04

خرداد
1401

جنگل ابر کجاست

ارسال شده توسط: / 38 ۱

جنگل ابر کجاست

جنگل ابر کجاست و چگونه به آن برسیم

جنگل ابر یکی از مقاصد توریستی دیدنی برای علاقه مندان به تورهای یکروزه و چند روزه است؛ جنگلی پوشیده از ابر با حال و هوای وصف نشدنی که هر شخص علاقه مند به طبیعت را مسحور خود می کند؛ با ما همراه باشید تا در ادامه با این جنگل زیبا آشنا شوید.

روستایی-ابر

 

جنگل ابر نام جنگلی دیدنی با درخت هایی از نوع هیرکانی است که در روستای ابر در بخش بسطام شهرستان شاهرود (استان سمنان) قرار دارد. از اصلی ترین ویژگی های جنگل ابر می توان به موارد زیر اشاره کرد: ارتفاع زیاد درختان این جنگل از سطح دریا، وجود تنوع زیاد گونه های درختی، پایین بودن درجه حرارت منطقه در تابستان و … .

معرفی جنگل ابر

نام “جنگل ابر” را از این جهت به این جنگل داده اند که در اغلب مواقع سال، فضای این جنگل را اقیانوسی از ابر در بر میگیرد و حال و هوای بینظیری ایجاد می کند. ابرها در این جنگل گاها آنقدر به درخت‌ها نزدیک می شوند که به چشم می آید، انگار جنگل سوار ابرها شده است است. از حس و حال قدم زدن در میان درختان این جنگل در زمان احاطه معجزه آسا ابرها فقط این نکته قابل ذکر است که می‌توان در میان ابرهای سفید گشت و گذار کرد!

 

نمایی-زیبا-از-جنگل-ابر

 

جنگل ابر کجاست؟

چنانچه نام “جنگل ابر” را اینترنت جستجو کنید؛ با عبارت های مختلفی مانند جنگل ابر سمنان، جنگل ابر مازندران، جنکل ابر گلستان و …. مواجه می شوید. واقعیت این است که جنگل ابر در شهرستان شاهرود (از استان سمنان)، بخش بسطام و روستای ابر واقع شده است. جنگل ابر در واقع در مرز استان سمنان و استان گلستان قرار دارد و گاها در برخی وبسایت ها به اشتباه آن را متعلق به استان گلستان و حتی مازندران می داند!

 

جنگل-ابر-کجاست

 

چنانچه از تهران بخواهید به جنگل ابر در شاهرود بروید: ابتدا باید به شهر شاهرود بروید، سپس باید به سمت شهر بسطام که در 45 کیلومتری شمال شاهرود قرار دارد بروید و پس از آن به روستای ابر بروید.

بهترین زمان بازدید از جنگل ابر

جنگل ابر عموما همیشه قابل بازدید است و می توان از آن دیدن کرد. جنگل ابر در پاییز و زمستان دارای ابرهای بیشتر است و دما در فصول بهار و تابستان، خنک و هوا دلپذیر است! برای بازدید از جنگل ابر سمنان همیشه و در تمام ماه های سال زمان مناسبی است.

نکات جالبی که درباره چشمه های باداب سورت باید بدانید!

درخت های جنگل ابر از نوع هیرکانی است و تعدادی از آنها خاصیت دارویی بسیار نادری دارند. جغرافیای این منطقه جنگلی خاص است؛ از این جهت که در آن دو منطقه کم ارتفاع و بلند کنار هم قرار دارند و موجب پیدایش اقیانوس ابر می گردند که از این حیث در دنیا کم نظیر است. بیش از 80 نوع گونه گیاهی که تعدادی از آنها نادر هستند در این جنگل موجود است و از این حیث و از جهت تنوع گیاهان نیز این جنگل را در زمره جنگل های نادر ایران قرار داده است. در تاریخ 29 بهمن سال 93، جنگل ابر منطقه حفاظت شده اعلام شد و در فهرست مناطق چهارگانه سازمان حفاظت از محیط زیست قرار گرفت. جنگل ابر دارای دو آبشار به نام های “شرشر” و “آلوچال” است که بسیار زیبا و دیدنی هستند.

 توصیه گروه طبیعت گردی لارک

جنگل ابر مکانی دیدنی و بسیار زیباست که دیدن آن حتما ارزش دارد. بدلیل مسیر دسترسی و پیچیدگی که عموما مسیرهای جنگلی دارد، چنانچه قصد دارید با ماشین شخصی به این جنگل سفر کنید حتما از راهنماهای مناسب استفاده کنید چراکه ممکن است در طول مسیر گمراه شوید.

 برای اطلاع از تور جنگل ابر اینجا کلیک کنید. 

عکس زیر نمونه ای از تور برگزار شده باداب سورت توسط گروه طبیعت گردی لارک است.

 

مسافران-در-جنگل-ابر-کجاست

 

ایجاد شده با  توسط تیم طبیعت گردی لارک

۱ دیدگاه

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید