زمینی به وسعت 50000 متر مربع ساخته شده است
 • و زیربنای آن 400 متر مربع و ارتفاع برج از سطح زمین 45 متر میباشد.
 • بازدیدکنندگان میتوانند با 2 آسانسور تا بالای برج صعود کنند.
 • در زیرزمین برج آزادی موزه و یک مرکز سمعی بصری نیز قرار دارد.

 

برج-آزادی-استان-تهران

برج آرامگاه شبلی (دماوند) استان تهران

 • این برج در منتهی علیه قسمت شرقی شهر دماوند به شکل یک بنای منفرد
 • بر روی تپه ای واقع شده و باغ های سبز آن را احاطه کرده اند.
 • این بنای تاریخی ارزشمند که تقریبا 10 متر ارتفاع دارد ، یک برج آرامگاهی
 • آجری 8 ضلعی با پشتیبان های مدور در گوشه های آن است.
 • بدنیه برج گره چینی و تزئینات آجری زیبایی دارد و گنبد آن که مخروطی شکل
 • و 8 ترک است با زاویه تند به طرف راس متمایل میشود.
 • این برج را میتوان با بناهای اثر سامانی در بخارا مقایسه کرد و قدمت آن را بیش از قرن 5 هجری نسبت داد.
 • برج آرمگاه شاهزاده حسین از نظر معماری در شمار برج های شکیل و زیبا ،
 • و معماری آن قابل تعمق است، این بنا با نمایی آجری و پلانی خورشیدی شکل و مدور ،
 • روی سکویی دایره مانند استوار شده و دارای 34 کنگره به ارتفاع 6 متر است و
 • مکان های دیدنی و تاریخی شهرستان دماوند آرمیده در دامنه های زیبای کوهستان دماوند ،
 • از طبیعت جذاب ، زیبا و منحصر به فردی برخوردار است که
 • بیش ترین آن را مدیون قله سر به فلک کشیده دماوند است.
 • برج و مقبره شبلی که مربوط به قرن 5 هجری قمری است ، معروفترین بنای تاریخی
 • ناحیه است و قلعه باستانی گل خندان که مربوط به دوره ساسانی است ،
 • از دیگر آثار تاریخی شهرستان دماوند محسوب میشود.

 

برج-آرامگاه-شبلی-(دماوند)-استان-تهران

فرهنگسرای خاوران در استان تهران

 • در بهار 1372 احداث این فرهنگسرا شروع شد ، این فرهنگسرا عمدتا به منظور
 • غنی سازی اوقات فراغت کودکان و جوانان جنوب شرقی تهران تاسیس شده و
 • از بزرگترین مراکز وابسته به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است.
 • هم اکنون فرهنگسرای جوان یکی از بزرگترین مراکز فرهنگی کشور محسوب میشود.
 • این فرهنگسرا دارای مساحتی بالغ بر 83000 متر مربع و زیر بنای 24000 متر مربع است و
 • در چهار بخش ساختمان اداری ، بازارچه فرهنگ و هنر ، ساختمان مرکزی ، علوم و فنون و شهر بازی ،
 • انجام فعالیت های متنوعی را برای عموم به ویژه جوانان و نوجوانان میسر کرده است.
 • فعالیت های فرهنگسرا نیز به 4 گروه هنری ، آموزشی ، اجتماعی و فرهنگی تقسیم شده است.
 • کتابخانه خاوران با بیش از پنجاه هزار نسخه کتاب و ظرفیت پذیرش بیش از پانصد نفر بصورت
 • هم زمان در سالنهای مطالعه از دیگر بخش های اصلی این فرهنگسرا است.
 • همچنین نگارخانه خاوران دارای دو سالن اصلی و فرعی در دو طبقه با
 • ظرفیت 2000 تابلو در رشته های نقاشی ، خوشنویسی گرافیک ، عکاسی ،
 • حجم و صنایع دستی قادر است به هنرمندان معاصر و استادان و دانشجویان رشته های هنری خدمات بدهد.

 

فرهنگسرای-خاوران-در-استان-تهران

فرهنگسرای بهمن استان تهران

 • یکی از فرهنگسراهای تهران است که در سال 1370 آغاز به کار کرده است.
 • این فرهنگسرا نخستین فرهنگسرای تهران است که در جنوب پایتخت در مکان
 • سابق کشتارگاه تهران برپا شده است و در منطقه 16 شهرداری تهران واقع گردیده است.
 • امکانات فرهنگی و هنری ، ورزشی و مذهبی و آموزشی برای گروههای سنی مختلف در این فرهنگسرا وجود دارد.
 • اجرای نمایش نامه ها ، کنسرتهای موسیقی کلاسیک ، مسابقات ملی و بین المللی ورزشی ،
 • برپایی نمایشگاه های هنری از جمله قسمتی از فعالیتهای انجام شده در این فرهنگسرا است.

 

فرهنگسرای-بهمن-استان-تهران

فرهنگسرای کودک استان تهران

 • زمین این فرهنگسرا متعلق به شهرداری تهران بود و پارکینگ شهرداری محسوب میشده است.
 • سپس در دهه 1370 به خانه فرهنگ محله زرگنده و در تابستان 1380 به فرهنگسرای کودک تبدیل شده است.
 • در فرهنگسرای کودک فعالیت هایی از قبیل کارگاه قصه نویسی ، آموزش زبان انگلیسی ،
 • کارگاه بازیگری ، کارگاه موسیقی ، کارگاه صنایع دستی و… جریان دارد.
 • همچنین این فرهنگسراها باهمکاری سازمان محیط زیست ( جنبش ناجیان کوچک زمین) را
 • پایه ریزی کرده است که کودکان را در گروه های مختلف برای محیط زیست آموزش میدهد.

فرهنگسرای هنر استان تهران

 • این فرهنگسرا در آبان 1374 توسط شهرداری تاسیس شد و محل آن در خیابان شریعتی  خیابان جلفا میباشد.
 • هفت کانون هنری تجسمی ، صنایع دستی ، موسیقی ، نمایش ، معماری ، فیلم و عکس در کنار
 • واحدهای آموزشی ، روابط عمومی ، مذهبی و ورزشی فعالیت میکنند.
 • یکی از مهمترین بخش های این فرهنگسرا ، کتابخانه با مساحت 300 متر مربع است
 • که دارای دو سالن مجزا برای قرائت خانم ها و آقایون است.
 • از دیگر بخش های فرهنگسرا ، سالن نمایش با ظرفیت 301 صندلی در طبقه پایین و
 • 29 صندلی جهت میهمانان است، گالری هنر ، صنایع دستی ، گالری عکس و… در این مرکز فعال میباشد.
 • فرهنگسرای هنر با برپایی کلاس های آموزشی هنرهای سنتی ایران رشته های نگارگری ،
 • طراحی قالی ، تذهیب ، خوش نویسی در سطوح مختلف ، نقاشی قهوه خانه ای و
 • رشته های قصه نویسی ، ویراستاری ، طراحی و نقاشی ، مرکزی برای ارتقاء و رشد جوانان است.

جنگل و پارک های جنگلی استان تهران

 • جنگل و پارک های جنگلی طبیعی استان تهران در نقاط مختلف استان پراکنده اند.
 • جنگل های دامنه البرز در کوههای تهران و کرج (وردآور _ دره وازگن) را در بر میگیرد.
 • در این مناطق گونه های گیاهی مانند زال زالک ، گوجه وحشی ، زرشک ،
 • انجیر ، شیرخشت ، پسته ، بادام کوهی ، داغ داغان ،سنجد ، تنگرس ، گز ،
 •  ارزن ، سماق ، سیاه دلیک و… به چشم میخورد ، طی سال های اخیر
 • فضاها و پارک های جنگلی جدیدی احداث شده که عمده ترین آنها عبارتند از :

پارک جنگلی چیتگر استان تهران

 • این پارک با 1450 هکتار زمین پر درخت ، از شمال به زمین های چیتگر ، از جنوب به
 • اتوبان کرج از غرب به پیکان شهر و از شرق به منطقه خرگوش دره محدود میشود.
 • پارک چیتگر از بزرگترین پارک های جنگلی استان است که در بیشتر فصل های سال از آن استفاده میشود.

 

پارک-جنگلی-چیتگر-استان-تهران

پارک جنگلی سرخه حصار استان تهران

 • پارک ملی خجیر و سرخه حصار در ارتفاع 1547 متری از سطح دریا قرار دارد.
 • میانگین حداکثر ارتفاع آن 2600 متر و حداقل آن 1450 متر است.
 • تمام این ناحیه به غیر از بخش شمال شرقی آن ، جزو مناطق حفاظت شده هستند ،
 • مساحت پارک ملی سرخه حصار 850 هکتار است که تحت کنترل و حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد.

 

پارک-جنگلی-سرخه-حصار-استان-تهران

پارک جنگلی لویزان استان تهران

 • این پارک با وسعتی معادل 1100 هکتار ، از شمال به قوچک ، از جنوب به شمس آباد ،
 • از غرب به ده لویزان ، و از شرق به پادگان خاتم الانبیاء محدود میشود.
 • پارک لویزان نیز از گردشگاههای بزرگ استان به ویژه شهر تهران است.

 

پارک-جنگلی-لویزان-استان-تهران

پارک جنگلی ورد آورد تهران

 • پارک جنگلی وردآورد با 1020 هکتار وسعت دومین پارک جنگلی بزرگ استان است که
 • در محدوده کوههای وردآورد در حد فاصل اتوبان و پادگان سپاه قرار دارد.
 • در سطح استان چند پارک جنگلی دیگر نیز وجود دارد ، از آن جمله پارک سوهانک با 200 هکتار مساحت ،
 • غزال با 975 هکتار در شمال شرقی ، سرخه حصار با 850 هکتار در شرق ،
 • توسکا با 300 هکتار در جنوب شرقی خجیر با 120 هکتار در شمال شرقی تهران قرار دارند.
 • تنوع آب و هوایی استان موجب شده تا پوشش گیاهی نیز در
 • هر منطقه با مناطق دیگر تفاوت داشته باشد ، مهمترین گونه های
 • گیاهی استان شقایق ، زنبق ، درمنه ، تلخ بیان ، شیرین بیان ،
 • ختمی ، شنگ ، کنگر صحرایی ، اسپند ، خاکشیر ، چوبک و… است.

 

پارک-جنگلی-ورد-آورد-تهران

پارک جنگلی کوی نصر استان تهران

 • این پارک در انتهای کوی نصر (گیشا) با مساحت 520000 متر مربع واقع شده است
 • و به جهت آنکه در ارتفاعات میباشد یکی از مناسبترین گردشگاههای شهر تهران به حساب می آید.

آبنمای موزیکال پارک ملت استان تهران

 • نخستین آبنمای موزیکال مدرن و پیشرفته خاورمیانه واقع در پارک ملت تهران در
 • روی دریاچه بوستان ملت در شمال تهران که وسعت آن 22 هزار متر مربع و دارای
 • 36 افکت اصلی و 456 افکت فرعی میباشد، در این آبنمای موزیکال ، حرکات ریتمیک آب
 • و نور به صورت هماهنگ با نوای موسیقی در هم آمیخته شده است و تصاویر سه بعدی
 • متنوع و زیبایی خلق میشود، بلندی فواره های آبنما در افکت های مختلف از 2 تا 35 متر تغییر میکند
 • و دارای سیستم کامل آتش بازی موزیکال درون آب به وسعت 8 هزار متر نیز فراهم شده است.
 • همچنین این آبنما 1850 سری چراغ های رنگی لیزری دارد و
 • امکان نمایش فیلم بر پرده آب به ابعاد 45 متر در 15 متر نیز فراهم شده است.

 

آبنمای-موزیکال-پارک-ملت-استان-تهران

پارک آب و آتش (بوستان حضرت ابراهیم) استان تهران

 • بوستان حضرت ابراهیم با مساحتی حدود 24 هزار متر مربع که از چهار عنصر حیات شامل :
 • آب ، آتش ، خاک ، و باد الهام گرفته شده است، این بوستان در شرق میدان ونک بعد از
 • چهارراه جهان کودک واقع در تپه های عباس آباد میباشد.
 • نمایش و روایت هفت پرده از زندگی حضرت ابراهیم (ع) شامل ولادت ، بت شکنی ،
 • گلستان شدن آتش ، قربانگاه اسماعیل  و ساخت کعبه از بخش های اصلی این بوستان است.
 • همچنین علاوه بر طراحی آب نماهای متعدد و متنوع که محیطی شاد و سرزنده را ایجاد میکند
 • چهار برج آتش که ارتفاع شعله آن به هشت متر میرسد از چشم اندازهای بدیع بوستان آب و آتش بشمار میرود.
 • در بخش دیگری از این بوستان آمفی تئاتر روباز با ظرفیت 400 نفر به شکل مدرن
 • با هدف برپایی نمایش های آیینی و فعالیت های فرهنگی هنری احداث شده است.
 • مجموعه بوستان بنادر در قسمت جنوبی بوستان آب و آتش با مساحت 38 هزار متر مربع
 • دارای مسیرهای ویژه تردد پیاده ، عبور کالسکه ، دوچرخه و فضاهایی برای عملیات
 • راپل ، 19 چادر خیمه ای تفرجی ، برج فانوس و کشتی بزرگ در قالب رستوران است.
 • این مجموعه بزرگ گردشگری ، پاسخگوی نیازهای تفریحی ، فرهنگی و ورزشی مردم
 • به ویژه مسافران و گردشگرانی خواهد بود که در تهران اقامت میکنند.

 

پارک-آب-و-آتش-(بوستان-حضرت-ابراهیم) 

پارک لاله استان تهران

 • پارک لاله یکی از بزرگترین پارک های شهر تهران با امکانات تفریحی واقع در بلوار کشاورز میباشد.
 • همجواری پارک لاله با موزه های هنرهای معاصر ، موزه فرش ایران ، هتل لاله و…
 • کاربری تفریحی و گذران اوقات فراغت آن را به عنوان یک مرکز شاخص معرفی می نماید.

 

پارک-لاله-استان-تهران

پارک شهر در استان تهران 

 • پارک شهر در غرب میدان امام خمینی قرار داشته و از نظر کاربری قابلیت بسیار مناسبی
 • برای جذب مردم و گذران اوقات فراغت دارد، فضای سبز قابل توجه پارک شهر در منطقه مرکزی
 • شهر به عنوان یکی از قدیمی ترین پارکهای تهران با درختانی بسیار کهن است.

 

پارک-شهر-در-استان-تهران 

پارک طالقانی استان تهران

 • پارک طالقانی بر روی تپه های عباس آباد که پارک جنگلی است با پوششی از درخت و
 • درختچه های زینتی و غیره ، چشم انداز بدیعی در شمال شرق تهران به وجود آمده است
 • و بر قسمتهای وسیعی از تهران مسلط و به دلیل دوری از مناطق مسکونی به ویژه روزهای
 • تعطیل برای تفریح و استراحت و همجواری با ایستگاه متروی تهران مورد بهره برداری قرار میگیرد.

 

پارک-طالقانی-تهران

پارک ارم استان تهران

 • مجموعه پارک ارم با 75 هکتار وسعت در 5 کیلومتری غرب شهر تهران (کیلومتر 4 اتوبان کرج) احداث گردیده.
 • این مجتمع با امکانات تفریحی متنوع از جمله دو شهربازی فعال با مجموع هشت هکتار و
 • سالن سرپوشیده چهار فصل شهربازی ، بزرگترین و تنها باغ وحش تهران با انواع حیوانات بومی و
 • غیر بومی و تنوع گونه های جانوری ، دریاچه زیبا و بزرگ قایقرانی و ماهیگیری ، و جزیره ای در وسط آن ،
 • استخر و سرسره آبی روباز ویژه بانوان و آقایان با پوشش مناسب ، سیرک بزرگ خاورمیانه و…
 • یکی از بزرگترین و با امکانات ترین مراکز تفریحی تهران میباشد.

 

پارک-ارم-استان-تهران

پارک بعثت استان تهران

 • پارک بعثت در جنوب تهران با مساحت حدود 53 هکتار ایجاد شده است و
 • از سال 1352 مورد بهره برداری قرار گرفته است.
 • این پارک دارای 2 دریاچه پرورش ماهی ، قایقرانی و آبیاری پارک است.
 • دریاچه جزیره ای را در برگرفته است که لانه های پرندگان
 • در آن جای گرفته و محل اجتماع و پرورش اردک و غاز است.

 

پارک-بعثت 

پارک ساعی استان تهران 

 • محل پارک ساعی در خیابان ولی عصر ، در سال 1324 توسط مرحوم مهندس ساعی
 • جنگل کاری شده و در اختیار وزارت کشاورزی قرار داده شده است.
 • پس از گسترش شهر تهران و ازدیاد جمعیت این بخش به سازمان پارکهای شهرداری
 • واگذار شده که به احداث پارک اقدام شد و از سال 1341 بعنوان پارک مورد بهره برداری قرار گرفته است.

 

پارک-ساعی-استان-تهران 

پارک تفریحی آزادگان استان تهران

 • این پارک با مساحت 26000 متر مربع در میدان بهمن ، خیابان دشت آزادگان ضلع شرقی
 • فرهنگسرای بهمن قرار داشته و دارای امکانات ویژه ای برای جوانان و نوجوانان میباشد.
 • آلاچیق هایی با پرندگان و مجموعه ای از نمونه گل و گیاه ایجاد شده در این پارک محلی
 •  مناسب را جهت تفریح و گذراندن اوقات فراغت علاقمندان بوجود آورده است.

پارک قیطریه تهران

 • پارک قیطریه دارای بافتی جنگلی و زیبا با مساحت 103000 متر مربع در انتهای خیابان قیطریه واقع شده است.

پارک جمشیدیه (سنگی) 

 • این پارک از زیباترین و دیدنی ترین پارک های تهران بزرگ است و از
 • ویژه گیهای اصلس اصلی این پارک ، دریاچه ، آبشار و محل عبور کوهنوردان است.

 

پارک-جمشیدیه-(سنگی) 

پارک نیاوران استان تهران 

 • این پارک با مساحتی حدود 63000 متر مربع در ابتدای خیابان شهید باهنر واقع شده است.

پارک کودک استان تهران

 • پارک کودک یکی دیگر از پارکهای زیبای شهر تهران در منطقه دو واقع در شهرک قدس جنب ایران زمین میباشد.

پارک شفق 

 • این پارک که بانی آن دکتر رضازاده شفق میباشد در باغی که به
 • مستوفی الممالک تعلق داشت و با الگوهای پارک های فرانسه احداث گردیده.

پارک دانشجو 

 • این پارک در تقاطع خیابان ولیعصر انقلاب و در کنار آن محل تاتر شهر قرار گرفته است.

پارک شهید رجایی

 • این پارک شامل زمین بازی کودکان و پیست اتومبیل رانی است.

پارک شطرنج 

 • پارک شطرنج با مساحت 3500 متر مربع در خیابان آجودانیه واقع د
 • ر خیابان دارآباد واقع شده است، ویژگی اصلی این پارک برگزاری کلاسها و مسابقات شطرنج میباشد.

پارک المهدی استان تهران

 • پارک المهدی با مساحت 65500 متر مربع از جمله پارکهای تفریحی شهر تهران میباشد.

پارک های ملی استان تهران

منطقه لار 

 • به علت غنای ساختارهای طبیعی ، گونه های مختلفی از حیات وحش مانند قوچ ،
 • میش ، پلنگ ، گراز ، روباه ، شغال و 97 گونه پرنده و انواع خزندگان را در خود جای داده
 • و از گستره بسیار متنوع گیاهی نیز برخوردار است،عقاب طلایی ، گونه ای بی همتا ،
 • تنها در این حوزه از ایران زیست میکند و بومی این منطقه است.
 • دریاچه 20 کیلومتری لار یکی از مراکز تفریحی این منطقه است.
 • سدلار که ساخت آن از سال 1353 تا 1359 به طول انجامید ،
 • با ارتفاع 150 متر یکی از بلندترین سدهای خاکی ایران است.

 

منطقه-لار 

پارک ملی کویر استان تهران

 • این پارک در 50 کیلومتری جنوب شرقی تهران و در غرب کویر مرکزی ایران و شرق دریاچه نمک قرار دارد.
 • اراضی مسطح این پارک با پوشش گیاهی کویری و نیمه کویری ، زیستگاه پستاندارانی چون جبیر ،
 • آهو و گونه های باارزشی چون یوزپلنگ و گورخر است.
 • در ناحیه کوهستانی بخش شمالی پارک ، کل و بز و قوچ و میش به سر میبرند ،
 • پرندگانی چون کبک و تیهو ، بومی این منطقه هستند ولی هرساله پرندگان مهاجری چون فلامینگو ،
 • آنقوت ، سرسبز و خوتکا به آب بندهای این منطقه می آیند ، علاوه بر آن در این پارک آثار فرهنگی و
 • تاریخی مانند کاروانسرای قصر بهرام و باقی مانده آثار کاروانسرای عین الرشید نیز به چشم میخورد.

 

پارک-ملی-کویر 

منطقه حفاظت شده ورجین استان تهران 

 • شکارگاه حفاظت شده 28 هزار هکتاری ورجین در 15 کیلومتری شرق استان تهران
 • قرار دارد و دسترسی به آن از مسیر جاده لشگرک امکان پذیر است.

 

منطقه-حفاظت-شده-ورجین-استان-تهران 

دره اوین (درکه) استان تهران

 • این دره در شمال شهر استان تهران واقع است ، ابتدای مسیر دره اوین 
 • درکه روستای درکه قرار دارد که یکی از خوش آب و هواترین مناطق روستایی تهران است.
 • در این دره رودخانه ای پر آب جریان دارد که در بخشی از مسیر خود ، به صورت پلکانی در
 • می آید که به هفت حوض معروف است و به صورت یک استخر طبیعی عمل میکند.
 • دره اوین و درکه به علت قرار گرفتن در مسیر راه کوهنوردان ،
 • یکی از پر رفت و آمد ترین دره های شهر تهران است.

 

دره-اوین-(درکه)-استان-تهران

دره فرحزاد استان تهران

 • دره فرحزاد نیز یکی از دره های ییلاقی شمیران است که امروزه جزو تهران به شمار می آید.
 • در کنار رودخانه با صفای فرحزاد ، باغ ها و بوستان های
 • متعددی پراکنده شده اند که یکی دیگر از مراکز گردشگاهی مردم تهران و شمیرانات را تشکیل داده اند.

 

دره-فرحزاد-استان-تهران

پناهگاه پلنگ چال تهران

 • این پناهگاه در ارتفاع 2550 متری از سطح دریا قرار دارد و مسیر آن از درکه است.
 • مدت زمان صعود در تابستان در حدود 5 ساعت است.
 • این پناهگاه دارای خوابگاهی به ظرفیت 70 نفر است.
کوهنوردی و مسیرهای توچال
 • دامنه جنوبی البرز که به کوهستان توچال شهرت دارد ، میعادگاه اصلی کوه نوردان و
 • ورزشکاران است که از تهران و حومه آن به صعود میپردازند، مشهورترین و پر رفت و آمدترین
 • پناهگاه ها و جان پناههای توچال به ترتیب از شرق به غرب ، کلک چال ، شروین ، شیرپلا ،
 • توچال ، اسپید کمر و پلنگ چال است که همگی آنها مشرف به تهران هستند.
 • تله کابین توچال (علاوه بر تله سی یژ مختصر منطقه دربند) دارای بالابر و پیست توچال تنها
 • مکان قابل اسکی این منطقه است، ایستگاه سوم این
 • تله کابین در 2000 متری از سطح دریا ، ایستگاه پنجم در 3000 متری و ایستگاه
 • هفتم در ارتفاع 3700 متری از سطح دریا است، روی هم رفته درازای سه خط اصلی
 • تله کابین نزدیک به 7500 متر میباشد که در میان تله کابین های نصب شده در دنیا یکی از
 • طولانی ترین خطوط تله کابین پیوسته به شمار میرود.
 • (پروژه ساخت تله کابین توچال توسط بهمن باتمانقلیچ و با همکاری شرکت فرانسوی پوما و
 • شرکت اتریشی دوپل مایر در سال 1353 آغاز شد و در سال 1357 اتمام یافت).

