17

خرداد
1401

موزه وان

ارسال شده توسط: لارک360/ 30 ۲

موزه وان یکی از زیبا ترین و غنی ترین جاذبه های گردشگری موجود در این شهر می باشد 

موزه وان مکان جالبی برای علاقمندان به اشیا و اسناد تاریخی می باشد، چرا که قدمت برخی از آثار موجود در موزه وان به ماقبل تاریخ باز می گردد. این موزه دارای دو سالن اصلی می باشد که در آن ها انواع آثار تاریخی به نمایش گذاشته شده اند. در این موزه آثاری نظیر سنگ قبر های مربوط به ادوار آق قویونلو و قره قویونلو، ابزار ابسیدین،ابزار استخوانی و غیره نگهداری می شود، اغلب آثار موجود در این موزه به هنگام کاوش هایی که در تپه های کیزدامی و تیلکی انجام شد، کشف شده اند. همچنین خوب است بدانید بسیاری از اشیاء باستانی موزه وان متغلق به اوراتو ها می باشد. به طور کلی در موزه وان بیش از 33 هزار شیء باستانی وجود دارد که شامل انواع سکه ها،انواع لوح ها، انواع مهر ها و نسخه های خطی اسناد تاریخی می باشند. گردشگران تور وان در هنگام بازدید از این موزه می توانند تا حد زیادی با فرهنگ مردم باستان این منطقه آشنا شوند به همین جهت بازدید از این موزه را به تمامی گردشگران تور وان توصیه می کنیم. آثار باستانی موجود در این مجموعه همگی بیانگر هنر و مهارت مردم باستان می باشند و گردشگران تور وان می توانند از انواع وسایل سنگی و آهنی دست ساز موجود در این مجموعه بازدید کنند. پیش تر اشاره کردیم که در این مجموعه سنگ قبر هایی نگهداری می شود،جالب است بدانید این سنگ قبر ها دارای اشکالی منحصر به فرد و عجیب نظیر قوچ و گوسفند دارد.

 

سالن موزه وان

موقعیت موزه وان

درباره موزه وان 

اولین قدم ها برای ساخت یک موزه در استان وان در سال 1932 همزمان با کشف لوح هایی خط میخی که تاریخ فرهنگی طولانی و بسیار غنی وان را در بر می گرفتند، برداشته شد. البته احساس نیاز برای مکانی مناسب جهت نگهداری از سنگ قبره های متعلق به آق قویونلو (Akkoyunlu) و قره قویونلو (Karakoyunlu) در شکل گیری این موزه بی تاثیر نبود. موزه ای که در ابتدا به عنوان یک انبار ساخته شد اما بعدها به دلیل پیشرفت و افزایش اقلام ارزشمند در آن در سال 1945 به دفتر موزه و در سال 1972 به مقام مدیریت موزه ها ارتقا یافت،پیشرفتی که با عوض شدن ساختمان آن همراه بود، موزه وان امروزه بیشتر اهمیت و ارزشش را مدیون مجموعه ای غنی از اقلام اوراتوهاست، مجموعه ای بزرگ که در سال های هزاره اول توسط تمدنی برتر در آناتولی شرقی جمع آوری شد، موزه وان دارای دو سالن می باشد، سالن هایی بی نظیر که آیتم های باستان شناسی و قوم نگاری را به نمایش می گذارند. در سالن باستان شناسی اقلامی نظر ابزار ابسیدین و ابزار استخوانی مکشوفه در طی کاوش های مناطق کیزدامی (Kızdamı)، تیلکی تپه (Tilki Tepe) و سرامیک های متعلق به هزاره سوم و نمونه هایی از سرامیک های طراحی و نقاشی شده مربوط به هزاره دوم یافت می شود. بسیاری از اقلام متعلق به اوایل عصر آهن و نمونه های بی نظیر دوران اوراتوها در گورستان ارنیس (Ernis Necropolis) و توپراق قلعه در شهر وان و همچنین از چاوش تپه در منطقه گورپینار کشف شده اند. مناطقی که همگی جزو سکونت گاه های بشری مهم دوران اوراتوها به شمار می رفتند. اقلامی که می توان از آنها به عنوان شاهدی بر تبحر مردم آن زمان در کار سنگ، استخوان و فلز تراشی نام برد. در سالن قوم نگاری آن گلیم های حکاری (Hakkari kilims)، کمربندهای نقره ای سبک وانی، زیورآلات سر، جعبه های تنباکو و همچنین نسخه های خطی و سکه هایی مربوط به دوران مختلف نگهداری می شود. از دیگر بخش های موزه وان می توان به بخش شرقی آن اشاره کرد،بخشی بسیار محبوب در میان بازدیدکنندگان که زیاد مورد توجه آنها قرار می گیرد. در باغ موزه وان ویکتوری استلا (victory stellae) همراه با چهار بخش امدادی خدای اوراتوها نیز به چشم می خورد. سنگ قبرهایی با ظاهر شبیه به قوچ و گوسفند و متعلق به دوران آق قویونلو و قره قویونلو و سنگ قبرهایی مربوط به دوران سلجوقیان نیز در باغ این موزه نمایش داده می شود. به طور کلی موزه وان 33749 اقلام و آیتم را در دل خود جای داده که از بین آنها 14568 عدد متعلق به بخش باستان شناسی و 920 عدد متعلق به قوم نگاری است. از دیگر آیتم های موزه وان می توان به 17806 سکه، 3 لوح، 338 مهر و 114 نسخ خطی اشاره کرد.

