کلیسای چورا استانبول

ارسال شده توسط: لارک360/ 24 ۱

کلیسای چورای استانبول یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

کلیسای چورا استانبول که به آن موزه ی چورا یا موزه ی کاریه هم می گویند.

یکی از جاذبه های دیدنی شهر استانبول است که شاید زیاد اسمش به گوشتان نخورده باشد. پیشنهاد می کنیم که حتما به دیدن کلیسای چورا استانبول که امروزه تبدیل به موزه شده است بروید. کلیسای چورا که امروزه به آن دیگر موزه ی چورا می گویند،از جاذبه های شهر استانبول است. کاریه کلیسسی یا کلیسای چورا را باید یکی از بهترین آثار باقی مانده ازمعماری بیزانسی دانست. کلیسای چورا استانبول در ابتدای قرن ۴ میلادی ساخته شد. و در آن زمان ها در حوزه ی شهر قسطنتنیه قرار نمی گرفت.

 

ورودی-کلیسای-چورا

موقعیت کلیسای چورا استانبول

 درباره کلیسای چورا استانبول

چورا از لحاظ زبان شناسی در بین واژه های ترکی جایی ندارد و در عوض کاملا یک واژه ی یونانی است. این واژه ( چورا ) به معنای حومه ی شهر است. کلیسای چورا در استانبول از آن دسته جاذبه هایی است که دو اسم دارد که بالاتر از آن ها نام بردیم. کلیسای ناجی مقدس لقب تمامی اسامی است که به کلیسای چورا استانبول نسبت داده می شود. کلیسای چورا در استانبول در ابتدا تنها یک زیارتگاه معمولی و کوچک بود. کلیسا برای مسافرانی که می خواستند مناسک دینی خود را به جای بیاورند، ساخته شده بود. پس از یک زلزله این کلیسا برای قرن ها و سال ها تخریب شده بود و متروکه بود. در تور استانبول این جاذبه یکی از مکان های زیبای استانبول است که نباید از دست داد.

 

نمایی-از-سقف-کلیسای-چورا

تاریخ کلیسای چورا

در قرن ۱۱ میلادی نیز کلیسای چورا استانبول توسط بانویی به نام ماریا دوکاینا مورد بازسازی قرار گرفت. در قرن ۱۲ این کلیسا باز هم توسط زلزله دچار آسیب شد و فرماندار وقت شهر دستور بازسازی و مرمت را داد. برای آخرین باز توسط تئودور متوکیتکس که وزیر خزانه و مسئول خانه ی هنرهای بیزانسی بود، مورد بازسازی قرار گرفت. در قرن ۱۴ میلادی، آخرین بازسازی کلیسای چورا در استانبول بود که نمایی امروزه آن است. طرح های آبرنگی و موزائیک هایی که امروزه در این کلیسا می بینیم همگی در طی آخرین بازسازی در این کلیسا به وجود آمدند. با توجه به موزائیک کاری هایی که در این کلیسا وجود داشت، عثمانی ها روی این نقوش را با گچ بپوشانند. البته به دستور معماران عثمانی به این کلیسا محراب و مناره ای خارج از فضای کلیسا نیز اضافه شد.

 

کلیسای-چورا-استانبول

معماری داخلی کلیسای چورا استانبول

قسمت به قسمت کلیسای چورا استانبول دارای معماری زیبا و زبانزد است. طرحی که بر روی این موزائیک ها قرار گرفته این است که گویی تئودور، شمایلی از حضرت مسیح را تقدیم می کند. این کلیسا دارای ۶ گنبد است که ۲ گنبد آن در هشتی،۱ گنبد در کلیسای کوچک و ۳ گنبد دیگر در بدنه ی اصلی آن است. کلیسای چورا استانبول دارای ۴ واحد اصلی است. کلیسای مخصوص مقبره ها، دو طبقه ی اضافه شده در ضلع شمالی،سرسرای اصلی و هشتی های داخلی و خارجی می باشد. در سال ۲۰۱۳ مجددا مورد بازسازی قرار گرفت. البته ان جریان بازسازی هنوز هم بعد از ۶ سال ادامه دارد. قبل از هر توضیح و معرفی باید بگوییم که همه ی این نقوش خاص و بی نظیر در حال بازسازی هستند. شما نمی توانید به کلیسای چورا در استانبول بروید آن هم در حالی که چشمتان به نقوش آبرنگی نیفتاده باشد. کلیسای چورا استانبول جاذبه و اثری منحصر به فرد به شمار می آید.

برخی از موضوعاتی که موزائیک های هشتی خارجی را در برگرفته اند 

 رویای یوسف و سفر،نام نویسی برای مالیات،میلاد مسیح،بازجویی پادشاه هرود،سفر به مصر،سرسرای اصلی کلیسا هم به این صورت است که درهایش هشتی شکل هستند و فضای داخلی آن به سرسرای اصلی کلیسا می رسد. گنبد بزرگ کلیسای چورا استانبول دارای قطر ۷٫۷ است که دقیقا بالای سر همین سرسرای اصلی قرار گرفته است. چندین سرسرا هم در بالا و پایین درگاه اصلی قرار گرفته اند که همگی در نهایت به سراس اصلی می رسند.

خوشحالیم که انتهای این مقاله با ما همراه بودید و اگر اطلاعات آن برایتان مفید بود پیشنهاد می کنیم مقاله حمام خرم سلطان استانبول را نیز مطالعه کنید.

کلیسای چورا استانبول

تلگرام-شرکت

کاخ بیلربی استانبول

ارسال شده توسط: لارک360/ 25 ۲

کاخ بیلربی استانبول یکی از جاذبه های گردشگری بسیار زیبا در استانبول

کاخ بیلربی استانبول یکی از کاخ های زیبا و مجلل در  ترکیه می باشد و کاخ عثمانی لقب دارد.

از آن جایی که توریست هایی که ترکیه را برای گردش انتخاب می کنند به دنبال مکان های زیبا و جاذبه های توریستی هستند، بنابراین به دیدن کاخ بیلربی استانبول می روند تا از شکوه این مکان دیدن کنند و به همین دلیل کاخ عثمانی بیلربی به یکی از جاذبه های توریستی مهم در ترکیه تبدیل شده است. بهتر است بدانید که این کاخ در قرن نوزدهم ساخته شده است و هدف اول از ساخت این کاخ این بود که بتوانند از مهمانان خارجی پذیرایی کنند و در واقع محل استقرار مهمانان خارجی بود،کاخ بیلربی در بخش آسیایی شهر استانبول ساخته شده است. بعدها کاخ یا قصر بیلربی تبدیل شد به استراحتگاه تابستانی برای پادشاهان عثمانی و امروزه هم همان طور که گفته شد به مکان توریستی و گردشگری تبدیل شده است.

موقعیت کاخ بیلربی استانبول

ساختار کاخ بیلربی استانبول

کاخ زیبای بیلربی ساختاری بسیار زیبا دارد و با گل های مگنولیا تزیین شده است که خود جلوه ای زیبا را به این کاخ بخشیده است، از نظر دکور بهتر است بدانید از آن جایی که در ابتدا برای مهمانان خارجی بنا شده بود به همین دلیل هم ظاهر بیرونی و هم داخل کاخ بیلربی استانبول دارای دکورهایی بسیار خیره کننده است و بر شکوه کاخ بیلربی استانبول افزوده است.

ویژگی های کاخ بیلربی

یکی از دلایلی که باعث می شود به دیدن کاخ ها برویم ویژگی های خاص معماری و لوازمی است که در آن وجود دارد، کاخ بیلربی استانبول هم می توان گفت دارای چنین ویژگی هایی است که هر ساله گردشگران بسیاری را در تور استانبول به دیدن کاخ بیلربی استانبول ترغیب می کند. از جمله ویژگی های این کاخ می توان به این چند مورد اشاره کرد؛ این مکان مجموعه ای از چند کاخ می باشد که همراه با خانه های ییلاقی که در آنها وجود دارد مجموعه کاخ های بیلربی را تشکیل می دهند، این مجموعه دارای یک کاخ اصلی است که می توانید چشم اندازی زیبا از تنگه بسفر را از این کاخ ببینید. نمای بیرونی این کاخ از سنگ مرمر سفید پوشیده شده است و وقتی وارد آن می شوید می توانید تلفیق دکوراسیون شرقی و ترکی و بعضا غربی را ببینید. یکی از ویژگی های خاص  کاخ بیلربی استانبول این است که دارای عایق صدا می باشد که معمار معروف آن یعنی بالیان در ساخت این کاخ از نی حصیری مصری استفاده کرده که باعث شده است دیواره ها عایق صوت باشند.

 

داخل-کاخ-بیلربی-استانبول

معماری و فضای داخلی کاخ بیلربی

در مورد برخی از ویژگی هایی که کاخ یا قصر بیلربی داشت کمی صحبت شد،اما کاخ بیلربی استانبول دارای معماری و نقشه داخلی است می توان گفت زمانی که شما برای بازدید از مجموعه می روید در رو به روی خود کاخی را خواهید دید که دارای دو طبقه اصلی و یک زیرزمین است که انبار و آشپزخانه در آن قرار دارد. این کاخ مجموعا دارای سه در ورودی است، در داخل کاخ شما شش اتاق پذیرایی را خواهید دید که با دکوراسیون زیبا و چشم نوازی تزیین شده اند. کاخ بیلربی استانبول علاوه بر این شش اتاق پذیرایی، شامل بیست و شش اتاق مستقل دیگر هم می باشد. نکته ای که در مورد داخل این کاخ وجود دارد این است که در هر دو طبقه اصلی،دو بخش مجزای مردانه و زنانه برای استفاده آنها به طور مستقل وجود دارد. در مورد دکوراسیون داخلی همانطور که گفته شد تلفیقی از هنرنمایی شرقی و ترکی و غربی است و شما می توانید لوسترهای زیبا، فرش های زیبای فرانسوی و گرانبها،چینی های بی نظیر و انواع گلدانهای تزیین شده را ببینید. در یکی از اتاق های پذیرایی شما می توانید حوض و فواره ای زیبا را مشاهده کنید که برای مطبوع کردن هوا در تابستان استفاده می شده است.

 

نمای-داخلی-کاخ-بیلربی-استانبول

عمارت بیلربی

کاخ بیلربی استانبول مجلل 6 اتاق پذیرایی لوکس وجود دارد. در کنار آن ها 26 اتاق نیز جهت اقامت با کلیه امکانات در نظر گرفته شده اند. به علاوه بنای کاخ اصلی در هر یک از دو طبقه آن، به دو قسمت بانوان و آقایان مرزبندی شده است. سلطان عثمانی این کاخ را به عنوان اقامتگاه تابستانی خود انتخاب  کرده و همین طور این بنا را برای پذیرایی از میهمانان خارجی خود ساخته و از این روی به دکوراسیون داخلی و تزیینات بیرونی بنا اهمیت زیادی داده است. از مشهورترین میهمانان خارجی کاخ بیلربی استانبول باید به ملکه فرانسه اوژنی، دوک و دوشز ویندزورر اشاره کرد. این قصر بزرگ و باشکوه یک عمارت اصلی دارد و چند ساختمان کوچک تر دیگر آن را همراهی می کنند. سلاطین عثمانی در کاخ بیلربی استانبول از میهمانان خارجی خود پذیرایی کرده و جلسات و نشست های مهمی را در آن برگزار کرده اند. البته سلطان عبدالحمید دوم نباید خاطرات خوشی از این کاخ داشته باشد؛ زیرا او چندین سال پایانی عمر خود را در حصر خانگی به سر می برد و این دوران را در کاخ بیلربی استانبول گذراند.

بازدید از کاخ بیلربی 

برای بازدید از کاخ بیلربی استانبول می توانید هر روز به جر دوشنبه ها و پنج شنبه ها،از ساعت 9 صبح تا 16 بعد از ظهر به محل کاخ مراجعه نمایید.

هزینه بازدید از کاخ 

هزینه بازدید از کاخ بیلربی استانبول به ازای هر نفر؛ 10 لیر ترکیه است.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم اطلاعات خوبی را کسب کرده باشید همچنین می توانید برای مقاله سمینار آرایشگری ما را نیز که در استانبول برگزار می شود را مطالعه کنید.

کاخ بیلربی استانبول

تلگرام-شرکت

جنگل بلگراد استانبول

ارسال شده توسط: لارک360/ 21

جنگل بلگراد استانبول جایی برای آرامش مسافران

جنگل بلگراد استانبول در ۱۵ کیلومتری شمال غربی استانبول واقع شده است

با توجه به طبیعت بکر و حیات وحش جذابی که دارد توانسته مسافران زیادی را که به طبیعت گردی علاقمند هستند را به سمت خود جذب کند، این جنگل برای کسانی که می خواهند که از گرمای شهر خودشان فرار کنند پناهگاه مناسبی به خصوص در فصل های گرم سال می باشد. در دوران امپراطوری عثمانی مساحت این جنگل حدود ۱۳ هزار هکتار بود، اگرچه مساحت جنگل بلگراد استانبول به ۵۴۴۲ هکتار کاهش یافته اما هنوز هم کسانی را که برای اولین ‌بار به جنگل بلگراد می‌آیند، با دیدن جنگل وسیع و درختان بلند و باستانی شگفت‌ زده می‌کند. در زمان حکومت سلطان سلیمان، جنگل بلگراد در استانبول دارای موقعیت استراتژیکی بسیار مهمی بوده چرا که منبع اصلی تامین آب شهر به شمار می رفته است. امروزه بازدیدکنندگان قبل از رسیدن به این جنگل، زمانی که قنات‌های تاریخی را می‌بینند که در گذشته آب را به بخش‌های مختلف شهر می‌رساند، از عملکرد آن در گذشته آگاه می‌شوند. در تور استانبول شما می توانید از جنگل بلگراد استانبول لذت ببرید.

موقعیت جنگل بلگراد استانبول

جنگل بلگراد استانبول یک منبع آبرسانی

شاید برایتان سوال پیش بیاید که چگونه جنگل بلگراد استانبول منبع اصلی آب رسانی در شهر به شمار می رفته،برای پاسخ باید بگوییم که آب از چشمه ها و رودخانه های متعددی که در جنگل بلگراد در استانبول وجود داشته نیز به داخل شهر با استفاده از کانال هایی که به سطح شهر کشیده شده بوده نیز انتقال می یافته و دسترسی مردم به آب را راحت می ساخته است، با گذشت زمان و افزایش تقاضا، سدی در این جنگل بنا شد و امروزه در استانبول ۷ سد خمیده وجود دارد؛ با این حال طولی نمی‌گذرد که این سدها هم پاسخ ‌گوی جمعیت این شهر نخواهد بود چون جمعیت استانبول به سرعت در حال رشد است. شرایط حفاظت شده ی جنگل از قرن ۱۶ نیز اعمال شد و تا قرن ۲۰ نیز ادامه داشته است،تقریبا می توان گفت که چنین اتفاقی در طول تاریخ ترکیه بی نظیر است. درختان بلوط بیشترین تعداد درختان جنگل بلگراد استانبول برگ‌ ریز را تشکیل می‌دهد. بعد از آن، درختان توس شرقی، ممرز و شاه‌بلوط آناتولی عمده پوشش گیاهی جنگل بلگراد محسوب می‌شوند. به علاوه در این جنگل بیش از ۷۱ گونه‌ی پرنده و ۱۸ نوع پستاندار زندگی می‌کنند.

 

نمایی-از-جنگل-بلگراد-استانبول

زمان بازدید از بلگراد

به منظور بازدید از جنگل بلگراد استانبول بهترین زمان فصل تابستان است چرا که برای کسانی که می خواهند از گرمای شهر خودشان فرار کنند بهترین گزینه محسوب می شود. اما توجه داشته باشید که در این فصل مسافران زیادی به این منطقه سفر می کنند و اگر به دنیا سکوت و آرامش هستید باید سرما را تحمل کنید و در فصل پاییز به این جنگل سفر کنید. هنگامی که وارد جنگل بلگراد استانبول می‌شوید، نور و خنکای مطلوب از شما استقبال می‌کند و سایه‌ های درختان بلند مانع از ورود نور شدید خورشید می‌شود. جنگل بلگراد استانبول در بهار و پاییز منظره‌ای فوق‌العاده و شگفت‌انگیز پیش چشمان شما به نمایش می‌گذارد و رنگ‌های مختلف همه جا را فرا می‌گیرد، در زمستان این صحنه کاملا متفاوت است اما جنگل باز هم زیبایی خود را از دست نمی‌دهد و می‌توانید افرادی را ببینید که به این جنگل آمده‌اند و در آرامش آن قدم می‌زنند، فراموش نکنید که دوبین خوبی همراهتان ببرید تا عکس های به یاد ماندنی را از خود و طبیعت بکر این منطقه بگیرید.

 

جنگل-بلگراد

در جنگل‌ بلگراد چه خواهیم دید؟

اگر به پرنده‌نگری یا تماشای حیوانات هم علاقه دارید، این را بدانید که جنگل بلگراد استانبول میزبان 71 نوع پرنده است و 18 گونه از پستانداران هم در این جنگل‌ها زندگی می‌کنند. محل پیاده‌روی و دو برای کسانی که علاقه‌مند به ورزش در میان جنگل هستند طراحی شده است. از طرفی اگر علاقه‌مند به دوچرخه باشید می‌توانید اینجا رکاب زدن در میان درختان زیبای جنگل بلگراد استانبول را تجربه کنید.

 

استانبول-جنگل-بلگراد

قوانین جنگل بلگراد 

جنگل بلگراد استانبول سالهاست که از طریق دوست داران محیط زیست مورد حمایت قرار گرفته و دولت قوانینی هم برای حفظ گونه‌های مختلف پرندگان و سایر حیوانات در این جنگل تنظیم کرده است. مهمترین قانون این است که در یک محدوده حدودا 3هزار متر مربعی شکار کردن ممنوع است. برای پارک کردن ماشین پارکینگ‌هایی در نظر گرفته شده بنابراین شما پیش از ورود به محوطه جنگلی بلگراد می‌توانید اتومبیل خود را بیرون پارک کنید، آخر هفته ها که شامل روزهای شنبه و یکشنبه است هزینه پارکینگ برای ماشین‌های سواری 11 لیر است اما روزهای دیگر هفته با پرداخت 5 لیر می‌توانید از خدمات پارکینگ استفاده کنید. اگر دوست دارید با ماشین وارد محوطه جنگل بلگراد استانبول شوید مبلغ 20 لیر از شما دریافت می‌شود. بدون ماشین نیازی به پرداخت ورودی ندارید.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار داده باشیم همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله کاخ بیلربی استانبول را نیز مطالعه کنید.

جنگل بلگراد استانبول

تلگرام-شرکت

مسجد اورتاکوی استانبول

ارسال شده توسط: لارک360/ 21 ۱

مسجد اورتاکوی استانبول یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری در بسفر محسوب می شود.

مسجد اورتاکوی در استانبول یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری شهر استانبول به شمار می رود.

 با توجه به قرارگیری این مسجد در کنار تنگه ی بسفر سبب شده تا جذابیت آن صد چندان شود و از آن به عنوان بهشتی برای عکس های یادگاری نام برده شود. برای بازدید مسجد اورتاکوی در استانبول زمان زیادی لازم نداریم اما از حال و هوایی که در اطراف آن وجود دارد قطعا حال بسیار خوشی نسیبتان می شود. در تور استانبول می توانید به این مسجد زیبا سری بزنید و از زیبایی آن لذت ببرید.

موقعیت مسجد اورتاکوی

درباره مسجد اورتاکوی استانبول

از لحاظ موقعیت قرارگیری مسجد اورتاکوی استانبول در ناحیه بشیکتاش و در کرانه غربی تنگه بسفر نیز واقع می باشد، در کتب تاریخی نام اصلی این مسجد مسجد بزرگ سلطان عبدالمجید است که به دلیل قرارگیری آن در کنار تنگه بسفر و اسکله ای میدانی شکل به نام اورتاکوی این بر روی آن قرار گرفته است، مسجد اورتاکوی استانبول زیبا و با شکور در بین سال های ۱۸۵۴ تا ۱۸۵۶ توسط فردی به نام سلطان عبدالمجید یکم نیز ساخته شده است. سلطان عبدالمجید یکم، سی و یکمین امپراتور عثمانی محسوب می شد و از همین رو نام وی بر روی این مسجد هم قرار گرفته است، معماری مسجد توسط فردی ارمنی به نام گربت امیرا بلیان و پسرش، نیکوقوس بالیان صورت گرفت، این دو پیشتر، معماری کاخ دلمه‌ باغچه را نیز بر عهده داشتند،معمار مسجد اورتاکوی استانبول فردی به نام نیکوقوس بوده وی سبکی که برای ساخت این مسجد در نظر گرفته نئوباروک بوده است. در طول تاریخ مسجد اورتاکوی بارها مورد بازسازی قرار گرفت و آخرین بازسازی  که در این مسجد صورت گرفت سال ۲۰۱۴ بود، در حال حاضر اوتاکوی چهره ی تازه ای دارد که با توجه به موقعیت قرارگیری آن که در کنار تنگه بسفر همچون نگینی در شهر استانبول می درخشد. قابل توجه است که تقابل این مسجد با پل مدرن بسفر که در پس زمینه اش قرار دارد،به خوبی تقابلی از استانبول مدرن و قدیمی را در کنار یکدیگر به تصویر می کشد و فرصت خوبی برای عکاسی به بازدیدکنندگان می دهد.

 

مسجد-اورتاکوی-استانبول

نمای بیرونی مسجد اورتاکوی

نمای بیرونی مسجد اورتاکوی استانبول از جنس سنگ مرمر استفاده شده است و با کمی دقت به آن متوجه خواهید شد که برجسته کاری ها و نقش و نگارهای زیادی را شامل می شود. ساختمان مسجد اورتاکوی استانبول به دو بخش تقسیم می شود و بر روی بخش اصلی آن گنبدی زیبا به چشم می خورد، در این بخش از مسجد دو ردیف پنجره وجود دارد که نور کافی را برای مسجد فراهم می آورد، این پنجره های وسیع و بلند به گونه ای طراحی شده اند که نور متغیر تنگه بسفر را به داخل مسجد منعکس می نماید، مسجد اورتاکوی دو مناره دارد و بر روی هر کدام از مناره ها، یک شرفه به چشم می خورد، فرورفتگی روی مناره ها با مرمر سفید و موزاییک تزئین شده و بالاترین بخش مناره ها را از سنگ مرمر ساخته اند و رویش با سنگ آذرین پوشیده شده است.

نمای اندرونی مسجد اورتاکوی

در سمت شمالی مسجد اورتاکوی در استانبول ورودی اصلی این مسجد تعبیه شده است،جلوی ورودی مسجد یک در نرده ای سفید وجود دارد که زمانی که داخل آن شدید با یک پلکان الپتیکال مواجه می شوید، از پله های مسجد که بالا می روید می توانید ساختمان های حرم را که روبرویتان قرار دارند را نیز مشاهده کنید، در دو طرف مسجد نیز مسیرهایی وجود دارد که بسیار ساده هستند و برای نمازگزاران تعبیه شده اند، خانم ها معمولا در این بخش ها به نماز می ایستند،درست جایی که چشم اندازی بی نظیر از تنگه بسفر در جلو چشم نمازگزاران جلوه گری می کند و این خود یک نمونه از جذابیت های مسجد اورتاکوی در استانبول می باشد. کمی که پله های مستقیم ادامه دهید، با قشنگ ترین قسمت مسجد مواجه خواهید شد. جایی که ۹ لوستر زیبا در ردیف هم قرار داده شده اند، در داخل ساختمان، نام های الله و چهار خلیفه سنی ها با خط نستعلیق به چشم می خورد. همه این نوشته ها، توسط خود سلطان عبد المجید اول خطاطی شده است؛ عبدالمجید خطاطی فردی ماهر بود، در هنگام نماز جماعت، آقایان در این جا به نماز می ایستند.

 

داخل-مسجد-اورتاکوی-استانبول

آداب و رسوم بازدید از مسجد اورتاکوی

با توجه به این مسجد اورتاکوی در استانبول مکانی توریستی به شمار می رود اما در واقع این مسجد مکانی مذهبی به شمار می رود و برای ورود به آن باید آداب و رسوم مربوطه را رعایت فرمایید. لازم به ذکر است که ورود غیرمسلمان ها به مسجد اورتاکوی در استانبول امکان پذیر است و پوشیدن حجاب برای خانم و آقایون نیز اجباری می باشد، در ورودی این مسجد، پوشش های مخصوصی به رنگ های آبی و صورتی به چشم می خورد، این ها را برای ورود افراد بی حجاب گذاشته اند. این را نیز باید ذکر کنیم که در زمان های اذان، به گردشگران اجازه ورود به مسجد را نمی دهند. اگر در این ساعت ها به این منطقه رسیدید، قدری صبر پیشه کنید و از محیط اطراف لذت ببرید تا وقت بازدید برسد. همانند هر مسجد دیگری مسجد اورتاکوی در استانبول در زمان اذان صبح باز می شود و نمازگزاران به اقامه نماز می پردازند،ورودی این مسجد نیازی به پرداخت ورودی نمی باشد و اگر خواستید می توانید به صندوق های خیریه ای که در این مسجد قرار داده شده نیز پول واریز کنید.

مختصری از تاریخ مسجد اورتاکوی استانبول

برای اینکه بخواهیم درباره ی تاریخ مسجد اورتاکوی در استانبول بگوییم باید بگوییم که در سال ۱۷۲۱ داماد وزیر ابراهیم پاشا در محدوده مسجد اورتاکوی استانبول که در حال حاضر واقع است دستور داد که بنای این مسجد را بسازد، اما در آن سال به دلیل شورش هایی که در استانبول برپا بود امکان ساخت فراهم نشد تا این که در سال ۱۸۵۴ و ۱۸۵۶ به دستور عبدالمجید اول این دستور مجددا زنده شد و ساحت مسجد نیز آغاز گردید. در سال ۱۷۲۱، به دستور دامادِ وزیر ابراهیم پاشا ، مسجدی در محدوده کنونی مسجد اورتاکوی ساخته شد. معمار این سازه، محمود آقا بود؛ اما بنای ساخته شده در جریان شورش پاترونا خلیل (۱) در سال ۱۷۳۰ به کلی نابود شد، تا اینکه مسجد اورتاکوی استانبول بین سال های ۱۸۵۴ و ۱۸۵۶ به دستور سلطان عبدالمجید اول ساخته شد، در سال ۱۹۶۰ بر اساس سنجش هایی که بر روی این بنا انجام گرفت مشخص شد که خطر ریزش آن را تهدید می کنید و در نتیجه این اتفاق مسئولان دستور تقویت ساختمان مسجد اورتاکوی استانبول اعلام شد و در سال ۱۹۸۴، این مسجد به دلیل آتش سوزی صدمه دید، پس تمام بنا را باری دیگر بازسازی کردند و اینگونه سازه، جلوه تماشایی گذشته اش را باز پس گرفت.آخرین بازسازی مسجد اورتاکوی استانبول معلق به سال ۲۰۱۳ است که به دستور یک نهاد سیاسی در ترکیه با نام وی جی اِم (VGM) صورت گرفت. این بازسازی یک سال به طول انجامید؛ یکی از دلایل طولانی بودن آخرین بازسازی را عملکرد نادرست در بازسازی های قبلی دانسته اند.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم اطلاعات خوبی را کسب کرده باشید و همچنین برای دیدن دیگر مناطق توریستی استانبول می توانید مقاله کاخ بیلربی استانبول را نیز مطالعه کنید.

با ما1

تلگرام-شرکت

 

خیابان استقلال استانبول

ارسال شده توسط: لارک360/ 26 ۲

خیابان استقلال استانبول یکی از جاذبه های شهر استانبول است که نباید از دست داد

خیابان استقلال استانبول یکی از خیابان هایی پر تردد استانبول می باشد

خیابانی سنگ فرش شده که افراد محلی و گردشگران را به سمت خود جذب می کند. شما می توانید در این خیابان از پیاده روی لذت ببرید. رستوران ها، کافه ها و فروشگاه های این خیابان فضایی ایده آل برای وقت گذرانی در شهر استانبول را ایجاده کرده است. بسیاری از سالن های سینمای این شهر نیز در خیابان استقلال استانبول قرار دارند. استقلال معروف ترین و محبوب ترین خیابان در شهر جذاب استانبول است که روزانه 3 میلیون بازدیدکننده خارجی و داخلی دارد. خیابان استقلال در شهر استانبول همان قدر برای خوشگذرانی و تفریح اهمیت دارد که خیابان ولیعصر تهران، با این تفاوت که در خیابان استقلال استانبول تنها پیاده ها هستند که فرمانروایی می کنند و هیچ خبری از ماشین و اتوبوس نیست. این خیابان به قدری معروف است که فرقی نمی کند تا به حال به استانبول سفر کرده اید یا خیر، به زودی و به راحتی خواهید توانست خودتان را به خیابان استقلال استانبول برسانید.

 

نمایی-از-خیابان-استقلال-استانبول

موقعیت خیابان استقلال استانبول

چرا خیابان استقلال

استقلال خیابانی عریض و سنگفرش شده است که از سویی به میدان تکسیم استانبول می رسد و از سویی دیگر به ایستگاه متروی شیشانه ، طولی برابر با 1.4 کیلومتر دارد و در منطقه اروپایی بی اوغلوی استانبول قرار گرفته است. هنگامی که در خیابان استقلال استانبول قدم می زنید با انبوهی از بوتیک های کوچک و بزرگ رو به رو می شوید که در میان آن ها برندهای نام آشنا نیز به چشم می خورند. علاوه بر این، تعداد زیادی کافه و رستوران،کتابفروشی، سالن سینما و تئاتر و شیرینی فروشی های قدیمی شهر در همین خیابان جا خوش کرده اند. یعنی اگر به دنبال مکانی دنج هستید که زندگی روزمره مردم استانبول را تماشا کنید،می توانید یکی از کافه های کوچک و دوست داشتنی خیابان استقلال استانبول را انتخاب کنید و در حالی که کنار خیابان روی صندلی نشسته اید و قهوه‌تان را می نوشید، از اجرای خیابانی هنرمندان جوان لذت ببرید. به گرافیتی های روی در و دیوار نگاه کنید و البته تراموای قرمز رنگ و قدیمی استانبول را ببینید. زمانی که در خیابان استقلال استانبول گردش می کنید، تعداد زیادی ساختمانی قدیمی و زیبا نگاه‌تان را به خودش جلب می کند؛ ساختمان هایی با معماری نئوکلاسیک، نئوگوتیک،نئورنسانس، هنرنو و معماری ملی ترکیه خودنمایی می کنند که اغلب آن ها یادگاری از دوره عثمانی هستند و در قرن های نوزده و بیست میلادی ساخته شده اند. البته ساختمان های مدرن هم به زیبایی در کنار بناهای تاریخی خیابان جای گرفته اند، ساختمان هایی که به سبک مدرن و آرت دکو بنا شده اند. در تور استانبول می توانید به این خیابان پر هیاهوی بسیار زیبا رفته و از مراکز خرید و بوتیک های زیبای آن دیدن کنید.

تفریحات خیابان استقلال استانبول

در خیابان استقلال استانبول تفریحات مختلفی پیش روی شماست که عبارت اند از:

خرید و بازارگردی

 همان طور که می دانید خیابان استقلال مملو از فروشگاه ها و بوتیک های مختلف است. اگر عاشق خرید و بازارگردی هستید، حداقل 6 ساعت از سفرتان را برای خیابان استقلال استانبول کنار بگذارید تا با دست پر برگردید. از جمله برندهای معروف این خیابان می توان به کوتون، زارا، سفورا،ال سی وایکیکی، اچ اند ام، آدیداس، گپ، منگو و … اشاره کرد.

تماشای اجراهای خیابانی

خیابان عریض و طویل و دوست داشتنی استقلال، میزبان خونگرمی برای هنرمندان گمنام و دوستداران هنر است. تقریبا در هر زمانی از روز که به این خیابان بروید، نوازنده های پیر و جوان را خواهید دید که گوشه ای از خیابان را از آن خود کرده اند و رهگذران را به رایگان مهمانِ نوای خوش خود می کنند. می توانید با خیال راحت به تماشای اجرای خیابانی آن ها بایستید و درآخر هر چقدر که دوست داشتید، با اسکناس یا سکه ای مزدشان را پرداخت کنید.

عکاسی در خیابان استقلال استانبول

خیابان شلوغ و پلوغ استانبول، جان می دهد برای عکاسی شهری و به ثبت رساندن لحظه های پر جنب و جوش زندگی. کافیست در این خیابان پیاده روی کنید تا ببینید چه سوژه های متفاوتی را در مقابل خود خواهید دید.

کافه گردی

 اگر کافه گردی جزو تفریحات همیشگی شماست، دیدن کافه های استانبول در کوچه و پس کوچه های خیابان استقلال استانبول را نباید از دست بدهید، از کافه مادو (کافه ای زنجیره ای) بگیرید تا کافه ای کوچک و نقلی در لیست طولانی کافه های خیابان استقلال قرار دارند.

 

خیابان-استقلال-در-شهر-استانبول

شرکت در رویدادها

خیابان استقلال استانبول به عنوان یکی از خیابان های قدیمی و استراتژیک استانبول، همواره محل مناسبی برای برگزاری رویدادها، گردهمایی ها و جشنواره های مختلف است. اگر شانس بیاورید ممکن است در طی سفرتان شاهد یکی از این رویدادها باشید.

تماشای تئاتر و سینما

 وجود چندین و چند سالن سینما مانند سینما اطلس (Atlas Cinemas)،سینما امک (Emek) و سینما فیتاس (Fitas Cinemas) و … در خیابان استقلال این امکان را به شما می دهد تا جدیدترین فیلم های ترکیه و دنیا را تماشا کنید.

تماشای گرافیتی ها

در کوچه های تنگ و باریک خیابان استقلال استانبول، گرافیتی های رنگین ومتفاوت بسیاری وجود دارد که بازدید از آن ها نیز بسیار جالب است.

با ما1

تلگرام-شرکت

موزه گل لاله استانبول

ارسال شده توسط: لارک360/ 21 ۱

موزه گل لاله استانبول یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

موزه گل لاله استانبول در پارک امیرگان استانبول قرار دارد

موزه گل لاله استانبول میزبان دائمی جشنواره لاله های استانبول است اما در سایر نقاط شهر نیز مانند منازل افراد مشهور ترکیه ، این گلهای رنگارنگ به چشم میخورند. جشنواره گل لاله از آپریل ۲۰۰۶ آغاز شده و مردم ترکیه برای فرا رسیدن این جشنواره در سال بعد لحظه شماری می کنند. در سال ۲۰۱۶ حدود ۳۰ میلیون لاله در سراسر استانبول کاشته شد که منظره زیبایی بهمراه داشت. برخلاف تصورات رایج که تولد گل لاله را از هلند می دانند ، محل اصلی رویش گل لاله کشورهای ایران ، افغانستان و ترکیه ست و در موزه گل لاله استانبول است. این گل ریشه در فرهنگ مردم ترکیه دارد و سالها بعنوان نماد استانبول از آن استفاده می شده است.

 

نمایی-از-موزه-گل-لاله-استانبول

موقعیت موزه گل لاله استانبول

گل لاله در استانبول (موزه گل لاله استانبول)

 اگر بدانید که اصل و ریشه‌ گل‌های لاله کم و بیش به ترکیه باز می‌گردد،برگزاری چنین فستیوالی  نبایستی برای شما جای تعجب داشته باشد. لاله‌ها بسته به شرایط آب‌وهوایی در انتهای ماه مارس یا آغاز ماه آوریل شروع به دادن شکوفه می‌کنند. آنها برای چندین هفته شکوفه می‌کنند و در طی این مدت چشم و روح آدمی از دیدنشان غرق لذت می‌شود. تاریخ رسمی این جشنواره از ۱ تا ۳۰ آوریل است، اما شکوفه‌ها ممکن است بسته به شرایط آب‌وهوایی در اواخر ماه مارس بیرون بیایند، بنابراین اگر بر حسب اتفاق در این زمان از سال در تور استانبول باشید شانس با شما یار می‌باشد تا از زیبایی‌های بی‌نظیر موزه گل لاله استانبول همراه با جشن لاله‌ها لذت ببرید، میلیون‌ها لاله در پارک‌ها،گذرگاه‌ها، میدان‌های استانبول و اساسا در هر جایی که زمین باز موجود باشد، کاشته می‌شوند.

لاله‌ها از ترکیه منشا می‌گیرند نه از هلند!!

موزه گل لاله استانبول لاله‌ها در ابتدا به شکل وحشی در استپ‌های آسیا رشد کردند. اگرچه عموما لاله را به هلند نسبت می‌دهند، اما کشت تجاری لاله از امپراطوری عثمانی آغاز شد. سپس لاله‌ها مسیر خود را از استانبول به سمت اروپا به‌خصوص هلند پیدا کردند. پس چگونه می‌توانیم این روزها ، لاله را به هلند نسبت دهیم؟ در قرن شانزدهم لاله از امپراتوری عثمانی به هلند آورده شد و به سرعت و به طور گسترده‌ای مورد محبوبیت قرار گرفت. چارلز اکلوس نویسنده اولین اثر بزرگ در ارتباط با لاله‌ها (۱۵۹۲)، عمدتا مسئول گسترش پیازهای گل لاله در سال‌های پایانی قرن شانزدهم است. او یک کرسی در دانشکده پزشکی دانشگاه لیدن (هلند) داشت و به پرورش یک باغ آموزشی و یک باغ خصوصی دیگر نیز پرداخت که مابین سال‌های ۱۵۹۶-۱۵۹۸، صدها پیاز گل لاله از باغ خصوصی وی به سرقت رفتند.

 

موزه-گل-لاله-استانبول

در پارک امیرگان از لاله‌های استانبول لذت ببرید

در طول ماه آوریل، شما می‌توانید این گل‌های بهاری با شکوه را در همه جای استانبول مشاهده کنید. ممکن است ماه آوریل به اندازه ماه می یا ژوئن خالی از باران نباشد اما معمولا دمای متوسطی ​​دارد و زمان فوق‌العاده‌ای برای بازدید از استانبول است. گل‌های لاله‌ زیادی در استانبول قدیم به‌ویژه اطراف منطقه‌ گردشگری سلطان احمد در معرض دید قرار دارند، اما شما  آنها را در سراسر شهر از جمله در امتداد ساحل بسفروس نیز مشاهده می‌کنید. در طول مدت برگزاری فستیوال لاله‌ها در استانبول علاوه بر نمایش لاله‌ها، برنامه‌ها و نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری بساری نیز در محل پارک‌ها و بوستان‌ها برگزار می‌شود. از ۱۱ آوریل تا سه می، عمارت واقع در پارک امیرگان پذیرای اجراهای موسیقی،نمایشگاه‌های نقاشی‌های روی شیشه، خوشنویسی، نقاشی، شیشه‌گری، عکاسی می‌باشد. در ۱۷ آوریل، موزه گل لاله استانبول به‌طور رسمی در  Emirgan Korusu افتتاح می‌شود و از ۱۸ آوریل لغایت ۳۰ آوریل، میدان سلطان احمد با بزرگترین فرش لاله‌ جهان مفروش خواهد شد. در همین راستا، در سالن نمایشگاه Cemal Reşit Rey نمایشگاهی با تم لاله و تحت عنوان (خاک، آتش و لاله) ‘Toprak, Ateş ve Lale‘ از ۱۵ آوریل تا ۳۰ آوریل موزه گل لاله استانبول بازدید عموم قرار می‌گیرد. در نهایت جایزه بهترین عکس گل لاله در ۲۳ ماه می و در Beyaz Köşk به برنده اهدا شده و پایان بخش این مجموعه‌ سرزنده و معطر در موزه گل لاله استانبول می‌باشد.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار داده باشیم همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دیدنی های استانبول می توانید مقاله خیابان استقلال استانبول را نیز مطالعه کنید.

موزه گل لاله استانبول

تلگرام-شرکت

حمام خرم سلطان استانبول

ارسال شده توسط: لارک360/ 21 ۲

حمام خرم سلطان استانبول یکی از جاذبه های زیبا در قلب شهر استانبول

حمام خرم سلطان استانبول یکی از جاذبه های تاریخی و زیبا می باشد.

حمام خرم سلطان استانبول تاریخی که درست در کنار موزه ایاصوفیه قرار دارد و شما مفهوم تازه ای از حمام سنتی را در فضایی مدرن تجربه می کنید.

موقعیت حمام خرم سلطان استانبول

تاریخچه حمام خرم سلطان استانبول

حمام خرم سلطان استانبول که در قرن شانزدهم به دست معمار معروف و مشهور دولت عثمانی یعنی سینان و به دستور خرم سلطان که همسر سلطان سلیمان بود ساخته شده به قدری زیبا و جذاب است که به طور حتم به محض ورود به آن تا دقایقی محو تماشای معماری ها و سنگ ها و تزئینات به کار رفته در ساخت این حمام خواهید شد ، در قرن شانزدهم یکی از همسران سلطان سلیمان به نام خرم سلطان به سینان که معمار دربار آن زمان بود دستور داد تا یک حمام بسیار زیبا در کنار مسجد ها و بناهای مذهبی شهر برای مردم عادی و تمامی اقشار جامعه بسازد و سینان نیز در پی اطاعت از امر خانواده سلطنتی در سال 1556 میلادی و در نزدیکی مسجد ایا صوفیه یک حمام بسیار زیبا سنتی را ساخت و در همان سالحمام خرم سلطان استانبول توانست تعداد بی شمار از مردم را در خود جای دهد

روش جدید ساخت حمام

و اما نکته جالب توجه در ساخت حمام خرم سلطان استانبول این است که علاوه بر معماری سنتی و اصیل ترکی به کار رفته در آن معمار سینان از روش های جدید و نو نیز در ساخت بنا حمام خرم سلطان استانبول استفاده کرده است و از این رو توانسته است حمام خرم سلطان استانبول را از سایر حمام های دیگر ترکی متمایز کند و همچنین شاید جالب باشد که بدانید سایر بخش های دیگر حمام به سبک و ثیاق قدیم و بر اساس سنت به جا مانده از دوران امپراطوری های رومی ساخته شده است ، در واقع در زمان رومی ها معماران برای حمام ها چند بخش اتاق گرم ، اتاق سرد ، اتاق رخت کن را حتما در نظر می گرفتند و این نحوه ساخت تا زمانی که عثمانی ها آن ها را شکست داده اند نیز وجود داشت و از این امپراطوری به سلطنت عثمانی ها رسید و این پادشاهای نیز از این طریقه ساخت و بخش های مختلف موجود در حمام ها استفاده کردند و البته نا گفته نماند که حمام خرم سلطان نیز درست بر اساس این سنت ها ساخته شده و توانسته این بخش ها را در خود جای دهد و همچنین خوب است بدانید ، در واقع در این حمام یک اتاق آب گرم ،اتاق آب سرد ، فواره ها و آب نماهای زیبا و تماشایی اتاق های با سنگ های مرمر و سقف های گنبدی به راحتی قابل مشاهده هستند. 

 

نمای-داخلی-حمام-خرم-سلطان-استانبول

معماری حمام خرم سلطان استانبول

بخش بانوان و آقایان حمام خرم سلطان استانبول به طور کاملا متقارن و با زوایایی یکسان ساخته شده، به گونه ای که تصویر آینه ای یک دیگر هستند و می توان شاهد ابعاد خلاقانه معماری در این حمام ترکی بود. امروزه حمام خرم سلطان استانبول به مانند سابق، در مرکز توجه قرار دارد و در کنار دیگر جاذبه های شهر استانبول می تواند بخشی از لیست بازدید و گشت و گذار شما در این شهر باشد. می تواند بازدید از حمام خرم سلطان استانبول برای گردشگران جالب توجه باشد چرا که با انتخاب حمام خرم سلطان می توانید علاوه بر بازدید از یکی از زیباترین حمام های تاریخی، به سبک سنتی ترک ها استحمام کرده و پاکیزگی و آرامشی بسیار را به خود هدیه بدهید، این حمام امروزه به عنوان یک اسپای مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد و قیمت‌های خدمات ارائه شده در این حمام بالاست و علاوه‌بر خدمات سنتی حمام، خدمات مدرنی چون آروما تراپی نیز در آن ارائه می‌شود.

 

حمام-خرم-سلطان

بخش های مختلف حمام خرم سلطان 

گردشگران در تور استانبول می توانند در حمام خرم سلطان استانبول سه بخش مختلف دیگر اعم از اتاق سرد ،اتاق داغ و اتاق گرم را مشاهده کنند و از تماشای هر کدام نهایت لذت را ببرند ، ابتدایی ترین اتاقی که با ورود به حمام متوجه آن خواهند شد اتاق سرد نام دارد و افراد در این اتاق می توانند اتاق ماساژ ، رخت کن ، کمد ها ، اتاق پذیرش ، چندین فروشگاه و مغازه ، کافه ها و اتاق اصلاح را مشاهده کنند همان طور که متوجه شدید اتاق سرد همان جایی است که افراد برای ورود به بخش مرکزی و اصلی حمام خرم سلطان استانبول آماده می شوند بعد از این اتاق افراد به وسیع ترین قسمت حمام یعنی اتاق داغ وارد می شوند و سالنی که با سنگ های مرمر تزئین شده اند را می بینند و البته در این اتاق علاوه بر شیرها و وان های مرمرین جایگاه هایی که با فرش پوشانده شده اند و برای استراحت افراد می باشند را نیز مشاهده کنید و در صورت لزوم از آن ها بهره ببرید نا گفته نماند که در اطراف این اتاق چندین فواره و شیر های آب سرد نیز وجود دارد و دلیل آن هم دمای بالای این اتاق می باشد و بعد از این که شما لحظاتی را در اتاق داغ گذراندید برای شستشو و استحمام به اتاق گرم منتقل می شوید تا بتوانید به سبک و ثیاق ترک ها حمام کنید.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات خوبی را در اختیارتان قرار داده باشیم همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مناطق توریستی استانبول مقاله موزه گل لاله استانبول را نیز مطالعه کنید.

حمام خرم سلطان استانبول

تلگرام-شرکت

کاروانسرای والده خان استانبول

ارسال شده توسط: لارک360/ 25 ۲

کروانسرای والده خان استانبول و مسجد ایرانیان که داخل این کروانسرای می باشد

کاروانسرای والده خان استانبول از مهم‌ترین کاروانسراهای شهر استانبول به‌شمار می‌رود .

این مکان به دستور ملکه‌ی مادر، ماه پیکر سلطان، همسر سلطان احمد اول در قرن ۱۷ میلادی ساخته شد. زمانی که کشتی‌های تجاری در گلدن هورن لنگر می‌انداختند و کالاهایشان را در کاروانسرای والده خان تخلیه می‌شد. بعد کالاها در کاروانسرای والده خان نگهداری می‌شد و تجار و بازرگانان نیز در آنجا اسکان داشتند. در گذشته اطراف این کاروانسرا محل اقامت ایرانیان مقیم استانبول بوده است و هم‌اکنون نیز در صحن بزرگ میانی این کاروانسرا مسجد ایرانیان قرار دارد. در تور استانبول حتما به کاروانسرای والده خان استانبول سر بزنید

موقعیت کاروانسرای والده خان استانبول

درباره کاروانسرای والده خان استانبول

کاروانسرای والده خان استانبول از مهم‌ترین کاروانسراهای استانبول به‌شمار می‌رود که به دستور ملکه‌ی مادر، ماه پیکر سلطان، همسر سلطان احمد اول در قرن ۱۷ میلادی ساخته شد. زمانی که کشتی‌های تجاری در گلدن هورن لنگر می‌انداختند و کالاهایشان تخلیه می‌شد،این کالاها در کاروانسراها نگهداری می‌شد و تجار و بازرگانان نیز در آنجا اسکان داشتند. در گذشته اطراف این کاروانسرا محل اقامت ایرانیان مقیم استانبول بوده است و هم‌اکنون نیز در صحن بزرگ میانی این کاروانسرا مسجد ایرانیان قرار دارد. در آن زمان اشخاص تنها مقیم در کاروان‌سرا که از دوستان لاری محمد افندی به شمار می‌رفتند،روزهای سختی را تجربه کردند؛ زیرا پیروان او نیز به حبس و تبعید محکوم شدند. این کاروان‌سرا که بین کاروان‌سراهای شهر استانبول واقع شده، دارای دو طبقه و سه صحن است و از حیث مساحت در بین کاروان‌سراهای استانبول، بزرگ‌ترین آن‎ها به شمار می‎آید. کاروان‌سرای محمودپاشا هم حداقل وسعتی به اندازه‌ی آن دارد، اما با این تفاوت که یک کاروانسرای تک نیست، بلکه یک مجموعه است، محل کاروان‌سرا در منطقه مرجان است که یک منطقه مهم تجاری است. اصطبل آن به زیرزمین صحن دیگر منتهی می‏‎شود و در نتیجه حیوانات کاملاً از محل زندگی انسان‎ها جدا می‏‎شوند. این ویژگی در میان کاروان‌سرای ترک،پدیده تازه‎ای بوده است، به صحن سوم «خان صغیر» گفته می‎شد و این صحن از بقایای دوران بیزانس بوده است. در صحن اوّل و دوم 152 و در خان صغیر 57 اتاق وجود دارد؛ یعنی جمعاً 201 اتاق. از آن جا که ثروت کوسم‎السلطان در این کاروان‌سرا والده خان استانبول قرار داد، حتی اکنون نیز به احتمال یافتن ثروت او در کاروانسرای والده خان استانبول، این مکان مورد حمله شبانه قرار می‎گیرد.

 

کاروانسرای-والده-خان

تاریخچه کاروانسرا

کاروانسرای والده خان استانبول بر عرف، مسافران در این جا تا سه روز بدون پرداخت پول مهمان می‎شدند. در اوایل سال‌های بنای کاروان‌سرا، چون جوانان اهل شهرستان آناتولی که در اتاق‌های کاروان‌سرا زندگی می‎کردند و در حالی که آموزش اندرونی آموزش سیستم سیاسی به نام «اندرون» نداشتند، حتی به مقطع رییس الکتب رسیدند. بی‎شک نیز از تجار ایرانی، آذربایجانی و قفقازی، مهمان‎های اروپایی نیز در این جا،که در آن زمان بهترین محل اقامت در استانبول بود، حضور داشتند،اما ساکنان این خان بیش‌تر ایرانیان شیعی و آذری بودند. در میان آنان گروهی از تاجران ارمنی نیز بودند، به گفته J.de.Thevenot بعضی از خارجیان اروپایی نیز در قرن هفدهم در این جا بوده‌اند، در سال 1652 یعنی درست مدت کوتاهی پس از ساخت کاروانسرای والده خان استانبول، سیاحی فرانسوی این خان را بهترین کاروان‌سرای شهر نامید و عنوان کرد که در این جا تمامی خارجیان اتاق مطلوب خود و نیز انباری برای بارهایشان می‌یافتند. به گفته ایشان و در سال حضورش در آن جا، به تمام مسافران رختخواب، لحاف، قالی و بالش داده می‏شد. در چند مغازه کتاب‌فروشی ارمنی که در کنار دیوار بیرونی کوچه چاقماقچیان قرار داشتند،کتابهایی که از شرق و به خصوص از فرانسه تهیه می‏شد، به فروش می‎رفت. دو تا از این کتاب‌فروشی‌ها تا پایان سال 1950 نیز وجود داشتند.

 

نمایی-از-کروانسرای-والده-خان-استانبول

مسجد کاروانسرای والده خان استانبول

مسجد صحن کاروانسرای والده خان استانبول در آخرین شکلی که در سال 1952 به خود گرفت، بی‌مناره،مربع شکل و به صورت یک ساختمان کارگیریست که در زیر آن چند مغازه واقع شده‎ است. در سرشماری سال 1851 در اماکن مختلف استانبول، 243 تاجر ایرانی حضور داشته‎اند. بخش عمده آنها در داخل صور استانبول و در جوار ولده خان، کاروان‌سرای حاجی نافذآقا،کاروان‌سرای ییلرا بزرگ، کاروان‌سرای سلطان اودالاری بسیک‌تاشی مرجان، وزیرخان،جعفرآقاخان، و منطقه‎ای به نام اسکودار بسیک تاس بازار تاووک، آق سارای، جفت چشمه، زنجیرلی اقامت داشتند. صد تن از این تاجران به تجارت تنباکو مشغول بودند و بیش‌ترشان در اسکودار ساکن بودند. اگر بر تعداد این ایرانیان، منصوبان ایلچی‌گری ایران را هم بیفزاییم، می‎بینیم که شمارشان بسیار بیش‌تر می‎شود و مؤسساتی مانند مکتب، مدرسه و بیمارستان هم ساخته‎اند.

مسجد ایرانیان در کاروانسرای والده خان استانبول

همچنین برای آیین و مراسم دینی تشیع در کاروانسرای والده خان استانبول به آنان اجازه ساخت مسجدی داده شده بود و برای تدفین مردگانشان نیز مکانی برای قبرستان از دولت درخواست کرده بودند که قبرستان ایرانیان اسکودار که قبرستان عجم سید احمد درسی نام داشت،از آن جمله است، مراسم ماه مقدس محرم در اعتقاد مذهب شیعه، در این‌جا برگزار می‏شد. مردم استانبول نیز به این مکان می‎آمدند و از نزدیک این مراسم را مشاهده می‎کردند. تا سال 1927 م که در ترکیه آیین‎های مذهبی ممنوع شده بود، این مراسم برقرار بود. روزنامه‌‎نگار معروف جمال‏الدین بیسلگین در خاطرات خود می‎نویسد که ارنست همبری در اثر خود با نام «راهنمای استانبول» که در سال 1925 چاپ شده است، می‎گوید که ایرانیان در ماه محرم آیین خود را در صحن اوّل این کاروان‌سرا اجرا می‎کردند که به آن مراسم عاشورا گفته می‏شد. هر سال خواندن مناقب امام حسین (ع) و حادثه‎های خونین آن برگزار بود. در ایران، قفقاز،هندوستان نیز برگزاری این چنین آیینی مرسوم بود، به قول احمد بهادر که به مدت بیست و هفت سال اوداباشی (اتاقچی) کاروان‌سرا بود، بسیار حیرت‎انگیز بود.همچنین به قول ایشان در این آیین چهل الی پنجاه نفر خود به خود خون می‏ریختند و قمه می‌زدند.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار داده باشیم همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مناطق توریستی استانبول مقاله حمام خرم سلطان استانبول را نیز مورد بررسی قرار دهید.

کاروانسرای والده خان استانبول

تلگرام-شرکت

موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول

ارسال شده توسط: لارک360/ 23 ۲

موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول در کاخ ابراهیم پاشا محله  سلطان احمد واقع شده است و یکی از جاذبه های شهر استانبول می باشد

موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول در کاخ ابراهیم پاشا محله  سلطان احمد واقع شده است که وزیر سلطان سلیمان بود.

برای هر کسی که علاقه مند به هنر عثمانی و اسلامی باشد ، یک جاذبه دیدنی است. مجموعه فرش های نمایش داده شده در اینجا گسترده است و توسط کارشناسان نساجی به عنوان بهترین های جهان معرفی می شود. این موزه مکان مهمی است که در آن به قرن ها قبل سفر میکنید و قطعات خیره کننده از سبک های فرش های ترکیه (به همراه فرش های قفقاز و ایران) را مشاهده مینمائید. در تور استانبول حتما به این مجموعه زیبا و خیره کننده سر بزنید

درباره موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول

در موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول یکی از مهمترین مجموعه های هنرهای ترکی و اسلامی دنیا به نمایش گذاشته شده است. موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول ابتدا در سال 1914 در داروضیافه مسجد جامع سُلیمانیه تاسیس و در سال 1938 به مکان فعلی اش در بیزانتین هیپودِرم واقع در کاخ ایبراهیم پاشا منتقل شد. این کاخ که در سال 1524 به دستور یکی از قدرتمندترین وزرای اعظم امپراطوری عثمانی ساخته شده است بزرگترین مکان اقامت خصوصی عثمانی به حساب می آید. این مجموعه ها مربوط به دوره امویان، عباسیان، مملوکیان، سلجوقیان و عثمانیان بوده و شامل آثار و اشیای نایابی نظیر آثار سنگی، سرامیک، فلزی، نقره، برنج، چوب و همچنین زیورآلات، دست نوشته، خوش نویسی، فرش و گلیم های بسیاری است. از نمونه های بخصوصی که در این موزه به نمایش گذاشته شده است می توان به کمربند های مراسم خاکسپاری، اشیای جواهر نشان از قبیل شمعدان های تزئینی که سنگ های با ارزشی بروی آنها کار شده، میزهای تحریر ساخته شده از مروارید، فنجان های مسی حکاکی شده، تاج های سلطنتی، لباس های سلطان ییلدیریم بِیازیت و سلطان سِلیم دوم، فرش های قفقازی و درب های حکاکی شده اشاره کرد. علاوه بر این ها قرآنهای نفیس خطی، مینیاتورهای عثمانی و همچنین قانون های مربوط به سلاطین عثمانی و کلید کعبه از دیگر آثار و اشیای بی نظیر در موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول هستند. 

موقعیت موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول

بخش فرش موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول

بخش فرش که ثروتمندترین مجموعه هنر فرش ماشینی را تشکیل می دهد از اهمیت جداگانه ای برخوردار بوده و باعث شده است تا سالهای طولانی معروف شدن این موزه به عنوان “موزه فرش” شناخته شود. این موزه ثروتمندترین مجموعه فرش نه تنها در ترکیه بلکه جهان است. علاوه بر فرشهای نادر سلجوقی Seljuk carpets ، فرشهای نماز prayer rugs و فرشهای با تصویر حیوانات, animal figured carpets متعلق به قرن 15th و فرشهای تولید شده در آناتولی بین سده های 15 تا 17 و با نامهای فرش هولبیین Holbein Carpet در غرب با الهام از چهره های هندسی یا نوشته های حاشیه ای با ارزش ترین هستند. مجموعه فرشهای موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول که با فرشهای ایرانی و قفقازی مشهور شده اند و نمونه معروف فرشهای خطاطی و هنر خوشنویسی ، مرجعی است که آنهایی که تحقیق جدی در مورد هنر فرش در جهان انجام می دهند که حتما شما را وادار میکند تا به موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول سر بزنید و از دیدن آن لذت ببرید.

 

بخش-فرش-موزه-هنرهای-ترکی-و-اسلامی-استانبول

بخش نوشته ها و خوشنویسی دست موزه

قرآن که بخش بزرگی از مجموعه نگارش موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول را از قرن هفتم تا بیستم تشکیل می دهد از یک منطقه جغرافیایی بزرگ است که اسلام در آن گسترش یافته است. این یکی از مجموعه های نادری است که در آن اموی ، عباسی ، مصر و سوریه ،فاطمی ، ایوبی ، مملوک ، موئول ، ترکمن ، سلجوقی ، تیموری ، صفوی ، کاچر و اصول آناتولی و خلاقیت های خوشنویسی عثمانی را می توان در همه جا مشاهده کرد. در میان نوشتارهای دستی ، به جز قرآن ، کتابهایی وجود دارد (بعضی از آنها با عکس) که درمورد موضوعات مختلف نوشته شده است و اینها هم از نظر سبک نگارش و هم پوشش آنها توجه را جلب می کنند،احکام شاهنشاهی ، ضمانت هایی که دارای امضاهای سلاطین عثمانی هستند ، امضاهای سلطان که هر یک از آنها یک اثر هنری است ، نوشته های مینیاتوری ترکی و ایرانی ، موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول را به یکی از مهمترین موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول جهان تبدیل می کنند.

 

بخش-خط-نویسی-موزه-هنرهای-ترکی-و-اسلامی-استانبول

بخش آثار چوبی موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول

مهمترین قسمت های موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول نمونه هایی از هنر چوب آناتولی قرن 9 – 10 است. علاوه بر قسمت های منحصر به فرد که از سلجوقیان و اصولگرایان آناتولی باقی مانده است ،کارهای مادری مروارید ، عاج ، لاک پشت ، تزئینات چوبی تزئین شده دوره عثمانی ،نمونه های بی نظیری از هنرهای تزئینی ، مواردی از قرآن ، موارد کتابی ،قفسه های زیر شلواری ، بخش های جالب موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول غنی است.

 

بخش-آثار-چوبی-موزه-هنرهای-ترکی-و-اسلامی-استانبول

بخش هنر سنگی موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول

آثار سنگی متعلق به اموی ، عباسی ، مملوک ، سلجوقی ، دوره عثمانی است که برخی از آنها نقوش و برخی از آنها دارای چهره هایی است ، اما همه این آثار دارای نوشته ها در موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول جمع آوری شده است. نمونه های بی نظیر و نخبه ای از هنر سنگی دوره سلجوقی ، سنگ های قبر که روی آنها صحنه های شکار ، موجودات پری مانند ابوالهول ، گریپون ، اژدها ، کارهای سنگی در اوایل دوره با نوشته های حاشیه ای ، کتیبه هایی که به روش های مختلفی نوشته شده اند و جلوه هایی از هنر خوشنویسی عثمانی هستند، هم از نظر کیفیت و هم از نظر کمیت مهم هستند.

 

بخش هنر سنگی موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات خوبی را در اختیار شما قرار داده باشیم،همچنین می توانید برای دیدن دیگر مناطق توریستی استانبول مقاله کروانسرای والده خان استانبول را نیز مطالعه کنید. 

موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول

تلگرام-شرکت

برج دختر استانبول

ارسال شده توسط: لارک360/ 18

 برج دختر استانبول یا کیزکوله سی بر ارتفاع صخره ای بزرگ و صاف در وسط تنگه بسفر قرار دارد و یکی از دوست داشتنی ترین بناها برای مردم استانبول است

برج دختر استانبول یکی از مشهورترین آثار کشور ترکیه و جزء زیباترین جاهای دیدنی استانبول می‌باشد

یکی از معروف ترین آن ها که به نوعی نماد شهر استانبول هم به شمار می آید برج دختر استانبول است. این برج که در دل بسفر واقع شده مورد توجه همگان قرار گرفته و جز اصلی جاذبه های شهر استانبول به شمار می آید، آنچه سبب معروف شدن این برج شده تاریخچه ی آن است. برج میدن یا برج دختر استانبول یکی از شاخص ترین جاذبه های گردشگری استانبول است  که به نوعی نماد شهر استانبول هم بشمار می رود. از این برج می توانید با استفاده از قایق هایی که در تنگه بسفر حاضر هستند به سمت این برج بروید. پیشنهاد می کنیم که یک وعده از غذاهایتان در سفر به استانبول را در رستوران های این برج صرف کنید. برج دختر استانبول که به آن برج لئاندر در استانبول که با نام «Kız Kulesi»  به معنی برج دختر نیز شناخته می شود یکی از مشهورترین آثار تاریخی کشور ترکیه است. به طور کلی منطقه ای که برج دختر استانبول در آن قرار گرفته دارای پیشینه تاریخی زیادی بوده و در دوران امپراتوری روم باستان از این جزیره به عنوان گمرک و نقطه کنترل بازرگانی و برج فانوس دریایی استفاده میشد. این برج تاریخی داستان منحصر به فردی دارد که در ادامه این مطلب به آن خواهیم پرداخت. افسانه‌ای که بیشتر در مورد این برج مرسوم است در مورد شاهزاده خانمی است که پیشگویان اعلام کرده بودند که در سن 18 سالگی بر اثر مارگزیدگی از دنیا میرود.

 

استانبول-برج-دختر

موقعیت برج دختر استانبول

درباره برج دختر استانبول

اگر بخواهیم درباره تاریخچه ی برج دختر استانبول و داستانی که دارد صبحت کنیم،در ابتدا باید بگوییم که این برج ساختمان کوچکی بر روی جزیره ای میان تنگه بسفر است که تبدیل به یکی از جذاب ترین جاذبه های استانبول شده است. برج دختر استانبول با نام های دیگری نظیر لیندر و دامالیس هم در طول شناخته می شده است. قدمت برج دختر استانبول به ۱۰۰۰ سال پیش، درست در زمان حکومت بیزانس ها بر ترکسه برمی گردد. این برج در طول کاربردهای مختلفی داشته و یکی از آن ها محلی برای دریافت عوارض بوده و در زمانی دیگر از آن به عنوان برج دفاعی و زمانی به عنوان یک فانوس دریایی نیز استفاده می شده است. در قرن نوزدهم میلادی از برج دختر استانبول به عنوان یک بیمارستان موقت و ایستگاه رادیویی نیز استفاده می کرده اند، در قرن فعلی که (قرن ۲۱) باشد هم از برج دختر استانبول به عنوان یک موزه که درونش رستورانی نقلی وجود دارد نیز استفاده می کنند. درست در بالای تنها اتاق برج نیز گنبدی سنگی به چشم می خورد که در مرکز آن میله ای مرتفع قرار گرفته است. امروزه ارتفاع کلی برج با احتساب میله به ۲۳ متر می رسد و بدنه برج نیز از بتن ساخته شده است. داستان ها و روایات زیادی درباره تاریخچه این برج در بین مردم وجود دارد. در تور استانبول حتما به برج دختر استانبول سر بزنید.

 

برج-دختر

داستان شاهزاده و مار

یکی از داستان هایی که درباره برج دختر استانبول وجود دارد، درباره شاهزاده و مار است! در روایاتی می گویند پادشاه قسطنطنیه دختر زیبارویی داشته که بسیار به وی عشق می ورزیده،روزی از روزها یک غیب گو درباره خبر ناگواری را به پادشاه مبنی بر اینکه شاهزاده خانم شما در سن ۱۸ سالگی بر اثر گزش مار از دنیا خواهد رفت را به پادشاه می دهد. از همین رو پادشاه دستور می دهد که برجی در منطقه بسفر بسازند که در خشکی باشد و هم در ارتفاعات که دخترک از گزند مار رها شود، سال های می گذرد و در روز تولد ۱۸ سالگی دخترک پادشاه با سبدی پر از میوه به نزد شاهزاده خانم می رود، دختر که با خوشحالی تمام سبد میوه را که باز می کند ماری افعی درون میوه ها پنهان شده بوده که همان با نیش زدن دختر در برابر چشمان پدر جان می بازد، همین خود دلیلی شده تا لقب برج دختر استانبول  به آن داده شود.

 

برج-دختر-در-تاریخ

افسانه هیرو و لیندر

یکی دیگر از افسانه هایی مربوط به برج دختر استانبول می شود، افسانه هیرو و لیندر است. داستان این دو به این ترتیب است که روزی از روزها یک دهتر زیبارو و پاکدامن به نام هیرو قسم می خورد که برای پاکدامنی خود تا اخر عمرش از همگان دور بماند. اما یکی از همین روزها مردی به نام لیندر با قایقی از کنار این برج عبور می کند و یک دل نه صد دل عاشق دخترک می شود. وی برای اینکه بتواند پاسخ مثبتی از دختر بگیرید هر شب به سمت جزیره برج دختر شنا می کرد تا هیرو را ببینید. در پس این تلاش ها عاقبت هیرو به لیندر دلبسته می شود و دیری نمی گذشت که ماجرای عشقی این دو به یک تراژدی تمام عیار تبدیل گشت. روزی روزگاری طبق رسم هر شب که لیندر دل به دریا می زد تا به سمت هیرو برود در دریا شنا را آغاز کرد، هوای آن شب طوفانی و موج های خشمگینی تمام دریا دربر گرفته بود،هیرو در برج منتظر معشوق خود بود و فانوسی را در بالای برج روشن کرده بود تا لیندر مسیر حرکت خود را در تاریکی شب بدانید، طوفان بی رحم که چیزی از عشق این دو نمی داست فانوس بالای برج را خاموش کرد و لیندر در دریا با هر موج مسیرش را گم می کرد. در پس این شب سخت صبح هیرو از خواب بیدار شد و به دنبال لیندر به بیرون از برج رفت که ناگهان با جسد بی جان و سرد لیندر در پایین صخره ها مواجه شد هیرو این غم را تاب نیاورد و از بالای برج خودش را به پایین پرت کرد.

افسانه دلاوری به نام بطال ( برج دختر استانبول )

دیگر افسانه ای که از این برج در کتب تاریخی موجود است، مربوط به دلاوری به نام بطال است. در قرن هشتم میلادی فردی به نام بطال که یک قهرمان عرب در دوره اموی بوده است. داستان نویسان در بسیاری از افسانه های ترکی پای وی را باز کرده اند که یکی از آن ها به ترتیب زیر است. در زمان حکومت عثمانی سرزمین گشایی های بسیاری انجام می شد به طوری که بیشتر بخش های سرزمین های امپراتوری روم شرقی از آن عثمانی ها شده بود. آوازه ی دلاوری های فردی به نام بطال به گوش امپراتوری روم رسیده بود و همین سبب ترس وی نیز شد؛برای این منظور وی خانواده و دختر جوان را در برجی میان تنگه بسفر فرستاد،بطال که عاشق دختر امپراتور بود به محض اینکه متوجه شد به سمت برج رفت و دختر امپراتور را سوار بر اسب جنگی اش کرد و تمام کشتی ها را به آتش کشید. دیری نگذشت که بطال فرسنگ ها از منطقه بسفر فاصله گرفت و داستان بطال و دختر پادشاه همیشه در یادها و افسانه های برج دختر استانبول به ثبت رسید.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید همچنین برای اطلاعات بیشتر درباره جاذبه های تورستی استانبول پیشنهاد می کنیم مقاله موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول را نیز مطالعه کنید.

برج دختر استانبول

تلگرام-شرکت