شهر زیرزمینی قونیه

ارسال شده توسط: لارک360/ 23 ۰

شهر زیرزمینی قونیه یکی از جاذبه های گردشگری قونیه می باشد که بسیار دیدنی می باشد

شهر زیرزمینی قونیه از خاص‌ترین و جذاب‌ترین دیدنی های کشور ترکیه به شمار می‌رود

شهر زیرزمینی قونیه در 30 کیلومتری شهر کاراپینار و 40 کیلومتری هتا میس قرار دارد. این شهر در قونیه یادگار گذشتگان مردمان ترک است که در سفر به قونیه نباید از بازدید آن غافل شوید. شهرهای زیرزمینی و مخفی قونیه گردشگران زیادی را از نقاط مختلف ترکیه و دنیا به سوی خود جذب می‌کند. در گذشته با توجه به جنگ‌های متعددی که در این منطقه صورت می‌گرفت،مردم شهرهایی را در زیر زمین می‌ساختند و در آن به طور موقت سکونت می‌گزیدند تا از گزند دشمن در امان باشند. شهر زیرزمینی قونیه یکی از شهرهای قدیمی است که در گذشته مسیحیان دوران بعد از بیزانس به این مکان نقل مکان می‌کردند تا خود و همراهانشان از حملات دشمن در امان باشند. در این شهر همه امکانات یک شهر از جمله انبارهای غذایی، پایگاه، کلیسا، سنگ آسیاب،انبار آب و قبرستان همگی در یک جا و کنار هم قرار گرفته بودند تا ساکنان شهر به راحتی به این امکانات دسترسی داشته باشند. در سفر به ترکیه و در تور قونیه می‌توانید در کنار بازدید از شهر زیرزمینی قونیه از دیگر دیدنی های این شهر همچون مقبره و مسجد شمس تبریزی، موزه مولوی،مجسمه یاد بود آتاتورک، مقبره صدرالدین قونوی و موزه باستان‌شناسی  بازدید کنید. همچنین جهت خرید می‌توانید به مراکز خرید قونیه بروید و از بهترین و باکیفیت‌ترین اجناسی که مورد نیازتان است خرید نمایید. اگر قصد سفر به ترکیه دارید و می‌خواهید از قونیه دیدن کنید با تور ترکیه شال و کلاه سفر همراه باشید تا بهترین‌ خاطرات را در سفر به ترکیه با ما تجربه کنید و از آن لذت ببرید. 

 

راهروی شهر زیرزمینی قونیه

موقعیت شهر زیرزمینی قونیه

اطلاعاتی درباره شهر زیرزمینی قونیه

این شهر زیرزمینی در 40 کیلومتری هتامیش و 30 کیلومتری شهر پینار قرار دارد. مواقع حمله و یا خطر، مردم به حالت موقت به شهرهای زیرزمینی پناه می‌برند تا بتوانند زندگی خود را نجات دهند. در این شهرهای زیرزمینی پایگاه،‌ انبارهای غذایی،‌ محل عبادت (کلیسا)،‌ سنگ آسیاب، انبار آب و قبرستان وجود دارد. مسیحی‌هایی که در این منطقه زندگی کرده‌اند، در دوران بعد از بیزانس‌،بعد از قرن 7 مسیحیت به این شهرهای زیرزمینی نقل مکان کرده‌اند. گودال‌ها مانند غارهای زیرزمینی در  اثر آبی که ناگهان قسمت بالایی آن نشست پیدا می‌کند روی زمین گودال‌هایی ایجاد می‌کنند که عمق آن‌ها از چند متر تا چند هزار متر متفاوت است. بعضی از آن‌ها به شکل استوانه و یا شبیه استوانه است. بعضی‌ از آن‌ها به قسمت انتهایی غارهایی وصل است و تا قسمت بسیار عمیق غارها ادامه دارد. در انتهای بعضی از گودال‌ها آب و در انتهای بعضی دیگر دی ‌اکسید کربن و گازهای با گوگرد وجود دارد. شهر زیرزمینی قونیه را می‌توان به عنوان یکی از خاص‌ترین و جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری قونیه در نظر گرفت که بازدید از آن‌ها خالی از لطف نیست! در گذشته با توجه به جنگ‌های متعددی که در این منطقه وجود داشت، مردم شهرهایی را در زیر زمین بنا می‌کرده‌اند تا از حملات متعدد مصون باشند. در این شهرها می‌توانید تمام امکانات یک شهر واقعی مانند کلیسا، آب‌انبار، انبار مواد غذایی و حتی قبرستان را مشاهده کنید.

 

نمایی از شهر زیرزمینی قونیه

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار داده باشیم همچنین می توانید برای دیدن دیگر دیدنی های قونیه می توانید مقاله موزه و کتابخانه عزت کوین اوغلو را مطالعه کنید.

با ما1

تلگرام-شرکت

tour 6

موزه و کتابخانه عزت کویون اوغلو

ارسال شده توسط: لارک360/ 27 ۱

موزه و کتابخانه عزت کویون اوغلو یکی از جاذبه های گردشگری قونیه و بسیار دیدنی می باشد

موزه و کتابخانه عزت کویون اوغلو قونیه یکی از جاذبه های گردشگری شهر می باشد که با آن بیشتر آشنا می شویم

یکی دیگر از موزه های این شهر که علاوه بر موزه، کتابخانه هم است و «موزه و کتابخانه عزت کویون اوغلو قونیه» (İzzet Koyunoğlu City Museum) می باشد که توسط شخصی به نام عزت کویون اوغلو بنا شد؛ هدف این شخص از راه اندازی این موزه و کتابخانه، حفاظت از کتاب ها و آثار باستان شناسی بود. وی از سال 1913 اقدام به راه اندازی موزه کتابخانه نمود. چند سال پس از راه اندازی این مجموعه،در جولای 1973 کویون اوغلو موزه اش را که یکی از معروف ترین موزه ها و کتابخانه های جهان است،بدون هیچ چشم داشتی به شهرداری قونیه بخشید. این شخص پس از مرگش، با احترام در کنار مادرش در کلیسای Ükler قونیه به خاک سپرده شد. آنچه که امروزه به عنوان موزه و کتابخانه عزت کویون اوغلو قونیه از آن یاد می شود،ساختمانی است که چندین بار توسط شهردار قونیه مورد بازسازی و نوسازی قرار گرفت تا تمام نیازهایی که یک موزه در دنیای مدرن کنونی دارد بر طرف شود و مراجعه کنندگان در کمال آرامش و راحتی از مجموعه دیدن کنند. خانه عزت کویون اوغلو در حیاط موزه قرار دارد که آن نیز تحت مرمت قرار گرفت. این خانه نمونه ای از یک خانه کلاسیک در قونیه است که در معرض دید عموم قرار داده شده است. این موزه کتابخانه می تواند برای افرادی که به نسخ خطی قدیمی علاقه مند هستند بسیار جذاب باشد. در اینجا آثار چاپی بسیار غنی نیز وجود دارد.

 

نمای-موزه-و-کتابخانه-عزت-کویون-اوغلو

موقعیت موزه و کتابخانه عزت کویون اوغلو قونیه

درباره عزت کویون اوغلو و موزه

عزت کویون اوغلو از خانواده های معروف و قدیمی قونیه می باشد، کسی که موزه و کتابخانه ای را با هدف نگهداری از کتاب ها و آثار باستان شناسی که به صورت اختصاصی در طی سال ها در زیرزمین خانه اش جمع آوری کرده بود، بنا نمود. بعدها وی این موزه و مجموعه کتاب ها را به شهرداری قونیه اهدا کرد. ساختمان کنونی آن نتیجه انجام پروژه های بازسازی و نوسازی متعددی است که توسط شهردار قونیه انجام شد. این پروژه ها با هدف ایجاد امکانات لازم برای پاسخگویی به نیازهای یک موزه مدرن صورت گرفتند. خانه عزت کویون اوغلو که در حیاط این موزه قرار داشت تحت مرمت و بازسازی قرار گرفت و درب های خود را به عنوان نمونه ای از یک خانه کلاسیک در قونیه به روی عموم گشود. ساختمانی ترکیبی از سبک جدید و قدیم معماری. در این موزه آثار چاپی بسیار غنی و نسخه های خطی ارزشمندی نیز یافت می شود. مجموعه دار خوش ذوق، احمد عزت کویون اوغلو ، عضو یکی از قدیمی ترین خانواده های قونیه،هنگامی که در قونیه درگذشت مجموعه آثار عجیب و غریب خود را از آثار هنری ،اشیاء نگارگری ، زمین شناختی و چیزهای ساده دیگری را به یادگار گذاشت. موزه ای که از این آثار تشکیل شده است، باید عجیب و غریب ترین موزه شهر باشد. این بنا گنجینه ای از نمایشگاه های پراکنده و عجیب و غریب است که از نقاشی های نادر ،نسخ خطی و فرش گرفته تا حیوانات تاکسیدرمی شده و ساعتها در آن قرار دارد. برای هرکسی که علاقه مند به تاریخ و هنر است ، بازدید از این مکان یک همراهی شگفت انگیز از جاذبه های سنتی این شهر است

 

سالن-موزه-و-کتابخانه-عزت-کویون-اوغلو

ساعات بازدید و آدرس موزه کویون اوغلو قونیه

علاقه مندان به تور قونیه می توانند در روزهای سه شنبه تا یکشنبه از موزه و کتابخانه عزت کویون اوغلو که در محله Kerim Dede  شهر قونیه واقع شده است بازدید نمایند؛ بازدید در دو نوبت و در ساعات 8:00 تا 12:30 و 13:30 تا 17:00 می باشد. از شهر استانبول با هواپیما و از شهر کاپادوکیا ترکیه، تورهای یک روزه ای برای بازدید از این مجموعه برگزار می شود که هزینه استفاده از هر یک از آن ها به ترتیب 259.90 و 254.12 دلار است.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله موزه و کتابخانه عزت کویون اوغلو با ما همراه بودید و امیدواریم توانسته باشیم تا اطلاعات خوبی را در اختیارتان قرار داده باشیم همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دیگر جاذبه های منطقه مقاله مقبره و مسجد شمس تبریزی را نیز مطالعه کنید.

با ما1

تلگرام-شرکت

bg section traveler

دهکده سیله قونیه

ارسال شده توسط: لارک360/ 21 ۴

دهکده سیله قونیه یکی از جاذبه های گردشگری قونیه و کشور ترکیه که بسیار تاریخی و جذاب است

دهکده سیله قونیه دیدنی‌های بی‌نظیر و خاصی را در دل خود دارد که توریست‌های بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند.

در شهر قونیه کشور ترکیه یک دهکده‌ با قدمت 7000 سال وجود دارد که در مسیر جاده‌های تاریخی پادشاهان (کینگز)، جاده ابریشم و جاده زائرین قرار دارد. دهکده سیله قونیه تنها روستا در قونیه ترکیه است که تا سال 1992 در آن مردم به زبان یونانی سخن می‌گفتند و تا هشتصد سال مردمی از یونان در کنار آن‌ها زندگی می‌کردند از جمله کلیساهای مختلفی که در دهکده سیله قرار دارند شامل کلیسای ایا النا، کلیسای میلک،کلیسای غار باستانی و دخمه مردگان و مسجدهای گوناگون می‌شود که مورد مرمت و بازسازی قرار گرفتند این مساجد به سبک معماری اسلامی ایران ساخته شدند و همچنین کلیساهای درون این دهکده به دوران بیزانس تعلق دارند از دیگر جاذبه های دیدنی دهکده سیله می‌توان پل آبی رومی، خانه‌های سنگی باستانی و سنتی،موزه فرهنگی را نام برد که دیدن آن‌ها لذت بخش و دوست داشتنی خواهد بود. یک کلیسای کوچک که امروزه به عنوان موزه استفاده می‌شود روی تپه‌ای پشت دهکده سیله قونیه قرار دارد و در این موزه انواع ساعت به نمایش گذاشته شده است همینطور در کنار سکونت‌گاه‌های چوبی و صخره‌ای این دهکده غار مسکونی و باستانی را هم می‌توان دید. برای سفر به دهکده سیله قونیه می‌توانید از شهر قونیه به تاکسی و یا اتوبوس سوار شوید تا به راحتی به این دهکده دسترسی پیدا کنید برای اقامت در دهکده سیله می‌توانید به عمارت ترکی قدیمی بروید یا در بوتیک هتل مجهز دهکده سیله اتاق رزرو کنید. در تور قونیه این جاذبه گردشگری را از یاد نبرید و حتما به آن سر بزنید و لذت ببرید.

 

خیابان-دهکده-سیله-قونیه

موقعیت دهکده سیله قونیه

تاریخچه دهکده سیله 

دهکده سیله قونیه یکی از قدیمی ترین منطقه مسکونی است که 8 کیلومتر با قونیه فاصله دارد،در Sizma Tumulus در شمال واقع شده است. ویرانه های این شهر، متعلق به قرن 8 تا 7 قبل از میلاد می باشد که از تمدن Phrygian باقی مانده است. سیله در زمان های قدیم با نام سیلاتا یا سیلا نامیده می شد، همچنین در دوره روم نیز دارای جمعیتی خاص بوده در قرن چهارم A.D. افسس اهمیت خود را از دست داده بود، استانبول، پایتخت بیزانس، اهمیت پیدا کرده بود در آن زمان بیت المقدس یکی از مکان ها مهم تبدیل شده و جاده ی که می توانستند به بیت المقدس برسند بین قوینه و استانبول بوده است به همین علت با وجود اینکه افسس اهمیت خود را از دست داد ولی قونیه به این دلیل، یک شهر مهم محسوب می شد و به یک ایستگاه گذرگاهی برای زائران اورشلیم بود براساس شرح حال کلیسای ایا النیا یکی از مهم ترین کلیسا ها در قونیه،این سازه توسط هلن، مادر کنستانتین بزرگ در این دوره ساخته شده است هلن که نخستین اشراف مسیحی بود، در طول زندگی، سعی در یافتن صلیب مقدس مسیح داشت،بارها به بیت المقدس سفر کرده و کلیساهای بسیاری را در راه خود بنا کرد.کلیسای ایا النیا  به وضوح به ما اشاره می کند که سیل در حال طی کردن این مسیر بوده است سیل پس از سال 1071، هنگامی که سلجوقیان قونیه را به تصرف خود درآوردند و آن را به پایتخت تبدیل کردند که اهمیت فوق العاده ای به دست آورد در سال 1146، امپراتور بیزانس مانوئل، قونیه را محاصره کرد پس از بیزانس حومه قونیه را آتش زده بود علاوه بر جنگ ها، جمعیت به دلیل بلایای طبیعی آسیب های بسیاری را متحمل شده بود شیوع طاعون که در سال 1153 در قونیه اتفاق افتاد یکی از این فجایع بود در سال 1226 پس از جنگ بین عثمانی ها در اطراف قلعه کیول، دهکده سیله قونیه به سرزمین عثمانی تبدیل شد.

 

نمایی-از-دهکده-سیله-قونیه

آثار تاریخی سیله قونیه 

دهکده سیله قونیه به دلیل دوره های تاریخی که به خود دیده است دارای آثار تاریخی زیادی می باشد.همچنین شامل آثار ترکی – اسلامی مانند مساجد، حمام های ترکی، فواره ها و پل های دوره سلجوقی و عثمانی است.کلیسای ایا النا، که از دیوارهای و پنجره های آن از مواد رومی استفاده شده،با معماری خود که در سال 327 میلادی توسط هلنا، مادر امپراتور بیزانس کنستانتین،تحت تأثیر حکاکی های دوره اول مسیحی ساخته شده، مورد توجه قرار می دهد مسجد سیل Çay، که در قرن نوزدهم در ربع تاریخی ساخته شده است،زیبا ترین نمونه های چوب در محراب و منبر این کلیسا استفاده شده است مسجد Karataş ، ساخته شده از سنگ، که سال ساخت آن دقیقا مشخص نیست،با تزئینات چوبی غنی خود مانند سایر مساجد سیل، توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می کند حمام Hacı Ali Ağa Bath ، ساخته شده در سال 1884، دارای بخش های زن و مرد ،یک مخزن آب و کتیبه عثمانی است.پس از مرمت حمام که تا حد زیادی تخریب شده است در خدمت گردشگری است.این مکان سرشار از هنرهای عامیانه با هنر سفالگری، فرش و کلییم است.دهکده سیله قونیه که تحت تأثیر فرهنگ های مختلفی قرار دارد زندگی اجتماعی پر جنب و جوش دارد که امروزه مورد توجه گردشگران محلی و خارجی قرار می گیرد. براساس داده های سال 2016، فقط 496 نفر در دهکده سیله قونیه زندگی می کنند که چهار قبرستان بزرگ مسلمان و غیرمسلمان و سنگ قبر های تاریخی در آن قرار دارند.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدوارین توانسته باشیم اطلاعات خوبی را در اختیارتان قرار دهیم همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دیگر جاذبه های گردشگری ترکیه مقاله جزیره خیوس را نیز مطالعه کنید.

با ما1

تلگرام-شرکت

grid 1

مسجد سلیمیه قونیه

ارسال شده توسط: لارک360/ 23

مسجد سلیمیه قونیه یکی از آثار ثبت یونسکو و معماری اسلامی در قونیه می باشد

مسجد سلیمیه قونیه (Selimiye Mosque) که به لحاظ تاریخی با عنوان کلیسای سنت سوفیا شناخته می شود

مسجد سلیمیه قونیه زمانی کلیسای مسیحیان کاتولیک بود که به مسجد تبدیل شد. این ساختمان، کلیسای قرون وسطی برای پادشاهان لوزیانان قبرس و بزرگ ترین ساختمان تاریخی باقی مانده در نیکوزیا (Nicosia) است بر اساس منابع، این سازه بزرگ ترین کلیسای ساخته شده در دریای مدیترانه در هزاره بین ظهور اسلام و دوره پس از عثمانیان بوده است. مسجدی فوق العاده که می توان از آن به عنوان نمونه ای برجسته از سبک معماری کلاسیک عثمانی نام برد در قسمت شمالی این مسجد سالن ورودی (نارتکس) هفت گنبدی،ایستاده بر شش ستون و یک دروازه اصلی به چشم می خورد همچنین دو مناره با یک بالکن در سمت چپ مسجد و سمت راست گنبد آن به چشم می خورد. آغاز ساخت مسجد سلیمیه قونیه طبق کتیبه‌ای که در این مجموعه موجود است به سال ۹۷۶ هجری قمری (۱۵۶۸ میلادی) برمی‌گردد و طبق پیش‌بینیها قرار بود ساخت این مسجد در روز ششم آذر سال ۹۵۳ خورشیدی به اتمام برسد اما در تاریخ ۲۳ اسفند سال ۹۵۳ به افتتاح رسیده‌است در تور قونیه بازدید از این مسجد که یکی از شاهکارهای معماری اسلامی است را از دست ندهید

 

داخل-مسجد-سلیمیه-قونیه

موقعیت مسجد سلیمیه قونیه

معماری مسجد سلیمیه

مسجد سلیمیه قونیه توسط سلطان سلیم دوم (1566-74) به سبک عثمانی ساخته شد. سینان، معروف ترین معمار قرن شانزدهم دوره عثمانی، معماری این مسجد را بر عهده داشت. سینان در این مجموعه خانه ساعت، حیاط خلوت و کتابخانه نیز تعبیه کرد تا این سازه یکی از بهترین کارهای او باشد. با توجه به اینکه در نگهداری و حفاظت از این مسجد اهمیت زیادی قائل شده است،از اثرات محیطی نامطلوب در امان مانده است. مسجد سلیمیه قونیه اصالت خود را از نظر استفاده و کاربرد حفظ کرده است. مدرسه های موجود در آن کمی اصلاح شده اند تا به عنوان موزه هایی مورد استفاده قرار گیرند. معمار سنان این اثر را مهمترین اثر معماری خود نامیده‌است به طوری که درباره ساخت این اثر گفته‌است در دوران شاگردی‌ام مسجد شهزاده استانبول را ساختم وقتی که بنا شدم مسجد سلیمانیه را به اتمام رساندم اما تمام نیرویم را صرف مسجد سلطان سلیم خان کردم و استادی خودم را به طور کامل و جامع اعلام کردم ارتفاع گنبد این مسجد ۴۳،۲۸ متر و قطر دهانه آن ۳۱،۳۰ متر است. گنبد روی یک پایه هشت ضلعی بنا شده‌است چهار گنبدک در گوشه‌ها و یک نیم‌گنبد در محراب در مقاوم‌سازی گنبد اصلی بنا نقش دارند گبند مسجد ۳۲ پنجره کوچک داشته و در بخشهای زیرین گنبد نیز ۶ ردیف پنجره وظیفه تأمین روشنایی این مسجد را برعهده دارند مسجد سلیمیه قونیه چهار مناره دارد و هر مناره دارای سه شرفه ۳۸۰ سانتیمتری دارد ارتفاع مناره‌ها ۷۰،۸۹ متر است این مسجد از لحاظ هنر مرمرتراشی، کاشیکاری و خوشنویسی نیز حائز اهمیت است کاشیهای مسجد ساخت ایزنیک ترکیه ‌است.

 

معماری-مسجد-سلیمیه-قونیه

ویژگی های ساختاری سلیمیه 

مسجد سلیمیه قونیه دارای یک گنبد بزرگ است که هشت ستون به قطر 5/31 و ارتفاع 36 متر آن را نگه داشته اند. مساحت بنای تاریخی 1750 مترمربع و ظرفیت کلی آن در 2500 نفر است. برای دکوراسیون داخلی از کاشی های Iznik استفاده شده که نشان دهنده اوج دوره تولید آن است. به دلیل به کار گیری پنجره های متعدد در فضای داخلی سازه، نور کافی در داخل مسجد وجود دارد.

حفظ و نگهداری مسجد

به منظور حصول اطمینان از حفظ مسجد سلیمیه قونیه شاهکار سینان،معمار بزرگ دوره عثمانی و انتقال ارزش‌های فرهنگی و عملکردی آن به نسل‌های آینده، مدیریتی جامع و کامل بر روی آن اعمال می گردد. این مدیریت ها شامل حفاظت ساختاری، مدیریت توسعه شامل توسعه شهری در منطقه،مدیریت بازدیدکنندگان، خدمات بازدید کنندگان، تحقیق و آموزش و مدیریت داده‌ها می باشد. سلیمیه در شهر قونیه ترکیه به عنوان یکی از بزرگترین و برجسته ترین آثار معماری اسلامی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است،در این مسجد که درب‌های آن 24 ساعته بر روی عبادت کنندگان باز است.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله دهکده سیله قونیه را نیز مطالعه کنید.

با ما1

تلگرام-شرکت

3 1 561

مرکز خرید نوادا اوت لت قونیه

ارسال شده توسط: لارک360/ 22

مرکز خرید نوادا اوت لت قونیه یکی از جاذبه های گردشگری قونیه و از پر طرفدارترین مرکز خریدهای قونیه می باشد

مرکز خرید نوادا اوت لت قونیه (Novada Outlet Konya) مجموعه ای با مساحت کلی 33780 متر مربع در قونیه به شمار می رود. نوادا اوت لت قونیه در تقاطع بزرگراه استانبول – آنکارا شهر قونیه واقع شده و میزبان 7 میلیون بازدید کننده بوده است. اینجا یکی از مراکز خرید ارزان در قونیه است و می توانید برندهای محبوب (برندهای ترک و غیر ترک) را ارزان خریداری کنید؛ این یکی از امتیازات مثبت این مرکز خرید محسوب می شود. همچنین یک بازار در GIDA برای شما وجود دارد. به طور کلی، شما می توانید تمام نیازهایی که در خانه ای ممکن است وجود داشته باشد، با رفتن به مرکز خرید نوادا اوت لت قونیه بر آورده کنید. این یک مجتمع خرید خوب و خیلی بزرگ برای خرید لباس و انواع و اقسام سوغاتی ها با هزینه مناسب است بنابراین، مرکز خرید نوادا را برای خرید ارزان در ترکیه انتخاب کنید. در اینجا فروشگاه های لوازم آرایشی – بهداشتی، انواع پوشاک، سرویس بهداشتی تمیز،کافه، رستوران، هشت سینما، یک زمین بازی برای کودکان و همچنین کارگاه های آموزشی برای کودکان 5 تا 12 سال وجود دارد که از دیگر جنبه های مثبت این پاساژ به شمار می رود. با توجه به اینکه در این پاساژ پوشاک با برندهای مشهور و قیمت های مناسب عرضه می شود،از مراکز خرید محبوب و یکی از مقاصد گردشگران و تور قونیه به شمار می رود. ظرفیت پارکینگ این مجتمع بالا است، بنابراین از نظر پارک ماشین مشکلی وجود ندارد و بدون دغدغه جای پارک،می توانید با ماشین شخصی تان به آنجا بروید؛ البته وسایل حمل و نقل عمومی نیز مهیا است که می توانید برای جا به جایی از آن ها استفاده کنید تا در وقت و هزینه شما صرفه جویی شود و به راحتی به مرکز خرید نوادا اوت لت قونیه بروید و یک روز مفرح را تجربه کنید.  

 

نوادا-اوت-لت-قونیه

موقعیت مرکز خرید نوادا اوت لت قونیه

درباره مرکز خرید اوت لت

مرکز خرید نوادا اوت لت قونیه مجموعه ای گسترده از 130 برند بین المللی و داخلی نظیر ال سی واکی کی، کوتون و دی فکتو را در دل خود جای داده است. مجموعه ای با مساحت کلی 33780 متر مربعی، فضای سوپرمارکت 3181 متر مربعی،فضای تجاری 23823 متر مربعی با برندهای بین المللی و داخلی، 8 سینما، فضای سرگرم کننده 2500 متر مربعی و فضای 2869 متر مربعی اختصاصی برای رستوران و کافه پذیرای شما برای به ارمغان آوردن خاطراتی ناب و شیرین خواهد بود با وجود چنین فروشگاه ها و مراکز خرید برتر قونیه اکنون به یکی از مقصدهای برتر برای خرید و تجربه طعم زندگی اجتماعی تبدیل شده است. این مجتمع بزرگ، از جمله زیباترین و محبوب‌ترین مراکز خرید قونیه به شمار می‌آید. مغازه‌های لوکس موجود در این مکان به فروش مایحتاج روزانه مردم همچون لباس، کیف و کفش می‌پردازند. علاوه بر این‌ها، فروشگاه‌هایی با عرضه محصولاتی مانند بدلیجات، لوازم الکترونیکی و خانگی و اسباب بازی نیز در مرکز خرید نوادا اوت لت قونیه دیده می‌شوند. خبر خوش این که بهترین کافه‌ها و رستوران‌ها را نیز می‌توانید در این مجتمع بیابید. اماکنی که تجربه صرف غذاهایی خوشمزه و دلچسب را برای شما عزیزان فراهم می‌کنند تا بتوانید در محیطی بسیار زیبا هم خرید های خود را انجام دهید و هم بتوانید با لذت نوشیدنی و غذاهای مورد علاقه خود را نوش جان کنید.

 

داخل-مرکز-خرید-نوادا-اوت-لت-قونیه

 

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم اطلاعات خوبی را کسب کرده باشید همچنین می توانید برای دیدن دیگر جاذبه های قونیه مقاله دهکده سیله قونیه را نیز مطالعه کنید.

مرکز خرید نوادا اوت لت قونیه

تلگرام-شرکت

موزه خانه آتاتورک قونیه

ارسال شده توسط: لارک360/ 22 ۱

موزه خانه آتاتورک قونیه یکی از جاذبه های گردشگری قونیه و درباره زندگی آتاتورک می باشد

موزه خانه آتاتورک قونیه و اطلاعات این جاذبه گردشگری قونیه

اگر قصد سفر به ترکیه دارید بازدید از قونیه می‌تواند انتخاب متفاوت و خاصی برای شما و همراهانتان باشد. در این سفر می‌توانید به بازدید از یکی از ساختمان‌های معروف شهر قونیه،به نام موزه خانه آتاتورک قونیه بروید تا از نزدیک با سبک زندگی بنیان‌گذار کشور ترکیه آشنا شوید. ساختمان تاریخی خانه موزه آتاتورک در سال 1912 ساخته شد که 2 طبقه دارد. در ساخت خانه موزه آتاتورک از مصالحی همچون سنگ مصنوعی و آجر ساختمانی استفاده شده است. در تور قونیه برای رفتن به موزه خانه آتاتورک قونیه باید وارد خیابان آتاتورک شوید و از این خانه تاریخی دیدن کنید. بعد از ساخت ساختمان خانه موزه آتاتورک، از این ساختمان برای کاربری‌های متفاوتی همچون ساختمان خزانه‌داری، فرمانداری، وزارت آموزش و پررورش و غیره استفاده می‌شد،تا اینکه در سال 1927 این ساختمان توسط شهرداری قونیه خریداری شد و به نشان احترام و تشکر مردم قونیه از آتاتورک به نام مصطفی کمال پاشا زده شد. بعد از چندین سال در طی مرمت‌ها و بازسازی‌هایی که در این ساختمان انجام شد، این ساختمان به موزه خانه آتاتورک قونیه تبدیل گشت. البته جالب است بدانید که در طی این مرمت و بازسازی‌ها که در خانه موزه آتاتورک انجام گرفت هیچ‌گونه تغیری در ساختار اصلی بنا و معماری آن صورت نگرفت. این خانه موزه، با هدف ایجاد زمینه‌ای مناسب، برای تشریح و توصیف وضعیت مردم و مناطق مختلف قونیه به کمک عکس‌ها و اسناد باقی مانده از دوران جنگ استقلال قونیه دایر گردید. این اسناد حکایت از ورود آتاتورک به قونیه و بازدید وی از شهر و یادداشت های روزانه‌اش دارد. همچنین در داخل ساختمان موزه خانه آتاتورک قونیه عکس‌ها، قسمتی از روزنامه‌های بریده شده،لباس‌های نظامی و تعدادی مقالات در نمایشگاه‌ها و ویترین‌های شیشه‌ای به چشم می‌خورند که دیدنشان تماشایی است.

 

ورودی-موزه-خانه-آتاتورک-قونیه

موقعیت موزه خانه آتاتورک قونیه

درباره خانه آتاتورک قونیه

این ساختمان تاریخی دو طبقه در سال 1912 از سنگ مصنوعی و آجر ساخته شده ساختمانی واقع در خیابان آتاتورک که در سال 1923 به عنوان خزانه دارای ثبت گردید و از آن به عنوان دفتر فرمانداری استفاده می شد و بعد از آن با ورود آتاتورک به قونیه به وی اختصاص داده شد در سال 1927 این خانه از وزارت خزانه داری توسط شهردار قونیه خریداری گردید و به نشان سپاس و تشکر مردم قونیه از آتاتورک به نام مصطفی کمال پاشا آتاتورک زده شد. در سال 1960 دولت خصوصی قونیه این خانه را خریداری نمود و تا سال 1963 از آن به عنوان دفتر فرماندار استفاده کرد. در سال 1963 این ساختمان به مقر سازمان آموزش و پرورش تبدیل گردید و تحت پروژه مرمت و بازسازی قرار گرفت تا اینکه بعد از یک سال در تاریخ هفدهم دسامبر سال 1964 به عنوان موزه فرهنگی خانه آتاتورک درب های خود را به روی بازدیدکنندگان گشود. موزه خانه آتاتورک قونیه در سال 1981 به مناسبت صدمین سال تولد آتاتورک به درخواست مجلس برگزاری جشن استان توسط هیئت مدیره عتیقه جات و موزه های وزارت فرهنگ و گردشگری بازسازی گردید بعد از اتمام این پروژه بازسازی، موزه بار دیگر در تاریخ هفدهم آوریل سال 1982 افتتاح گردید البته در طی این بازسازی ها و مرمت ها هیچ گونه تغییری در ساختار اصلی بنا و معماری آن صورت نگرفت. موزه خانه آتاتورک قونیه با هدف ایجاد زمینه ای مناسب برای تشریح و توصیف وضعیت مردم و مناطق مختلف قونیه به کمک عکس ها و اسناد باقی مانده در دوران جنگ استقلال قونیه دایر گردید اسنادی که نمایانگر ورود آتاتورک به قونیه، بازدید وی از شهر و یادداشت های روزانه اش می باشد همچنین عکس ها و بریده هایی از روزنامه های آن زمان در تابلوهای این نمایشگاه به چشم می خورند. برخی از لباس های نظامی و تعدادی مقالات در نمایشگاه های شیشه ای این موزه به نمایش گذاشته می شوند.

 

نمای-داخلی-موزه-خانه-آتاتورک قونیه

 

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید همچنین می توانید برای دیدن دیگر جاذبه های قونیه مقاله دهکده سیله قونیه را نیز مطالعه کنید.

با ما1

تلگرام-شرکت

آرامگاه مولانا در قونیه

ارسال شده توسط: لارک360/ 28

آرامگاه مولانا در قونیه یکی از جاذبه های گردشگری کشور ترکیه و شهر قونیه که عاشقان بسیاری دارد

آرامگاه مولانا در قونیه یکی از جاذبه های بی مانند در دنیا می باشد که به آن پرداخته ایم

وقتی می گوییم مولانا بی تردید عشق اولین واژه ای است که به ذهنمان خطور می کند. داستان های مولانا همه شورانگیز است،شوری که جانتان را به تلاطمی شیرین می کشاند و در نهایت تنها با سماعی پرشور به آرامش می رسد. شور مولانا از سر عشق است که از همان بیت اول نی نامه به گوش جان می رسد. عشقی که از همان اولین ملاقات با شمس در جانش هویدا شد. شوری که شاید سال ها در دل و جانش رخنه کرده بود اما ناگاه به وقت دیدن شمس ژنده پوش شعله کشید و مولانا را این چنین واله و شیدا کرد که عاشقانه و عارفانه بسراید و درهای معرفت و کمال را با اشعاری آتشین به رویمان بگشاید. عشق حد و مرزی نمی شناسد، زبانی است که در مرزهای مکان و زمان نمی گنجد و شاید همین ویژگی ها سبب شده تا کلام شورانگیز و عشق آفرین مولانا برای آدم های سراسر جهان در تمام قرون جذاب و شنیدنی باشد. همین شور و عشق این عارف عاشق خیلی ها را با فرهنگ و ادب فارسی اخت کرده و بسیاری را با تمدن شکوهمند ایرانی و اسلامی آشنا کرده است. مولانا سمبل عرفانی ایرانی است که در هر زبان و مسلکی به دل می نشیند. مولانا حالا سال هاست که در آرامگاه مولانا در قونیه آرام گرفته است. اگر دیدن آرامگاه مولانا در قونیه را به عنوان مقصد سفرتان برگزیده اید و مشتاقید که بدانید آرامگاه مولانا در قونیه کجاست حتما با ما همسفر شوید.

 

سر-در-آرامگاه-مولانا-در-قونیه

موقعیت آرامگاه مولانا در قونیه

آرامگاه مولانا

بیایید به دوران سلطان سلیمان سلجوقی در قرن هفتم هجری قمری بازگردیم. پس از دنیا رفتن مولانا، مریدانش این عارف بزرگ را در آرامگاه مولانا در قونیه که همان باغ رز و درست کنار مقبره پدرش به خاک سپردند. مولانا که عارفی شهیر و بزرگ بود مریدان بسیاری داشت و بسیار پرآوازه بود. همین امر سبب شد تا یک سال بعد با پیگیری یکی از مریدانش همسر شاه سلیمان سلجوقی دستور ساخت مقبره ای را بر روی قبر این عارف و شاعر وارسته صادر کند. آرامگاه مولانا در قونیه به شکل یک چهارطاقی که بر چهارپایه پهن استوار بود. بر فراز این چهارطاقی سنگی یک گنبد مخروطی فیروزه ای قرار داشت که با کتیبه ای از آیات قرآن مزین شده بود. ساخت آرامگاه مولانا در قونیه کار هنرمندی تبریزی با نام بدرالدین تبریزی بود. بنا درست به سبک اغلب بناهای دوره سلجوقی ساخته شده و در کنار گنبد مخروطی زیبای مقبره یک مناره بلندبالا نیز ساخته می شود. سال ها مقبره مولانا به همین شکل باقی بود تا اینکه در قرن دهم هجری قمری اتاقکی بر روی مقبره ساخته می شود و بخش هایی به آن افزوده می شود. آرامگاه مولانا در قونیه سال به سال گسترش پیدا می کند و هر یک از پادشاهان سلسله سلجوقی هدیه ای ارزشمند به این مقبره اعطا می نمایند. در سال 1854 گنبد مخروطی که بر فراز مقبره ساخته شده بود با سفال هایی زیبا به رنگ سبز و فیروزه ای پوشانده می شود و کتیبه ای از آیت الکرسی دور تا دور آن نقش می بندد. بنا گسترش پیدا می کند و در اواسط قرن نوزدهم پس از مدت ها دروایش و صوفیانی که پیرو طریقت مولویه بودند باز هم اجازه حضور در این مکان و انجام مراسم عرفانی رقص سماعی را پیدا می کنند.

 

مقبره-و-آرامگاه-مولانا-در-قونیه

معماری آرامگاه مولانا

آرامگاه مولانا در قونیه در زمینی به مساحت ۱۸.۰۰۰ متر مربع ساخته شده است و با نام کابای هدرا (Kubbe-i Hadra) به معنای گنبد سبز نیز شناخته می شود. این نام گذاری به دلیل معماری خاص بناست. همان طور که در تصاویر می بینید از شاخص ترین ویژگی ها در ساختمان این بنا، گنبد مخروطی شکل و فیروزه ای رنگ آن است. این گنبد بر روی چهار ستون بنا شده و جذاب ترین قسمت معماری این ساختمان به حساب می آید. اینجا دارای گنبد های نیم دایره و یک مناره سر به فلک کشیده است که با ظرافت خاصی تک تک اجزایش را طراحی و ساخته اند. در تور قونیه آرامگاه مولانا در قونیه یکی از مکانهایی است که حتما باید به آن سر بزنید.

 

معماری-مقبره-و-آرامگاه-مولانا-در-قونیه

تولد مولانا در بلخ

در سال ۶۰۴ هجری بود که این عارف بزرگ در خانواده ای با تفکر صوفیان چشم به جهان گشود،محل تولد او شهر بلخ واقع در افغانستان امروزی و پدر او یکی از صوفی های به نام آن روزگار یعنی بهاءالدین ولد بود. پدر او به صفت تواضع شهرت داشت. وی به بحث و جدال های کلامی با دیگران اعتقادی نداشت و بنابراین مولانا از بدو تولد با تفکرات و دید عارفان آشنا شد. خانواده مولانا به دعوت علاءالدین کیقباد (یازدهمین پادشاه سلجوقی) به قونیه مهاجرت کردند و در این شهر ساکن شدند، مولانا ۱۹ سال داشت که با دختری به نام گوهر خاتون ازدواج کرد و در سن بیست و چهار سالگی پدر خود را از دست داد. سلطان سلجوقی برای سپاس از تلاش های مولانا و پدرش، باغ گلی به آن ها هدیه داد تا مکانی باشد برای بدن بی جان پدر مولانا. بعدها در سال ۶۷۲ قمری، مولانا نیز در همین مکان در کنار پدرش به خاک سپرده شد، که آرامگاه مولانا در قونیه نام گرفت او به دلیل بیماری و تب شدید جان باخت.

 

رقص-سماع

تاثیر شمس تبریزی حیات مولانا 

مولانا ۳۷ سال داشت که با فردی به نام شمس تبریزی ملاقات کرد و به شدت شیفته رفتار و کراماتش شد. از آن پس مولانا شروع به خلق آثاری کرد که در طول زندگیش بسیار نادر بود و در حقیقت این شعرها بهترین اشعار این شاعر را تشکیل می دادند. داستان های زیادی درباره ملاقات شمس با مولانا و انتظار این شاعر بزرگ برای بازگشت شمس روایت شده که حتما باید شعرهای مولانا را مطالعه کنید تا عمق زیبایی آن ها را متوجه شوید. به طور کلی ماجرا از این قرار است که مریدان مولانا به شمس تبریزی حسادت می کردند و نمی توانستند توجه مولانا را به یک درویش فقیر تحمل کنند و مدام شمس را آزار می دادند تا این که آن ها باعث شدند شمس یک بار به صورت موقت و یک بار برای همیشه مولانا را ترک کند و ناپدید شود به همین دلیل شاهد ظهور بیت هایی در وصف فراق شمس تبریزی در کتاب های مولانا هستیم.تربت و مسجد شمس تبریزی ذر کنار آرامگاه مولانا در سال ۱۵۱۰ به وسیله امیر اسحق گسترده تر و بازسازی شد در داخل مسجد تربتی است که همگان معتقدند این تربت جایگاه خود شمس تبریزی است شمس تبریزی استاد و پیرو حضرت مولانا بودکه در آرامگاه مولانا در قونیه توضیح دادیم امروزه تربت ابن‌شیخ بزرگ شمس تبریزی یکی از جاذبه های گردشگری قونیه به حساب می آید این مکان تربت و جایگاه شمس است در حالی که مقبره و آرامگاه شمس در ایران و در شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی قرار دارد.

سنگ قبر مولانا

افراد بسیاری از جای جای دنیا به آرامگاه مولانا در قونیه می روند تا تنها به تماشای سنگ قبر مولانا بپردازند و برای شادی روحش دعا و نیایش کنند به همین دلیل این بخش را یک بار دیگر به بررسی مقبره مولانا اختصاص داده ایم. به طور کلی ۱۰ قبر در اتاق مقبره مولانا وجود دارد. گذشته از پارچه طلاکوب و زرین که روی قبر این مرد شهیر کشیده شده یکی از نکته های جالب توجه دیگر در مقبره او جمله تامل بر انگیزی است که روی قبرش نوشته شده، این جمله این مضمون را دارد:

قبر ما را روی زمین مشخص نکنید (ما را محدود نکنید)، مقبره ما داخل قلب های روشن است.

 

قبر-حضرت-مولانا

بخش های مختلف موزه آرامگاه مولانا

حوضچه شستشو

در میان حیاط زیبای مقبره حوضچه ای دیده می شد که به یادگارمانده از عهد سلجوقی است. این حوضچه که با نام حوضچه شستشو شناخته می شود در روزگار حکومت سلطان سلیم ساخته شده است.

مطبخ

مطبخ را آشپرخانه درویش ها می نامند که در قرن شانزدهم میلادی ساخته شده است. در این قسمت عروسک هایی با لباس درویشان در کنار اسباب و لوازم قدیمی این شپرخانه به نمایش گذاشته شده است. این مطبخ که روزگاری محل رفت و آمد قهوه چی، جاروکش، آشپز و .. بوده است حالا مرکزی برای آموزش اصول اولیه رقص سماعی و منش صوفیانه است. مطبخ درست در سمت راست بنا قرار گرفته است.

سلول دراویش

در سمت چپ مجموعه در آرامگاه مولانا در قونیه نیز چندین اتاق به چشم می خورد که حالا برخی از آن ها به کتابخانه، باجه بلیط فروشی و … تغییر کاربری داده اند. این اتاق ها که تعدادشان به 17 اتاق می رسد در واقع مکانی برای عبادت و تزکیه و ریاضت صوفیان بوده است. حالا هم در برخی اتاق ها می توانید مانکنی از یک درویش را ببنیند که مشغول مطالعه است. شیوه لباس پوشیدن و مطالعه این درویش ها نیز بسیار جالب توجه است.

مقبره

بر بالای درب ورودی مقبره و آرامگاه مولانا در قونیه شعری از شاعر بزرگ جامی به چشم می خورد. با ورود به داخل مقبره بر سر در درب بزرگ نقره ای رنگی به چشم می خورد که در سال 1599 میلادی نصب شده است. بر بالای این درب نام پسر محمد سوم به چشم می خورد. با گشودن درب مقبره ای در برابر چشمان تان قرار می گیرد. در این مقبره شش تن از مریدان نامی مولانا به همراه فرزندان،پدر و خود حضرت مولانا به خاک سپرده شده اند. بر روی قبرها عمامه ها و کلاه هایی به چشم می خورد که نشانگر مرتبه صاحب مزار است. آرامگاه مولانا در قونیه درست یک پله بالاتر قرار گرفته و روی آن را پارچه زردوزی شده مزین به آیات قرآن فرا گرفته که متعلق به سال 1894 میلادی است و توسط سلطان عبدالحمید به این مقبره اهدا شده است. بر روی مزار پدر مولانا تابوتی چوبی و منبت کاری شده قراردارد که متعلق به سال 1579 میلادی است و توسط فردی با نام الیاس اهدا شده است. سنگ قبر مولانا درست در کنار سنگ قبر پدرش در آرامگاه مولانا در قونیه قرار گرفته و بر فراز این دو سنگ قبر دو گنبد بزرگ تعبیه شده است. گنبد سبز مشهور نیز درست بر فراز این قسمت قرار دارد.

تلاوت

اتاقی برای قرائت قرآن در آرامگاه مولانا در قونیهاست که هم اکنون علاوه بر قرائت قرآن مکانی برای به نمایش گذاشتن کتب تاریخی بخصوص قرآن است. Semahane، سماع محوطه ای زیبا و وسیع که توسط سلطان سلیم و در اواسط قرن شانزدهم ساخته شده است. بر فراز این قسمت گنبدی بزرگ قرار گرفته است. این مکان محلی برای رقص و سماع است.

مسجد و نمایشگاه قرآن

در مجاورت مقبره آرامگاه مولانا در قونیه مسجدی کوچک و بسیار زیبا با درب های منبت کاری شده،لوسترهای تزئینی، کاشیکاری، خوشنویسی و … به چشم می خورد که بسیار زیباست و هنوز هم صدای اذان در آن طنین انداز می شود. در مجاورت این مسجد نمایشگاهی برای نمایش کتب تاریخی از جمله قرآن های تاریخی به چشم می خورد. نسخه ای از معنوی مثنوی نیز در این قسمت به چشم می خورد.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدوارم اطلاعات خوبی را دریافت کرده باشید همچنین می توانید برای دیدن دیگر جاذبه های قونیه مقاله دهکده سیله قونیه را نیز مطالعه کنید.

با ما1

تلگرام-شرکت

مسجد جامع عزیزیه قونیه

ارسال شده توسط: لارک360/ 23 ۲

مسجد جامع عزیزیه قونیه یکی از جاذبه های گردشگری کشور ترکیه و شهر قونیه با قدمتی تاریخی می باشد

مسجد جامع عزیزیه قونیه با معماری تلفیقی زیبا و قابل توجه خود در قونیه قرار دارد.

مسجد عزیزیه در کنار بازار شهر قونیه و در ناحیه شلوغ و پر رفت و آمد قرار گرفته است در سال ۱۶۷۶ توسط «مصطفی پاشا» که یک مشاور دادگاه بود ساخته شد و بعد از یک آتش سوزی در سال ۱۸۶۷ تجدید بنا گردید. مسجد جامع عزیزیه قونیه به خاطر سبک معماری بیرونی و نیز نقاشی‌های داخلی بسیار منحصر بفردش، مورد توجه بازدیدکنندگان و گردشگران قرار می‌گیرد. سبک معماری مسجد عزیزیه را تلفیقی از معماری باروک و معماری سنتی عثمانی می‌دانند اگرچه برخی خصوصیات این بنا منحصر بفرد بوده و در هیچ بنای دیگری یافت نمی‌شود. وجود دو مناره که شامل ایوان نیز هستند و نیز عدم دسترسی راحت به سقف اصلی تنها با نردبان ممکن است از خصوصیات اصلی این بناست. یکی دیگر از خصوصیات جالب این مسجد، عریض‌تر بودن پنجره ها نسبت به درهای آن است. «مسجد جامع عزیزیه» (Aziziye Camii) که در آناتولی مرکزی و مرکز شهر واقع شده است،نمونه ای برجسته از معماری اواخر دوره عثمانی با گنجایش 2000 نفر است. این مسجد بعدها بر اثر آتش سوزی طعمه حریق شد اما با کمک سلطان عبدالعزیز،بنا به خواست مادرش پرتنیهال (Pertenihal) مورد بازسازی قرار گرفت. مسجد جامع عزیزیه قونیه به سبک ترکی باروک ساخته شد که دارای دو مناره است؛در هر دو طرف آن سه گلدان که در شش ستون سنگی از جنس مرمر قرار گرفته اند، جلب توجه می کنند. تزئینات سقف مسجد طوری است که هر بیننده ای را به تحسین وا می دارد.

 

نمایی-از-مسجد-جامع-عزیزیه-قونیه

موقعیت مسجد جامع عزیزیه قونیه

تاریخچه مسجد عزیزیه قونیه

می توان از مسجد جامع عزیزیه قونیه به عنوان نمونه ای برجسته از معماری اواخر دوران عثمانی نام برد،مسجدی واقع در مرکز شهر قونیه که در طی سال های 1671 تا 1676 توسط شیخ احمد (Shayh Ahmed) داماد مصطفی پاشا ساخته شد. بنای این مسجد در اثر آتش سوزی تخریب شد اما با کمک مادر سلطان عبدالعزیز مرمت و بازسازی گردید و از نو به نام پرتونیال والده سلطان نامگذاری شد. معماری این مسجد تلفیقی از سبک باروک و معماری سنتی عثمانی است،بنایی با خصوصیات منحصربه فرد که مانندش را در هیچ بنای دیگری نخواهید یافت. خصوصیاتی نظیر دو مناره که شامل ایوان نیز می شود، عدم دسترسی راحت به سقف اصلی و عریض تر بودن پنجره ها نسبت به درب هایش.

 

محراب-مسجد-جامع-عزیزیه-قونیه

معماری مسجد جامع عزیزیه 

در حال حاضر، معماری مسجد جامع عزیزیه قونیه، تلفیقی از سبک عثمانی و ترکی باروک است. سقف اصلی مسجد طوری ساخته شده است که دسترسی به آن به راحتی امکان پذیر نیست. عرض پنجره های مسجد جامع عزیزیه قونیه نسبت به عرض درها بیشتر است که این حالت یکی از ویژگی های جالب این مسجد به شمار می رود. برخلاف بسیاری از مساجد دیگر، طبقه بالا، طبقه اصلی مسجد محسوب می شود. برای رسیدن به طبقه اصلی از نردبان استفاده می شود. سالن عبادت مسجد جامع عزیزیه قونیه مربعی شکل است. منبر مسجد از سنگ مرمر ساخته شده است. در تور قونیه از مسجد عزیزیه و دیگر مساجد تاریخی قونیه مثل مسجد سلیمیه نیز دیدن نمایید. بازدید از این بناهای تاریخی به ویژه برای علاقه مندان به تاریخ می تواند بسیار جالب باشد. همچنین برای افرادی که در زمینه معماری فعالیت دارند، می تواند همراه ایده هایی جالب باشد و نکته های بینظیری را در این مسجد نوت برداری کنند و از آن ایده های فوق العاده ای بگیرند چون این سبک معماری در هیچ کجای دنیا پیدا نمی شود و یکی از برجسته ترین معماری های اسلامی می باشد لطفا بعد از بازید از این جاذبه گردشگری به شدت زیبا برای ما نظرات و عکس های خود را ایمل کنید تا ما از آنها در مطالب خود استفاده کنیم تا از تجربیات شما نیز دیگران استفاده کنند.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم اطلاعات خوبی را در اختیارتان قرار داده باشیم همچنین می توانید برای دیدن دیگر جاذبه های قونیه مقاله موزه خانه آتاتورک قونیه را نیز مطالعه کنید.

با ما1

تلگرام-شرکت

موزه باستان شناسی قونیه

ارسال شده توسط: لارک360/ 23 ۲

موزه باستان شناسی قونیه یکی از جاذبه های گردشگری و بسیار دیدنی در قونیه می باشد

موزه باستان شناسی قونیه از مهمترین دیدنی های ترکیه است از دیدن آن غافل نشوید.

این موزه در جنوب تپه علاءالدین و در غرب مسجد صاحب عطا شهر قونیه قرار دارد و می‌تواند شما را در سفر به قونیه ساعت‌ها سرگرم خود کند. موزه باستان شناسی قونیه، از آن دسته از موزه‌هایی محسوب می‌شود که آن را به سبک معماری قدیمی ترکیه بنا نهاده‌اند، با این تفاوت که کمی ساده و بی‌آلایش است، سادگی این موزه دلیلی بر بی‌ارزش بودن آن نیست. این موزه در سال 1962 در مکان فعلی خود آغاز به کار کرد. در بازدید از موزه باستان شناسی قونیه با آثار دوره نوسنگی، عصر آهن،عصر مفرغ قدیم، دوره کلاسیک، روم، یونان و بیزنس آشنا می‌شوید. همچنین با گشت‌و‌گذار در این موزه، مجموعه‌ی بسیار غنی از تابوت‌های رومی آهکی و گنیجینه‌های دفن شده را مشاهده می‌کنید که دیدنش برای هر بیننده‌ای جذاب و تماشایی است. آثار دوره نوسنگی موزه باستان شناسی در طی حفاری‌های  چومرا،چاتال هویوک، اربابا و سوبرده به دست آمده و اکنون در این موزه نگهداری می‌شود. آثار دوره عصر مفرغ قدیم  این موزه نیز از کاوش‌های سیزما و کاراهویوک به موزه باستان شناسی منتقل شدند. همچنین آثار دوره مستعمرات تجاری آسور در حفاری‌های کاراهویوک به دست آمدند و اکنون همگی در این موزه در معرض دید عموم قرار گرفته است. در طی کاوش‌هایی که باستان شناسان در تپه علاءالدین قونیه انجام دادند، تکه‌های ظروف چایخوری و درهای متعلق به دوره فریقیان و همچنین درهای دوره لیدی‌ها در معرض نمایش عموم قرار گرفته است. در تور قونیه حتما به موزه باستان شناسی قونیه سر بزنید.

 

نمایی-از-موزه-باستان-شناسی-قونیه

موقعیت موزه باستان شناسی قونیه

مصنوعات موزه باستان شناسی قونیه

مصنوعات شامل جواهرات ساخته شده از سنگ و استخوان، اسکلت یک دختر بچه،چراغ روغنی منسوب به Assyrian و تابوت های برنزی و سنگی رم باستان است. همچنین قطعات مربوط به ظروف چایخوری مربوط به دروه فریقیان، درب هایی مربوط به دروه لیبی ها و استخوان‌های متعلق به دوره رم و بیزانس به نمایش گذاشته شده است. موزه باستان شناسی قونیه به سبک ترکیه قدیم است و اثری از تجملات در آن دیده نمی شود. حکاکی‌هایی که نقالی‌های هرکول و پهلوانان نامی را به تصویر کشیده است و حروف مربوط به دوران هیتی ها را نیز می توان در آنجا دید. در موزه لوور و موزه باستان شناسی آلانیا نیز مجموعه ای از مصنوعات رم به نمایش گذاشته شده است. بعد از دبدن این جاذبه گردشگری قونیه لطفا عکس و فیلم و اطلاعات خود را برای ما ایمیل کنید تا مسافران دیگر نیز از اطلاعات شما استفاده کنند و ما در سایت آنها را نمایش دهیم.

 

عصر رمی موزه باستان شناسی قونیه

قسمت های مختلف موزه قونیه

سالن آثار باستان شناسی

آثار دوره نئوسنگی (5300-6500 قبل از میلاد) که بسیار بسیار دیدنی و هائز اهمیت می باشد مصنوعات متعلق به دوره برنز (1950-3000 قبل از میلاد) که آثار برنزی بسیار نفیسی را خواهید دید آثار متعلق به دوره میان برنزی (1750-1950) قبل از میلاد وابسته به دوران برنزی می باشد

سالن آثار مربوط به آثار عصر آهن

مصنوعات مربوط به عصر آهن (قرن 6، 7 و 8 قبل از میلاد) که در آن سازه های آهنی را مشاهده می کنید دورۀ آثار کلاسیک (480-330 قبل از میلاد) که متعلق بع دوران خیلی قدیم خیلی قدیم است مصنوعات مربوط به دوره هلنیستی (330- 30 قبل از میلاد). مجسمه های برنزی کوچک مربوط به روم (395-30 قبل از میلاد) آثار برنزی در زمان رومیان را مشاهده می کنید

سالن مربوط به مصنوعات رم

دورۀ تاریخ رم (30 قبل از میلاد تا 395 میلادی) رم باستان از ابتدا تا انتها را شاهده می کنید دورۀ بیزانس (395- 1453 میلادی) مصنوعاتی که در دوران بیزانس ساخته شده در اینجا می توان دید

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و همچنین می توانید برای دیدن دیگر جاذبه های قونیه مقاله موزه آتاتورک قونیه را نیز مطالعه کنید.

با ما1

تلگرام-شرکت

شهر باستانی چاتال هویوک قونیه

ارسال شده توسط: لارک360/ 23

شهر باستانی چاتال هویوک قونیه یکی از جاذبه های گردشگری قونیه و کشور ترکیه که ثبت یونسکو نیز شده است

شهر باستانی چاتال هویوک قونیه و اطلاعات این مکان باستانی زیبا

محوطه‌ی نوسنگی چاتال هویوک که در تاریخ بشریت شاهد عصر مهم یکجانشینی و تغییرات اجتماعی مهمی همچون  آغاز کشاورزی و شکار بوده است،در فلات آناتولی جنوبی قرار دارد و منطقه‌‌ای به مساحت حدوداً ۱۴هکتار را پوشش می‌دهد. شهر باستانی چاتال هویوک قونیه از دو تپه‌شهر (هویوک) تشکیل شده است؛ هویوک شرقی این منطقه طویل‌تر است و قدمت آن به سال‌های ۶۲۰۰  الی ۷۴۰۰ پیش از میلاد بازمی‌گردد؛ این هویوک از ۱۸ لایه‌‌ی سکونتی تشکیل شده است. در لایه‌های مذکور عناصر مختلفی همچون نقاشی‌های دیواری،خطوط برجسته، مجسم و سایر عناصر هنری وجود دارند که در آن‌ها به نمادسازی تشکیل جوامع اجتماعی و ورود به دوران یکجانشینی پرداخته شده است. قدمت هویوک غربی نیز به سال‌های ۵۲۰۰ الی ۶۲۰۰ پیش از میلاد  بازمی‌گردد و دارای ویژگی‌های فرهنگی متعلق به دوران مس‌سنگی است. این ویژگی‌های چاتال هویوک درخصوص نحوه‌ی انتقال انسان از روستاهایی با قدمت بیش از ۲۰۰۰ساله به شهرنشینی نیز مدارک تاریخی مهمی ارائه می‌دهد. شهر باستانی چاتال هویوک قونیه متعلق به 9500 سال پیش است و شواهد منحصر به فردی از تکامل اجتماعی و فرهنگی بشریت را در فرآیند تاریخی ارائه می کند در ترکیه منطق تاریخی و باستانی بسیاری وجود دارد که متعلق به اولین دوره های بشریت است. منطقه چاتال هویوک که متعلق به دوران نوسنگی است، یکی از مهمترین آنهاست. این منطقه یک سایت باستان شناسی منحصر به فردی است که شاهد دوران زارعی انسان و انتقال آن به زندگی یکجا نشینی بوده است.

 

نمایی-از-شهر-باستانی-چاتال-هویوک-قونیه

موقعیت شهر باستانی چاتال هویوک قونیه

درباره چاتال هویوک قونیه

شهر باستانی چاتال هویوک قونیه که در 11 کیلومتری شهرستان چومرا از توابع استان قونیه در آناتولی مرکزی واقع شده،به عنوان یکی از اولین مراکز اسکان بشریت پذیرفته شده و طبق یافته های باستان شناسی،حدود 8 هزار نفر را در خود اسکان داده است. شهر باستانی چاتال هویوک قونیه که نمونه ای نادر از مراکز اسکان دوران نوسنگی است،به خوبی حفاظت شده و نام خود را از دو قله موجود در شرق و غرب خود گرفته است. این قله ها شبیه کوهان های شتر هستند و بدیدن دلیل نیز نام چاتال هویوک به معنی دو کوهانه به این منطقه داده شده است. به دلیل داشتن همه این ویژگی ها، نام چاتال هویوک از سال 2012 در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. این تپه ها به مرور زمان و در نتیجه انباشته شدن ویرانه های حاصل از وقوع زمین لرزه ها و جنگ ها بوجود آمده اند. به همین دلیل نیز یک منطقه باستان شناسی بسیار مهمی محسوب می شوند که اطلاعات مهمی را در رابطه با دوره های مختلف تاریخی ارائه می کنند. این تپه ها که در مساحتی به اندازه 14 هکتار گسترش یافته اند،بیش از 2000 سال بعنوان مرکز اسکان مورد استفاده قرار گرفته اند. ابعاد و طرح خانه ها در چاتال هویوک نمونه ای از شهرنشینی زود هنگام بر اساس آرمان های اجتماعی و تساوی حقوق است. یکسان بودن اندازه این خانه ها و ورود به آنها از طریق سوراخی که در پشت بام قرار دارد، از ویژگی های متمایز آنها محسوب می شود. خانه های مجاور هم ساخته شده اند، پیش بینی می شود وجود روابط خانوادگی قوی و اینکه مردم ترجیح می دادند یک زندگی دسته جمعی داشته باشند، دلیل این امر باشد.

 

چاتال-هویوک-قونیه

اشکال هندسی و مدل چاتال هویوک

اشکال هندسی، نقش گاو، گوزن، قوچ، ستاره و گل، طرح هایی در رابطه با شکار و رقص، بر روی دیوارهای شهر باستانی چاتال هویوک قونیه دیده می شود. در شهر نوسنگی چاتال هویوک بدلیل چسبیده شدن خانه ها به یکدیگر، کوچه ای وجود ندارد. از سقف ها برای ورود و خروج استفاده می شود، بنابراین ارتباط نیز از طریق پشت بام برقرار می شود. در نتیجه حفاری های انجام گرفته مشخص گردیده است که اولین ساکنین چاتال هویوک جوامع شکارچی بودند که پس از اسکان شروع به کشاورزی کرده اند. اولین محصولات کشت شده در چاتال هویوک گندم، جو و نخود فرنگی است. این جوامع علاوه بر کشاورزی به کار دامداری نیز پرداخته و شروع به اهلی کردن گاو و گوسفند کرده اند. در حفاری های انجام گرفته در تپه شرقی، تعداد زیادی از مجسمه های الهه مادر بدست آمده است. طول این مجسمه ها که از رس پخته شده، سنگ مرمر یا آهک ساخته شده اند بین 5 الی 15 سانتیمتر متفاوت است. مطالعات و حفاری های باستان شناسی در چاتال هویوک امروز نیز ادامه دارد. اگر با تور قونیه سفر کردید، به شما توصیه می کنیم که حتما از شهر باستانی چاتال هویوک قونیه که بیانگر زندگی مردم در هزاران سال پیش است، دیدن کنید. بدون بازدید از موزه ها، مساجد، کاروانسراها و بویژه موزه مولانا، این شهر قدیمی و باستانی اناتولی را ترک نکنید. حتما از پارچه های دست بافت ان خرید نمایید و غذاهای خوشمزه این شهر را بچشید.

خیلی خیلی ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم تا اطلاعات خوبی را کسب کرده باشید همچنین می توانید برای دیدن دیگر جاذبه های شهر قونیه مقاله مسجد جامع عزیزیه قونیه را نیز مطالعه کنید.

با ما1

تلگرام-شرکت