 

نمایی از موزه وان

اشیاء درون موزه وان

در موزه وان می توانید اشیای باستانی مربوط به دوران اوراتور و عثمانی را ببینید. اشیای باستانی اوراتور در واقع نماینده تمدن آناتولی شرقی است. برای افرادی که به آثار، اشیا و اسناد تاریخی علاقه مند هستند، بازدید از موزه وان می تواند جالب و به یاد ماندنی باشد،با توجه به اینکه مدت زمان بازدید از موزه وان بیش از یک ساعت به طول نمی انجامد، توصیه می شود در سفر به وان حتما از این موزه نیز دیدن کنید.

 

اشیاء درون موزه وان

سالن های موزه وان ترکیه

موزه وان دارای دو سالن است که باستان شناسی و قوم شناسی دوران اوراتور و عثمانی را به نمایش گذاشته است و به طور کلی اشیایی که در این مجموعه دیده می شود مربوط به ابتدای عصر آهن است. در سالن باستان شناسی، ابزار ابسیدین و ابزار استخوانی که در حین حفاری ها در شهرک های پیشاورانه Kızdamı وTilki Tepe یافت شده است، به نمایش گذاشته شده، همچنین نمونه هایی از سرامیک متعلق به فرهنگ هزاره سوم و سرامیک های تزئین شده از هزاره دوم در این سالن دیده می شود. در سالن قوم شناسی موزه وان می توان زیور آلات، جعبه های تنباکو، گردنبند و سکه هایی از دوره های مختلف را دید. سنگ قبرهایی به شکل گوسفند و قوچ مربوط به دوران آق قویونلو و قرا قویونلو در بخش شرقی موزه وان و در باغ به نمایش گذاشته شده است. همچنین در این قسمت مجسمه ای از پیروزی اوراتور و خدای اورارتور در موزه وان دیده می شود. 33749 قطعه در مجموع با 14568 آثار باستان شناسی که در سالن باستان شناسی قرار داده شده است. 920 قطعه یا آثار موزه وان مربوط به قوم شناسی است که در سالن قوم شناسی قرار داده شده که شامل 17806 سکه، 3 عدد لوح، 338 مهر و موم و 114 نسخه خطی می باشد.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات خوبی را به شما انتقال داده باشیم و همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جاذبه های شهر وان می توانید مقاله جزیره آختامار وان را نیز مطالعه کنید. 

موزه وان

تلگرام-شرکت

۲ نظرات

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید