دریاچه وان ترکیه

ارسال شده توسط: لارک360/ 33 ۱

دریاچه وان ترکیه یکی از جاذبه های گردشگری وان می باشد که سالانه هزاران مسافر را به سمت خود می کشاند

دریاچه وان ترکیه و اطلاعاتی درباره این جاذبه گردشگری ترکیه که بد نیست بدانید

دریاچه وان را باید مهمترین جاذبه گردشگری شهر وان ترکیه دانست که خود متشکل از تعداد زیادی مکان دیدنی و جاذبه گردشگری است. وان شهر چندان بزرگی نیست و در مقایسه با سایر شهرهای توریستی ترکیه، میزبان توریست‌های کمتری است. با این حال، به خاطر قرارگیری در شرق کشور ترکیه و در نتیجه مجاورت با کشور ایران،شدیدا مورد توجه توریست‌های ایرانی قرار گرفته است. این مجاورت سبب شده تورهای زمینی وان توسط آژانس‌های مسافرتی برگزار شوند. اصلی‌ترین جاذبه این شهر را باید بزرگترین دریاچه کشور ترکیه یعنی دریاچه وان دانست. وسعت دریاچه وان ترکیه در حدود 3,755 کیلومتر مربع است و در اطراف با شهرها و روستاهای مختلفی احاطه شده است. دریاچه وان ترکیه، شکلی مثلثی و عمقی در حدود 171 تا 400 متر دارد و 1,640 متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است. جالب آن که بخش غربی دریاچه عمیق تر و عمقش نزدیک 451 متر ارزیابی شده اما بخش های شرقی دریاچه کم عمق تر هستند و بسیار دیدنی. بد نیست بدانید آب دریاچه وان به شدت قلیایی است و  درصد بالایی از سدیم کربنات و دیگر نمک ها در آن به چشم می خورد به همین دلیل  آب دریاچه چندان در کشاورزی و موارد آشامیدنی قابل استفاده نیست. خوب است بدانید که تنها ماهی موجود در دریاچه وان، نوعی ماهی کپور به نام شاه ماهی مروارید و یا ماهی وان است که در کل کشور ترکیه تنها در این دریاچه وجود دارد که معمولا در فصل بهاار می توان آن را دید. این دریاچه یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری و طبیعی کشور ترکیه محسوب می شود که در آن می توان انواع تفریحات نظیر قایق سواری، ماهی گیری و شنا را تجربه کرد.

موقعیت دریاچه وان ترکیه

از دریاچه وان ترکیه بیشتر بدانید

ترکیه کشور بزرگی است. با این حال، وان را به عنوان بزرگترین دریاچه آن می‌شناسند. در سرتاسر منطقه خاورمیانه، دریاچه وان ترکیه دومین دریاچه بزرگ به شمار می‌رود. جزیره‌های متعددی در اینجا وجود دارند که هر کدام می‌تواند فرصتی ایده‌آل به منظور کنکاش و کاوش باشد. در برخی قسمت‌ها و سواحل آن، فرصت برای آب تنی کردن فراهم است. اطراف دریاچه وان ترکیه طبیعت بکری مشاهده خواهید کرد که برای کوهنوردی و ماجراجویی نیز فوق‌العاده است. توریست‌های ایرانی می‌توانند تور وان را به ارزان‌ترین قیمت ممکن خریداری کرده و از این طبیعت وصف‌نشدنی بهره ببرند. با رسیدن به دریاچه Van، حوالی آن کوه‌های بلندی را مشاهده خواهید کرد که ارتفاع برخی از آن‌ها یک کیلومتر را نیز رد می‌کند. آب‌های جاری از این کوه‌ها همراه با آب باران، اصلی‌ترین منابع تامین آب دریاچه به شمار می‌روند. دریاچه وان ترکیه از نظر برخی گونه‌های طبیعی منحصربه‌فرد است. برخی حیوانات آبزی موجود در آن فقط در این آب‌ دوام آورده و هیچ کجای دنیا وجود ندارند. در سواحل دریاچه وان ترکیه قایق‌های متعددی را مشاهده خواهید کرد که به ازای دریافت هزینه،شما را به یکی از خاطره‌انگیزترین سفرهای اکتشافی عمرتان می‌برند! در دل وان، جزایری وجود دارد که هر یک دنیای وسیع برای اکتشاف است. آن‌ها مملو از آثار باستانی و بقایای تاریخی هستند. دریاچه وان ترکیه در ارتفاعی حدود 1600 متر بالاتر از سطح دریا واقع شده و به همین دلیل مخصوصا در زمستان‌ها، به شدت سرد می‌شود. با این حال غلظت بالای نمک آب آن از یخ‌زدگی جلوگیری می‌کند. در طول فصل زمستان، فقط قسمت‌های کم عمق شمال دریاچه یخ می‌زنند.

 

نمایی از دریاچه وان ترکیه

کشفی بزرگ در دریاچه وان ترکیه

چندی پیش اعلام شد قلعه‌ای سه هزار ساله در اعماق دریاچه وان ترکیه کشف شده است. این قلعه به زمان امپراطوری اورارتو در عصر آهن برمی‌گردد. امپراطوری نام برده در اطراف دریاچه ارومیه و وان تشکیل شد. بر اساس اکتشافات، گستره قلعه‌های کشف شده زیر آب حدود یک کیلومتر بوده و در برخی نقاط دارای ارتفاعی حدود 4 متر است! همانطور که گفتیم، یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های تاریخی دنیا در حوالی بزرگترین دریاچه کنونی ترکیه شکل گرفت. در کتاب‌های تاریخی، از اورارتو با نام‌های پادشاهی وان و نیز پادشاهی آرارات نیز یاد می‌کنند. این تمدن در عصر آهن شکل گرفت و منطقه تحت حکومت آن‌ها دریاچه ارومیه، وان و بلندی‌های کشور ارمنستان بود. مردم اورارتو از اجداد گرجی‌ها و ارمنی‌های باستان بوده و بین سال‌های 1500 تا 600 قبل از میلاد به منطقه نام برده در بالا حکمفرمایی می‌کردند.

 

قلعه درون دریاچه وان ترکیه

تفریحات دریاچه وان

شنا کردن

با وجود وسعت دریاچه وان ترکیه، هیچ ساحلی به صورت عمومی به منظور شنا کردن برایش در نظر گرفته نشده است. با این حال، بر اساس تجربه، برخی سواحل آن در مقایسه با بقیه برای شنا کردن مناسب‌تر هستند. به عنوان نمونه یک ساحل مناسب برای شنا کردن در 20 کیلومتری جنوبی شهر وان و در شهر ادرمیت وجود دارد. در صورتی که به شنا کردن در دریاچه وان ترکیه اصرار دارد، بهتر است در هتل‌های پنج ستاره و لوکس شهر وان اقامت کنید چون آن‌ها دارای ساحل اختصاصی برای خود هستند. در تور وان حتمان از این جاذبه گردشگری بسیار زیبا دیدن کنید و لذت ببرید

قایق سواری

می توانید از شهر وان در شرق دریاچه وان ترکیه تا شهر تاتوان که در بخش غربی دریاچه است را در سفری چهار ساعته، با قایق طی کنید.

 

قایق سواری در دریاچه وان ترکیه

ماهیگیری 

یکی از تفریحات جذاب و رایج دریاچه وان ترکیه، ماهیگیری است. البته باید توجه داشته باشید که در طی فصل تخم ریزی ماهی های دریاچه وان ترکیه،یعنی ماه اردیبهشت و خرداد ماهیگیری ممنوع است. در این زمان می توانید به محل دهانه رودها و جریان های ورودی به دریاچه وان ترکیه بروید و مهاجرت هیجان انگیز ماهی ها را تماشا کنید. همچنین در این قسمت سطوحی را ساخته اند که می توانید به رودخانه و پرش ماهی ها به درون جریان ها تسلط داشته باشید.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر درباره دیدنی های وان مقاله خانه گربه ها در وان را نیز مطالعه کنید

دریاچه وان ترکیه

تلگرام-شرکت

قلعه تاریخی وان

ارسال شده توسط: لارک360/ 26 ۰

قلعه تاریخی وان یکی از جاذبه های گردشگری وان و تاریخی کشور ترکیه می باشد

قلعه تاریخی وان و اطلاعاتی درباره این جاذبه گردشگری شهر وان

قدمت قلعه تاریخی وان که عظیم و سنگی می باشد به قرن نهم تا هفتم قبل از میلاد بازمی گردد،قلعه تاریخی وان که توسط پادشاهی باستانی اوراتو بر فراز کوه های ساحل شرقی دریاچه وان ساخته شد و مشرف بر خرابه های توشپا، پایتخت باستانی اوراتو در طول قرن نهم می باشد. در طول قدرت پادشاهی اوراتو ساختارهای مشابه متعددی در سراسر قلمرو آنها ساخته شدند. قلعه تاریخی وان در طول تاریخش توسط قدرت هایی بزرگ نظیر مادها، هخامنشیان، ارمنی ها، اشکانیان،رومی ها، ساسانیان، بیزانس ها، عرب ها، سلجوقیان، صفویان، افشاریان، عثمانی ها و روس ها اداره می شد. قلعه ای باستانی که در غرب وان و در شرق دریاچه وان قرار گرفته و امروزه یکی از با ارزش ترین بناهای تاریخی این منطقه به شمار می رود. قسمت های پایینی دیواره های قلعه تاریخی وان از سنگ بازالت بدون ملات و بقیه قسمت های آن از آجرهای گِلی ساخته شده اند. در شهر وان هیچ جاذبه ای، چشمگیرتر از قلعه وان نیست، جاییکه به عنوان یک مقصد گردشگری محبوب با ارائه چشم اندازی دلربا به شهر مورد توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی قرار می گیرد. قلعه تاریخی وان در فاصله 3 کیلومتری تا مرکز شهر قرار گرفته و مکانی بسیار مناسب برای برپایی پیک نیک به شمار می رود. قلعه ای که امروزه تنها خرابه هایی همراه با ستون هایی بزرگ و دیوارهای سربه فلک کشیده از آن به یادگار مانده اند. در ارتفاع 20 متری بر فراز صخره ای در نزدیکی قلعه تاریخی وان شاهد کتیبه ای ارزشمند خواهید بود،کتیبه ای که در ابتدا توسط داریوش بزرگ طراحی شد اما تکمیل نگردید و در زمان خشایار شاه پسر داریوش به اتمام رسید. تنها کتیبه هخامنشی در خارج از ایران که به سه زبان پارسی باستان، اکدی و عیلامی نوشته شده است. 

 

نمایی از قلعه تاریخی وان

موقعیت قلعه تاریخی وان

درباره قلعه وان

قلعه تاریخی وان به لطف قرار گرفتنش در ارتفاعات تپه ای چشم اندازی دیدنی را به زیر پاهایتان می آورد،چشم انداری از خرابه های بازمانده توشپا همراه با بناهای درهم شکسته. شهری کهن با قدمت 3000 ساله که البته ساختار امروزی اش مربوط به شهر قدیمی وان می باشد که در طول جنگ جهانی اول نابود شدند، قدم زدن در اطراف این خرابه ها و بازمانده ها قطعا لذت بخش خواهد بود اما برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی پیشنهاد می شود حتما با یک راهنما در این منطقه به گشت و گذار بپردازید. در این منطقه جاذبه های دیگری نیز به چشم می خورد، جاذبه ای نظیر مسجد جامع سلجوک که تنها یک مناره آجری از آن باقی مانده و یا مجتمع خسرو پاشا با قدمتی مربوط به سال 1567. بنایی که مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و دارای دیوارهای آجری همراه با تزئینات شکسته می باشد.

 

قلعه وان

معماری قلعه تاریخی وان

قلعه تاریخی وان که قلعه توشپا نیز نامیده می شود، از استحکام زیادی برخوردار است و جزو بزرگ ترین قلعه های منطقه آناتولی است، ساخت و ساز بنای این قلعه در بلوک یکنواخت است. مصالح به کار رفته در دیوارهای پایین قلعه از سنگ های بازالت و بدون ملات و دیوارهای بالایی از آجرهای خشتی تشکیل شده اند. صخره ای که قلعه تاریخی وان به روی آن واقع شده، ۱۰۰ متر ارتفاع دارد و به ساحل شرقی دریاچه وان نزدیک است و در امتداد محور شرقی و غربی ادامه دارد، طول قلعه وان ۱۲۵۰ متر و عرض آن از ۷۰ تا ۸۰ متر متغیر است. قلعه وان که روی یک سطح طبیعی قرار دارد، دیوارهایش به روی تراس های سنگی و پله ای واقع شده اند و نمادی از معماری اوراتین هستند. سازندگان و معماران اوراتور، بیشتر قرار دادن پایه ها به روی بستر را ترجیح می دادند و بدین گونه سازه ها و بناهای پله دار می ساختند، همچنین، معماران در قسمت های مختلف قلعه سطح های مسطح ایجاد می کردند و ساختمان های دیگری با کارکردهای متفاوت روی آن ها می ساختند. در این قلعه بخش های زیادی چون اتاق های خاکسپاری سنگی برای پادشاهان،ستون های کتیبه ای، کتیبه های روی صخره و پناه گاه های روباز وجود دارند. متاسفانه، ساختمان های درون دیوارها که اوراتورها ساخته بودند، از بین رفته اند و اثری از آن ها باقی نمانده است. قلعه تاریخی وان با گذشت زمان چندین بار مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفت. بخش پانی دیواره دژ از مصالحی با جنس های مختلف ساخته شده است؛در ساخت بخش پانی دیواره از سنگ بازالت و در ساخت بخش بالایی آن از آجر استفاده شده است. با وجود اینکه این سازه سال ها زیر آب بوده، ارتفاع دیوارهای باقی مانده آن بین ۱۰ تا ۱۳ فوت است. بازدید کنندگان این شاهکار معماری که ۱۰۰ متر ارتفاع و ۱۳۴۵ متر طول دارد،می توانند با چشم انداز بی نظیر دریاچه وان،غروب خورشید را تماشا کنند. معماری ارگ محدود به این استحکامات نبود بلکه شامل بسیاری از بناها دیگر، مانند اتاقهای خاکسپاری سنگ برای پادشاهان، پناهگاههای روباز، کتیبه های روی صخره ها و ستون های کتیبه ای نیز می شد. متأسفانه، چیزی در مورد ساختمانهای واقعی که اروتیایی ها درون دیوارها ساخته اند، حفظ نشده است.

بخش های مختلف قلعه وان

قلعه تاریخی وان از دو بخش درونی و بیرونی تشکیل شده است. بخش درونی قلعه روی قله صخره ای به شکل کاملا استراتژیک قرار گرفته و بخش بیرونی قلعه توسط چهل برج حفاظت شده است. هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از قلعه تاریخی وان ساعات بازدید از قلعه وان در زمان ها و فصول مختلف سال متغیر است. ساعت بازدید از قلعه وان در فصل تابستان (۱۵ آوریل تا ۲ اکتبر) از ساعت ۹ تا ۱۹ و در فصل زمستان (۳ اکتبر تا ۱۴ آوریل) از ساعت ۸ تا ۱۷ است. هزینه بازدید از قلعه نیز رایگان است در تور وان حتما به این جاذبه گردشگری شهر زیبای وان سر بزنید و لذت ببرید.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله دریاچه وان ترکیه را نیز مطالعه کنید.

قلعه تاریخی وان

تلگرام-شرکت

جزیره آختامار وان

ارسال شده توسط: لارک360/ 29 ۱

جزیره آختامار وان یکی از جاذبه های گردشگری وان در دریاچه وان می باشد

جزیره آختامار وان  (Akdamar Island) یکی از زیباترین جزایر شهر وان است

جزیره آختامار وان هر ساله گردشگران بسیاری را از نقاط مختلف جهان به سمت خود جلب می‌کند. این جزیره در دریاچه بسیار زیبای وان واقع شده است که وسعت آن۷۰۰ متر است. جزیره آختامار وان فاصله ۴۱ کیلومتری از شهر وان دارد و در غرب این شهر زیبا واقع شده است. فاصله جزیره آختامار وان تا  ساحل نیز ۳ کیلومتر است. در واقع دلیل نامگذاری جزیره آختامار مربوط به یک داستان بسیار قدیمی و افسانه‌ای می‌شود. داستانی که یک شاهزاده به نام تامارا (Tamara) در آن جزیره می‌زیست و عاشق یک فرد غیر اشراف‌زاده شده بود. پسر جوان و عاشقِ شاهزاده، هر شب توسط نور فانوسی که معشوقه‌اش به سمت او می‌گرفت راه را پیدا کرده و شناکنان خودش را از ساحل به سمت جزیره و به دیدار شاهزاده می‌رساند و این دیدارهای عاشقانه همچنان ادامه داشت تا زمانی که پدر شاهزاده متوجه این قضیه شده و یک شب فانوس دخترش را می‌شکند و پسرک را داخل دریاچه به حال خود رها می‌کند. پسرک بعد از گم کردن راهش در دریاچه غرق می‌شود و آخرین کلامی که از زبانش جاری می‌شود “آخ تامارا (oh Tamara)” بوده که همین نام روی جزیره باقی می‌ماند و بعدها به آختمار (Akdamar) تغیر پیدا می‌کند جزیره آختامار که با نام جزیره آکدامار نیز شناخته می شود، جزیره ای است که در میان آب های دریاچه وان در نزدیکی شهر وان ترکیه واقع شده است. در این جزیره یک کلیسای تاریخی وجود دارد که معمولا از آن به عنوان یکی از شگفت انگیزترین اماکن دیدنی وان یاد می کنند. این کلیسا یکی از بهترین و جذاب ترین نمونه های معماری ارمنی است و بازدید از آن معمولا برای توریستان بسیار جالب است. در تور وان با ما باشید تا با جاذبه های گردشگری بی نظیر آن آشنا شوید.

 

کلیسای جزیره آختامار وان

موقعیت جزیره آختامار وان

افسانه جزیره آختامار وان

یک افسانه بسیار جالب درباره جزیره آختامار وان وجود دارد که ما می خواهیم آن را برایتان تعریف کنیم. روزی روزگاری یک مرد اشراف زاده عاشق یک دختر زیبا به نام تامار می شود. این مرد هر شب به جزیره آختامار وان در دریاچه وان می رفته تا بتواند معشوقه خودش را در این جزیره ملاقات کند. تا اینکه یک شب که باز هم به عادت همیشه می خواسته از دریاچه وان عبور کند و خودش را برای دیدار یار به این جزیره زیبا در دریاچه وان برساند، اسیر یک طوفان شدید می شود و قایقش در وسط دریاچه واژگون می شود. می گویند او در حالی که غرق می شده است، مرتب عبارت “آچ تامار” را به زبان می آورده است! از آن طرف هم تامار که منتظر این مرد اشراف زاده بوده است، بسیار نگران یارش بوده است و همین طور هراسان منتظر او می ماند تا اینکه بالخره خبر مرگ او را به تامار می رسانند! می گویند تامار به قدری از شنیدن این خبر اندوهگین می شود که خیلی زود از دنیا می رود. این طور می گویند که بعد از مرگ تامار و عشقش، این جزیره برای همیشه به نام آختامار شناخته می شود این داستان به قدری در فرهنگ مردم رسوخ پیدا می کند که محلی ها عقیده پیدا می کنند که دریاچه وان مسحور شده است و فرشته ها در آن زندگی می کنند! این جزیره ای که از آن صحبت می کنیم، در نزدیکی ساحل دریاچه وان واقع شده است و حدودا 55 کیلومتر با شهر وان فاصله دارد. جزیره آختامار وان در فصل بهار زیباتر از همیشه می شود، شکوفه هایش جوانه می زنند و حال و هوای بسیار عاشقانه ای پیدا می کند با این حساب، مشخص است که اگر در فصل بهار از جزیره آختامار وان دیدن کنید،باور این افسانه عاشقانه نیز برایتان ساده تر می شود و بهتر می توانید آن را تصور کنید.

کلیسای صلیب مقدس در جزیره

یکی دیگر از زیباترین جاذبه‌های جزیره آختامار وان کلیسای بسیار قدیمی و کهن به نام کلیسای صلیب مقدس است. این کلیسا در زمان امپراتوری ارامنه و به دستور پادشاه آن زمان یعنی گاگیک یکم واسپوراکان بنا شد. گفته می‌شود این بنا در سال ۹۱۵ تا ۹۲۱ میلادی، توسط معماری به نام مانوئل به طور بسیار استادانه‌ای ساخته شده است. نمای این کلیسا شامل سنگ‌های بسیار زیبایی می‌شود که رنگ‌های منحصربه‌فردی دارند. فضای داخلی کلیسا نیز بسیار جذاب بوده و روی دیوارها نقش‌ها و طرح‌های بسیار کهنی رسم شده‌اند که به نظر می‌رسد بعد از یک دوره طرح‌های دیگری روی نقاشی‌های قبلی کشیده شده‌اند. مورخان و باستان‌شناسان این طراحی‌ها را به داستان‌های کتاب‌های مقدس انجیل و تورات ربط می‌دهند.باستان شناسان می گویند که در گذشته، در مجموعه ای نکاخ خیابان ها،باغ ها و پارک های بسیار زیبایی وجود داشته است که کاخ و کلیسای آختامار را احاطه می کرده اند. این کلیسا در جزیره آختامار وان یک گنبد مخروطی زیبا دارد و با سنگ  توفا قرمز رنگ (نوعی سنگ آهک) ساخته شده است. بر روی دیواره های این کلیسا در دریاچه وان، تعدادی سنگ نبشته وجود دارد که در آن ها تصاویری از داستان های کتاب مقدس به چشم می خورد و بر روی آن ها تصاویری از آدم، حوا، حضرت ابراهمی، حضرت داوود و حضرت مسیح دیده می شود. جالب است که بدانید این تصاویر نشانه ای از هنر عباسی قرن 9 و 10 میلادی هستند. از آن هم جالب تر اینکه می گویند در گذشته، این سنگ نبشته ها و همین طور درب کلیسا با سنگ های قیمتی تزئین شده بوده، اما امروزه از آن ها خبری نیست و خیلی وقت است که این سنگ های قیمتی ناپدید شده اند، داخل این کلیسا نیز تعدادی نقاشی دیواری وجود دارد که دیدن آن ها نیز معمولا برای توریستان جالب است.

