22

اردیبهشت
1401

پارک ملی دلتای آیدین کوش آداسی

ارسال شده توسط: لارک360/ 21 ۱

پارک ملی دلتای آیدین کوش آداسی یکی از جاذبه های گردشگری کوش آداسی می باشد

یکی از پارک های معروف در شهر کوش آداسی، پارک ملی دلتای آیدین کوش آداسی می باشد که روستای گوزل چاملی و تپه دیلک که بسیار تاریخی و با ارزش و دیدنی است در این پارک واقع شده است. منطقه ای مقدس در این قسمت قرار دارد که مکان کنفرانس هایی که در قرن 8 و 9 برگزار می شد بوده است. همچنین مکان های تفریحی و توریستی مانند بوفه و چایخانه صحرایی و کاروانسرا برای گردشگران در نظر گرفته شده است،تور کوش آداسی در پارک ملی دلتای آیدین کوش آداسی انتخاب خوبی در سفرتان خواهد بود. اگر به کوش آداسی و یا شهرستان سوکه بروید می توانید به این پارک دسترسی داشته باشید که فاصله این پارک به ترتیب با هر کدام 28 و 34 کیلومتر می باشد. بافت و پوشش گیاهی پارک در بعضی از قسمت های آن بسیار خاص و منحصر به فرد است که در شبه جزیره دیلک و منطقه مدیترانه بی نظیر است. در پارک ملی دلتای آیدین کوش آداسی گیاهان تیره مثل دفنه و شاه بلوط و گیاهان مخصوص آب و هوای مدیترانه ای مثل بید و سرو دیده می شود که به پارک طراوت و تازگی بخشیده است. در واقع می توان بعضی از گیاهانی که در این بخش از آناتولی می رویند در حال انقراض هستند که در این اینجا برای پرورش و حفاظت آن ها اقداماتی انجام می دهند. همچنین حیواناتی مانند لاک پشت های دریایی در آب های پارک ملی نگه داری می شوند و در سواحل همین منطقه زاد و ولد و رشد کرده اند.

موقعیت پارک ملی دلتای آیدین کوش آداسی

درباره پارک ملی دلتای 

پارک ملی دلتای آیدین کوش آداسی در محدوده شهرستانهای کوش آداسی و سوکه قرار دارد،از طریق جاده کوش آداسی ،سوکه قابل رفت و آمد می باشد. فاصله پارک ملی دلتای آیدین کوش آداسی تا کوش آداسی 28 کیلومتر و تا سوکه 34 کیلومتر است. بافت ژئولوژیکی شبه جزیره دیلک که از پیشروی کوه سامسون به دریای اژه بوجود آمده از توده های متعلق به دوران پالزوئیک، مزوزوئیک و نئوژن بوده که یکی از نواحی مندرس است. پلاژهای شنی، دره ای، سنگی مرتفع این شبه جزیره بسیار جالب توجه است. بخش شمالی این پارک ملی دارای یک پوشش گیاهی بی نظیر در منطقه مدیترانه است. بویژه گیاهان تیره شاه بلوط و دفنه و نیز کلیه انواع گیاهان مخصوص ناحیه مدیترانه در این شبه جزیره با طراوت و زیبایی خاصی دیده میشود. شاه بلوط مخصوص نواحی جنگلی آناتولی شمالی، بید، سرو و غیره تنها در این منطقه از کشور در کنار هم وجود دارد،پارک ملی ، آخرین نقطه غربی آناتولی است که نسل آن در حال انقراض است، همچنین فک مدیترانه و لاک پشتهای دریایی که در کشورهای مدیترانه ای تحت حمایت و حفاظت قرار گرفته اند سایر درخت ها هم به صورت بید و سرو و …می باشند. دره های اطراف پارک ملی دلتای آیدین کوش آداسی در آغوش مناطق طبیعی، تاریخی، فرهنگی و شکل گیری های  زمین شناسی جالب و منحصر به فرد، مجموعه ای بی نظیر را در این پارک به وجود آورده است. سواحل زیبای کالاماکی و چندین خلیج زیبا، از مهم ترین سواحل پارک ملی بوده و باعث جذب گردشگران می شود.

 

نمایی-از-پارک-ملی-دلتای-آیدین-کوش-آداسی

پوشش گیاهی پارک ملی دلتای آیدین کوش آداسی

پوشش گیاهی پارک ملی دلتای آیدین کوش آداسی بسیار متنوع و جالب بوده و شامل انواع گونه های گیاهی می شود،وجود اختلاف درجه حرارت بین شمال و جنوب در دو طرف شبه جزیره باعث ایجاد پوشش گیاهی متعلق به چهار منطقه مختلف از دریای اژه، مرمره، دریای مدیترانه و دریای سیاه شده است. درختان مختلفی مانند کاج قرمز، سماق، انواع گلابی وحشی، زغال اخته، بلوط، شاه بلوط و بسیاری از گیاهان دیگر در پارک ملی دلتای آیدین کوش آداسی رشد و نمو کرده اند. در بخش تالاب پارک ملی دلتای آیدین کوش آداسی و در جنوب شبه جزیره، ویژگی های بین المللی تالاب ها به صورت مخلوطی از آب شور و شیرین بوده و انواع ساختار های بیولوژیکی و غنی و 209 گونه مختلف از پرندگان را در این اکوسیستم غنی می توان مشاهده کرد. در سواحل شبه جزیره و در مجاورت پارک ملی، تالاب دیگری از زیستگاه فلامینگوهای در معرض خطر و نیز پرندگان دریایی از جمله دالماسی وجود دارد. بازدیدکنندگان خوش شانس، فرصت بازدید از این گونه های کمیاب را داشته و پس از آن در منطقه جنگلی شاهد اسب های وحشی و پلنگ افسانه ای آناتولی خواهند بود.

 

پوشش-گیاهی-پارک-ملی-دلتای-آیدین-کوش-آداسی

مسیر پارک ملی دلتای

مسیر اصلی پارک دلتای آیدین مسیری سر سبز بوده و پیاده روی در بخش جنگلی را بسیار لذت بخش می سازد. این پارک زیبا غیر از امکانات روزانه برای بازدیدکنندگان، در جهت محافظت از محیط طبیعی نیز تدابیری اندیشیده است. گردشگران، پس از گردشی طولانی در پارک، در کنار دره های کوچک و تپه های سرسبز به استراحت پرداخته و از چشم انداز زیبای جزیره و روستاهای اطراف لذت می برند. عکاسی از طبیعت زنده و بکر ، گیاهان ، حیوانات و سواحل شبه جزیره در پارک ملی دلتای آیدین کوش آداسی، یکی از محبوب ترین فعالیت های گردشگران در فصل تابستان به شمار می رود. جدا از طبیعت پارک ملی، شهر کوش آداسی و جزیره و سواحل اطراف آن نیز از جذابیت های خاصی برخوردار بوده و یکی از دلایل مهم جذب گردشگران پارک ملی دلتای آیدین کوش آداسی می باشد.

پارک ملی دلتای آیدین کوش آداسی

تلگرام-شرکت

۱ دیدگاه

بخش نظرات بسته شده است ..