19

اردیبهشت
1401

شهر میلتوس کوش آداسی

ارسال شده توسط: لارک360/ 23 ۱

شهر میلتوس کوش آداسی یک شهر باستانی و تاریخی در کشور ترکیه است که به دوره یونانی‌ها تعلق دارد.

شهر میلتوس کوش آداسی که در 62 کیلومتری و در جنوب کوش آداسی واقع شده مانند شهر پریه نه، یکی از شهر های شگفت انگیز دوران هلنیستی می باشد،البته همانند پریه نه پر از گل و لای نیست، این شهر تا قرن 14 میلادی و دوره حکومت سلجوقیان محلی برای زندگی مردمان بوده است که این بدین معناست که آثار باستانی از دوره های مختلفی در این شهر وجود دارد، تئاتر بزرگ این شهر دارای 15 هزار صندلی می باشد که مکانی بسیار زیبا برای گردشگران به شمار می رود. این تئاتر مربوط به دوره یونانی هاست که در دوره رومیان باستان به صورت کامل بازسازی شده است. در قسمت بالایی این تئاتر دیواره هایی از قلعه بیزانسی و در شرق آن باقی مانده های معبد آپولو قرار دارند. در جنوب و قبل از یک کاروان سرای سلجوقی، حمام فائوستینا واقع شده است که از آن حفاظت شده است و نیز همچنین یک موزه زیبا ساخته اند که مردم با تاریخ میلتوس و پریه نه بتوانند بیشتر آشنا شوند. شهر میلتوس کوش آداسی یکی از جاذبه های تاریخی کوش آداسی محسوب می شود که سالانه توریست های بسیار زیادی را برای بازدید از این مکان بسیار زیبا به سمت خود می کشاند.

 

نمایی از شهر میلتوس کوش آداسی

موقعیت شهر میلتوس کوش آداسی

تاریخچه شهر میلتووس کوش آداسی

شهر میلتوس کوش آداسی یکی از شهر های تاریخی کوش آداسی و ترکیه می باشد که بازی های المپیک در این شهر متولد شدند و یکی از شهر های لوکس و ثروتمند نشین یونان به شمار می رفته و مدت طولانی مرکز تجاری آناتولی بوده است. فرهنگ این شهر نیز بسیار غنی می باشد و در زمنیه ی های علمی، فلسفه و معماری در زمان قدیم پیش رو بوده و فیلسوفانی مانند تالس و آکسیمیندر در این شهر می زیستند. موقعیت جغرافیایی این شهر باعث شده بود که به یکی از بندر های مهم آن زمان تبدیل شود. در زمان امپراطوری روم، شهر میلتوس کوش آداسی یک شهر مستقل بود. به خاطره تغییرات جغرافیایی و اقلیمی در طول زمان از اهمیت آن کاسته شد. شهر میلت به مدت 1400 سال، تقریباً از سال 700 پیش از میلاد تا سال 700 بعد از میلاد شهر مهم یونانیان بوده است. خرابه های قلعۀ نظامی کوچکی در بالای آمفی تئاتر قرار دارد که می توان به بالای آن صعود کرد و از چشم انداز بسیار عالی آن یعنی آمفی تئاتر، دشت سیلابی و دیگر بقایای باستانی شهر ملیت از جمله آگوراهای شمالی و جنوبی (میدان‌های عمومی مهم در شهرهای یونان باستان که نقش مرکزیت شهر را ایفا می‌نموند) و تراس های دیوار شهر، خانه شورای شهر، حمام ها و فواره ها، استادیوم و دیگر سازه ها که در حال حاضر به شدت ویران شده اند لذت برد. کاروانسرای ترکی بازسازی شده ای که پر از مغازه است ولی اکنون بسته می باشند در جنوب آمفی تئاتر قرار دارد. همچنین در جنوب آن مسجد جالب الیاس بِی با ساختمانی گنبدی شکل که در بالای آن لانه لک لک است وجود دارد، شهر میلت دارای موزه ای کوچک در جاده جنوبی به سمت روستای بالات شهر آکووی و دیدما می باشد.

 

نمایی-از-شهر-میلتوس-کوش-آداسی

جاذبه های تاریخی شهر میلتوس 

شهر میلتوس کوش آداسی تاریخ غنی به خود دیده است و دارای آثار به جا مانده زیادی می باشد.

مهم ترین این آثار که باید در تور کوش آداسی از آن دیدن کنید عبارتند از :حمام فاوستینا،دلفنیون (یک معبد کوچک اختصاص یافته به آپولو)،آمفی تئاتر،نماد بازی های المپیک،سه پایه آتش،مسجد ایلیاس و…. می توان اشاره کرد. در کوش آداسی یک شهر تاریخی دیگر نیز وجود دارد و آن هم در زمان یونان باستان ساخته شده بود که شهر باستانی پرینه نام داشت، شهر پرینه در قرن دوم میلادی بر اثر یک سیل زیر گل و لای مدفون شد و در طی زمان با کاوش‌های باستان‌شناسان سر از خاک بیرون ‌آورد و مورد توجه بسیاری از گردشگرانی شد که با تور ترکیه به کوش آداسی سفر می‌کنند. شهر باستانی میلتوس از این نظر که زیر خاک‌ها پنهان نبود و تا قرن چهارم میلادی محل زندگی مردم در دوران سلجوقی بود با شهر باستانی پرینه تفاوت دارد. البته چند دیوار از قلعه بیزانسی و باقی مانده معبد آپولو نیز در شهر باستانی میلتوس مشاهده شده است که در سال‌های مختلف تاریخ خاموش نبوده است و مردم از دوره‌های تاریخی متفاوت در آن زندگی کرده‌اند.

ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و مطلب فوق را مطالعه کردید،اگر این مقاله برای شما مفید بود و به دونبال دیگر جاذبه های آن هستید پیشنهاد می کنیم مقاله پارک ملی دلتای آیدین کوش آداسی را مطالعه کنید.

شهر میلتوس کوش آداسی

تلگرام-شرکت

۱ دیدگاه

بخش نظرات بسته شده است ..