جزیره خرگوش بدروم

ارسال شده توسط: لارک360/ 31

جزیره خرگوش بدروم یکی از جاذبه های گردشگری منطقه اژه می باشد که بسیار زیباست

جزیره خرگوش بدروم یک جزیره آرام و دوست داشتنی با ظاهری شبیه به خرگوش است

این جزیره از جاذبه‌های مهم توریستی بدروم به حساب می‌آید. این جزیره دارای نقاط منحصر به فرد و زیبا و با خرابه‌های باستان‌شناسی است. علت نامگذاری این جزیره فراوانی خرگوش وحشی در جزیره است. جزایر  فراوانی در کشور ترکیه وجود دارد که یکی از معروف ترین آنها جزیره خرگوش بدروم است. جزیره خرگوش بدروم دارای نقاط منحصر به فرد و زیبا و با خرابه‌های باستان‌شناسی می باشد جزیره خرگوش، جزیره ای زیبا گنجانده شده در برنامه های تور بدروم است که توسط خلیج Gumusluk ، محاصره شده است. این جزیره یکی از نقاط مقصد ضروری است که شما باید با طبیعت بی نظیر و غروب خورشید بی نظیر، آن را در فهرست مکان های بازدید خود قرار دهید. با پیاده روی از جاده پادشاه در دریا از شهر باستانی میندوس می توانید به جزیره برسید. جزیره خرگوش ، که در آن می توانید یک زمان دلپذیر و آرام داشته باشید،با قدم زدن از دریا می توانید به این مکان برسید و این یک تجربه تفریحی به شما می بخشد. برای رسیدن به ساحل زیبای این جزیره نیاز به 1.5 کیلومتر پیاده روی از شهر باستانی میندوس است و با رسیدن به این ساحل یک تجربه کاملاً متفاوت از ساحلی زیبا را خواهید دید. شما اگر در هنگام بازدید از این منطقه به اطراف خود توجه کنید ، با خرگوش های بسیار زیبا و با مزه مواجه میشوید.

 

جزیره-خرگوش

موقعیت جزیره خرگوش بدروم

روایتی از این جزیره زیبا

در روایات گفته می شود که آرتمیسیا “وارد دریا شده است” و موسیوس پادشاه هالیکارناس دستور داده است که این جاده را برای  تماشای غروب آفتاب با دوست دختر خود در جزیره خرگوش بسازند. طبق یک شایعه دیگر؛ از این دیوارهای صخره ای  به عنوان موج شکن و دروازه استفاده شده است. نتایج حفاری های شهر میندوس؛ از دوران باستان جوان ، محراب به شکل “U” پیدا شد که متعلق به آپولو Arkhegetes از قرن ششم قبل از مسیح است و در شواهد ادیان بت پرست قدمت 4 قرن بعد از مسیح پیدا شد. جزیره خرگوش بدروم در گذشته میزبان خرگوش های زیادی بوده که از بین رفته و یا تعداد آنها کم شده و امروزه در یک پروژه بزرگ انواع خرگوش ها در این جزیره در حال گردآوری هستند. جزیره خرگوش بدروم که نام خود را از خرگوش ها گرفته و دارای تاریخ 2.500 ساله است ،به دلیل کاوش ها خرگوش های خود را از دست دادند. وجود این خرگوش ها در جزیره مهم و حیاتی است زیرا جزیره نام و هویت خود را از خرگوش گرفته از این رو پروژه بزرگ جمع آوری خرگوش ها در این جزیره در حال اجرا شدن است در اطراف جزیره خرگوش بدروم هتل های مجهز و چند ستاره زیادی با امکانات فوق العاده برای گردشگران تور بدروم ارزان وجود دارد که می توانند در آنها به استراحت پرداخته و  با فراغ بال از زیبایی های جزیره لذت ببرند.

 

نمایی-از-جزیره-خرگوش

 

بسیار ممنون که تا انتها با ما همراه بودید همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دیدنی های بدروم مقاله بهترین مراکز خرید منطقه بدروم را نیز مطالعه کنید.

با ما1

تلگرام-شرکت

آرامگاه هالیکارناسوس بدروم

ارسال شده توسط: لارک360/ 24

آرامگاه هالیکارناسوس بدروم یکی از جاذبه های گردشگری بدروم و تاریخی در ترکیه می باشد

آرامگاه هالیکارناسوس بدروم این قطعات استوانه‌ای باستانی و خرده‌سنگ‌های پیرامون آنها زمانی یکی از عجائب هفتگانه جهان باستان بودند.

آرامگاه مائسولوس در هالیکارناسوس (نام باستانی بدروم) توسط معمار پیتئوس به عنوان منزلگاه ابدی شاه مائسلوس (353 – 376 پیش از میلاد) بنا شد. این بنای شگفت‌انگیز با برج‌هایی به ارتفاع 44 متر و با کتیبه‌های خارق‌العاده و تندیس‌هایی از معروف‌ترین خدایان یونانی آن زمان تزئین شده است. گذشته از آسیب‌های فراوان ناشی از زلزله‌ها در طول قرن‌های متمادی،این شوالیه‌های هاسپیتالرز بودند که این بنا را از بین بردند و از سنگ‌های آن برای ساخت قلعه سنت پیتر استفاده کردند. این محوطه تاریخی در میان یک باغ زیبا و آرام ارزش یک بار دیدن را دارد. به علاوه در محوطه یک مدل کوچک از آرامگاه اصلی نیز بنا شده است. آرامگاه هالیکارناسوس بدروم یا مقبره ماسولوس یکی دیگر از عجایب باستانی و هفتگانه است که در میان سال های ۳۵۰تا ۳۵۳ پیش از میلاد در شهر باستانی هالیکارناسوس و منطقه ای در ترکیه کنونی بنا شد. جالب است بدانید این آرامگاه برای یکی از ساتراپ های ( فرمانداران ) هخامنشی به نام ماسولوس و به فرمان همسرش آرتمیس ساخته شده است. آرامگاه هالیکارناسوس بدروم از مرمر و به ارتفاع ۴۵ متر ساخته شد که از هر چهار طرف نیز مزین به نقوش برجسته و مجسمه هایی چشمگیر بود. تزئین هر ضلع توسط یکی از مجسمه سازان مشهور یونانی آن زمان صورت گرفته بود. آرامگاه هالیکارناسوس بدروم که آخرین بازمانده از عجایب هفتگانه جهان باستان بود،در اثر زلزله های متعدد در طی قرن های ۱۲ و ۱۵ از بین رفت. هم اکنون بقایایی از این آرامگاه در شهر بودروم ترکیه موجود است. در تور بدروم ارزان قیمت به آرامگاه هالیکارناسوس بدروم سر بزنید و لذت ببرید

 

نمایی-از-آرامگاه-هالیکارناسوس-بدروم

موقعیت آرامگاه هالیکارناسوس بدروم

آشنایی بیش تر با ماسولوس 

در دوره باشکوه امپراتوری هخامنشی وسعت سرزمین ایران بسیار زیاد بود،طوری که از شرق تا نزدیکی هند و از سمت غرب نیز تمام کشور ترکیه امروزی را در بر داشت. فرمانروایی بر چنین کشور پهناوری، می طلبید که کشور را به بخش های بزرگی به نام ساتراپی یا خَشثْرَپاون تقسیم کنند. هر ساتراپی که به معنای شهربانی می باشد، همان کارکرد استان امروزی را داشت و به گونه ای بود که درون هر ساتراپی، مردمانی با فرهنگ و آداب و رسوم مشترک به چشم می خوردند. فرمانروایی این ساتراپی ها، به عهده ساتراپ ها یا استانداران هر یک از این بخش ها بود. این فرمانداران اغلب از مردم همان منطقه بودند و روشی سلطنتی در انتقال قدرت و حکومت داشتند و مالوسوس نیز یکی از همین ساتراپ ها بود. هکاتامنوس (پدر ماسولوس)، در سال ۳۹۰ پیش از میلاد، در مرز غربی امپراتوری هخامنشی یکی از فرماندهان قدرتمند حکومت پارس محسوب می شد او در سال ۳۷۰ ق.م از دنیا رفت و فرمانروایی منطقه به دست پسرش، ماسولوس افتاد در یونان باستان چنین رسم بود که براداران و خواهران به عقد یک دیگر در می آمدند و ماسولوس نیز با خواهر خود، آرتمیس ازدواج کرده بود. ماسولوس منطقه تحت فرمان خود را از سمت جنوب غربی تا آناتولی گسترش داد و در کنار ملکه خویش، آرتمیس، ۲۴ سال بر این شهر حکمرانی کرد. گرچه نژاد ماسولوس به مردم محلی و تُرک ها باز می گشت،اما به زبان یونانی سخن می گفت و راه و سبک زندگی یونانی را می پسندید. این علاقه به حدی بود که شهرهای بسیاری نیز در کناره ساحل با معماری یونانی بنا کرد. پس از چندی ماسولوس تصمیم به ایجاد پایتخت جدیدی گرفت و برای این کار شهر هالیکارناسوس را انتخاب کرد و اینگوته شد که آرامگاه هالیکارناسوس بدروم در این منطقه شکل گرفت

آرتمیس

ماسولوس و آرتمیس بخش عمده مالیات های دریافتی خود را بر روی آبادانی شهر هالیکارناسوس هزینه کردند و تندیس ها، معابد و ساختمان های مرمرین بسیاری در شهر پدید آوردند. ماسالوس در سال ۳۵۳ ق.م از دنیا رفت و آرتمیس برای حکمرانی شهر، دست تنها باقی ماند از آن جا که ماسالوس ساتراپی هخامنشی و عضوی از سلطنت قدرتمند پدرش بود،بنای مقبره ای شکوهمند را برای خودش تدارک دیده و احتمالا ساخت آن را پیش از فوتش آغاز کرده بود. پس از فوت ماسولوس، ساخت مقبره و ادامه پروژه به عهده خواهران و برادرانش خصوصا آرتمیس افتاد از آن جا که مقبره ماسولوس بسیار زیبا و چشمگیر بود، پس از پایان ساختش بسیار مشهور شد و نام آن برای دیگر مقبره های زیبا و باشکوه الهام بخش شد. پوسانیاس، نویسنده و جغرافیدان یونانی می گوید مردم آن زمان مقبره هالیکارناسوس را یکی از عجایب جهان می دانستند و به همین دلیل بود که بعد از آن تمامی مقبرهای باشکوه خود را به نام ماسولوس نامگذاری می کردند. آرتمیس تنها دو سال پس از فوت همسرش زندگی کرد و خاکستر هر دوی آن ها درون گلدان های مخصوص و در مقبره نیمه تمام هالیکارناسوس گذاشته شد. پس از آن نیز در طی مراسمی آیینی و به عنوان قربانی، بدن تعداد زیادی از حیونات مرده را بر روی پله های منتهی به مقبره گذاشتند،سپس پلکان مقبره با سنگ ها و قلوه سنگ های بسیاری پر شدند تا دسترسی به مقبره را ببندند بنا بر گزارش های مورخ و فیلسوفی یونانی به نام پلینیوس، صنعتگران و هنرمندان از ساخت مقبره نیمه تمام دست نکشیدند و حتی پس از مرگ حامیان مالی خود، تصمیم به ادامه کار گرفتند.

 

هالیکارناسوس

بقایای مقبره هالیکارناسوس در بودروم ترکیه

تحقیقات باستانشناسی و شرح مفصل و پر جزئیات مورخین باستانی تصویر روشنی از آرامگاه هالیکارناسوس بدروم در دست نیست. بنا دارای زیربنای چهارگوشی به ابعاد 30 در 40 متر بوده و جایگاه مخصوص سلطنتی پلکان دار که زوایای آن با مجسمه هایی تزئین شده بر روی آن قرار گرفته بوده است. اتاق آرامگاه و تابوت مرمرین با طلا تزئین شده و با ستونهای ایونیک محاصره شده بوده است. سقف هرمی شکل مزین به مجسمه های متعدد بر روی ردیف ستونها قرار داشته است. نوک آرامگاه هالیکارناسوس بدروم با مجسمه یک ارابه که توسط چهار اسب کشیده میشده، آراسته شده بوه است. ارتفاع کلی آرامگاه هالیکارناسوس بدروم حدود 45 متر محاسبه شده که از این مقدار، 20 متر مربوط به جایگاه مخصوص، 12 متر برای ستونها، 7 متر سقف هرمی و 6 متر مربوط به مجسمه ارابه بوده است. زیبایی این مقبره نه تنها به خاطر خود بنا که به دلیل وجود مجسمه هایی است که طبقات مختلف آنرا آراسته اند. در میان این مجسمه ها دهها مجسمه در اندازه طبیعی و همچنین بسیار کوچکتر و بزرگتر،از انسان، شیر، اسب و حیوانات دیگر ذر آرامگاه هالیکارناسوس بدروم به چشم میخورد. چهار هنرمند برجسته دوران، بریاکسیس Bryaxis، لئوکارس Leochares، اسکوپاس Scopas و تیموتئوس Timotheus، چهار طرف این بنای آرامگاه هالیکارناسوس بدروم را تزئین کرده اند. آرامگاه هالیکارناسوس بدروم به دلیل اینکه به خدایان یونان قدیم تقدیم نشده، جایگاه بسیار ویژه ای در تاریخ دارد.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید همچنین می توانید برای دیدن دیگر جاذبه های بدروم مقاله برترین ساحل های بدروم را نیز مطالعه کنید.

آرامگاه-هالیکارناسوس-بدروم

تلگرام-شرکت

پارک دلفین مارماریس

ارسال شده توسط: لارک360/ 29

پارک دلفین مارماریس یکی از جاذبه های گردشگری مارماریس و منطقه اژه می باشد که دیدن آن خالی از لطف نیست

پارک دلفین مارماریس این پارک اولین دلفیناریومی است که درکل اروپا افتتاح گردیده است.

دلفیناریوم مارماریس واقع در نزدیکی اقامتگاه ساحلی گرند مارِس است. پارک دلفین مارماریس حدود 5 کیلومتر دورتر از مارماریس میباشد. در طول تابستان ، چهار برنامه مختلف برای مهمانانی که به دنبال تجربه متفاوت هستند وجود دارد و قابل توچه تمامی گردشگر این مجموعه سالانه باز است دراین دلفیناریوم منحصر به فرد می توان  بهمراه مربی با دلفین ها شنا کرد . بوسیدن، لمس کردن و رقصیدن با دلفین ها روزی متفاوت و هیجان انگیز را برای شما وجود می آورد. بازدید از دلفین ها به ویژه  برای کودکان بسیار لذت بخش خواهد بود در پارک دلفین مارماریس شما میتوانید شنای انفرادی یا گروهی (تعداد نفرات گروهی 6الی 7 نفره است) را تجربه نمایید. افراد مجاز برای شنا حداقل سن بالای 8 سال  بهمراه بزرگسال میباشد. زمان شنا 20 دقیقه می باشد. عمق استخر از صفر شروع و به 6 متر می رسد و استفاده از جلیقه نجات نیز الزامی می باشد. شنا بهمراه دلفین ها باعث ایجاد شادی ، خنده و کاهش استرس در افراد می شود. در تور مارماریس این جاذبه گردشگری زیبا را از دست ندهید

 

نمایی-از-پارک-دلفین-مارماریس

موقعیت پارک دلفین مارماریس

اولین مرکز دلفین تراپی در خاورمیانه

این دلفیناریوم در نزدیکی مارماریس ، یک مرکز درمان دلفین ها بحساب می آید که علاوه بر نمایش های مختلف برای گردشگران ، در تابستان و زمستان ، دوره های توانبخشی نیز برگزار می کند. پارک دلفین مارماریس اولین مرکز دلفین تراپی محیط باز ( دریا ) درکل ترکیه و اروپا میباشد. در این مرکز امکان درمان کودکان بیمار و معلول فراهم شده است و راه جدید بهبودی برای بیمارانی با چالش های جسمی ، روحی و روانی را یافته اند اثرات شفا بخشی را بر روی کودکان معلول فراهم کرده اند علاوه بر شنا با دلفین ها شما می توانید برای دیدن نمایش آنها در جایگاه های طراحی شده اجرای دلفین ها تماشا کنید. این مرکز تحت مدیریت آلمان  و یک شرکت خصوصی آلمان و ترکیه است که با توجه به درک علمی ، یک برنامه قدرتمند برای درمان با دلفین را ارائه داده است .

 

دلفیناریوم-مارماریس

درمان دلفین

شش روش درمان کلاسیک در پارک دلفین مارماریس از جمله آنها عبارتند از : فیزیوتراپی ، درمان جراحی سقط جنین ، ارگونومیک ، لگومپسی و درمان ادلی. برای این درمان های مرکز درمانی درمجاورت دلفیناریوم در هتل Mares برای بیماران خدمات ارائه میشود در این مجموعه دوگزینه برنامه تفریحی و درمانی در استخرهای جداگانه ارائه می گردد در یکی از آنها دلفین های مخصوص و آموزش دیده برای بیماران وجود دارد و استخر دیگر فرصتی برای دور کردن استرس برای تمامی افراد علاقه مندانی که به دنبال حس جدید هستند ، فراهم گردیده تا آن را تجربه نمایید.

برنامه های زمانی پارک

برای شنا با دلفین ها مدت زمانی در حدود 40 دقیقه در نظر گرفته شده است و به صورت برنامه ریزی شده در طول روز انجام می شود. این برنامه در ساعت 9:30 ،11:30، 13:30، 15:30، 17:00 انجام می شود.

هزینه های پارک دلفین مارماریس

هزینه ورود به پارک دلفین مارماریس برای کودکان زیر 6 سال رایگان است. 6 تا 10 سال با 30درصد تخفیف (10 یورو) و بزرگسالان 15 یورو ؛نکته قابل توجه برای شنا در استخر دلفین این است که کودکان تا 10 سال باید همراه یک بزرگسال وارد استخر شوند. قابل ذکر است که خدمات عکاسی حرفه ای نیز در این پارک ارائه داده می شود و با 45 یورو می توانید عکس های خود را تحویل بگیرید اما اگر با کارت اعتباری پرداخت کنید بابت عکس ها از شما هزینه ای دریافت نمی شود. تعداد 120 عدد عکس در هنگام ورود بر روی یک CD به شما تحویل داده می شود. شنا با دلفین ها برای کودکان و حتی خود بزرگسالان بسیار لذت بخش خواهد بود و تعامل با این حیوانات شگفت انگیز تجربه ای تکرار نشدنی است.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات خوبی را در اختیار شما قرار داده باشیم همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مارماریس مقاله مارماریس مارینا را نیز مطالعه کنید و از آن لذت ببرید.

با ما1

تلگرام-شرکت

قلعه بدروم ترکیه

ارسال شده توسط: لارک360/ 28

قلعه بدروم ترکیه یکی از جاذبه های گردشگری ترکیه می باشد

قلعه بدروم ترکیه یکی از مهمترین و شناخته ترین بناهای تاریخی این شهر است که به عنوان نماد شهر بدروم نیز شناخته می شود.

این قلعه در قرن پانزدهم میلادی اخته شده است و می توانید در تور بدروم به این مقصد از آن دیدن کنید و از آن لذت ببرید. قلعه بدروم ترکیه که در جنوب غربی ترکیه در شهر بدروم واقع شده است توسط تیمارگر شوالیه ساخته شد و به همین دلیل به نام قلعه سنت پیترز هم معروف است در بازدید از این قلعه به حال و هوای تاریخی جنگ های ترکان سلجوقی بر می گردید در دوران عثمانی با اضافه کردن یک مناره به کلیسای داخل آن، این کلیسا به یک مسجد تغییر کاربری داد. این قلعه که در سال 1595به عنوان زندان مورد استفاده قرار می گرفت امروزه به صورت موزه در آمده است. ساخت قلعه بدروم ترکیه در سال 1402 آغاز شد؛ امروز نیز برج های این قلعه پس از سال ها بازسازی، مجددا درخشش خود را بر فراز نواحی جنوب غربی ترکیه بازیافته اند. یکی از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی شگفت انگیزی که قصد داریم در این پست به شما معرفی کنیم،قلعه زیبا و تاریخی بدروم (Bodrum Castle) است؛ پس با ما در این سفر مجازی به قلعه بدروم ترکیه همراه باشید. در تور بدروم این جاذبه گردشگری را از دست ندهید.

 

نمایی-از-قلعه-بدروم-ترکیه

موقعیت قلعه بدروم ترکیه

تاریخ قلعه

در حقیقت داستان شهر تاریخی بدروم با قلعه بدروم ترکیه شروع می‌شود. قلعه بدروم ترکیه یکی از میراث تاریخی جذابی است که در کنار بندرگاه بدروم سکنا گزیده است. این قلعه در سال 1402 توسط شوالیه‌های سنت جان یا شوالیه‌های هوسپیتالر (Knights Hospitaller) بنا شد و با نام قلعه سنت پیتر نیز شناخته می‌شود. با این قلعه شگفت انگیز با معاری زیبای خود دارای چهار برج بلند است که به عنوان برج‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی شناخته می‌شوند؛این چهار کشور در حقیقت مسئول ساخت این بنا بودند. این چهار ملت ساخت قلعه را در سال 1437 تکمیل کردند و امپراتوری عثمانی در سال 1522 این قلعه را فتح کرد. همینطور که به شهر نزدیکتر می‌شوید منظره باشکوه و زیبای قلعه در کنار اسکله در آبهای نیلگون اژه شما را خود جذب خواهد کرد. این قلعه به عنوان یکی از معروفترین و تاثیرگذارترین جاذبه های توریستی بدروم شناخته می‌شود و مهمترین و بزرگترین موزه یعنی موزه باستان شناسی زیر آب (Museum of Underwater Archaeology) را در خود جای داده است. در عمل، در بازدید از قلعه بدروم ترکیه با یک تیر دو نشان می‌زنید و از این موزه زیر آب نیز دیدن خواهید کرد.

 

قلعه-بدروم

موزه باستان شناسی زیر آب در قلعه بدروم 

موزه باستان شناسی زیر آب در داخل دیوارهای قطور قلعه بدورم ترکیه قرار دارد که مجموعه‌ای از لوازم بازمانده از کشتی‌های غرق شده مانند آمفورا را در خود جای داده است. این موزه با عتیقه‌های باستانی خود از عصر برنز، در اصل نماد شهر بدروم است. این موزه پر رمز و راز در سال 1964 تاسیس شد. بدون شک قدم زدن در این موزه شما را حیرت زده خواهد کرد با دیدن آن به این مسئله پی خواهید برد که چرا قلعه تاریخی بدروم به تنهایی ارزش بسیار زیادی برای این شهر دارد. پس در سفر به بدروم این موزه تاریخی را نباید از دست دهید.

 

موزه-قلعه-بدروم-ترکیه

داخل قلعه 

داخل حیاط قلعه جای فوق العاده‌ای برای آرامش گرفتن و استراحت است. قبل از ورود به داخل بنای قلعه و موزه می‌توانید کمی در محیط باز استراحت و قهوه گرمی را نوش جان کنید. فضای حیاط معمولا آرام و دور از هیاهو و شلوغی خیابان‌ها و صدای ماشین‌ها است. کافه این قلعه انوع قهوه‌ها، چای، آب میوه‌های متنوع و آب جو خنک سرو می‌کند در حیاط داخلی نیز یک کافه دیگر وجود دارد که گردشگران می‌توانند انواع میان وعده‌ها و نوشیدنی‌ها را میل کنند. سکوت و آرامش این قلعه به قدری برای در این فضا عمیق و دوست داشتنی است که شما می‌توانید بدون توجه به گذشت زمان ساعت‌ها بدون گفتن کلامی در آن بنشینید و در رویاهای شیرین خود غوطه ور شوید. طاووس و پرندگان مختلفی در اطراف حیاط داخلی وجود دارند و تماشای آنها نیز می‌تواند بسیار لذت بخش باشد. یک باغچه کوچک هم در این حیاط وجود دارد که در آن شما می‌توانید بسیاری از انواع گیاهان بومی و درختان دافنه و خرزهره را مشاهده کنید. نمای قلعه بدروم ترکیه در شب با نور پردازی فوق العاده‌اش بسیار زیبت و دلنشین است.

از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید بسیار ممنونیم،لازم به ذکر است می توانید برای مشاهده دیگر جاذبه های بدروم مقاله موزه هنرهای زکی مورن بدروم را مطالعه کنید. 

با ما1

تلگرام-شرکت

سمینار آرایشگری

ارسال شده توسط: لارک360/ 24 ۱

برگزاری سمینار آرایشگری در ایران و جهان

سمینار آرایشگری ویژه سالن های آرایشی بانوان 

سالن های آرایشی بانوان برای به روز بودن و یادگیری متدهای جدید آرایشگری اعم از کوتاهی شینیون ، رنگ و مش ، آرایش عروس ، کاشت ناخن و کلیه خدمات مربوط به آرایشگری همیشه این نوع سمینارهای آموزشی را دنبال می کنند تا با به روز بودن و جمع آوری مدارک بیشتر از این سمینارها کسب و کار خود را تقویت میکنند و در نهایت متقاضی بیشتری را به سمت خودشون می کشن از این رو شرکت شال و کلاه سفر و مدی پرایو ترکیه با همکاری هم از این دست سمینارهای آرایشی را برگزار می کنند تا بتوانند خدمتی کوچک در این راستا به سالن های زیبایی ارائه کنند

 

 

سمینار-آرایشگری

سمینار آرایشگری به چه صورت برگزار می شود

سمینار آرایشگری به این صورت است که بر فرض مثال از یکی از استادهای این رشته دعوت به عمل میاد برای اجرا که هم می تونه مدرس خارجی باشه هم داخلی و بازهم هم می شود داخل ایران برگزار شود و هم خارج از ایران بعد از دعوت یکی از مدرسین مطرح ما از سالن های آرایشی دعوت می کنیم که به ایم سمینار آرایشی تشریف بیارن و یک روز یا دو روز آموزش برای مقلضی برگزار میکنیم و در آخر مدرک این سمینار با امضاء مدرس رو تقدیم این عزیزان میکنیم

سمینار آرایشگری استاد کمال دوغلو

در حال حاضر یک سمینار ویژه برگزار کردیم که بعد از بازگشایی مرزهای ایران و ترکیه انجام میشه مدرس این سمینار استاد کمال دوغلو یکی از چهرهای مطرح کشور ترکیه و بین المللی است

 

سمینار-کمال-دوغلو

مدل سمینار و تدریس آن

سمینار به صورت مستر کلاس آموزشی در شهر زیبای استانبول هست که تاریخ تقریبی آن 29 تیر برابر با 19 جولای می باشد در این سمینار آرایشگری کوتاهی مو ، رنگ و مش ، شینیون ، و میکاپ عروس آموزش داده میشود مدت سمینار آرایشگری 1 روز می باشد و عزیزان آرایشگر از ساعت 10 صبح تا ساعت 18 در سالن همایش یا آمفی تئاتر یکی از هتل های مطرح استانبول گرد هم جمع می شود و آموزش های لازم  خدمت این عزیزان ارائه می شود برای آشنایی و اطلاعات بیشتر می توانید با دفتر ایران و ترکیه تماس حاصل فرمایید

سمینار آرایشگری

تلگرام-شرکت

ساحل کیزکومو و اورهانیه مارماریس

ارسال شده توسط: لارک360/ 28 ۲

ساحل کیزکومو و اورهانیه مارماریس یکی از جاذبه های گردشگری مارماریس و منطقه اژه می باشد

ساحل کیزکومو و اورهانیه مارماریس در جنوب غربی مارماریس و 2،5 کیلومتری تورگوت ، در 26.4 کیلومتری مارماریس واقع شده است. ساحل کیزکومو و اورهانیه مارماریس یک مکان توریستی مهم است که به واسطه  ساحل کیزکومو معروف است . روستای اورهانیه به دلیل خلیج شگفت انگیز و  ساحل منحصر به فرد کیزکومو مشهور است که در آن می توانید تعطیلات بی نظیری را تجربه کنید. ورزش های آبی ، ماریا مارینا ، کلوپ قایق بادبانی ، قلعه متعلق به شهر باستانی بیوبوس ، کافه ها و رستوران های کنار ساحل و.. همه از دیدنی های ساحل کیزکومو به شمار می آیند. قایق های بادبانی که در خلیج هسارونو قرار دارند ، شبهای اورهانیه را جلوه تازه ای می بخشند. روستای اورهانیه در کنار جنگلهای کاج زیبا ، در یک محیط برجسته واقع شده است. رنگ جنگل ها به دریا منعکس شده و منظره ای شگفت انگیزرا به وجود آورده است. دریا همیشه در ساحل کیزکومو و اورهانیه مارماریس بسیار آرام است. اورهانیه خانه پر از ویلاهای لوکس و رستوران های محلی است. جالب ترین رویدادی که در اورهانیه مشاهده خواهید کرد این است که افرادی را خواهید دید که در وسط دریا قدم می زنند. اگرچه در نگاه اول این رویداد برای بازدید کنندگان بسیار عجیب  است اما باید بدانید که کف زیر آب شنی خلیج را به دو قسمت تقسیم می کند و می توانید در امتداد دریا قدم بزنید به گونه ای که با دور شدن از ساحل عمق دریا افزایش نمی یابد. این مکان به طول 600 متر  امتداد دارد و خط ساحلی کیزکومو نامیده شده است و به دنبال خود افسانه ای دارد.

 

نمایی-از-ساحل-کیزکومو-و-اورهانیه-مارماریس

موقعیت ساحل کیزکومو و اورهانیه مارماریس

دیدنی های ساحل کیزکومو و اورهانیه

در ساحل کیزکومو و اورهانیه مارماریس، شما می توانید  از تعطیلات خود در کنار سواحل عالی با خورشید درخشان و دریایی زلال لذت ببرید. شما با قدم زدن در وسط مسیر ماسه ای دریا دریا  مجذوب این ساحل بی نظیر خواهید شد در نزدیکی ساحل کیزکومو و اورهانیه مارماریس یک مرکز ورزش آبی وجود دارد و مسافرین تفریحی قادر به ایجاد انواع ورزش های آبی هستند. در وسط خلیج یک جزیره و بقایای یک قلعه در بالای جزیره وجود دارد. اعتقاد بر این است که این قلعه متعلق به شهر باستانی بیوبوسوس است. شما می توانید قایقی اجاره کنید و یک سفر کوتاه به جزیره داشته باشید. این جزیره کوچک با منظره زیبای خود قطعا ارزش دیدن دارد. یکی دیگر از جاذبه های ساحل کیزکومو و اورهانیه مارماریس سفرهای قایقرانی روزانه در  خلیج هسارونو است. با وقفه در استراحت در سلیمیه، خلیج هسارونو، میل کردن کبابهای اینبوکو و دیدن جزیره دیسلیس، مطمئناً از سفر خود لذت خواهید برد. محیط موجود در جزیره دیسلیس با دره های کوچک و سازندهای سنگی بسیار عالی است. در تور مارماریس حتما به ساحل کیزکومو و اورهانیه مارماریس این مکان فوق العاده سر بزنید و لذت ببرید

 

قایق-سواری-در-ساحل-کیزکومو-و-اورهانیه-مارماریس

افسانه های مرتبط با سواحل کیزکومو

در ارتباط با ساحل کیزکومو و اورهانیه مارماریس دو افسانه وجود دارد. بر اساس افسانه ای که ساکنان روستا تعریف می کنند سه هزار سال پیش،پادشاه شهر بایباسوس در جنگ با دشمنان خود شکست می خورد. دشمنان که شهر را به تصرف گرفته اند، پادشاه و مردم این شهر را به قتل می رسانند. پرنسس زیبا تلاش می کند فرار کند، وی که به ساحل دریا می آید و شنا نمی داند،در اثر معجزه ای با رها کردن شن های دامن خود بر روی دریا، مسیری تشکیل می شود. به دلیل تاریکی هوا پرنسس که راه خود را گم می کند، با اتمام شن های دامن خود غرق شده و جان خود را از دست می دهد. پس از آن روز این روستا به نام کیزکومو به معنای دختر شنی و منطقه ساحل کیزکومو و اورهانیه مارماریس نامگذاری می شود.

افسانه دوم

در افسانه دیگری، دختر پادشاه عاشق یک ماهیگیر فقیر می شود. اما پدر دختر مانع ازدواج آن ها می شود. دو جوان عاشق بدون اطلاع پادشاه با یکدیگر دیدار می کنند. ماهیگیر جوان که از دریا با قایق می آید با آتشی که پرنسس برمی افروزد، محل وی را پیدا می کند. پادشاه که مشکوک می شود به سربازان خود دستور می دهد دخترش را تعقیب کنند. پادشاه از دیدارهای مخفیانه دو جوان مطلع می شود. شبی پادشاه از سربازان خود می خواهد که با آتش به ماهیگیر علامت بدهند. ماهیگیر با دیدن آتش به سوی سربازان می آید. پرنسس از دست سربازان فرار می کند و برای نجات ماهیگیر به داخل دریا می پرد. در این میان، معجزه ای رخ می دهد و هر مکانی که پرنسس قدم می گذارد با شن پر می شود. سربازانی که به دنبال پرنسس به داخل آب می آیند غرق می شوند. یکی از نیزه هایی که یکی از سربازان می اندازد به پرنسس اصابت می کند. خون پرنسس، آب دریا را به رنگ سرخ درمی آورد. ماهیگیر نیز پرنسس را می گیرد و دور می شود و سپس کسی آن ها را نمی بیند. پس از آن روز، نام روستا کیزکومو می شود و نام منطقه ساحل کیزکومو و اورهانیه مارماریس می شود.

شما مسافر گرامی می توانید برای تور مارماریس مرداد 1401 به لینک مورد نظر مراجعه فرمایید تا از قیمت های مرداد ماه را مطلع شوید و یا اگر برای شهریور می خواهید برنامه ریزی کنید و به مارماریس سفری بسیار عالی را داشته باشید در تور مارماریس شهریور 1401 در خدمت شما عزیزان هستیم.

ساحل-کیزکومو-و-اورهانیه-مارماریس

تلگرام-شرکت

غار نیمارا مارماریس

ارسال شده توسط: لارک360/ 26

غار نیمارا مارماریس یکی از جاذبه های گردشگری مارماریس و تر کیه می باشد

غار نیمارا مارماریس در نزدیکی مارماریس در جزیره ای خوش منظر و دیدنی به نام “هون” واقع شده و مکانی رازآلود می باشد.

این غار دارای ارتفاع 3 الی 5 متری بوده و عرض آن نیز 5 متر می باشد. گفته می شود که غار نیمارا مارماریس در گذشته های دور مکانی برای عبادت به شمار می رفت. شهرداری مارماریس در سال 2007 بررسی هایی را بر روی این مکان مرموز انجام داده که نتایج این کاوش ها خبر از آن می دهد که در حدود 12 هزار سال پیش انسان در این غار حضور داشته است. مسیر رسیدن به غار نیمارا دارای پله هایی بسیار زیبا می باشد که عبور از آن ها گردشگران تور مارماریس را به وجد می آورد. در اطراف این غار، فضای سبز زیبایی وجود دارد که زیبایی های آن را دوچندان کرده و جلوه خاصی به آن بخشیده است. بازدید از این غار و مناظر دیدنی اطراف آن خاطره ای به یادماندنی را از تور مارماریس برای شما به ثبت می رساند. فضای داخلی غار نیمارا مارماریس کمی تاریک بوده و برای این که بتوانید بخش های مختلف آن را تماشا کنید، بهتر است که به هنگام روشنایی روز به این منطقه بروید. شهرداری مارماریس برای حفاظت از فضای داخلی غار نیمارا مارماریس، از موادی به کار برده است که برای بازدیدکنندگان کاملا قابل مشاهده می باشد. شما گردشگران تور ترکیه می توانید بعد از بازدید از غار نیمارا مارماریس به گشت و گذار در جزیره هون بپردازید و از زیبایی های بی شماری که در آن وجود دارد لذت ببرید. 

 

نمایی-از-غار-نیمارا-مارماریس

موقعیت غار نیمارا مارماریس

تاریخچه غار

تا قرن پنجم قبل از میلاد که این مکان به یک پرستشگاه برجسته تبدیل شده بود هیچ گونه تغییر دیگری در غار صورت نگرفت و عبادت تقریباً در نزدیکی صخره اصلی صورت میگرفت. این سنگ اصلی توسط محرابهای سنگی به شکل نیم دایره ای که در حدود 30 سانتی متر از سطح زمین فاصله دارد محاصره شده است. دستورات دینی به مادر الهه لتو بر روی این سنگهای مرتفع قرار داده شده است. این پیشنهادات به شکل مجسمه های الهه مادر و مهره های شیشه ای ،تراسکوات، ساخته شده است. غار نیمارا مارماریس همچنین در زمان روم مورد استفاده قرار گرفت و اولین بار در سال 1999 به منطقه ای محافظت شده تبدیل شد. دو مجسمه زن که از شن ساخته شده اند در سال 1998 دراین غار یافت شده اند. طبق نوشته های مورخ یونان باستان هرودوت ، حضور انسان در غار (و همچنین شهر قدیمی فسکوس ، که امروزه به نام مارماریس نامیده می شود ) به 3000 سال قبل از میلاد باز می گردد، با این حال ، به دلیل نجات غار تحقیقاتی توسط شهرداری مارماریس با مشارکت فرمانداری موزه مارماریس در سال 2007 انجام شده است. نتیجه این جست وجو ها درانتهای یک شکاف درغار،یک ابزار استخوانی که متعلق به فرهنگ دوره پالئولیتیک فوقانی اروپای شرقی بودپیدا شد. برای گسترش گردش گری راه پیاده روی به غار نیمارا مارماریس،در 18 مه 2008 برای بازدید کنندگان تور مارماریس باز شد.

 

نیمارا-مارماریس

حال و هوای غار نیمارا مارماریس

یکی از جالب ترین جاذبه های گردشگری جزیره جنت مارماریس، غاری به نام غار نیمارا مارماریس است. این غار در مرتفع ترین نقطه جزیره واقع شده است و شما برای رسیدن به آن باید از مسیرهای پر از درخت جزیره عبور کنید و در نهایت از یک مسیر صخره ای نیز بگذرید تا بالاخره غار نیمارا مارماریس را در مقابل دیدگانتان ببینید. در مسیر این غار، پلکان متعددی از دل صخره ها حجاری شده اند تا عبور از آن هابرای شما راحت تر شود. نکته ای که بازدید از غار نیمارا مارماریس را جالب می کند، این است که نشانه هایی از زندگی انسان در آن یافت شده که قدمتشان به 12،000 سال قبل بر می گردد! بر اساس تحقیقاتی که در زمینه غار نیمارا مارماریس انجام شده، مشخص شده که احتمالا این غار یک مکان مذهبی بوده است و مختص به عبادت الهه ای به نام لتو بوده است. بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده، می توانیم بگوییم که اولین انسان هایی که در کل استان موگلا اقامت کردند، در اطراف همین غار زندگی می کرده اند.

شما مسافران گرامی می توانید برا خرید تور مارماریس خود در فصول مختلف سال در ماه های مختلف اقدام به خرید کنید،همچنین بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و اگر به دنبال دیگر جاذبه های مارماریس هستید می توانید مقاله مراکز خرید مارماریس را نیز مطالعه کنید.

غار-نیمارا-مارماریس

تلگرام-شرکت

قلعه و موزه مارماریس

ارسال شده توسط: لارک360/ 23 ۲

قلعه و موزه مارماریس یکی از جاذبه های گردشگری مارماریس و تاریخی این منطقه زیبا می باشد

قلعه و موزه مارماریس از دیدنی ترین های شهر مارماریس است که همه روزه گردشگران زیادی  به آن مراجعه می کنند.

اگر به مارماریس، شهر زیبایی های طبیعی و تاریخی ترکیه سفر کردید، حتما به قلعه و موزه مارماریس هم بروید. شهر بندری مارماریس که در جنوب غربی کشور ترکیه قرار گرفته است،مکان مناسبی برای آشنایی با فرهنگ، تاریخ، هنر و طبیعت این کشور به حساب می آید. شما می توانید در میان آثار تاریخی این شهر، ابنیه زیبا و قدیمی را مشاهده کنید که شبیه به آن در کمتر جایی از جهان به چشم می خورد. برای مثال، قلعه و موزه مارماریس به عنوان یکی از کهن ترین جاذبه های شهر شناخته می شود که قدمت آن به ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح برمی گردد. در تور مارماریس حتما به قلعه و موزه مارماریس که بنایی تاریخی و زیبا است سر بزنید و از آن لذت ببرید

موقعیت قلعه و موزه مارماریس

تاریخچه قلعه مارماریس

دیوارهای این قلعه، ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح به منظور محافظت از شهر ساخته شد و بعدها گسترش یافت، ساخت این قلعه اولین بار توسط ایونی ها انجام شد و در زمان “اسکندر کبیر” مرمت هایی بر روی آن انجام شد. مجددا در سال ۱۵۲۲ میلادی توسط “شاه سلطان سلیمان عثمانی” بازسازی شد. تعمیرات و توسعه هایی که بر روی دیوارهای قدیمی این بنا انجام شد،چهره ای تازه و گسترده به آن بخشید، سلطان سلیمان درست در زمانی که در حال تدارک حکومت بر رودس بود، تصمیم گرفت تا با توسعه قلعه مارماریس شرایط مطلوبی را مهیا سازد با دستور شاه سلطان سلیمان، از قلعه مارماریس به عنوان پایگاه نظامی استفاده می شد. هم زمان با مرمت و توسعه  این قلعه، به دستور مادر سلطان سلیمان که “عایشه حفضه سلطان” نام داشت، کاروانسرای کوچکی هم بنا شد. پس از جنگ جهانی اول، قلعه و موزه مارماریس دستخوش اتفاقات ناخوشایندی شد با حمله توپ های ناوگان فرانسه، آسیب های جدی به این قلعه وارد شد که بعد ها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. ۱۸ خانه، چشمه و آب انبار موجود در محوطه این قلعه، موجب شد تا از این بنای ارزشمند تا دهه ۱۹۷۰ میلادی به عنوان یک اقامتگاه برای بومیان استفاده شود.

 

نمایی-از-قلعه-و-موزه-مارماریس

موزه قلعه مارماریس

اگر چه قلعه و موزه مارماریس پس از آسیب های جدی که پس از جنگ جهانی اول به آن وارد شد، مجدد مورد بازسازی قرار گرفت و از آن به عنوان محلی برای اقامت استفاده می شد؛ اما در سال های ۱۹۸۰ الی ۱۹۹۰ میلادی اقدامات جدی تری بر روی آن انجام شد و در سال ۱۹۸۳ میلادی به عنوان یک اثر ارزشمند تاریخی به ثبت رسید. پس از مرمت و بازسازی، وزارت فرهنگ این بنای تاریخی را به موزه تبدیل کرد.این موزه دارای هفت منطقه سرپوشیده است. دو تا از آنها به عنوان یک سالن باستان شناسی  مانند ( آمفورهای متعلق به دوره هلنیستی ، رومی و بیزانس ) برگزار می شوند و یکی از آنها به عنوان سالن مردم نگاری مانند ( فرش ، مبلمان ، قطعات آشپزخانه مسی ، سلاح و زیور آلات متعلق به دوران عثمانی ) در نظر گرفته شده است واز مناطق باقیمانده به عنوان گالری های هنری و انبار استفاده می شود.

 

موزه-مارماریس

ساعات کار قلعه

هر روز بین ساعت 08:00 تا 19:30 قلعه و موزه مارماریس باز است (17:30 در فصل زمستان ، 31 اکتبر – 01 آوریل)

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم اطلاعات خوبی را در اختیارتان قرار داده باشیم همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مارماریس مقاله ساحل کیزکومو و اورهانیه مارماریس را نیز مطالعه کنید.

قلعه-و-موزه-مارماریس

تلگرام-شرکت

عید نوروز باستان

ارسال شده توسط: لارک360/ 26 ۰

عید نوروز باستان و داستان های قبل و بعد اسلام

 

دعای-آغاز-عید-نوروز

در آثار الباقیه از ابوریحان بیرونی آورده شده است که برگزاری جشن و سرور در فرهنگ سرزمین ایران جایگاه والایی داشته است. جالب است بدانید هر روز نام خاصی در گاهشماری باستانی ایرانیان دارا بود. در همه ماه ها روزی که همنام همان ماه می شد آن روز را به جشن و شادمانی می پرداختند. جشن های متنوعی همچون آبانگان ، تیرگان ، مردادگان،مهرگان و … در طول سال ها برگزار می شد. به جز این جشن ها مراسم های دیگری همچون یلدا،گاهنبارها،سده و … برگزار می شد. یکی از مهمترین آنها می توان به جشن نوروز اشاره کرد که از حال و هوایی خواصی برخوردار است. عید نوروز اکنون پیشینه و تاریخچه ای سه هزار ساله به خود اختصاص داده است. جشن نوروز یکی از کهن سالترین عیدهای ملی در جهان محسوب می شود.

تاریخچه عید نوروز به زبان ساده

جشن عید نوروز باستان که از کهن ترین و مهم ترین جشن های ایرانی محسوب می شود. به گفته پژوهشگران بنیاد ایرانی و هندی ندارد. به احتمال زیاد به اقوام بومی نجد ایران قبل از مهاجرت و آریایی ها نسبت داده شده است. راهیابی دو عید نوروز باستان و مهرگان به بین النهرین نیز توسط سومریان انجام شده است و موجب پدید آمدن دو جشن (ازدواج مقدس) و (اکیتو) شد. بعدها این دو جشن در آغاز سال نو به شکل یک جشن واحد در بین النهرین برگزار می شده است. می توان نتیجه گرفت جشن “مهرگان”،”عید نوروز باستان”و”سده”جزوه جشن های مذهبی نیستند. این جشن ها بیشتر در زمره اعیاد ملی ایرانی قرار گرفتند.

منشا و پیدایش نوروز متعلق به کجاست؟ 

منشا و تاریخ پیدایش خاصی برای عید نوروز باستان تعریف نشده است. طبق بعضی از افسانه ها سه هزار سال قبل در چنین روزی جمشید پس از بیرون آمدن از کاخ خود،در جنوب دریاچه ارومیه که امروزه منطقه حسنلو نام گرفته است،تحت تاثیر آفتاب سوزان و درخشان و طراوت تازه قرار می گیرد و آن روز را عید نوروز باستان می نامید و بر آن می شود که همه ساله در چنین روزی آیین و مراسم های خاصی تدارک دیده و برگزار کند. همچنین ریشه عید نوروز باستان در شاهنامه این چنین عنوان شده است،که جمشید در حال گذشتن از آذربایجان بوده است که دستور می دهد برایش تختی قرار داده و خود با تاجی پر زرق و برق روی آن تخت بنشیند بنابراین با تابش نور خورشید به آن تاج زرین و پر زرق دنیا نورانی می شود و به خاطر شادمانی مردم آن روز را عید نوروز باستان نامیده اند. 

نوروز قبل از اسلام 

نخستین پادشاهی که موجب رسمیت پیدا کردن عید نوروز باستان شد کوروش کبیر بود. وی قبل از میلاد و در سال 538 دستور پاکسازی محیط زیست،ترفیع نظامیان،عفو مجرمان را به این روزها موکول کرد. ناگفته نماند قبل از اینکه کوروش بابل را فتح کند در آنجا عید نوروز باستان را جشن گرفته بود. این را هم باید بدانید نوروز در زمان های ساسانیان و اشکانیان نیز عزیز و گرامی شمرده می شد. زمان برگزاری عید نوروز باستان در دوران ساسانیان حداقل 6 روز به طول می انجامید و تقسیم به دو دوره یا بخش نوروز کوچک و بزرگ میشد که در ادامه توضیحات بیشتری در این باره خواهیم داد. 

جایگاه عید نوروز در دوره هخامنشی 

در دوره ساسانی 25 روز قبل از شروع بهار با برپایی 12 ستون خشت خام با کاشت انواع غلات و حبوبات،از جمله نخود ، گندم ، لوبیا ، جو ، برنج و ارزن تا شانزدهمین روز فروردین در انتظار بارور شدن گیاهان می نشستند،چرا که این عقیده را داشتند که هرچه گیاهان بارورتر شوند در آن سال محصولات بهتر و بیشتری خواهند دید. همچنین در این دوران رایج بود که مردم در بامداد عید نوروز باستان به سمت یکدیگر آب پاشی کنند و نیز آتش روشن کردن در شب نوروز از زمان هرمز اول مرسوم شد و از دوره هرمز دوم دادن سکه به عنوان هدیه و عیدی در عید نوروز باستان رایج شد.

 

سبزه-عید-نوروز

عید نوروز باستان پس از اسلام 

به دستور جلال الدین ملکشاه سلجوقی در دوران سلجوقیان برای بهسازی گاهشمار ایرانی چندین ستاره شناس ایرانی از جمله خیام گرد هم در امدند،این گروه جایگاه عید نوروز باستان را در یک بهار هنگام وارد شدن آفتاب به برج حمل ثابت کردند. بنابراین طبق گاهشمار معروف به تقویم جلالی برای اینکه عید نوروز باستان در شروع بهار ثابت بماند قرار بر این شد که تقریبا هر چهار یا پنج سال یک بار به جای اینکه تعداد روزهای سال 365 روز باشد 366 روز در نظر گرفته شود. شروع این گاه شماری از سال 392 می باشد. در اسلام نگاهی خجسته به نوروز شده و تاکید بسیاری به گرامی داشتن آن شده است به طوری که از دیدگاه آن روز ظهور امام زمان روز عید نوروز باستان است. نام نوروز و یا اسامی شبیه به آن در جغرافیای نوروز شامل سراسر خاورمیانه ، قزاقستان ، بالکان ، تاتارستان ، در آسیای میانه چین غربی(ترکستان چینی) زنگبار ،سودان و در آسیای کوچک سراسر قفقاز تا آستراخان و همچنین بنگلادش ، آمریکای شمالی ، پاکستان ، بوتان ، هند ، تبت و نپال می شود.

عید نوروز باستان و فروهر 

فروردین عروس ماهها متعلق به فَرَوَهرها یا فروشی ها( پشتیبان و محافظ انسان و همه ی آفرینش ها ی نیک اهورامزدا) می باشد. جشنی که در عید نوروز باستان به پا می گردد در واقع بیداری روح زمین را از خواب بلند زمستانی مژده می دهد و باز در فصل جدید زندگی و حیات دوباره ی طبیعت آغاز می شود. فروهر در واقع شکل غیر مادی در نهاد انسان است. نوعی پشتیبان و محافظ که هم شامل انسان و هم آفرینشهای دیگر می گردد. پس از مرگ انسان دوباره به جایگاه اولیه خویش بر می گردد. در عقیده های باستانی این اعتقاد حاکم است که فقط قهرمانان دارای فروهر هستند. اما بعدها افراد با تقوا و پرهیزگار نیز از این نعمت الهی برخوردار شده اند. این افراد در سال یکبار برای دیدن بازماندگانشان پایین می آیند و برکت را به خانه های عزیزانشان می آورند به شرطی که خانه را تمیز و پاک ببینند. اما اگر خانه را در هم و کثیف ببینند برکت را نخواهند خواست و آن را ترک می کنند. فروهر ها از اولین طلوع فروردین و عید نوروز باستان حاضر می شوند و تا روز ده فروردین یا به روایتی روز نوزده ادامه می یابند. بدین گونه که در پشت بام ها مراسم روشن کردن آتش انجام می پذیرد تا راه خانه ها به فروهر ها نشان داده شود. 

گذری به نوروز کوچک و نوروز بزرگ 

نوروز کوچک و نوروز عامه همان روز اول فروردین است که آمدن بهار را مژده می دهد که در عرض پنج روز یعنی از یکم تا پنجم فروردین در حال اجرا می باشند و در ششم فروردین (خرداد روز) جشن عید نوروز باستان بزرگ یا خاصه انجام می گردد. طبقات مختلف جامعه اعم از سپاهیان ،دهقانان، روحانیان،و پیشه وران و اشراف،هر کدام در هر یک از روز های “نوروز عام”به محضر شاه شرفیاب می شدند،تا شاه به حرفهای آنان گوش داده و در مورد حل مشکلاتشان تصمیم گیری کند و در روز ششم ، شاه حقوقی که بر گردنش بود را در مورد طبقات مختلف مردم ادا میکرد و در این روز فقط افراد نزدیک شاه اجازه حضور داشتند در افسانه های اساطیری این گونه آمده است که عید نوروز باستان سالگرد خلق انسان و طبیعت است و نوروز بزرگ روزی است که جمشید بر تخت شاهی نشست و افراد مخصوص دربار را خواست و رسم و رسوم خوب را پایه گذاری کرد و گفت خدای باری تعالی همه ی جهانیان را خلق کرده است برای همین با آب پاک و نظیف بدنتان را شسته و غسل کنید و به سجده روید و به راز و نیاز با خدا بپردازید و از خداوند سپاسگزاری کنید و هر سال این اعمال را به جای بیاورید.

واقعیت آب و نوروز 

همه ی خوبی ها چون از ابرکران (جهان برتر) به این جهان ، در روز خرداد یعنی روز اول بهار یا عید نوروز می آید. سزاروار و شایسته است که هر روز نوروز باشد و نوروز زمانش بیشتر باشد و بدیهی است که در روز عید و جشن لباس نو و زیبا برتن کنند و خود را عطرآگین کنند و آن را به فال نیک بگیرند و آن سال ، سالی سراسر خوبی و برکت بر ایشان باشد و بدیها از آنها دور گردد. نوروز سرآغاز رحمت الهی است چنانچه با شروع بهار نم نم بارشهای بهاری شروع می گردد و زمین تشنه سیراب میگردد با بارش باران ردپای اردویسور اناهید (الهه ی آب ) نیز کم کم پیدا می شود. الهه آب است که به دستور اورمزد از آسمان آب و برف و تگرگ را به زمین می باراند علت اینکه ایرانیان در نوروز غسل می کنند اینست که آن روز متعلق به اردویسوز اناهید همان الهه آب است. مردم در این روز همزمان با طلوع خورشید از خواب بلند می شوند و با آب جاری که بر خود میریزند تمامی درد و بلا و آفات را از خود دور می کنند و به همدیگر آب می پاشند دلیل اینکار هم اینگونه بیان شده است که چون به مدت طولانی در ایران باران نباریده و بعدا باریده است مردم آن باران را تبرک کرده و به هم می پاشند و این کار هم چنان در برخی مراسم رایج است. 

عید نوروز باستان سمبل پیروزی 

عید نوروز باستان سمبل پیروزی خوبی بر بدی است به این دلیل رسم دعای رپیثون در نوروز انجام می شود. (رپیثون) غلبه ی گرمای نیمروز و ماه های تابستان است با حمله غول زمستان به زمین ریپثون به زیر زمین می رود تا آبهای زیرزمینی را گرم نگه دارد و با اینکارش گیاهان و ریشه درختان را از مرگ نجات دهد گرما در بهار نمادی است از پیروزی خوبی بر بدی به همین علت جشن دعای مخصوص در عید نوروز باستان به ریپثون تعلق می گیرد. 

داستان سلطنت سلیمان و نوروز 

در داستانهای قدیمی این چنین روایت شده است وقتی که سلیمان بن داوود انگشتر خود را گم کرد سلطنتش را از دست داد ولی بعد از چهل روز انگشتر خود را پیداکرده و فرمانروایی نیز دوبار ه به وی برگردانده شد و مرغها به دور او حلقه زدند و ایرانیان گفتند :نوروز آمد. 

عید نوروز باستان روز دین و مذهب و روز فرمانروایی 

در ماه سرسبز و شاداب فروردین ،شروع فصل بهار، در عید نوروز باستان فریدون دنیا را تقسیم کرد. روم را به “سلم”،ترکستان را به “تور” و ایرانشهر را به “ایرج” داد،سیاوشان و کیخسرو به دست لهراسب سپرده شد ،زردشت مذهب مزدیسنان را از اورمزد قبول کرد و پشوتن پسر گشتاسب شاه نیز به ترویج دین زردشت پرداخت و همچنین گفته شده است که کوروش بعد از اینکه بر بابل چیره گشت پسرش کمبوجیه را در جشن نوروز گموک بابلی به عنوان پادشاه بین النهرین به همه معرفی نمود.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید همچنین می توانید برای دیدن دیگر مطالب خواندنی مقاله تورهای طبیعتگردی را نیز مطالعه کنید.

عید نوروز باستان

تلگرام-شرکت

تور جزیره قشم

ارسال شده توسط: لارک360/ 29 ۰

تور جزیره قشم یکی از بهترین تورهای داخلی و پرطرفدار است

تور جزیره قشم و مشخصات آن

راهنمای مسافرتی به قشم (تور جزیره قشم)

جزیر قشم بزرگ ترین جزیره ایران و از شاخته شده ترین جزیره های کشورمان است که در استان هرمزگان قرار گرفته است. این جزیره طبیعتی بکر و زیبا دارد و تاریخ آن به درازای دوران ساسانیان است. مدت زیادی است که این جزیره ی جنوبی به مقصد گردشگری بسیاری از ایرانی ها و توریست های خارجی تبدیل شده است.

موقعیت تور جزیره قشم

جزیره ی قشم در جنوب ایران و در استان هرمزگان واقع شده است و بزرگ ترین جزیره ی تنگه  ی هرمز محسوب می شود. از شمال به بندرعباس، از شرق به جزیره لارک،از جنوب به جزیره هنگام و از جنوب غربی به جزیره ها ی ابوموسی و تنب بزرگ و تنب کوچک محدود می شود.

 

مختصری از تاریخچه جزیره قشم

قدمت این جزیره به دوران ساسانیان می رسد و در آن دوران به آن ابرکاروان می گفته اند. از دوران قبل از اسلام و حتی از دوران پادشاهان ماد در این جزیره سکونت می شده است. با پیدایش اسلام، مسلمانان جزیره را فتح کرده و اینگونه بود که کم کم همه چیز رنگ و شکل دیگری به خود گرفت. حکومت های مختلفی بر این جزیره حاکم بودند که از میان آن ها می توان به آل بویه اشاره کرد. در دورانی هم تحت تاثیر حمله  ی مغولان و حکومت ایلخانیان بود. کم کم اروپایی ها پایشان به اینجا باز شد و مدتی مخصوصا پرتغالی ها به آن حکومت کردند. بعد از حکومت قاجار دوباره این جزیره به ایران برگردانده شد. برای تور جزیره قشم با شال و کلاه سفر همراه باشید

 

مناطق-زیبای-قشم

شرایط آب و هوایی و بهترین زمان سفر به قشم

شرایط آب و هوایی آن گرم و به دلیل جزیره بودنش مرطوب هم می باشد. از ۱۰ تیر تا ۱۰ شهریور تقریبا می توان گفت گرم ترین روزهای این جزیره محسوب می شود. هزینه سفر شما از تیر تا شهریور نصف دیگر ماه های سال است. بهترین زمان سفر به قشم ماه های دی و بهمن است. بیشترین دمای این جزیره به ۴۶ و کمترین آن به ۱۶ درجه سانتی گراد می رسد.

اقامت در جزیره قشم (تور جزیره قشم)

در تور جزیره قشم به منظور اقامت در جزیره قشم گزینه های مختلفی پیش رویتان قرار دارد اما انتخاب بین آن ها بستگی به بودجه ای که شما برای سفرتان در نظر گرفته اید دارد. متوسط هزینه ی اقامت در هتل های قشم از ۱۵۰ هزار تومان شروع می شود و تا ۴۰۰ هزار تومان هم متغییر است که این بستگی به این دارد که شما چه هتلی را برای اقامتتان انتخاب کرده اید. اگر مطالب این صفحه برای شما مفید بود می توانید مقاله تور مشهد مقدس ما را نیز مطالعه کنید.

 

ساحل-جزیره-قشم

تور جزیره قشم

تلگرام-شرکت