 

پناهگاه-پلنگ-چال-تهران

پناهگاه شیرپلا و آبشار دوقلو استان تهران 

 • پناهگاه شیرپلا در ارتفاع 2700 متری از سطح دریا است و مسیرهای آن از سربند ،
 • پس قلعه و آبشار دوقلو میباشد، از شیرپلا تا قلعه توچال معمولا سه ساعت راه است ،
 • این پناهگاه دارای امکاناتی چون خوابگاه با ظرفیت 150 نفر ، ناهار خوری ، بوفه ، لوله کشی آب و برق است.
 • آبشار دوقلو در نزدیکی این پناهگاه است که از ذوب برف های بلندی های البرز به
 • وجود آمده است و محلی مناسب برای رفع خستگی کوه نوردان میباشد.
 • از دیگر آبشارهای استان تهران میتوان به آبشار اوسون در دربند ، آبشار پسنگ در
 • مسیر پناهگاه شیرپلا ، آبشار سوتک در شمال غربی دربند و آبشار شکرآب در ناحیه میگون اشاره کرد.

 

پناهگاه-شیرپلا-و-آبشار-دوقلو-استان-تهران 

آبشار سنگان استان تهران

 • محل این آبشار از ابتدای شهر زیبا به سمت جاده امامزاده داود تا دو راهی سنگاه 14 کیلومتر
 • جاده کوهستانی آسفالته میباشد تا به دو راهی سنگان که در سمت چپ جاده واقع شده است برسید.
 • 14 کیلومتری که رودخانه کن در بیشتر جاهای آن در سمت راست شما با صدایی گوش نواز در حرکت است.
 • این آبشار در ارتفاع 2400 متری واقع شده است.
 • برای افرادی که آبشار را فقط در زمستان کله قند یخی حدودا 15 متری در پای آبشار تشکیل شده
 • است و آب از بلندای صخره سنگی برروی این کله قندی یخی میریزد که هر روز بر ابعاد آن اضافه میکند.

 

آبشار-سنگان-استان-تهران

آبشار ناران استان تهران

 • این آبشار در 700 متری شمال محله ناران لواسان کوچک قرار دارد.
 • ارتفاع آن 10 تا 15 متر است،در این محل جریان دایمی آب روی صخره
 • سنگی شیارهای عمیقی را به وجود آورده که در نوع خود بینظیر است.

 

آبشار-ناران-تهران 

آبشار خور استان تهران

 • آبشار خور در شمال کرج و ابتدای جاده چالوس استان تهران واقع است.
 • باغات روستای خور ، پیست اسکی و آبشار میتواند روز بسیار جذابی را برای شما رقم بزند.
 • این منطقه نیز همانند سایر نقاط حاشیه جاده چالوس سرشار از باغ است که شکفتن
 • غنچه ها و گلها در فصل بهار نخستین جاذبه آن است.
 • از روستای خور تا آبشار بیشتر از یک ساعت زمان نیاز ندارید.

 

آبشار-خور-استان-تهران

دریاچه تار استان تهران

 • یکی از عجایب خلقت در اطراف دماوند و در ارتفاعات بالای 3230 متر از سطح دریا ، دریاچه تار میباشد.
 • موقعیت جغرافیایی منطقه ای که دریاچه تار در آن واقع است به گونه ای میباشد که
 • گرداگرد آنرا با فواصل متفاوت کوههایی در برگرفته که از سطح دریاچه بین 50 تا 500 متر ارتفاع دارد
 • وجود این ارتفاعات در کنار یکدیگر بدون آنکه دره ای آنرا شکافته باشد موجب پیدایش گودالی شده
 • است که دریاچه تار در آن تشکیل شده ، این دریاچه در شرق دماوند واقع شده است.
 • این دریاچه روی محور چین دار میان دو رشته کوه قره داغ در شمال و کوه زرین در جنوب واقع شده است.
 • آب آن در حدود 2500 متر از سطح دریاهای آزاد جهان بالاتر است و از رودخانه هایی
 • تامین میشود که از جهت شمال جریان مییابند.
 • دریاچه لوزی شکل تار منطقه ساحلی کوچکی در امتداد جنوبی خود دارد.
 • این شکل منطقه دارای آب و هوای کوهستانی است که در تابستان هوای
 • نسبتا خنک آن با بادهای مداوم و شدید در گذرگاه ها همراه است.
 • دریاچه تار برای تفریحات آبی همانند شنا و قایق رانی مناسب است.

 

دریاچه-تار 

دریاچه سد امیرکبیر (کرج) استان تهران

 • دریاچه سد امیرکبیر ، در کیلومتر 23 جاده کرج چالوس در تنگه واریان است.
 • وسعت دریاچه 4000 هکتار و در مسیر رودخانه کرج تشکیل شده است.
 • در این دریاچه ، فعالیت های ورزشی و تفریحی مانند قایقرانی ،
 • ماهی گیری ، اسکی روی آب ، شنا و پرواز با کایت انجام میشود.

 

دریاچه-سد-امیرکبیر-(کرج) 

دریاچه سد لتیان استان تهران

 • این دریاچه با وسعتی در حدود 320 هکتار در 25 کیلومتری شمال
 • شرقی تهران روی جاجرود ایجاد شده است.
 • در این دریاچه انواع ماهی ها نیز پرورش داده میشود.
 • ایستگاههای قایق رانی و اسکی روی آب دریاچه زیر نظر نیروی هوایی و شهرداری انجام میشود.

 

دریاچه-سد-لتیان

دریاچه سد لار استان تهران

 • دریاچه سد لار در 84 کیلومتری تهران است ، این منطقه به دلیل نزدیکی به قله دماوند
 • هوایی خنک و چشم اندازهایی زیبا دارد و ورزشهایی مانند شنا و اسکی در این دریاچه امکان پذیر است.

 

دریاچه-سد-لار 

آبگرم لاریجان استان تهران

 • در فاصله 10 کیلومتری لار چشمه های آب گرم لاریجان واقع شده اند.
 • در مظهر این آب گرم حمام هایی با خزینه هایی کوچک احداث شده اند و
 • مردم میتوانند برای استفاده از آب گرم اتاقی راهم اجاره کنند.

 

آبگرم-لاریجان-استان-تهران

قله دماوند استان تهران

 • مرتفع ترین قله سلسله جبال البرز در 75 کیلومتری شمال شرق تهران با 5636 متر ارتفاع
 • از سطح دریای مازندران و 5671 متر از سطح دریاهای آزاد جهان قرار دارد.
 • گمان میرود آتشفشان بیش از تاریخ ، سنگهای گوگرددار و تکه های گوگرد ناب
 • و نیز وجود حوضچه ای به شعاع 100 متر و عمق 30 متر در قله قیفی شکل دماوند است که
 • معمولا یخ بسته است، درجه برودت هوا در قله دماوند ، در میان تابستان بین ظهر تا
 • ساعت 4 بعدازظهر در حدود چهار درجه زیر صفر است،دامنه دماوند در ارتفاع 2000 تا 3500 متری
 • یکسره از گلهای شقایق پوشیده میشود و منطقه بسیار زیبا و دلپذیری برای گردشگران است.
 • این کوه بین مرز استان تهران و استان مازندران قرار گرفته که جزو استان مازندران به
 • شمار می آید ولی کوه دماوند یکی از آثار طبیعی و گردشگری استان تهران نیز محسوب میشود.

 

قله-دماون- تهران

پیست اسکی دیزین استان تهران

 • دیزین مهم ترین پیست اسکی ایران و منطقه خاورمیانه است که در شمال تهران واقع شده است.
 • پیست اسکی دیزین اولین پیست اسکی در ایران میباشد که از طرف فدراسیون
 • جهانی اسکی مورد تایید برای برگزاری مسابقات رسمی شناخته شد و عنوان بین المللی به خود گرفت.
 • رسمیت این پیست وابسته به امکانات ویژه و خاص است که شامل نکات فنی مانند :
 • شیب مسیر ، طول مسیر ، محل برگزاری مسابقات و امکانات رفاهی میباشد.
 • دیزین در شمال کوه های تهران (منطقه گاجره) و به فاصله 123 کیلومتر از
 • مسیر جاده چالوس و 71 کیلومتر از مسیر شمشک واقع شده است.
 • تاریخ نصب اولین دستگاههای بالابر دیزین سال 1348 میباشد که شامل
 • 3 تله کابین ، 2 تله سیژ ، 7 تله اسکی بشقابی و 1 تله اسکی چکشی است.
 • ارتفاع پائین ترین نقطه از سطح دریا 2650 متر و بلندترین نقطه آن 3600 متر میباشد.
 • مدت زمان فصل اسکی در دیزین که بیشترین زمان را برای اسکی بازان در ایران
 • فراهم آورده از اوایل آذرماه تا اواخر اردیبهشت ماه میباشد.
 • امکانات رفاهی این پیست بنا به توسعه وسعت منطقه شامل 2 هتل ، 19 کلبه و 5 رستوران است.

 

پیست-اسکی-دیزین 

دره کن و سولقان استان تهران

 • این دره در شمال شرقی شهر تهران قرار دارد و رودخانه یی که از بلندیهای شمال البرز
 • سرچشمه میگیرد در مسیر آن جریان دارد، در طول دره ها قهوه خانه هایی وجود دارد که
 • در روزهای هفته به ویژه در روزهای تعطیل تابستان از مسافران پذیرایی می کنند.
 • رودخانه پر آب کن ، در ماه های گرم تابستان جایی برای آب تنی کوه نوردانی است که
 • به ارتفاعات منطقه صعود می کنند، در فصل بهار و پاییز میتوان زیباترین چشم اندازها را در دره کن و سولقان دید.

 

دره-کن-و-سولقان-استان-تهران

دره اوشان ، فشم استان تهران

 • این دو ناحیه به ترتیب در 30 و 35 کیلومتری شمال شرق تهران قرار دارند ،
 • فشم از مسیر جاده لشکرک عبور میکند و دارای باغهای میوه بسیار است و
 • هوای آن در بهار و تابستان معتدل است، روستاهای آهار ، شکرآب ، زایگون ،
 • امامه ، افجه ، گرماب دره و میگون نیز در همان حوالی از مناطق
 • تفریحی اند که برای سفرهای یک روزه بسیار مناسب هستند.

 

دره-اوشان- فشم 

تنگه واشی استان تهران

 • گردشگاه واشی در 14 کیلومتری شهر فیروزکوه و در امتداد روستای ییلاقی و
 • زیبای جلیزجند و در شمال شهرستان واقع میباشد، این منطقه دارای آثار باستانی و دیدنی
 • فراوانی میباشد که از جمله آن میتوان به آثار (قلعه تندیرپشت ، حجاری دیواره تنگه واشی ،
 • حوض شاه و تخت شاه) و دشت زیبای واشی ، تنگه دوم و آبشار دیدنی ساواشی ،
 • غار ، یخچال طبیعی و دریاچه (گردآب) ساح اشاره نمود، قلعه های بالای تنگه دارای
 • قدمت طولانی و بعضا به ما قبل از اسلام برمیگردد که پناهگاه جنگجویان طبرستانی بود.
 • پادشاهان زیادی از جمله شاه عباس دوم ، ناصرالدین شاه و فتحعلی شاه قاجار تنگه واشی را
 • محل سیر و سیاحت و شکارگاه خود قرار دادند که حجاری دیواره دیواره تنگه به دستور فتحعلی شاه
 • حکاکی گردید و حکایت از یک شکار و تفریح زمان او دارد.
 • البته اشعار و آیات قرآنی اطراف صحنه شکار قابل تأمل است.