 

سر در کلیسای جزیره آختامار وان

نمایشگاه عکاسی کلیسا

در داخل این کلیسا یک بخش مخصوص مربوط به عکس‌هایی بسیار زیبا وجود دارد که توسط یک عکاس بسیار ماهر و باتجربه به نام عزت کریبار (İzzet Keribar) گرفته شده است. این عکس‌های زیبا از نقاشی‌ها و طرح‌های روی دیوار و بناهای کلیسای صلیب مقدس به تصویر کشیده شده است که هنگام تماشا کردن آن‌ها پی خواهید برد که این عکاس ۸۴ ساله چقدر زاویه دید متفاوت و زیبایی به جهان پیرامونش داشته است.حتم داریم بعد از تماشای تصاویر بسیار هنرمندانه این عکاس مجددا با دقت بیشتری فضای اطراف کلیسا و نقاط مختلف آن را بررسی خواهید کرد و شاید هم وسوسه شوید که به سبک عزت کریبار با دوربین خودتان از کلیسای صلیب مقدس عکاسی کنید.

 

نمای داخلی کلیسای صلیب سرخ وان

عینک واقعیت مجازی

در بخش دیگر این کلیسا یک عینک واقعیت مجازی شما را به یک سیر هیجان‌انگیز در پیرامون دریاچه و کلیسا و جزیره آختامار وان خواهد برد. توسط این عینک قادر خواهید بود نمای بسیار زیبایی که از زوایای مختلف دریاچه،جزیره آختامار وان و همچنین کلیسا گرفته شده است را تماشا کرده و از دیدن آن نهایت لذت را ببرید. در بیشتر موارد بنا به دلایل مختلفی ممکن است متوجه بسیاری از جزئیات دنیای اطرافمان نشویم و اگر کسی بتواند از زاویه دید کاملا متفاوت‌تری جهان پیرامونمان را به ما نشان بدهد بدون شک هم شگفت‌زده خواهیم شد و هم سعی خواهیم کرد با دقت بیشتری به جزیئات جهان اطرافمان نگاه کنیم. 

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار داده باشیم همچنین می توانید برای کسب اطلاعات درباره دیگر جاذبه های وان مقاله موزه وان را نیز مطالعه کنید.

جزیره آختامار وان

تلگرام-شرکت

موزه وان

ارسال شده توسط: لارک360/ 33 ۲

موزه وان یکی از جاذبه های گردشگری و به شدت تاریخی شهر وان می باشد

موزه وان یکی از زیبا ترین و غنی ترین جاذبه های گردشگری موجود در این شهر می باشد 

موزه وان مکان جالبی برای علاقمندان به اشیا و اسناد تاریخی می باشد، چرا که قدمت برخی از آثار موجود در موزه وان به ماقبل تاریخ باز می گردد. این موزه دارای دو سالن اصلی می باشد که در آن ها انواع آثار تاریخی به نمایش گذاشته شده اند. در این موزه آثاری نظیر سنگ قبر های مربوط به ادوار آق قویونلو و قره قویونلو، ابزار ابسیدین،ابزار استخوانی و غیره نگهداری می شود، اغلب آثار موجود در این موزه به هنگام کاوش هایی که در تپه های کیزدامی و تیلکی انجام شد، کشف شده اند. همچنین خوب است بدانید بسیاری از اشیاء باستانی موزه وان متغلق به اوراتو ها می باشد. به طور کلی در موزه وان بیش از 33 هزار شیء باستانی وجود دارد که شامل انواع سکه ها،انواع لوح ها، انواع مهر ها و نسخه های خطی اسناد تاریخی می باشند. گردشگران تور وان در هنگام بازدید از این موزه می توانند تا حد زیادی با فرهنگ مردم باستان این منطقه آشنا شوند به همین جهت بازدید از این موزه را به تمامی گردشگران تور وان توصیه می کنیم. آثار باستانی موجود در این مجموعه همگی بیانگر هنر و مهارت مردم باستان می باشند و گردشگران تور وان می توانند از انواع وسایل سنگی و آهنی دست ساز موجود در این مجموعه بازدید کنند. پیش تر اشاره کردیم که در این مجموعه سنگ قبر هایی نگهداری می شود،جالب است بدانید این سنگ قبر ها دارای اشکالی منحصر به فرد و عجیب نظیر قوچ و گوسفند دارد.

 

سالن موزه وان

موقعیت موزه وان

درباره موزه وان 

اولین قدم ها برای ساخت یک موزه در استان وان در سال 1932 همزمان با کشف لوح هایی خط میخی که تاریخ فرهنگی طولانی و بسیار غنی وان را در بر می گرفتند، برداشته شد. البته احساس نیاز برای مکانی مناسب جهت نگهداری از سنگ قبره های متعلق به آق قویونلو (Akkoyunlu) و قره قویونلو (Karakoyunlu) در شکل گیری این موزه بی تاثیر نبود. موزه ای که در ابتدا به عنوان یک انبار ساخته شد اما بعدها به دلیل پیشرفت و افزایش اقلام ارزشمند در آن در سال 1945 به دفتر موزه و در سال 1972 به مقام مدیریت موزه ها ارتقا یافت،پیشرفتی که با عوض شدن ساختمان آن همراه بود، موزه وان امروزه بیشتر اهمیت و ارزشش را مدیون مجموعه ای غنی از اقلام اوراتوهاست، مجموعه ای بزرگ که در سال های هزاره اول توسط تمدنی برتر در آناتولی شرقی جمع آوری شد، موزه وان دارای دو سالن می باشد، سالن هایی بی نظیر که آیتم های باستان شناسی و قوم نگاری را به نمایش می گذارند. در سالن باستان شناسی اقلامی نظر ابزار ابسیدین و ابزار استخوانی مکشوفه در طی کاوش های مناطق کیزدامی (Kızdamı)، تیلکی تپه (Tilki Tepe) و سرامیک های متعلق به هزاره سوم و نمونه هایی از سرامیک های طراحی و نقاشی شده مربوط به هزاره دوم یافت می شود. بسیاری از اقلام متعلق به اوایل عصر آهن و نمونه های بی نظیر دوران اوراتوها در گورستان ارنیس (Ernis Necropolis) و توپراق قلعه در شهر وان و همچنین از چاوش تپه در منطقه گورپینار کشف شده اند. مناطقی که همگی جزو سکونت گاه های بشری مهم دوران اوراتوها به شمار می رفتند. اقلامی که می توان از آنها به عنوان شاهدی بر تبحر مردم آن زمان در کار سنگ، استخوان و فلز تراشی نام برد. در سالن قوم نگاری آن گلیم های حکاری (Hakkari kilims)، کمربندهای نقره ای سبک وانی، زیورآلات سر، جعبه های تنباکو و همچنین نسخه های خطی و سکه هایی مربوط به دوران مختلف نگهداری می شود. از دیگر بخش های موزه وان می توان به بخش شرقی آن اشاره کرد،بخشی بسیار محبوب در میان بازدیدکنندگان که زیاد مورد توجه آنها قرار می گیرد. در باغ موزه وان ویکتوری استلا (victory stellae) همراه با چهار بخش امدادی خدای اوراتوها نیز به چشم می خورد. سنگ قبرهایی با ظاهر شبیه به قوچ و گوسفند و متعلق به دوران آق قویونلو و قره قویونلو و سنگ قبرهایی مربوط به دوران سلجوقیان نیز در باغ این موزه نمایش داده می شود. به طور کلی موزه وان 33749 اقلام و آیتم را در دل خود جای داده که از بین آنها 14568 عدد متعلق به بخش باستان شناسی و 920 عدد متعلق به قوم نگاری است. از دیگر آیتم های موزه وان می توان به 17806 سکه، 3 لوح، 338 مهر و 114 نسخ خطی اشاره کرد.

 

نمایی از موزه وان

اشیاء درون موزه وان

در موزه وان می توانید اشیای باستانی مربوط به دوران اوراتور و عثمانی را ببینید. اشیای باستانی اوراتور در واقع نماینده تمدن آناتولی شرقی است. برای افرادی که به آثار، اشیا و اسناد تاریخی علاقه مند هستند، بازدید از موزه وان می تواند جالب و به یاد ماندنی باشد،با توجه به اینکه مدت زمان بازدید از موزه وان بیش از یک ساعت به طول نمی انجامد، توصیه می شود در سفر به وان حتما از این موزه نیز دیدن کنید.

 

اشیاء درون موزه وان

سالن های موزه وان ترکیه

موزه وان دارای دو سالن است که باستان شناسی و قوم شناسی دوران اوراتور و عثمانی را به نمایش گذاشته است و به طور کلی اشیایی که در این مجموعه دیده می شود مربوط به ابتدای عصر آهن است. در سالن باستان شناسی، ابزار ابسیدین و ابزار استخوانی که در حین حفاری ها در شهرک های پیشاورانه Kızdamı وTilki Tepe یافت شده است، به نمایش گذاشته شده، همچنین نمونه هایی از سرامیک متعلق به فرهنگ هزاره سوم و سرامیک های تزئین شده از هزاره دوم در این سالن دیده می شود. در سالن قوم شناسی موزه وان می توان زیور آلات، جعبه های تنباکو، گردنبند و سکه هایی از دوره های مختلف را دید. سنگ قبرهایی به شکل گوسفند و قوچ مربوط به دوران آق قویونلو و قرا قویونلو در بخش شرقی موزه وان و در باغ به نمایش گذاشته شده است. همچنین در این قسمت مجسمه ای از پیروزی اوراتور و خدای اورارتور در موزه وان دیده می شود. 33749 قطعه در مجموع با 14568 آثار باستان شناسی که در سالن باستان شناسی قرار داده شده است. 920 قطعه یا آثار موزه وان مربوط به قوم شناسی است که در سالن قوم شناسی قرار داده شده که شامل 17806 سکه، 3 عدد لوح، 338 مهر و موم و 114 نسخه خطی می باشد.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات خوبی را به شما انتقال داده باشیم و همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جاذبه های شهر وان می توانید مقاله جزیره آختامار وان را نیز مطالعه کنید. 

موزه وان

تلگرام-شرکت

قلعه کاووس تپه وان

ارسال شده توسط: لارک360/ 22 ۱

قلعه کاووس تپه وان یکی از جاذبه های گردشگری بسیار تاریخی وان می باشد که دیدن آن را توصیه می کنیم

قلعه کاووس تپه وان و اطلاعاتی درباره این جاذیه گردشگری وان که قبل از سفر بد نیست بخوانید

در دوران حکومت اورارتو به دلیل کنترل بیشتر بر منطقه و با اهداف نظامی و محافظت از شهرها، دژها و قلعه‌های زیادی در ترکیه ساخته می‌شد که قلعه کاووس تپه وان یکی از آنها‌می باشد. قلعه کاووس تپه وان که امروزه تنها بخش‌هایی از آن باقی مانده است،به عنوان یکی از معروف‌ترین جاذبه های توریستی وان مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد. قلعه کاووس تپه وان در ناحیه Gürpınar وان در شرق ترکیه قرار دارد. این قلعه باستانی در زمان حکومت اورارتو در قرن هشت پیش از میلاد به عنوان دژ استفاده می‌شد. نام دیگر این دژ Sardurihinilli است و جالب است بدانید به باور بسیاری از ارامنه، این دژ توسط هایک (Hayk) بنیان‌گذار افسانه‌ای کشور ارمنستان، در محلی نزدیک به محل قتل پادشاه بابل ساخته شده است.

 

کاووس تپه

موقعیت قلعه کاووس تپه وان

درباره قلعه کاووس وان

سنگ‌های برش خورده جنس بدنه اصلی قلعه کاووس تپه وان را تشکیل می‌دهند و قلعه به دو قسمت قلعه بالایی و قلعه پایینی، تقسیم می‌شود. در بخش پایینی کارگاه‌ها و انبارهایی برای نگهداری غلات و مواد غذایی بود و در قسمت بالایی، معبدی طراحی شده بود. از دیگر قسمت‌های قلعه کاووس تپه وان می‌توان به برج پادشاه، آشپزخانه، محل جلوس پادشاه، سرویس بهداشتی، اتاق مخصوص زنان و سالن‌های به هم مرتبط اشاره کرد که امروز بقایایی از آن‌ها در قلعه به چشم می‌خورد. قلعه کاووس تپه وان در طول تاریخ و حوادث متعدد آسیب‌های زیادی را شاهد بوده است،این قلعه در قرن هفتم پیش از میلاد توسط سکاها تخریب گردید و در آن آثاری از اشغال توسط حکومت‌های قرون وسطایی وچود دارد. این قلعه بین سال‌های 1961 و 1986 توسط فردی به نام عفیف ارزن (Afif Erzen) کشف شده است. قلعه کاووس تپه وان چشم‌انداز وسیعی رو به دشت Gürpınar دارد و پیشنهاد می‌کنیم در کنار بازدید از قسمت‌های مختلف قلعه، از چشم‌انداز تماشایی دشت‌های اطراف نیز لذت ببرید.

 

نمایی از کاووس تپه

جاذبه های گردشگری وان نزدیک قلعه کاووس

از دیگر نقاط دیدنی وان در نزدیکی قلعه کاووس تپه می‌توان به دریاچه وان، قلعه وان،دژ هوساپ اشاره کرد که بازدید از آن‌ها می‌تواند سفرتان را تکمیل کند. جاهای دیدنی شهر وان تنها محدود به جاذبه های تاریخی نمی‌شود. این شهر با داشتن طبیعت منحصر به فرد و آب و هوایی مطبوع، علاوه بر تاریخ دوستان،بسیاری از ماجراجویان و عاشقان طبیعت را نیز در فصول مختلف سال به سوی خود می‌کشاند. همچنین این شهر مراکز خرید لوکس و بزرگی دارد که برای خرید بسیار مناسب‌اند. اگر قصد سفر به وان و بازدید از محبوب‌ترین جاذبه های ترکیه را دارید، پیشنهاد می‌کنیم با خرید تور وان و یا تور ترکیه شال و کلاه سفر همراه شوید تا در کنار هم سفری به این کشور زیبا داشته باشیم و با تاریخ و فرهنگ مردم آن بیشتر آشنا شویم.

از این که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید بسیار ممنونیم همچنین می توانید مقاله موزه وان را نیز مطالعه کنید تا بیشتر درباره منطقه وان اطلاعات داشته باشید.

قلعه کاووس تپه وان

تلگرام-شرکت

خانه گربه ها در وان

ارسال شده توسط: لارک360/ 24 ۰

خانه گربه ها در وان یکی از جاذبه های گردشگری و به شدت زیبای وان ترکیه می باشد

خانه گربه ها در وان یکی از جاذبه های گردشگری وان و بسیار مهیج است

توریست های زیادی که به دیدن این شهر می روند در صورتی که بازدید از گربه های شهر برایشان بتواند جذاب باشد تمایل به بازدید از این گربه ها را دارند و می خواهند آن ها را لمس و یا با آن ها بازی کنند که البته با همه ی گربه های موجود در خیابان نمی توان این کار ها را انجام داد زیرا ممکن است دارای مریضی باشند و این مریضی را به انسان منتقل کنند. به همین سبب شهرداری ترکیه و شهر وان مکان هایی را برای نگهداری این گربه ها تحت عنوان خانه گربه ها در وان درست کرده و این گربه های زیبا را در آن جا نگهداری می شوند و پرورش داده  می شوند. البته یک سری صحبت های اغراق آمیز نیز در رابطه با گربه های شهر وان شنیده می شود مانند اینکه این گربه ها از نژادی هستند که سوار کشتی نوح شده بودند و یا اینکه از آب فراری نیستند. گربه های وان در حقیقت توانستند شهر وان ترکیه را به شهرتی جهانی برسانند و باعث شوند که همه دنیا این شهر زیبا را به سبب وجود گربه های زیبا و سفیدش بشناسند. در سال 1999، مسئولان دولت ترکیه دریافتند که گربه وان رو به انقراض هستند و فقط 90 گربه از این نژاد باقی مانده است، این اتفاق بهانه ای شد برای راه اندازی این مرکز؛ خانه گربه ها در وان امروزه به یکی جاذبه های گردشگری وان ترکیه تبدیل شده و گردشگران علاقه مند می توانند از آن دیدن کنند. حتی اگر با تور وان سفر کردید می توانید شخصاً به این مجموعه رفته و از آنجا دیدن نمایید. در خانه گربه ها در وان، یک مرکز تحقیقاتی وجود دارد که در آنجا به منظور حفاظت از نسل نزولی گربه وان مطالعات علمی انجام می شود، علاوه بر آن، روش های علمی برای حل مشکلات ژنتیکی و سلامتی آن ها و همچنین و ارتقا و کمک به ارزش اجتماعی و اقتصادی این حیوانات صورت می گیرد. ساختمان خانه گربه ها در وان در داخل محوطه باز دانشگاه (دانشگاه یوزینجی ایل) و در نزدیکی دریاچه وان ساخته شده است و محیط زیبایی دارد.

 

گربه های دو قلو وان

موقعیت خانه گربه ها در وان

درباره گربه های وان در ترکیه

گربه وان گونه خاصی از گربه هاست که تنها در آب و هوای وان ترکیه قادر به زندگی کردن است. ظاهر سفید و چشمان دو رنگ، از مهمترین و شاخص ترین ویژگی گربه های وان ترکیه محسوب می شود؛ یکی از چشم های این گربه ها به رنگ فیروزه ای و چشم دیگر کهربایی رنگ است. با این حال، گربه های با رنگ چشم یکسان هم در آنجا وجود دارند. البته رنگ چشم آن ها در مراحل نوزادی خاکستری است و به مرور زمان و پس از حدود 25 روز،رنگ چشم ها تغییر می کند تا اینکه 40 روز پس از تولد، رنگ چشم گربه ها ثابت می ماند. موهای ابریشمی سفید رنگ این گربه ها آن را زیباتر و دوست داشتنی تر کرده است؛ موی آن ها در فصل زمستان بیشتر می شود. علاوه بر رنگ سفید خالص، برخی از آن ها دو رنگ یا ابلق و برخی نیز خاکستری رنگ با حاشیه ای از نوارهای تیره هستند. از دیگر ویژگی های جالب و منحصر به فرد آن ها این است علاوه بر غذای مخصوص گربه ها، آن ها هندوانه و خربزه هم می خورند؛ همچنین آب و شنا کردن در آب را دوست دارند. تمیز کردن گربه ترک وان نسبت به گربه های دیگر، به دقت بیشتری نیاز دارد اما به طور کلی نگهداری از آن ها آسان است. گربه های وان وفادار و باهوش هستند؛ آن ها مدام در حال تحرک و شیطنت هستند و آنقدر بالا و پایین می پرند تا اگر حتی علاقه چندانی به آن ها ندارید، خودشان را در دلتان جا کنند آن ها قادرند همراه انسان زندگی کنند و آسیبی به دیگر حیوانات اهلی (مثل مرغ) نمی رسانند. طول عمر گربه های وان به 13 سال یا کمی بیشتر می رسد. وزن گربه های ماده 7 تا 12 پوند و وزن گربه های نر 10 تا 20 پوند است.

 

سالن خانه گربه ها در وان

قیمت گربه ها در خانه گربه ها در وان

قیمت متوسط بچه گربه ها در خانه گربه ها در وان بسته به رنگ و سن شان متغیر بوده و به طور متوسط بین $400 تا $800 است. شما می توانید یکی از آن را خریداری کنید و در خانه نگه دارید. گربه وان می تواند 13 سال یا بیشتر با شما زندگی کنند. اگر قصد داشتید در فصل حراج در وان به این شهر بروید و اگر جزء آن دسته از مسافرانی هستید که به گربه ها علاقه مندند، در سفر خود حتماً سری به خانه گربه ها در وان بزنید. علاوه بر خانه گربه ها در وان حمایتی که در وان ترکیه وجود دارد، در شهر پوکت تایلند نیز بنیادی به نام سویی داگ فاندیشن وجود دارد که با هدف حمایت از سگ و گربه ها راه اندازی شده است. در این بنیاد، ساخت خانه برای گربه های خیابانی و همچنین سگ های خیابانی صورت می گیرد.

 

گربه ای زیبا در وان

 

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مناطق توریستی وان مقاله دریاچه وان ترکیه را نیز مطالعه کنید.

خانه گربه ها در وان

تلگرام-شرکت