10

اردیبهشت
1401

موزه مولوی خانه گالاتا

ارسال شده توسط: لارک360/ 19 ۱

موزه مولوی خانه گالاتا در استانبول محل سماع دراویش بوده و هم‌اکنون نیز میزبان این مراسم است.

به‌همین دلیل از این مکان با نام سماع‌خانه نیز یاد می‌شود، موزه مولوی خانه گالاتا در سال ۱۴۹۱ توسط بزرگان عثمانی بنا شد و اولین شیخ آن یکی از نوادگان مولانا، یعنی «محمد سما» بود. بهترین زمان بازدید جمعه ها از ساعت ۵ تا ۷ عصر، هنگام برگزاری مراسم سماع است. این مکان در ابتدای دوره جمهوری خواهی یعنی دهه 1920 تعطیل و به عنوان موزه در سال 1975 دوباره باز گردید. سِماحانه یا همان محل اجرای درویشان و برگزاری جشن هایشان و اتاق های مجاورش،مکان جمع آوری آثار دست نوشته شیح گالیب دِدِ و دیگر شاعران صوفی مولویه و همچنین نمونه هایی از خطاطی و خاطرات مولویه است. مقبره مشهورترین شیخ این خانقاه یعنی گالیب دِدِ در حیاط این خانقاه قرار دارد. همچنین قسمت های قابل توجه این مکان که همگی به سبک باروک هستند شامل یک فواره، خانه ساعت و یک گورستان محصور شده است. در موزه مولوی خانه گالاتا مثنوی های دست نویس نفیس متعلق به قرن 15 میلادی،اشعار مولانا نوشته شده بر روی سنگ و کاغذ و نیز وسایلی مانند البسه، کلاه ها، تسبیح ها و سازهای دراویش که سبک زندگی آنان را نشان می دهد به نمایش گذاشته شده است. رقص سماع درویشان اما یکی از جذاب ترین بخش های بازدید از این موزه می باشد و بازدید کنندگان از موزه مولوی خانه گالاتا می توانند از تماشای این اجرا در سالن مخصوص این ساختمان لذت ببرند و خاطرات خوبی را برای خود ثبت کنند که بسیار فوق العاده است.

موقعیت موزه مولوی خانه گالاتا

معرفی خانه دراویش گالاتا

در بخش جنوبی میدان تونل در شهر استانبول و در خیابان گالیپ ده در این شهر،شما می توانید به بازدید یکی از مشهور ترین مراکز گردشگری در استانبول بروید که نام آن صومعه دراویش گالاتا یا خانه دراویش نام دارد، این مرکز که از سالیان گذشته برای رقص سماع مولویان مورد استفاده بوده و امروزه نیز میزبان کسانی است که از این رقص استقبال می کنند و یا می خواهند در آن شرکت داشته باشند. مولوی یکی از شاعران و اندیشمندان ایرانی بوده است که مزار او در قونیه کشور ترکیه می باشد و به دلیل تاثیری که بر مردم زمان خود داشته است، امروزه بسیاری از افراد پیرو رهنمودهای وی می باشند. در صورتی که علاقه مند به بازدید از موزه مولوی خانه گالاتا می باشید می توانید از سایت ما برای خرید تور استانبول اقدام نمایید. خانه دراویش گالاتا امروزه به یکی از جذاب ترین مجموعه های دنیا تبدیل شده است و همه ساله بسیاری از گردشگران از جای جای دنیا برای بازدید به این مجموعه جذب می شوند. در صورتی که علاقه مند به آثار تاریخی و قدیمی هستید و می خواهید با رسوم مردم ترکیه بیشتر آشنا شوید، این مرکز می تواند برای شما بسیار جذاب و مفید باشد چرا که از همه نظر شما را به سمت این فرهنگ سوق می دهد.

 

موزه-مولوی-خانه-گالاتا

تاریخچه  موزه مولوی خانه گالاتا

موزه مولوی خانه گالاتا که امروزه شما می توانید با ورود به استانبول آن را مشاهده نمایید در سال 1941 بنا شده است ولی بنای اصلی در سال 1720 سوخته و به همین دلیل به جای آن خانه دراویش کنونی ساخته شده و مورد استفاده قرار گرفته است. اولین بنا به دست محمد سما که از نوادگان مولانا بوده است ساخته شده و به همین دلیل خانه دراویش گالاتا امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. معماری این خانه بسیار زیبا بوده و می تواند به عنوان یک گردش نیم روزه در استانبول بسیار مناسب باشد، این خانه که امروزه به موزه مولوی خانه گالاتا تبدیل شده است می تواند برای کسانی که به مولانا، اشعار و رقص سماع علاقه مند می باشند گزینه ای بسیار مناسب به شمار رود، در صورتی که قصد دارید تعطیلات خود را در شهر استانبول کشور ترکیه بگذرانید موزه مولوی خانه گالاتا می تواند گزینه ای بسیار مناسب برای شما به شمار رود.

 

رقص-سماع-در-موزه-مولوی-خانه-گالاتا

معماری جذاب و تاریخی در خانه دراویش گالاتا

خانه دراویش با معماری خاصی که دارد همواره مورد توجه بوده و بسیاری از کسانی که به دنبال خانه های قدیمی با معماری های جذاب می باشند می توانند از این خانه دیدن کنند. موزه مولوی خانه گالاتا امروزه به یکی از زیباترین مکان های نشان دهنده ی هنر معماری سنتی تبدیل شده و بسیاری از مردم تنها به دلیل معماری بسیار زیبای اسلامی که در این خانه مورد استفاده است از آن دیدن می کنند، اگر از آن دسته افرادی هستید که به معماری و هنر قدیمی بها می دهید و به دنبال مکان های بسیار زیبای قدیمی هستید می توانید از خانه دراویش گالاتا دیدن نمایید، این خانه با استفاده از هنر معماری در دو طبقه ساخته شده است و پنجره های آن بسیار زیبا می باشد. هنر معماری در این خانه به قدری جذاب می باشد که بسیاری از معماران را به خود جذب کرده است و بسیاری از ایده ها برای ساخت خانه های مدرن از روی این سبک از معماری الهام گرفته شده است،در کل می توان گفت که این خانه ی قدیمی مربوط به دراویش می تواند گزینه ای بسیار مناسب برای بازدید عموم به شمار رود.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید اگر برای سفر خود هنوز برنامه ریزی نکرده اید و قصد تحقیق دارید پیشنهاد می کنیم مقاله ساحل جمیرا در دبی را مطالعه کنید.

موزه مولوی خانه گالاتا

تلگرام-شرکت

۱ دیدگاه

بخش نظرات بسته شده است ..