 

تنگه-واشی-استان-تهران

گردش در تنگه واشی

 • معمولا بیشتر خانواده های تهرانی حتی اگر گردشگر حرفه ای هم نباشند این
 • منطقه را میشناسند و هر از گاهی با خانواده ی خود به این منطقه سفر می کنند.
 • برای رسیدن به تنگه واشی از معبر باریکی رودخانه باید گذشت در این معبر می توان
 • هم پیاده و هو با کرایه ی چهار پایان میتوان مسیر جاده را تا رسیدن به انتها ادامه داد
 • چرا که این تنگه با پوشش صخره هایی بزرگ و بلند دره های صعب العبوری را بوجود آورده است.
 • حجاری های آن در سمت چپ رودخانه و در محلی بسیار تنگ و باریک که رودخانه پرآبی
 • از آن میگذرد ، بر سینه دیواره ای از سنگ ، نقش بسته است. نقش به ابعاد 7*6 متر است.
 • در مرکز نقش برجسته ، فتحعلی شاه سوار بر اسب سرگرم شکار گوزنی است و
 • عباس میرزا نایب السلطنه و تنی چند از رجال و شاهزادگان دربار قاجاریه ،
 • عده ای سوار بر اسب و چند تن پیاده ، نشان داده شده اند. نام اشخاص در کنار نقش آنها ذکر شده است.

دشت لار استان تهران

 • دشت لار بزرگترین دره ایران است که 70 کیلومتری شرق تهران در جاده هراز قرار گرفته.
 • آب و هوای متغیر این دشت را به لار دیوانه و چشمه های متعدد آن را به سرزمین هزار چشمه مشهور کرده است.
 • پارک ملی لار که حدود 28 هکتار مساحت دارد مکانی مناسب برای راهپیمایی و
 • دریاچه آن در صورت صدور اجازه توسط سازمان حفاظت محیط زیست موقعیتی خوب
 • برای شنا و ماهیگیری است، ابرهای دور دماوند اگر اجازه دهند ، لار بهترین مکان برای
 • دیدن چهره زیبای بام ایران و عکاسی از آن است.
 • در بهار دشت لار دامن شقایق به تن میکند.
 • ولی تابستان از شقایق ها خبری نیست اما دشت هنوز هم سبز و پوشیده از
 • علف های کوتاه قد است و این سبزی تا شهریور هم باقی می ماند.
 • رودخانه ای که از سد لار می آید و رودخانه های فصلی دیگر در تابستان هم در لار جریان دارند.
 • به این ترتیب سراسر تابستان برای سفر به لار مناسب است.
 • برنامه سفر میتواند یک یا دو روزه باشد اما برای شب مانی در لار به این دلیل که
 • پارک ملی است باید از سازمان حفاظت محیط زیست مجوز گرفت.

 

دشت-لار-استان-تهران

دره جاده چالوس 

 • این دره که در مسیر جاده کرج به چالوس قرار دارد.
 • یکی از زیباترین دره های ایران و شاید جهان به شمار می آید و چشم اندازهای
 • بی مانندی دارد ، در این دره ها رستوران و هتلهای پر شماری وجود دارد که میتوان شب را در آنجا سپری کرد.
 • دره چالوس به دلیل زیبایی های فراوانی که دارد در همه ایام سال حتی در
 • زمستان که برودت هوا در آنجا به چندین درجه زیر صفر میرسد و
 • برف سراسر آن را میپوشاند پذیرای گردشگران میباشد و بطور کلی از مناطق دیدنی استان است.

 

دره-جاده-چالوس 

کردان ، واریان ، ارنگه 

 • از مسیر جاده کرج میتوان به شماری از خوش آب و هواترین گستره های ییلاقی پیرامون تهران رسید.
 • پس از پی ریزی سد امیرکبیر ، تنها راه ارتباطی به ده واریان ، گذر با قایق از دریاچه سد کرج است.
 • در هتل واریان نیز که در کنار جاده چالوس قرار دارد ، امکاناتی برای
 • قایقرانی و اسکی روی آب فراهم آمده است، هوای این منطقه در تابستان ملایم و معتدل و
 • در زمستان بسیار سرد است و باغ های سیب و گلستان های ارتگه نیز شهرت بسیار دارد.

روستای شهرستانک

 • در سینه کش البرز مرکزی آنجا که دمای تابستانی آن به زحمت از 15 درجه سانتی گراد میگذرد
 • و در بلندی های ، این میزان به 5 درجه کاهش مییابد ، دهکده کوهستانی شهرستانک دامن کشیده است.
 • جایی که ناصرالدین شاه قاجار از طبیعت بکر آن غافل نمانده و قصر تابستانی خود را در آن پی افکند.
 • این روستا تابع دهستان (لورا) در 63 کیلومتری شمال غربی کرج و 10 کیلومتری پل دوآب (گچسر)
 • بر سر راه جاده کرج _ چالوس ایستاده است، در منطقه ای سردسیر که اقتصاد آن عموما متکی
 • بر کشت و زرع غلات ، گردو ، پرورش زنبور عسل ، تولید لبنیات ، دامداری و سپس جاجیم و شال بافی است.

 

روستای-شهرستانک

قصر ناصرالدین شاه (شهرستانک) استان تهران

 • ناصرالدین شاه در شهرستانک هرسال مراسم آشپزان به راه می انداخت.
 • اعتماد السلطنه در کتاب خاطرات خود در این باره مینویسد هر سال در یک روز معین
 • ناصرالدین شاه به اتفاق وزرا و رجال و شاهزادگان و دیگر نزدیکان خود به
 • شهرستانک می آمد و مراسم مخصوص آشپزان را به راه می انداخت.
 • ناصر الدین شاه برای سفر به شهرستانک از جاده مخصوص شاهی عبور میکرد.
 • این جاده از راه پس قلعه و توچال به شهرستانک میرسد.
 • اما خدمه و چاکران شاه مجبور بودند از راه باریک و خطرناک رودخانه به شهرستانک بروند.
 • همیشه در جریان این رفت و برگشت تعدادی از خدمه شاه به رودخانه سقوط میکردند و
 • جان میسپردند و به همین دلیل ، ناصرالدین شاه در سرخ حصار قصری
 • ساخت و مراسم آشپزان خود را به آنجا منتقل میکرد.
 • اگر 50 یا 60 سال پیش به این جا می آمدند میتوانستید کاغذ دیواری های روغنی قصر را
 • که به سفارش ناصرالدین شاه از آلمان آورده بودند ببینید،حتی درهای بزرگ اصطبل را که
 • به آن (اوروسی) میگفتند و با شیشه های رنگی تزئین شده بود را هم میشمردید.
 • ولی امروزه ویرانه ای از این قصر بیشتر نمانده است.
 • این قصر در منطقه ای بسیار زیبا و در سینه کش کوه ساخته شده و رودخانه ای
 • سرازیر از کنار این قصر میگذرد و امروزه پناهگاه و استراحت گاهی
 • برای کوه نوردان مسیر ، و گردشگران روستای شهرستانک میباشد.

 

قصر-ناصرالدین-شاه-(شهرستانک)-استان-تهران

غار رود افشان استان تهران

 • این غار در دهکده رود افشان شهرستان دماوند و در کوهستان البرز مرکزی واقع است.
 • غار رود افشان در مسیر راه کوه نوردانی است که به ارتفاعات منطقه صعود
 • میکنند ، درون غار پوشیده از مواد آهکی است که به صورت قندیل هایی از سقف غار بیرون می آید.
 • ارتفاع غار به اندازه ای است که به آسانی میتوان در آن حرکت کرد.
 • غار رود افشان در استان تهران و در 117 کیلومتری شهر تهران و 45 کیلومتری شهر فیروزکوه و
 • در مجاورت روستایی به همین نام واقع است، غار در دامنه جنوبی دره رودافشان قرار دارد که
 • بعد از طی حدود 1 ساعت راه و گذشتن از یک رود پرآب و پشت سرگذاشتن شیب نسبتا
 • تند در مدت یک ربع ساعت به دهانه عظیم غاری برمیخوریم که بزرگی و زیبایی آن هر بیننده ای را متحیر میکند.

 

غار-رود-افشان-استان-تهران

غار بورنیک استان تهران

 • این غار در جاده دماوند _ فیروزکوه نزدیک روستای هرانده واقع است.
 • از هرانده تا غار بورنیک در حدود دو ساعت پیاده فاصله است.
 • در فصل تابستان هوای درون غار بسیار خنک و دلپذیر میباشد.

 

غار-بورنیک-استان-تهران

غار گل زرد استان تهران

 • در دشت زیبای لار قرار دارد.
 • سطح درون غار ، پوشیده از استلاکتیت (چکیده) و استلاگمیت (چکنده) است
 • که به شکل قندیل هایی از سقف تا کف آن نمایان شده اند.
 • همچنین سطح غار پوشیده از کربنات کلسیم است که با روشنایی چراغ های
 • کوه نوردان که برآنها میتابد درخشندگی شگفتی را در غار پدید می آورد ،
 • درون غار چندین حوضچه آب سرد در فاصله های گوناگون از هم وجود دارند.
 • باآن که سطح غار دارای شیب تنداست ولی حرکت درآن مسیر آسان صورت میگیرد.

 

غار-گل-زرد-استان-تهران

غار یخ مراد استان تهران

 • این غار در مسیر جاده تهران _ چالوس در منطقه گچسر و در جایی مصفا به نام آزادبر قرار دارد.
 • برودت درون غار به حدی است که تا ماه خرداد میتوان قندیل های یخ را در آن جا دید.

 

غار-یخ-مراد-استان-تهران

چشمه گله گیله استان تهران

 • چشمه گله گیله در بالاترین نقطه روستای شهرستانک در مسیر جاده کرج _ چالوس قرار دارد
 • و فاصله آن تا شهر تهران در حدود 100 کیلومتر است.
 • در فاصله کمی از کاخ شهرستانک ، چشمه گله گیله قرار دارد که از پرآب ترین چشمه های منطقه است.

 

چشمه-گله-گیله-استان-تهران

چشمه شور 

 • این چشمه در انتهای جاده ای منشعب از جاده تهران _ قم در ناحیه علی آباد ،
 • آذر و نیز اواخر زمستان تا اردیبهشت ماه است.
 • به سبب گرمی هوا در تمام ماه های سال برای سفر و تفریح مناسب نیست.

 

چشمه-شور 

چشمه اعلاء استان تهران

 • این چشمه در کنار جاده آبعلی و در 51 کیلومتری تهران قرار دارد.
 • آب چشمه سبک ، سرد و قابل نوشیدن است.

 

چشمه-اعلاء-استان-تهران

چشمه تیز آب استان تهران

 • این چشمه در 53 کبلومتری تهران در کنار جاده آبعلی واقع شده است.

 

چشمه-تی- آب 

چشمه قلعه دختر استان تهران

 • این چشمه در 2 کیلومتری شمال غرب جاده تهران _ آمل در محل پل دختر بین گردنه
 • امامزاده هاشم و پلور به فاصله 50 کیلومتری تهران است.
 • آب چشمه که برای بیماری های دستگاه گوارش ، کبد و لوزالمعده مفید است ،
 • در ارتفاعات از زمین خارج و به سوی جاده و سپس رودخانه سرازیر میشود.
 • وجه تسمیه چشمه به خاطر وجود قلعه ای به همین نام است.

 

چشمه-قلعه-دختر-استان-تهران

چشمه علی تهران

 • چشمه علی چشمه ای پرآب در دامنه جنوبی کوه بی بی شهربانو است که سزمنشا
 • حیات یکی از کهن ترین تمدنهای جهان و بنیاد شهر باستانی ری میباشد.
 • تا قبل از سال 1319 که اولین استخر تهران شروع به کار کرد مردم از
 • چشمه علی برای آب تنی استفاده میکردند، بعدها چشمه علی مکانی برای
 • قالی شویی ساکنان اطراف چشمه گردید.
 • این چشمه اکنون با اقدامات شهرداری به صورت فضایی تفریحی درآمده است.
 • سنگ نوشته دیوار صخره ای این چشمه نیز اثر دیگری با باعاد بزرگ است که در زمان قاجار شکل گرفته است.

 

چشمه-علی-تهران

باروی ری 

 • این بارو که در بالای چشمه قرار گرفته وسعتی در حدود 1800*2500 متر داشته و
 • با باروی بسیاری از شهرهای اسلامی مشابه و قابل مقایسه است.
 • اطراف آن در گذشته خندقی وجود داشته که در هنگام خطر برای دفاع آنرا پرآب می نمودند.
 • طول بقایای باروی ری 453 متر است که به دو بخش شرقی و غربی تقسیم میگردد و حداکثر ارتفاع آن 8 متر است.

 

باروی-ری 

چشمه آبعلی هراز استان تهران

 • چشمه آب معدنی آب علی در شمال دهکده آب علی در 60 کیلومتری شمال شرقی تهران ،
 • در کنار بستر رودخانه مبارک آباد از زمین میجوشد، در گذشته مظهر چشمه چندین بار تغییر مکان داده است.
 • در حال حاضر آب چشمه با لوله به کارخانه منتقل میشود و پس از بسته بندی به مصرف خوراکی میرسد.

چشمه معدنی البرز _ آبعلی 

 • در 60 کیلومتری شمال شرق تهران در دهکده آبعلی و در کنار جاده تهران _ آمل از زمین میجوشد.

چشمه شاهدشت _ کرج 

 • آب معدنی شاهدشت در 35 کیلومتری جنوب کرج واقع است.

چشمه وله _ گچسر 

 • این چشمه در جنوب غربی گچسر و در شمال غربی دهکده وله در فاصله دو کیلومتری متل گچسر است.

مدفن امامزادگان و بزرگان دین در استان تهران 

 • مدفن برخی از امامزادگان و بزرگان دین که مروج دین مبین اسلام و مذهب تشیع بودند و
 • در شهر تهران واقع شده بدین قرار است : حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) از
 • نوادگان امام حسن مجتبی (ع) (شهر ری) ، امامزاده حمزه از فرزندان امام موسی کاظم (ع) (شهر ری) ،
 • امامزاده طاهر از نوادگان امام سجاد (ع) (شهر ری) ، بی بی شهربانو همسر
 • حضرت امام حسین (ع) (کوه بی بی شهربانو) ، امامزاده صالح از فرزندان امام موسی کاظم (ع) (میدان تجریش) ،
 • امامزاده قاسم (خیابان دربند) امامزاده ابراهیم (کوههای دربند) ، امامزاده زید (بازار تهران) ،
 • امامزاده سیدنصرالدین (پاچنار) ، امامزاده اسماعیل (چیذر) ، امامزاده داود (شمال کن) ،
 • امامزاده یحیی و امامزاده محمد (خیابان 15 خرداد) ، امامزاده سید اسماعیل (خیابان مصطفی خمینی) ،
 • مفسربزرگ قرآن ابوالفتوح رازی (شهر ری) ، روحانی مبارز و شجاع
 • معاصر با محمدرضا شاه پهلوی و رهبر مذهبی ملی کردن صنعت نفت ،
 • آیت الله سیدابوالقاسم کاشانی (شهر ری) ، ادیب و شاعر بزرگ قائم مقام فراهانی (شهر ری) ،
 • بنیانگزار جمهوری اسلامی ایران آیت الله العظمی روح الله موسوی خمینی (ابتدای اتوبان تهران قم).

تئاتر شهر استان تهران

 • بنای تئاتر شهر در ضلع غربی پارک دانشجو واقع در چهارراه ولی عصر تهران با طول عمری
 • بیش از 30 سال فعال ترین مجموعه تئاتری در ایران است،این بنا با یک سالن مدرن تئاتری قابل
 • بهره برداری است ، استوانه ای با پوششی از آجر که با ستون های بسیار زیبا و به یاد ماندنی احاطه شده است.
 • نکته جالب توجه در این بنا بهره گیری از معماری باغ سازی در این مجموعه است.
 • این مجموعه از معماری زیبایی برخوردار است و جزء میراث فرهنگی کشور محسوب میشود.
 • تئاتر شهر همچنین دارای یک کتابخانه تخصصی هنر است که هنرمندان ، متخصصان و دانشجویان تئاتر ،
 • و هنرجویان کارگاه های نجاری و خیاطی از آن استفاده میکنند.

 

تئاتر-شهر-استان-تهران

آرامگاه امامزاده طاهر (کرج) 

 • امامزاده طاهر در نزدیکی شهر کرج که به خاطر گورستان همجوار آن که مدفن بسیاری از
 • هنرمندان و روشنفکران ایران است مشهور میباشد.
 • این مکان در مسیر اتوبان کرج _ قزوین بعد از پل مهرشهر واقع شده است.
 • این آرامگاه گنبد بلند و نوساز و زیبایی دارد که مربوط به صحن و سرای امامزاده طاهر است.
 • نسبت امامزاده طاهر را به امام زین العابدین (ع) میدانند.
 • امامزاده طاهر در محوطه بسیار وسیعی واقع شده و حیاط آن یکی از گورستان های پر
 • جنب و جوش شهریتان کرج است که شخصیت هایی همچون احمد شاملو ،
 • غلامحسین بنان ، دلکش و… در این گورستان مدفون میباشند.

 

آرامگاه-امامزاده-طاهر-(کرج) 

 

ایجاد شده با ♥ توسط تیم طبیعت گردی لارک

استان بوشهر

ارسال شده توسط: / 37 ۰

استان بوشهر یکی از شهرهای جنوبی کشور با قدمت و تاریخ فوق العاده می باشد

استان بوشهر

استان بوشهر و مشخصات آن

موقعیت جغرافیایی 

 • استان بوشهر با مساحتی حدود 27653 کیلومتر مربع از شمال به استان خوزستان و
 • قسمتی از کهگیلویه و بویراحمد ، از جنوب به خلیج فارس و قسمتی از استان هرمزگان ،
 • از شرق به استان فارس و از غرب به خلیج فارس محدود است.
 • استان بوشهر با خلیج فارس بیش از شش صد کیلومتر مرز دریایی
 • دارد و از اهمیت سوق الجیشی و اقتصادی قابل توجهی برخوردار است.
 • به طوری که از اسناد و اطلاعات برمی آید ، این منطقه به علت موقعیت
 • استراتژیکی مناسب برای احداث پایگاه دریایی و بندرگاه ، مورد استفاده پادشاهان ایلام قرار میگرفت.

درباره استان بوشهر

 • در زمان هخامنشیان که کشور ایران به بیست ساتراپ نشین (استان)
 • تقسیم میشد ، سرزمین بوشهر جزء ساتراپ نشین های پارس بود.
 • داریوش فرمان داد حفر ترعه نیل (کندن آبراهه) به دریای سرخ را دنبال کنند.
 • این کانال محققا راهی بود که بجای کانال سوئز امروز میتوانست خلیج فارس و
 • دریای عمان را از طریق دریای سرخ مستقیما به مصر و مدیترانه اتصال دهد.
 • مقابر کنده شده بر سطح سنگی جزیره خارک دلیل بر حضور سربازان هخامنشی
 • در استان بوشهر است که برای نگهبانی از چنین راه طولانی تدارک شده بود.
 • خلیج فارس به دلیل موقعیت سوق الجیشی و به لحاظ اهمیت اقتصادی و بازرگانی ،
 • در طول تاریخ همواره از سوی کشورها و دولت ها برای تبادل علم و ثروت و گسترش
 • قدرت مورد توجه قرار گرفته است، اولین یورش دولت های اروپایی به سواحل خلیج فارس
 • در سال 1506 میلادی با حمله پرتقالی ها تهد عنوان محافظت و حراست از منافع پرتقال
 • در برابر تجار مصری و ونیزی صورت گرفت، در سال 1013 هجری قمری شاه عباس با انگلیسیان
 • متهد شد و دست پرتقالی ها را از خلیج فارس کوتاه کرد.
 • برای رزر تور بوشهر و بلیط با ما در ارتباط باشید

موقعیت استان بوشهر

شهرهای مهم این استان بوشهر 

 • کنگان ، بوشهر ، برازجان ، اسلویه ، دیر ،
 • گناوه ، دیلم ، دشتی ، خورموج ، تنگستان ، جم.

اماکن تاریخی و طبیعی استان بوشهر 

قبرستان شقاب استان بوشهر

 • در جنوب شهر بوشهر واقع شده ، در این قبرستان اسکلت اموات
 • در داخل خمره های بزرگ و کوچک نخدی رنگ متفون شده اند.

قبرستان-شقاب 

خانه قاضی استان بوشهر

 • این بنای زیبا در مرز محله بهبهانی و شنبدی بوشهر واقع است.

 

خانه-قاضی

بقعه امامزاده عبدالمهیمن استان بوشهر

 • که از اعقاب حضرت ابلفضل عباس (ع) است که ساختمان قدیمی آن در
 • اثر زلزله ویران شده و ساختمان فعلی آن حدود یک قرن قبل تجدید بنا شده است.

 

امامزاده عبدالمهیمن

سیراف بند طاهری استان بوشهر

 • در 240 کیلومتری جنوب بوشهر قرار گرفته که تا اوایل قرن پنجم بندر بزرگ
 • بازرگانی ابران محسوب میشده ، احتما در دوران شاپور ساسانی ساخته شده و
 • متشکل از حمام ، کاروانسرا ، کورء سفالپزی ، قبر های سنگی ، آرامگاه های گروهی
 • و مسجدی از قرا هفتم هجری به قلعه هایی مربوط به قرن سوم و چهارم هجری است.

 

بند طاهر استان بوشهر

آتشکده کوه مند استان بوشهر

 • این آتشکده در 20 کیلومتری خورموج واقع شده است ، این آتشکده در
 • دل کوه مند تراشیده شده و دارای تالاری چهارگوش و
 • مربع شکل است که در وسط آن آتشدان مدوری قرار گرفته است.

 

آتشکده-کوه-مند 

عمارت ملک و پارک ساحلی آب شیرین کن

 • مجموعه ساختمان های عمارت ملک در حدود 100 سال قدمت دارد
 • و در نزدیکی میدان بهمنی شهرستان بوشهر قرار گرفته است.
 • مساحت زیربنای آن 4000 متر مربع بوده و در دوره قاجاریه توسط معماران
 • فرانسوی با مصالح محلی احداث شده و درب و پنجره آن زیر نظر مهندسین فرانسوی ساخته شده است.
 • این عمارت متعلق به یکی از ثروتمندان بوشهر به نام محمد مهدی ملک التجاره بوده است.
 • پارک ساحلی آب شیرین کن هم در نزدیکی عمارت ملک و روبروی دانشگاه
 • خلیج فارس قرار دارد که خیلی باصفا و زیباست.
 • یک قسمت از این پارک جزء منطقه نظامی است ولی با این حال بازدید از آن امکان پذیر است.
 • پارک آب شیرین کن در اوایل فصل بهار از همیشه سرسبزتر و زیباتر است.

 

عمارت-ملک-و-پارک-ساحلی-آب-شیرین-کن

بنای گور دختر برازجان استان بوشهر

 • گور دختر یعنی دختر گبر یا زرتشتی. بنای گور دختر که بسیار شبیه به
 • آرامگاه کوروش هخامنشی در پاسارگاد است در شرق جاده برازجان – کازرون در
 • منطقه تنگ ارم واقع شده است و قدمت آن به سده ششم قبل از میلاد بر میگردد.
 • سقف و بدنه سنگی این آرامگاه از 24 قطعه سنگ تشکیل شده است.
 • در سنگ سوراخ هایی تعبیه شده که با بست های آهنی به هم وصل میشوند.
 • در گور دختر همچنین عناصر هنر اورارتویی مانند شیروانی دو شیبه و نیز عناصر
 • معماری ایلامی بمانند معبد چغازنبیل را میتوان دید این بنای ارزشمند در
 • سال 1376 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • این بنا قدمت منطقه برازجان را تایید میکند بخصوص که کوشک اردشیر ساسانی
 • هم در نزدیکی این بنای باستانی واقع است. این احتمال وجود دارد که
 • این بنا مربوط به آرامگاه دختر یا خواهر کوروش هخامنشی باشد.

 

بنای-گور-دختر-برازجان-استان-بوشهر

 آثار تاریخی متعدد استان بوشهر

 • بازار قدیم ، تل ارامنه ، ساختمان مدرسه سعادت کلیسای ارامنه گریگوری ، کلیسای مسیح مقدس ،
 • ساختمان امیریه (شهرداری) آب انبار قوام ، مسجد جامع ، ساختمان استانداری (مقر سابق ژنرال کنسول انگلیس) ،
 • ساختمان گمرک (چهاربرج) ، ساختمان عظیم و نیمه مخروبه ملک (ملک التجار) در بهمنی ،
 • عمارت دریابیگی (محل سابق کارخانه یخ سازی و برق) نزدیک جُفره ،
 • عمارت ژرمنی (مقر سابق فرماندهی انگلیس) و عمارت سبزآباد.

تموکن هخامنشی استان بوشهر 

 • در تازه ترین کاوشهای منطقه برازجان شهرستان بوشهر ، در لوحه ای در تخت جمشید از
 • شهری بزرگ به نام شهر تاریخی تموکن یاد شده. باستان شناسان معتقدند که در
 • کاوشهای خود در استان بوشهر و در روستای باستانی دورودگاه موفق به کشف این شهر شده اند.
 • پژوهشگران از روی لوحه های یافت شده متعلق به تخت جمشید بر این باورند که داریوش اول
 • در محلی زندگی میکرده که در نزدیکی اش نخلستان وجود داشته و به
 • همین دلیل بر روی مهر رسمی او تصور دو نخل نقش بسته بوده است.
 • سرپرست گروه کاوش شهر باستانی تموکن در روستای باستانی دورودگاه میگوید
 • که او یک لوحه طلایی که شبیه اش در تخت جمشید یافت شده ، چند سنگ نبشته و
 • نقش برجسته داریوش اول و خنجر زنانه و درفش حکومت هخامنشیان و… را پیدا کرده است.
 • سرپرست تیم کاوش در کاخ بردک سیاه گفت : وجود سکه یونانی در این منطقه ،
 • وجود جنگ توسط یونانیان را بیش از پیش قطعیت میبخشد.
 • تموکن هخامنشی که یونانیها آن را (تووکه) مینامند یکی از شهرهای باستانی
 • متعلق به دوره هخامنشی است که به دلیل نزدیکی به فارس به این منطقه نسبت داده شده است.
 • بی شک کاخ هخامنشیان تموکن (بردک سیاه دورودگاه) یکی از قدیمی ترین آثار به جای مانده از نیاکان ما میباشد.

 

تموکن-هخامنشی-استان-بوشهر 

گنبد نمکی (جاشک) استان بوشهر

 • گنبد نمکی یکی از جمله پدیده های زمین شناسی است که دارای چشم اندازها و
 • مناظر زیبای طبیعی است، گنبدهای نمکی امروزه در سطح وسیعی از ارتفاعات زاگرس و
 • ایران مرکزی رخنمون شده است، بطوریکه قریب به 114 گنبد نمکی در
 • نواحی جنوب ایران بویژه در استان های هرمزگان و بوشهر دیده میشود.
 • یکی از زیباترین گنبدهای نمکی ایران ، گنبد جاشک (دشتی) در نزدیکی روستای جاشک و
 • در فاصله 144 کیلومتری جنوب شرق بندر بوشهر و در فاصله 60 کیلومتری شهر
 • خورموج است که یکی از بزرگترین ، فعالترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران است.
 • قله این کوه نمکی 1350 متر از دشت اطراف خود بالاتر است. این کوه 12 کیلومتر درازا و 5/4 کیلومتر پهنا دارد.

 

گنبد-نمکی-(جاشک)-استان-بوشهر

مهم ترین پدیده های زیبای گردشگری گنبد نمکی عبارتند از 

 • 1:رنگ سفید نمکهای طعام گنبد به منطقه جلوه ای زیبا بخشیده است به نحوی که
 • از جاده خورموج – دیر بصورت یک کوه برفی زیبایی در بخش شرقی دشت برهنه ظاهر شده است.
 • 2: یخچالهای نمکی از جمله پدیده های زیبای گنبد نمکی دشتی به شمار میرود و در
 • ناحیه شمال غربی گنبد به وضوح دیده میشود ، این یخچالهای یخی بدین نام شهرت یافته است.
 • 3: آبشارهای زیبای نمکی یکی دیگر از ویژگیهای گردشگری
 • گنبد نمکی دشتی است که چهره ای بس زیبا و دلنشین را به آن بخشیده است.
 • این آبشارها که در واقع مسیر طبیعی جریان آب گنبد بوده ، در فصول کم آبی به واسطه تبخیر
 • کامل آب بلورهای زیبای نمکی ضخیمی در جهت جریان و بویژه در مسیر آبشارها ایجاد شده و
 • منظره تماشایی آبشار نمکی را ایجاد نموده است. این پدیده نادر در اواسط بهار تا تابستان و پاییز دیده میشود.
 • این منظره توریستی گنبد نمکی دشتی از ویژگیهای منحصر به فرد گنبدهای ایران میباشد.
 • 4: تنوع رنگ نمکهای صنعتی گنبد ، پدیده ای متحیرانه و شگفت انگیز است.
 • رنگهای متنوع قرمز ، قهوه ای ، سفید ، زرد ، سیاه و نارنجی نمکها یکی از ویژگی گنبد دشتی
 • است که نقش مهم در جذب گردشگران میتوان ایفا نماید.
 • 5: تخت دیو یکی از زیباترین پدیده های فرسایشی گنبد دشتی است که به دلیل اختلاف در
 • میزان فرسایش پذیری سنگها به صورت ستونهایی در میان نمکهای گنبد ظاهر شده اند.
 • 6: غارهای نمکی یکی دیگر از جلوه های تماشایی این پدیده است.
 • این غارها که بر اثر انحلال رسوبات نمکی ایجاد میشوند در جای جای گنبد دیده میشود.
 • در بخش های داخلی این غارها بلورهای زیبای نمک به صورت
 • استلاگمیت و استلاکتیت جلوه ای دیدنی به غارها بخشیده است.

منطقه صنعتی عسلویه استان بوشهر

 • عسلویه معروفترین بخش منطقه ویژه اقتصادی پارس است که هر ساله شاهد
 • حضور تعداد قابل توجهی از افراد جویای کار است. جمعیت بومی منطقه عسلویه حدود 300 نفر است.
 • این منطقه از نظر گردشگری صنعتی ، زیبایی خاص خود را دارد. با عبور از جاده های این
 • منطقه مخصوصا در شبها زیبایی وصف ناپذیر نور و آتش چندین کیلومتر چشم هر بیننده ای را خیره میکند.

 

استان بوشهر1401
استان بوشهر1401

 

ایجاد شده با  توسط تیم طبیعت گردی لارک

استان ایلام

ارسال شده توسط: / 39 ۰

استان ایلام یکی یا به عبارتی عروس زاگروس یکی از مناطق بکر ایران زمین

استان ایلام

استان ایلام به مرکزیت شهر ایلام است که به علت زیبایی های طبیعی فراوانی که دارد ، عروس زاگرس نام گرفته است.

 •  مهمترین ارتفاعات استان کبیر کوه و دینار کوه و مهمترین دشتهای آن دشت عباس
 • و دشت مهران ، و دهلران است. ایلام به لحاظ آب و هوایی دارای
 • ویژگی های خاصی نسبت به دیگر مناطق کشور است.

موقعیت استان ایلام

موقعیت جغرافیایی استان ایلام 

 • استان ایلام با 19086 کیلومتر مربع در غرب دامنه سلسله جبال زاگرس قرار گرفته است.
 • استان ایلام از جنوب با خوزستان ، از شرق با لرستان ،
 • از شمال با کرمانشاه و از سمت غرب با کشور عراق همجوار است.

شهرهای مهم استان ایلام

 • ایلام ، ایوان ، آبدانان ، دهلران ، مهران ، دره شهر ، شیروان و چرداول.

جاذبه های طبیعی و تاریخی استان ایلام 

قلعه توت ایلام استان ایلام

 • قلعه توت ایلام قلعه یا دژ توت در ناحیه جنوب روستای بانقلان قرار دارد که از توابع شهر ایلام است.
 • این قلعه در میان کشتزارها و باغهای کشاورزی و بر فراز یک
 • تپه باستانی از گذشته برجای مانده است و به نام قلعه توت معروف است.
 • آثار تخریب شده قلعه توت بر فراز تپه باستانی قلعه توت ملاحضه میشود.
 • ارتفاع تپه از سطح زمین های اطراف حدود 15 متر اندازه گیری شده است.
 • امروزه در بنای این قلعه پلان مشخصی دیده نمیشود.
 • بخش عمده این بنا بر اثر فرسایش ، و تخریب تدریجی از بین رفته است.
 • سنگ بکار رفته در معماری قلعه ، به تدریج برای حصارکشی باغ ها و مزارع کشاورزی
 • پیرامون انتقال داده شده که همین مساله موجب شده تا از معماری
 • قلعه اثری باقی نماند اما این اثر به عنوان یک تپه باستانی قابل مطالعه است.

 

قلعه-توت-ایلام 

قلعه قیران استان ایلام

 • این قلعه در شهر ایلام ، بر بالای کوه قلاقیران که مشرف بر ناحیه جنگلی بسیار زیبایی
 • که به نام ششدار یا ششدان معروف میباشد ، بنا نهاده شده است. ساختمان قلعه قیران
 • و قلعه کوه قلاقیران بر فراز آن ، زیبایی و جذابیت خاصی را برای شهر ایلام ایجاد کرده است.

 

قلعه-قیران-استان-ایلام

دره ییلاقی هفتا و میشخاض (هفت آب) 

 • این دره در 30 کیلومتری ایلام در روستای جعفرآباد آغاز میشود و تا ارتفاعات طولاب که در
 • آن جنگل و باغ بهم پیوسته اند ، ادامه می یابد، درختان گردو ، انواع میوه ها ، چندین روستا
 • در مسیر ییلاقی دره و نزدیک بودن این دره ییلاقی به تفرجگاه جنگلی گاوز و مزارع
 • متنوع باعث زیبایی محل گردیده، همچنین در حوالی این دره ییلاقی جنگل مله پنجاور ، چشم نوازی میکند.

 

دره-ییلاقی-هفتا-و-میشخاض 

قلعه والی استان ایلام

 • این قلعه بر روی تپه (چقامیرگ) در شهر ایلام قرار دارد.
 • وسعت کل این قلعه 2500 متر ، مساحت زیربنای آن 1500 متر مربع و حیاط آن 700 متر است ،
 • که شامل اطاقها و تالارهای با مصالح آجر و گچ و سنگ مرمر میباشد. در داخل حیاط نیز سنگ
 • نوشته ای بلند وجود دارد که در زمان محمد علی شاه قاجار
 • و غلامرضا خان ابوقداره والی لرستان حک شده است.

 

قلعه-والی-استان-ایلام

پل تاریخی گاومیشان (دره شهر) استان ایلام

 • پل گاومیشان واقع در شهرستان دره شهر یکی از قدیمی ترین پلهای تاریخی
 • کشور متعلق به دوران ساسانی است که بخشی از تاریخ کهن این شهرستان را نمایان میکند.
 • مورخان در مطالعه تاریه کهن شهرستان دره شهر ، این شهرستان را اولین شهر دوران ساسانیان نامیده اند.
 • این شهرستان با آثار تاریخی متعدد مانند شهر تاریخی سیمره ، آتشکده های تاریخی متعدد ،
 • پل تاریخی و زیبای گاومیشان و آثار تاریخی دیگر یکی از شهرهای قدیمی و تاریخی کشور محسوب میشود.
 • پل تاریخی و زیبای گاومیشان که بقای آن متعلق به دوران ساسانی است
 • بر روی رودخانه (سیمره) پس از تلاقی با رودخانه کشکان ساخته شده است و
 • براساس نظریات مختلف وجه تسمیه نام این پل برگرفته از گومیشه یعنی محل پرورش گاو است.
 • پل تاریخی گاومیشان از پنج چشمه بزرگ تشکیل شده است که در حال حاضر
 • فقط یکی از این چشمه ها سالم است، این پل بسیار فنی و پیچیده ساخته شده است
 • به طوری که رقیبی جدی برای پلهای مهم دیگر بشمار میرود.

 

پل-تاریخی-گاومیشان  

اماکن مذهبی استان ایلام

 • امامزاده علی صالح (خاص علی) واقع در صالح آباد ، امامزاده سیدحسن در مهران ،
 • امامزاده پیرمحمد (سیدمحمد) در ملکشاهی ،
 • امامزاده عباس در شیروان و مقبره حاجی بختیار در بخش چوار.

 

امامزاده-سید-حسن-در-مهران

 

برای اطلاع از دیگر استان های ایران و مناطق گردشگری آن به مجله سفر سایت مراجعه فرمایید.

 

ایجاد شده با  توسط تیم طبیعت گردی لارک

استان چهارمحال و بختیاری

ارسال شده توسط: / 41 ۰

استان چهارمحال بختیاری یکی از شهرهای زیباس ایران زمین با جاذبه های گردشگری دیدنی

استان چهارمحال و بختیاری

 استان چهارمحال و بختیاری در بخش مرکزی رشته کوههای زاگرس بین پیش کوههای داخلی و استان اصفهان واقع شده است.

 • از شمال و مشرق به استان اصفهان ، جنوب به استان خوزستان محدود است.
 • وسعت این استان در حدود 16533 کیلومتر مربع میباشد.
 • این استان ناحیه ای است کوهستانی در سلسله جبال زاگرس که در باختر آن کوههای مرتفعی قرار گرفته
 • است و این ارتفاعات سرچشمه سرشاخه های دو رودخانه دائمی زاینده رود و کارون میباشد.
 • از مهمترین ارتفاعات غرب استان زردکوه است که با ارتفاع 4548 متر در کوهستان بازفت قرار دارد
 • و تمام سال پوشیده از برف است، کوههای دیگر منطقه که بیش از 3000 متر ارتفاع دارند
 • دنباله زردکوه بوده و حد طبیعی آنها مرز بین استان خوزستان و
 • چهارمحال و بختیاری است و از کانونهای آبگیر دائمی ایران به حساب می آید.
 • امتداد این کوهها از شمال غرب به جنوب شرق بوده و هر چه از غرب به طرف شرق
 • نزدیکتر شویم از میزان ارتفاعات و تراکم کوهها کاسته شده و به دره های باز و دشتهای
 • نسبتا وسیع همچون دشت لار ، فرادنبه ، کیار ، لردگان ، گندمان و… ختم میشود و
 • انباشته رسوبات در آنها امکانات مساعدی برای کشاورزی بوجود آورده است که
 • در این دشتها در مجموع قریب 24 درصد وسعت استان را شامل میشوند.
 • ارتفاع شهرکرد (مرکز استان) از سطح دریا 2060 متر میرسد که تقریبا کمترین ارتفاع را در
 • مدار جغرافیایی خود در این قسمت داراست هرچه به طرف شرق منطقه حرکت کنیم ارتفاع منطقه کاهش میابد.
 • برای دیدن دیگر استان ها به مجله سفر ما مراجعه کنید

موقعیت استان چهارمحال بختیاری

شهرهای این استان عبارتنداز 

 • فارسان ، لردگان ، کوهرنگ ، اردل ، بروجن ، شهرکرد.

اماکن تاریخی و طبیعی استان  چهارمحال بختیاری

منطقه جنگلی بازفت استان چهارمحال بختیاری

 • این منطقه که در معرض تخریب و قطع درختان جنگلی است ، در 180 کیلومتری شهرکرد
 • با 53000 هکتار اراضی جنگلی قرار دارد. (مناطق عمده جنگلی بازفت عبارتنداز : چهک ،
 • تلخه دان ، بادام شریندان ، ولسگاه ، کچوز و چم چندار).

 

منطقه-جنگلی-بازفت-استان-چهارمحال-بختیاری

منطقه جنگلی اردل استان چهارمحال و بختیاری

 • این بخش از 104 هزار هکتار اراضی جنگلی در 80 کیلومتری شهرکرد واقع شده است
 • (نواحی عمده جنگلی این بخش : دینارون ، دورَک ، شلیل ، دوپُلان ، سرخون ، گندمکار ، شیاسی است).

 

منطقه-جنگلی-اردل

منطقه جنگلی لردگان استان چهارمحال و بختیاری

 • با وسعت 163 هزار هکتار اراضی جنگلی (نواحی عمده این بخش :
 • مُنج ، ببدِله ، اوره ، بردکارخانه ، بارزوشوار ، سبزه کوه میباشد).

 

منطقه-جنگلی-لردگان

منطقه جنگلی فلارد استان چهارمحال و بختیاری

 • بخش فلارد در 150 کیلومتری شهرکرد با 20 هزار هکتار اراضی جنگلی قرار دارد
 • (از مناطق عمده جنگلی دیگر میتوان دماب ، پروز و منارجان را نام برد).

 

منطقه-جنگلی-فلارد 

منطقه جنگلی دوراهان استان چهارمحال و بختیاری

 • با وسعت 2 هزار هکتار اراضی جنگلی از شمال به گندمان و اردل ،
 • از شرق به سمیرم ، از جنوب به فلارد و از مغرب به خانمیرزاد محدود میشود
 • (نواحی عمده جنگلی این منطقه شامل سرپیر ، سلطان ابراهیم ، درازرود ، گِردِه بیشه و شمس آباد است).

 

منطقه-جنگلی-دوراهان-استان-چهارمحال-بختیاری

آبشار شیخ علی خان استان چهارمحال و بختیاری

 • روستای کوهستانی سرآقاسید ، با آب و هوای معتدل و دلپذیر ، چشم اندازهای زیبای طبیعی
 • و مناظر دلنشین کوهستانی به ویژه در بهار و تابستان ، از روستاهای جذاب دوستداران
 • گردشگری طبیعی و علاقمندان به ورزش های کوهستانی است، آبشار شیخ علی خان که
 • در 40 کیلومتری روستای سرآقاسید قرار دارد ، از ارتفاعات اطرف روستا سرچشمه میگیرد.
 • تفرجگاه حاشیه آبشار جلوه گاه زیباترین چشم اندازهای طبیعی است. غار یخی چما ،
 • از نادرترین غارهای یخی جهان است ، که در نزدیکی روستای شیخ علی خان واقع شده و
 • در فصول مختلف سال پذیرای غارنوردان و طبیعت دوستان است.
 • از دیگر جاذبه های طبیعی روستای سزآقاسید ، پیست اسکی چلگرد است. این پیست در
 • 50 کیلومتری روستای سرآقاسید قرار دارد، برف فراوان ، یخچالهای طبیعی و شیب های تندی
 • که با استانداردهای پیست های بین المللی انطباق دارد ،
 • از قابلیت های برگزاری مسابقات ورزش های زمستانی اسکی است.
 • پیست اسکی تابستانه چال میشان نیز از زیباترین جاذبه ها و قابلیت های ورزش های کوهستانی است.
 • این پیست در 25 کیلومتری روستای سرآقاسید واقع شده است.

 

آبشار-شیخ-علی-خان-استان-چهارمحال-بختیاری

قلعه چالشتر استان چهارمحال و بختیاری

 • قلعه چالشتر اثری باشکوه از نظر معماری و هنری حجاری در ایران ، در 5 کیلومتری شهر کرد قرار دارد.
 • قلعه چالشتر در استان چهارمحال و بختیاری تلفیقی از معماری دوران قاجار در ایران با معماری اروپایی است ،
 • با ستونهایی ایستاده از سنگ خودنمایی میکند.
 • این قلعه در منطقه چالشتر واقع شده که در دوره صفویه مرکز حکمرانی چهارمحالی ها
 • بوده که به وسیله کلانتران روستاها و مناطق تحت سیطره خود را کنترل میکردند.
 • مجموعه تاریخی چالشتر شامل سردر سنگی ، خان نشین ، اندرونی ، حمام ، انبارها و اصطبلها است.
 • قلعه عیانی و خان نشین این مجموعه تاریخی دارای 38 ستون سنگی با سر در و ایوان میباشد.
 • این قلعه شامل نقوش افسانه ای و اسطوره ای ، زندگی روزمره ، گل و گیاه ، گل و گلدان ، گل و مرغ ،
 • نقوش پیچش گیاهی و نقوش فرشته است. این نقوش بصورت ماهرانه و زیبا خلق شده و
 • در برخی موارد به صورت برجسته حجاری شده است، در این مجموعه قلعه ، اندرونی با یک دالان به
 • قسمت خان نشین ارتباط داشته و ایوان آن دارای 10 ستون سنگی است.

 

قلعه-چالشتر-استان-چهارمحال-بختیاری

بزرگترین آبشار مصنوعی کشور در چهار محال بختیاری 

 • آبشار کوهرنگ با بیش از 100 متر ارتفاع بزرگترین آبشار مصنوعی کشور به شمار میرود از ابتدای
 • خروجی تونل اول کوهرنگ سرازیر و بخشی از آب رودخانه زاینده رود را تامین میکند.
 • ساحل سازی ، ساخت توقفگاه و پارک ، ساخت پل بر بر روی آبشار ، پله و حصارکشی در
 • حاشیه آبشار از جمله اقدامات انجام شده برای رفاه مسافران و گردشگران این آبشار میباشد.

 

بزرگترین-آبشار-مصنوعی-کشور-در-چهار-محال-بختیاری 

کهنسال ترین درخت گردو با 1400 سال عمر 

 • کهنسال ترین درخت گردوی کشور با 1400 سال عمر در روستای (اورگاه) از توابع استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
 • قطر این درخت 15 متر و ارتفاع آن 12 متر میباشد. پایبندی اهالی روستا به نگهداری این درخت ،
 • شرایط آب و هوایی و وجود چشمه پرآب از دلایل عمر طولانی این درخت است.
 • میانگین تولید سالانه این درخت 50 هزار گردو اعلام شده است.

 

کهنسال-ترین-درخت-گردو-با-1400-سال-عمر 

اماکن مقدسه استان چهارمحال و بختیاری

 • امامزاده دو معصوم (حلیمه خاتون و حکیمه خاتون از نوادگاه حضرت امام موسی کاظم (ع) در شهر کرد) ،
 • امامزاده سیدبهاءالدین محمد در روستای شیخ شبان ، امامزاده حمزه علی در نزدیکی بلداجی ،
 • امامزاده مادر و دختر گندمان ، امامزاده میرحیدرشاه در نقنه و امامزاده سلطان ابراهیم در سرپیر دوراه هان.
 • بروجن ، گندمان ، شهر کرد و بلداجی و امکانات دسترسی مناسب از اهمیت تفرجگاهی بالایی برخوردار است.
 • محل سراب به دلیل قرار گرفتن در زیر کوه موقعیت و چشم انداز بسیار زیبایی دارد.

تالاب چغاخور استان چهارمحال و بختیاری

 • تالاب چغاخور با مساحتی بیش از 2300 هکتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و کلار همچون نگینی میدرخشد و
 • هر ساله پذیرای انواع پرندگان مهاجر و بومی شامل انواع مرغابی ، حواصیل ، لک لک سفید ،
 • خروس کولی و آبزیانی چون ماهی کپور و نوعی از ماهیان گورخری است. هوای مطبوع و چشم اندازهای
 • زیبایی که در این مکان قرار دارد آن را در ردیف یکی از مهمترین کانون های سیاحتی استان قرار داده است.
 • این تالاب در مسیر شهر کرد _ ایذه (استان خوزستان) واقع شده و با شهرکرد 60 کیلومتر فاصله دارد.

 

تالاب-چغاخور 

تالاب گندمان استان چهارمحال و بختیاری

 • تالاب گندمان به عنوان یکی از آبگیرهای حوزه آبریز آق یلاغ بافاصله ای نچندان دور از تالاب چغارخور قرار گرفته است ،
 • بطوریکه بخشی از آب خروجی تالاب چغاخور به این تالاب سرازیر میشود.
 • پوشش دائمی آب این تالاب در حدود 700 هکتار است.
 • اطراف آن پوشیده از مرغزاری زیباست، رشته کوه چرو با 3500 متر ارتفاع از غرب تا جنوب این تالاب کشیده شده است.
 • انعکاس ارتفاعات آن در آب آرام تالاب جذابیت فوق العاده ای بوجود می آورد.
 • این تالاب هرساله مورد بازدید صدها گردشگر قرار میگیرد، چشمه های اطراف
 • تالاب علاوه بر آنکه مکان مناسبی برای گذران اوقات فراغت به شمار می آیند ،
 • گل گپ ، چشمه بیدک و چشمه ستگان اشاره کرد.
 • این تالاب محل زیست انواع مرغابی ها ، کوکر و آنقوت است.
 • از امکانات ویژه تفریحی و ورزشی اطراف این تالاب پرورش و نگهداری اسب و
 • همچنین سوارکاری در مرغزار پیرامون تالاب است.
 • این ناحیه ، آب و هوایی مربوط با تابستان های معتدل و زمستان های
 • سرد دارد و از نواحی ییلاقی چهارمحال و بختیاری محسوب میشود.

 

تالاب-گندمان 

تالاب سولگان استان چهارمحال و بختیاری

 • این تالاب بیش از 8 کیلومتر مربع مساحت دارد.
 • رودخانه ها به اقتضادی طبیعت منطقه ، رودخانه ها و چشمه های
 • فراوانی در نقاط مختلف آن جریان دارند. حاشیه هر رود و چشمه ای جلوه گاه
 • شگفت انگیز و زیبایی است که مانند سینه ریز فیروزه ای در سراسر آن میدرخشند.
 • این رودخانه ها و چشمه ها مامن و زیستگاه انواع پرندگان ، آبزیان و وحوش است.
 • از اینرو نه تنها در شمار جاذبه های طبیعی اند ، بلکه امکان بهره برداری های متنوع
 • دیگری از قبیل شنا ، ماهیگیری و قایقرانی را فراهم می آورند و مکان مناسبی
 • برای گذران اوقات فراغت و جلب جهانگردان محسوب میشوند.

 

تالاب-سولگان

رودخانه بازفت استان چهارمحال و بختیاری

 • حاشیه رودخانه بازفت ، با دسترسی به جاده شهر کرد _ مسجد سلیمان ،
 • از جنگل ها ، دره ها و گردنه های پرپیچ و خم میگذرد و در مسیری طولانی
 • پس از سیراب کردن آبادی های فراوان و خلق زیبایی های شگفت انگیز و
 • چشم اندازهای بدیع به رودخانه کارون سرازیر میشود، بر فراز این رودخانه گردنه
 • چرمی با همه زیبایی و عظمت واقع شده است. این گردنه به جهت طبیعت منحصر به فرد ،
 • ناحیه سیاحتی جالب توجهی به شمار می آید. بویژه آنکه جنگل های نسبتا متراکمی اطراف آنرا فرا گرفته اند.

 

رودخانه-بازفت 

قلعه دزک استان چهارمحال و بختیاری

 • این بنا در روستای دزک و در فاصله 35 کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد توسط لطفعلی خان
 • امیر مفخم شاهد حوادث فراوانی بوده که مهمترین آنها ایفای نقش در جریان اعاده مشروطیت است.
 • از نظر معماری ، این قلعه به تقلید از قصرهای اروپایی قرون گذشته با آرایشی ایرانی ساخته شده است.
 • جالبترین قسمت این بنا ، تالار سفره خانه و اتاق آیینه میباشد.
 • در حال حاضر این کاخ قلعه حدود 20000 متر مربع وسعت دارد و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

قلعه-دزک -استان

 

ایجاد شده با  توسط تیم طبیعت گردی لارک

استان خراسان جنوبی

ارسال شده توسط: / 39 ۰

استان خراسان جنوبی از استان های تازه تجزیه شده از خراسان بزرگ و کشور ایران

استان خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی یکی از جدیدترین استانهای ایران است که از تجزیه استان بزرگ خراسان (سابق) به وجود آمده است.

 • این منطقه سه شهرستان به نامهای بیرجند ، نهبندان و سربیشه را در بر میگیرد.
 • مرکز این استان شهر بیرجند است که در مرکز استان واقع شده.
 • این منطقه دارای آب و هوای نیمه معتدل و مرطوب با زمستان های سرد و تابستانهای گرم است.
 • برای دیدن دیگر استان های ایران به مجله سفر سایت ما مراجعه فرمایید

موقعیت استان خراسان جنوبی

شهرهای تابعه استان خراسان جنوبی

 • بیرجند ، درمیان ، سرایان ، سربیشه ، قائن و نهبندان.

مکان های دیدنی و تاریخی خراسان جنوبی 

قلعه بیرجند خراسان جنوبی

 • این قلعه در 80 کیلومتری شرق بیرجند (  خراسان جنوبی ) و در روستایی به همین نام
 • که بنای اولیه آن در زمان نادرشاه افشار بنا نهاده شده ، واقع شده است.
 • قلعه بر بالای صخره ای سنگی همراه با 18 برج پس از قرون متمادی همچنان در
 • گستره تاریخ بیرجند قامت خود را استوار نگه داشته است تا تلخ کامی ها و کامیابی های روزگار را شاهد باشد.
 • آثار و بقایای معماری داخل قلعه بیانگر بازسازی قلعه در چند مرحله بوده
 • که این بازسازی بر وسعت آن نیز افزوده است، وجود دو مرحله معماری در این
 • قلعه نشان دهنده نیاز به فضای بیشتر در دو سلسله مختلف افشاریه و قاجاریه است.

 

قلعه-بیرجند-خراسان-جنوبی

ارگ کلاه فرنگی استان خراسان جنوبی

 • ارگ کلاه فرنگی بیرجند در حاشیه خیابان شهید مطهری
 • واقع شده و اکنون ساختمان بخشداری مرکزی بیرجند است.
 • این بنا که در شش طبقه و به سبک زیگورات ساخته شده است
 • از بناهای شاخص بیرجند است، از شش طبقه بنا تنها دو طبقه آن دارای کاربری
 • است و بقیه طبقات تنها به منظور فرم بخشی ساخته شده اند.
 • در مرکز بنا حوض خانه با ویژگی های معماری جالب توجهی وجود دارد.
 • فضای حوض خانه از لحاظ تزیینات مهمترین بخش بنا است.

 

استان خراسان جنوبی

ایجاد شده با  توسط تیم طبیعت گردی لارک

استان خراسان شمالی

ارسال شده توسط: / 34 ۰

استان خراسان شمالی یکی از استان های تازه تجزیه شده ایران عزیز با قذمت تاریخی

نوروز خراسان شمالی
نوروز خراسان شمالی

استان خراسان شمالی

 استان خراسان شمالی یکی از جدیدترین استانهای ایران است که از تجزیه استان خراسان به وجود آمده است.

 • مرکز این استان شهر بجنورد است که در مرکز استان واقع شده است.
 • این منطقه دارای آب و هوای نیمه معتدل و مرطوب با زمستان های سرد و تابستان های گرم است.
 • استان خراسان شمالی از جاذبه های طبیعی و تاریخی با ارزشی برخوردار است که
 • بیشترین آنها در شهرستان اسفراین قرار گرفته و شامل قلعه های متعدد ، امام زاده ها و شهرهای تاریخی میباشد.
 • برای اطلاع از استان های دیگر به مجله سفر ما سر بزنید

موقعیت استان خراسان شمالی

شهرهای مهم خراسان شمالی

 • بجنورد ، فاروج ، آشخانه ، قاضی ، گرمه ، پیش قلعه ،
 • صفی آباد ، اسفراین ، حصارگرمخان و راز میباشد.

اماکن دیدنی و تاریخی استان خراسان شمالی 

مجموعه تفریحی بش قارداش 

 • این مکان در 7 کیلومتری شهر بجنورد (مرکز استان خراسان شمالی) در مسیر جاده بجنورد اسفراین میباشد.
 • در سمت چپ ، کوه و چشمه بش قارداش یک بنای تاریخی که به دستور
 • ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده هم اکنون پابرجاست ، در روبروی استخر
 • اصلی بش قارداش یک دروازه از حدود 200 سال پیش تا کنون پابرجاست.
 • این مکان تفریحی دارای سه استخر میباشد که دو استخر آن برای شنا کودکان
 • و بزرگسالان درست شده است، یک نمازخانه برای مردم و مسافرین محترم و
 • از امکانات در حال ساخت میتوان به استخر بانوان اشاره کرد.
 • آب چشمه بش قارداش در آبشناسی پزشکی جهت درمان بیماریهای تغذیه ای ،
 • اشکالات کبدی ، صفرایی و ناراحتی های دستگاه ادراری اهمیت خاصی میباشد.

 

مجموعه-تفریحی-بش-قارداش 

آینه خانه مفخم بجنورد ( استان خراسان شمالی )

 • این آیینه خانه که محل سکونت سردار مفخم بوده از بناهای دوره قاجاریه است در شهر بجنورد قرار دارد.
 • آینه کاری و کاشی کاریهای درون بنا از زیبایی خاصی برخوردارند
 • و شیوه معماری همان دوران را به ذهن متبادر میسازند.
 • بیمارستان مفخم ، مقبره باباتوکل ، بقعه سلطان سید عباس برادر امام رضا (ع)
 • و باباامان که در مسیر راه مشهد بجنورد قرار دارند از
 • دیدنیهای شهر بجنورد هستند که دارای تاسیسات جهانگردی نیز میباشند.

 

آینه-خانه-مفخم-بجنورد-( استان خراسان شمالی )

چشمه بابا امان (بجنورد) استان خراسان شمالی

 • چشمه بابا امان در 11 کیلومتری شرق بجنورد به مشهد با فاصله تقریبی 300 متر از جاده واقع شده است.
 • آب این چشمه جزء دسته آبهای سولفاته کلسیلک و سدیک است و
 • مصرف آن صفراآور و ملین و تسهیل کننده اعمال گوارشی و دافع سموم است.

 

چشمه-بابا-امان-(بجنورد)

روستای اسفیدان ( استان خراسان شمالی )

 • روستای توریستی اسفیدان در 45 کیلومتری جنوب شرقی بجنورد واقع شده است.
 • این روستا بافت مسکونی جالب توجهی دارد و خانه ها بصورت پلکانی در دامنه کوه ساخته شده اند.
 • اسپیدان در دره ای با آب و هوای معتدل قرار گرفته و از جاذبه های روستا به
 • آبشار هنرور ، آبشار بارگاه ، غار خزانه هنرور ،
 • مقبره امامزاده محمدبن باقربن موسی بن جعفر (ع) میتوان اشاره کرد.
 • غذاهای سنتی روستای اسپیدان فتیر مسکه ، آش پلو ، قورمه ،
 • کاچی ، آش قلیه میباشد که طرفداران زیادی دارد.
 • مراسم روز اول عید نوروز نزدیک امامزاده میباشد و نذری میدهند ،
 • و مراسم روز سیزده بدر که به آبشار هنرور میروند جالب توجه میباشد.
 • این روستا جزو روستاهای گردشگری استان خراسان شمالی محسوب میشود

 

روستای-اسفیدان-( استان-خراسان-شمالی )

ایجاد شده با  توسط تیم طبیعت گردی لارک