05

تیر
1401

قلعه تاریخی وان

ارسال شده توسط: لارک360/ 26 ۰

قلعه تاریخی وان و اطلاعاتی درباره این جاذبه گردشگری شهر وان

قدمت قلعه تاریخی وان که عظیم و سنگی می باشد به قرن نهم تا هفتم قبل از میلاد بازمی گردد،قلعه تاریخی وان که توسط پادشاهی باستانی اوراتو بر فراز کوه های ساحل شرقی دریاچه وان ساخته شد و مشرف بر خرابه های توشپا، پایتخت باستانی اوراتو در طول قرن نهم می باشد. در طول قدرت پادشاهی اوراتو ساختارهای مشابه متعددی در سراسر قلمرو آنها ساخته شدند. قلعه تاریخی وان در طول تاریخش توسط قدرت هایی بزرگ نظیر مادها، هخامنشیان، ارمنی ها، اشکانیان،رومی ها، ساسانیان، بیزانس ها، عرب ها، سلجوقیان، صفویان، افشاریان، عثمانی ها و روس ها اداره می شد. قلعه ای باستانی که در غرب وان و در شرق دریاچه وان قرار گرفته و امروزه یکی از با ارزش ترین بناهای تاریخی این منطقه به شمار می رود. قسمت های پایینی دیواره های قلعه تاریخی وان از سنگ بازالت بدون ملات و بقیه قسمت های آن از آجرهای گِلی ساخته شده اند. در شهر وان هیچ جاذبه ای، چشمگیرتر از قلعه وان نیست، جاییکه به عنوان یک مقصد گردشگری محبوب با ارائه چشم اندازی دلربا به شهر مورد توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی قرار می گیرد. قلعه تاریخی وان در فاصله 3 کیلومتری تا مرکز شهر قرار گرفته و مکانی بسیار مناسب برای برپایی پیک نیک به شمار می رود. قلعه ای که امروزه تنها خرابه هایی همراه با ستون هایی بزرگ و دیوارهای سربه فلک کشیده از آن به یادگار مانده اند. در ارتفاع 20 متری بر فراز صخره ای در نزدیکی قلعه تاریخی وان شاهد کتیبه ای ارزشمند خواهید بود،کتیبه ای که در ابتدا توسط داریوش بزرگ طراحی شد اما تکمیل نگردید و در زمان خشایار شاه پسر داریوش به اتمام رسید. تنها کتیبه هخامنشی در خارج از ایران که به سه زبان پارسی باستان، اکدی و عیلامی نوشته شده است. 

 

نمایی از قلعه تاریخی وان

موقعیت قلعه تاریخی وان

درباره قلعه وان

قلعه تاریخی وان به لطف قرار گرفتنش در ارتفاعات تپه ای چشم اندازی دیدنی را به زیر پاهایتان می آورد،چشم انداری از خرابه های بازمانده توشپا همراه با بناهای درهم شکسته. شهری کهن با قدمت 3000 ساله که البته ساختار امروزی اش مربوط به شهر قدیمی وان می باشد که در طول جنگ جهانی اول نابود شدند، قدم زدن در اطراف این خرابه ها و بازمانده ها قطعا لذت بخش خواهد بود اما برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی پیشنهاد می شود حتما با یک راهنما در این منطقه به گشت و گذار بپردازید. در این منطقه جاذبه های دیگری نیز به چشم می خورد، جاذبه ای نظیر مسجد جامع سلجوک که تنها یک مناره آجری از آن باقی مانده و یا مجتمع خسرو پاشا با قدمتی مربوط به سال 1567. بنایی که مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و دارای دیوارهای آجری همراه با تزئینات شکسته می باشد.

 

قلعه وان

معماری قلعه تاریخی وان

قلعه تاریخی وان که قلعه توشپا نیز نامیده می شود، از استحکام زیادی برخوردار است و جزو بزرگ ترین قلعه های منطقه آناتولی است، ساخت و ساز بنای این قلعه در بلوک یکنواخت است. مصالح به کار رفته در دیوارهای پایین قلعه از سنگ های بازالت و بدون ملات و دیوارهای بالایی از آجرهای خشتی تشکیل شده اند. صخره ای که قلعه تاریخی وان به روی آن واقع شده، ۱۰۰ متر ارتفاع دارد و به ساحل شرقی دریاچه وان نزدیک است و در امتداد محور شرقی و غربی ادامه دارد، طول قلعه وان ۱۲۵۰ متر و عرض آن از ۷۰ تا ۸۰ متر متغیر است. قلعه وان که روی یک سطح طبیعی قرار دارد، دیوارهایش به روی تراس های سنگی و پله ای واقع شده اند و نمادی از معماری اوراتین هستند. سازندگان و معماران اوراتور، بیشتر قرار دادن پایه ها به روی بستر را ترجیح می دادند و بدین گونه سازه ها و بناهای پله دار می ساختند، همچنین، معماران در قسمت های مختلف قلعه سطح های مسطح ایجاد می کردند و ساختمان های دیگری با کارکردهای متفاوت روی آن ها می ساختند. در این قلعه بخش های زیادی چون اتاق های خاکسپاری سنگی برای پادشاهان،ستون های کتیبه ای، کتیبه های روی صخره و پناه گاه های روباز وجود دارند. متاسفانه، ساختمان های درون دیوارها که اوراتورها ساخته بودند، از بین رفته اند و اثری از آن ها باقی نمانده است. قلعه تاریخی وان با گذشت زمان چندین بار مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفت. بخش پانی دیواره دژ از مصالحی با جنس های مختلف ساخته شده است؛در ساخت بخش پانی دیواره از سنگ بازالت و در ساخت بخش بالایی آن از آجر استفاده شده است. با وجود اینکه این سازه سال ها زیر آب بوده، ارتفاع دیوارهای باقی مانده آن بین ۱۰ تا ۱۳ فوت است. بازدید کنندگان این شاهکار معماری که ۱۰۰ متر ارتفاع و ۱۳۴۵ متر طول دارد،می توانند با چشم انداز بی نظیر دریاچه وان،غروب خورشید را تماشا کنند. معماری ارگ محدود به این استحکامات نبود بلکه شامل بسیاری از بناها دیگر، مانند اتاقهای خاکسپاری سنگ برای پادشاهان، پناهگاههای روباز، کتیبه های روی صخره ها و ستون های کتیبه ای نیز می شد. متأسفانه، چیزی در مورد ساختمانهای واقعی که اروتیایی ها درون دیوارها ساخته اند، حفظ نشده است.

بخش های مختلف قلعه وان

قلعه تاریخی وان از دو بخش درونی و بیرونی تشکیل شده است. بخش درونی قلعه روی قله صخره ای به شکل کاملا استراتژیک قرار گرفته و بخش بیرونی قلعه توسط چهل برج حفاظت شده است. هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از قلعه تاریخی وان ساعات بازدید از قلعه وان در زمان ها و فصول مختلف سال متغیر است. ساعت بازدید از قلعه وان در فصل تابستان (۱۵ آوریل تا ۲ اکتبر) از ساعت ۹ تا ۱۹ و در فصل زمستان (۳ اکتبر تا ۱۴ آوریل) از ساعت ۸ تا ۱۷ است. هزینه بازدید از قلعه نیز رایگان است در تور وان حتما به این جاذبه گردشگری شهر زیبای وان سر بزنید و لذت ببرید.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله دریاچه وان ترکیه را نیز مطالعه کنید.

قلعه تاریخی وان

تلگرام-شرکت

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید