26

خرداد
1401

جزیره آختامار وان

ارسال شده توسط: لارک360/ 29 ۱

جزیره آختامار وان  (Akdamar Island) یکی از زیباترین جزایر شهر وان است

جزیره آختامار وان هر ساله گردشگران بسیاری را از نقاط مختلف جهان به سمت خود جلب می‌کند. این جزیره در دریاچه بسیار زیبای وان واقع شده است که وسعت آن۷۰۰ متر است. جزیره آختامار وان فاصله ۴۱ کیلومتری از شهر وان دارد و در غرب این شهر زیبا واقع شده است. فاصله جزیره آختامار وان تا  ساحل نیز ۳ کیلومتر است. در واقع دلیل نامگذاری جزیره آختامار مربوط به یک داستان بسیار قدیمی و افسانه‌ای می‌شود. داستانی که یک شاهزاده به نام تامارا (Tamara) در آن جزیره می‌زیست و عاشق یک فرد غیر اشراف‌زاده شده بود. پسر جوان و عاشقِ شاهزاده، هر شب توسط نور فانوسی که معشوقه‌اش به سمت او می‌گرفت راه را پیدا کرده و شناکنان خودش را از ساحل به سمت جزیره و به دیدار شاهزاده می‌رساند و این دیدارهای عاشقانه همچنان ادامه داشت تا زمانی که پدر شاهزاده متوجه این قضیه شده و یک شب فانوس دخترش را می‌شکند و پسرک را داخل دریاچه به حال خود رها می‌کند. پسرک بعد از گم کردن راهش در دریاچه غرق می‌شود و آخرین کلامی که از زبانش جاری می‌شود “آخ تامارا (oh Tamara)” بوده که همین نام روی جزیره باقی می‌ماند و بعدها به آختمار (Akdamar) تغیر پیدا می‌کند جزیره آختامار که با نام جزیره آکدامار نیز شناخته می شود، جزیره ای است که در میان آب های دریاچه وان در نزدیکی شهر وان ترکیه واقع شده است. در این جزیره یک کلیسای تاریخی وجود دارد که معمولا از آن به عنوان یکی از شگفت انگیزترین اماکن دیدنی وان یاد می کنند. این کلیسا یکی از بهترین و جذاب ترین نمونه های معماری ارمنی است و بازدید از آن معمولا برای توریستان بسیار جالب است. در تور وان با ما باشید تا با جاذبه های گردشگری بی نظیر آن آشنا شوید.

 

کلیسای جزیره آختامار وان

موقعیت جزیره آختامار وان

افسانه جزیره آختامار وان

یک افسانه بسیار جالب درباره جزیره آختامار وان وجود دارد که ما می خواهیم آن را برایتان تعریف کنیم. روزی روزگاری یک مرد اشراف زاده عاشق یک دختر زیبا به نام تامار می شود. این مرد هر شب به جزیره آختامار وان در دریاچه وان می رفته تا بتواند معشوقه خودش را در این جزیره ملاقات کند. تا اینکه یک شب که باز هم به عادت همیشه می خواسته از دریاچه وان عبور کند و خودش را برای دیدار یار به این جزیره زیبا در دریاچه وان برساند، اسیر یک طوفان شدید می شود و قایقش در وسط دریاچه واژگون می شود. می گویند او در حالی که غرق می شده است، مرتب عبارت “آچ تامار” را به زبان می آورده است! از آن طرف هم تامار که منتظر این مرد اشراف زاده بوده است، بسیار نگران یارش بوده است و همین طور هراسان منتظر او می ماند تا اینکه بالخره خبر مرگ او را به تامار می رسانند! می گویند تامار به قدری از شنیدن این خبر اندوهگین می شود که خیلی زود از دنیا می رود. این طور می گویند که بعد از مرگ تامار و عشقش، این جزیره برای همیشه به نام آختامار شناخته می شود این داستان به قدری در فرهنگ مردم رسوخ پیدا می کند که محلی ها عقیده پیدا می کنند که دریاچه وان مسحور شده است و فرشته ها در آن زندگی می کنند! این جزیره ای که از آن صحبت می کنیم، در نزدیکی ساحل دریاچه وان واقع شده است و حدودا 55 کیلومتر با شهر وان فاصله دارد. جزیره آختامار وان در فصل بهار زیباتر از همیشه می شود، شکوفه هایش جوانه می زنند و حال و هوای بسیار عاشقانه ای پیدا می کند با این حساب، مشخص است که اگر در فصل بهار از جزیره آختامار وان دیدن کنید،باور این افسانه عاشقانه نیز برایتان ساده تر می شود و بهتر می توانید آن را تصور کنید.

کلیسای صلیب مقدس در جزیره

یکی دیگر از زیباترین جاذبه‌های جزیره آختامار وان کلیسای بسیار قدیمی و کهن به نام کلیسای صلیب مقدس است. این کلیسا در زمان امپراتوری ارامنه و به دستور پادشاه آن زمان یعنی گاگیک یکم واسپوراکان بنا شد. گفته می‌شود این بنا در سال ۹۱۵ تا ۹۲۱ میلادی، توسط معماری به نام مانوئل به طور بسیار استادانه‌ای ساخته شده است. نمای این کلیسا شامل سنگ‌های بسیار زیبایی می‌شود که رنگ‌های منحصربه‌فردی دارند. فضای داخلی کلیسا نیز بسیار جذاب بوده و روی دیوارها نقش‌ها و طرح‌های بسیار کهنی رسم شده‌اند که به نظر می‌رسد بعد از یک دوره طرح‌های دیگری روی نقاشی‌های قبلی کشیده شده‌اند. مورخان و باستان‌شناسان این طراحی‌ها را به داستان‌های کتاب‌های مقدس انجیل و تورات ربط می‌دهند.باستان شناسان می گویند که در گذشته، در مجموعه ای نکاخ خیابان ها،باغ ها و پارک های بسیار زیبایی وجود داشته است که کاخ و کلیسای آختامار را احاطه می کرده اند. این کلیسا در جزیره آختامار وان یک گنبد مخروطی زیبا دارد و با سنگ  توفا قرمز رنگ (نوعی سنگ آهک) ساخته شده است. بر روی دیواره های این کلیسا در دریاچه وان، تعدادی سنگ نبشته وجود دارد که در آن ها تصاویری از داستان های کتاب مقدس به چشم می خورد و بر روی آن ها تصاویری از آدم، حوا، حضرت ابراهمی، حضرت داوود و حضرت مسیح دیده می شود. جالب است که بدانید این تصاویر نشانه ای از هنر عباسی قرن 9 و 10 میلادی هستند. از آن هم جالب تر اینکه می گویند در گذشته، این سنگ نبشته ها و همین طور درب کلیسا با سنگ های قیمتی تزئین شده بوده، اما امروزه از آن ها خبری نیست و خیلی وقت است که این سنگ های قیمتی ناپدید شده اند، داخل این کلیسا نیز تعدادی نقاشی دیواری وجود دارد که دیدن آن ها نیز معمولا برای توریستان جالب است.

 

سر در کلیسای جزیره آختامار وان

نمایشگاه عکاسی کلیسا

در داخل این کلیسا یک بخش مخصوص مربوط به عکس‌هایی بسیار زیبا وجود دارد که توسط یک عکاس بسیار ماهر و باتجربه به نام عزت کریبار (İzzet Keribar) گرفته شده است. این عکس‌های زیبا از نقاشی‌ها و طرح‌های روی دیوار و بناهای کلیسای صلیب مقدس به تصویر کشیده شده است که هنگام تماشا کردن آن‌ها پی خواهید برد که این عکاس ۸۴ ساله چقدر زاویه دید متفاوت و زیبایی به جهان پیرامونش داشته است.حتم داریم بعد از تماشای تصاویر بسیار هنرمندانه این عکاس مجددا با دقت بیشتری فضای اطراف کلیسا و نقاط مختلف آن را بررسی خواهید کرد و شاید هم وسوسه شوید که به سبک عزت کریبار با دوربین خودتان از کلیسای صلیب مقدس عکاسی کنید.

 

نمای داخلی کلیسای صلیب سرخ وان

عینک واقعیت مجازی

در بخش دیگر این کلیسا یک عینک واقعیت مجازی شما را به یک سیر هیجان‌انگیز در پیرامون دریاچه و کلیسا و جزیره آختامار وان خواهد برد. توسط این عینک قادر خواهید بود نمای بسیار زیبایی که از زوایای مختلف دریاچه،جزیره آختامار وان و همچنین کلیسا گرفته شده است را تماشا کرده و از دیدن آن نهایت لذت را ببرید. در بیشتر موارد بنا به دلایل مختلفی ممکن است متوجه بسیاری از جزئیات دنیای اطرافمان نشویم و اگر کسی بتواند از زاویه دید کاملا متفاوت‌تری جهان پیرامونمان را به ما نشان بدهد بدون شک هم شگفت‌زده خواهیم شد و هم سعی خواهیم کرد با دقت بیشتری به جزیئات جهان اطرافمان نگاه کنیم. 

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار داده باشیم همچنین می توانید برای کسب اطلاعات درباره دیگر جاذبه های وان مقاله موزه وان را نیز مطالعه کنید.

جزیره آختامار وان

تلگرام-شرکت

۱ دیدگاه

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید