کویر ابوزید آباد کاشان

کویر ابوزید آباد کاشان

کویر ابوزید آباد کاشان

تور-کویر-ابوزید-آباد

کویر ابوزید آباد کاشان و توضیحات آن

چنانچه اهل تورهای طبیعت گردی کویری و آشنا به کویرهای ایران باشید؛ حتما اسم تور کویر ابوزید آباد را شنیده اید؛ کویری دیدنی و فوق العاده در کاشان استان اصفهان که سالانه بازدیدکنندگان زیادی را به سمت خود می کشاند؛ با ما همراه باشید تا در ادامه با این کویر معروف ایران بیشتر آشنا شوید.

کویر ابوزید آباد کاشان

 

کویر ابوزیدآباد نام کویری دیدنی و خاص در قلب ایران است که بواسطه ویژگی های خاص اش در بین کویر دوستان، محبوب است. این کویر در اطراف شهری به همین نام (ابوزید آباد)؛ از توابع شهرستان آران و بیدگل (استان اصفهان) قرار دارد.

معرفی کویر ابوزید آباد کاشان

ابوزید آباد در زبان محلی به “بیزُوُی (Bizovoy)” و در بین اهالی شهرهای اطراف (آران و بیدگل، کاشان و …) به “بوزآباد” و همچنین “بویزآباد” شناخته می شود. علت آن هم این است که بوز در زبان زرتشتیان یزد به معنی “بوی” است؛ بنابراین بیزوی به معنی بوی آباد است. کویر ابوزید آباد با تپه های شنی و ساختار خاص و ویژه اش، یکی از معروف ترین کویرهای ایران به حساب می آید که آرامش واقعی را (خصوصا در شب ها) می توان در آن یافت.

 

کویر ابوزیدآباد کاشان

 

معروف ترین جاذبه دیدنی اطراف کویر ابوزید آباد، شهر زیر زمین اویی (اوئی) یا نوش آباد در شهر نوش آباد کاشان است که بعنوان یکی از قدیمی ترین و البته بزرگترین شهر زیرزمینی در ایران شناخته می شود. این شهر زیر زمینی بینظیر، از حیث پیچیده بودن و ساختار فوق العاده ای که دارد در جهان نیز معروف است و از آن بعنوان یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی مطرح، یاد می شود. به همین دلیل، ابوزید آباد و شهر زیزمینی اویی همیشه با هم مورد بازدید قرار می گیرد.

 

شهر زیرزمینی اویی 

 

علاوه بر شهر زیرزمینی اویی، جاذبه های گردشگری دیگری نیز در اطراف کویر ابوزید آباد وجود دارند که عبارتند از: قلعه کَرشاهی؛ این قلعه که به “قلعه دزدها” نیز معروف است، در شمال شرقی شهر ابوزید آباد واقع شده است. پی این قلعه با مساحت ۴۰۰۰ مترمربع که کاربردش، کاروانسرا بوده است در قبل از اسلام احداث گردیده است. آب انبار صفوی؛ این آب انبار که در شهر سجزی استان اصفهان قرار دارد، قدمیتی بسیار زیاد دارد و تا سال ۱۳۵۴ بعنوان محل اصلی تامین آب آشامیدنی در منطقه بوده است. روستای ابیانه؛ این روستا که جزو معروف ترین روستاهای ایران است و به استان یزد تعلق دارد، در فاصله ۳۵ کیلومتری از کویر ابوزید آباد قرار دارد.

کویر ابوزید کجاست؟

ابوزید آباد یکی از شهرهای شهرستان آران و بیدگل واقع در استان اصفهان است که در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی کاشان واقع گردیده است. کویر ابوزید آباد در شمال شهر ابوزیدآباد و در قسمت شمال شرقی کاشان قرار دارد.

 

 ابوزید آباد

 

برای سفر به کویر ابوزیدآباد، چنانچه از تهران بخواهید به این کویر بروید، حدودا ۴ الی ۵ ساعت طول می کشد. اسامی شهرهایی که برای رسیدن به این کویر باید طی کرد عبارتند از: تهران، قم، کاشان، ابوزید آباد و در نهایت رسیدن به کویر ابوزید آباد.

 

نقشه کویر

 

در ابوزید آباد کجا اقامت داشته باشیم؟

بازدید از کویر ابوزید آباد بواسطه ماهیت کویری و خاصی که دارد، بصورت گروهی و از طریق تورهای طبیعت گردی ویژه انجام می گیرد. این تورها معمولا بصورت ۲ روزه (یک شب اقامت) اجرا می گردند و برای اقامت شب در کویر، از اقامتگاه ویژه ای که در این منطقه احداث گردیده با نام “کاروانسرای صفری کویر ابوزید آباد” استفاده می گردد. البته برای اقامت می توان از امکانات اقامتی مناطق اطراف نظیر مراکز اقامتی کاشان، مراکز اقامتی آران و بیدگل و … استفاده کرد.

 

کاروانسرای صفوی

 

بهترین زمان بازدید از کویر 

بهترین زمان سفر به کویر ابوزید آباد فصول پاییز و زمستان است. البته اوایل بهار (اول فروردین تا اواسط اردیبهشت) نیز برای بازدید از این کویر مناسب است. آب و هوای کویر ابوزید آباد مانند اکثر کویرهای ایران در فصول سرد (۶ ماه دوم سال) بسیار مطبوع و مناسب است و در فصول گرم (۶ ماه اول سال) بسیار گرم است.

نکات جالبی که درباره ابوزید آباد باید بدانید!

کویر ابوزید آباد در کنار کویر مصر و کویر مرنجاب، جزو معروف ترین و شناخته شده ترین کویرهای ایران به حساب می آیند. بیشتر جاذبه های دیدنی و توریستی کویر ابوزید آباد در شمال آن و در امتداد جاده خاکی بطول ۲۵ کیلومتر واقع شده اند.

 توصیه گروه طبیعت گردی لارک

کویر ابوزید آباد مکانی شگفت انگیز و دیدنی است و بعنوان یکی از کویرهای پرطرفدار و محبوب در ایران، سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به سمت خود می کشاند. آن چیزی که در بازدید از کویر ابوزید آباد و بطور کلی کلیه کویرها باید رعایت کرد این است که به هیچ عنوان نباید در زمان گشت های روزانه به تنهایی و بدون نقشه و یا راهنمای مجرب اقدام نمود. محیط های کویر بواسطه ماهیت یکسان و شباهتی که دارند، بسیار گول زننده هستند و باید در بازدید از آنها مجهز بود و با افراد کاربلد و حرفه ای همراه شد.

 اینجا ببینید: قیمت تور کویر ابوزیدآباد 

ایجاد شده با  توسط تیم طبیعت گردی لارک

 

به اشتراک بگذارید:

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 91031880-021 تماس بگیرید.