05

اردیبهشت
1401

مسجد سلیمانیه استانبول

ارسال شده توسط: لارک360/ 22 ۰

مسجد سلیمانیه استانبول

021-86025804 ☎️
021-86028757 ☎️
021-88475583 ☎️
021-88473946 ☎️

آژانس همسفر ماه و ستاره

مسجد سلیمانیه استانبول یکی از معروفترین مکان های دیدنی استانبول و جاذبه های گردشگری استانبول می باشد که در سال های ۱۵۵۰ تا ۱۵۵۷ و به دستور سلطان سلیمان اول (پادشاه عثمانی)، احداث گردید. چنانچه میخواهید از مسجد سلیمانیه استانبول بیشتر بدانید، با ما در ارتباط باشید.

مسجد سلیمانیه در یکی از هفت تپه مرتفع استانبول مشرف به شاخ طلایی واقع شده است و یکی از اصلی ترین نمادهای شهر استانبول است. مسجد سلیمانیه علیرغم اینکه بزرگتر از مساجد عثمانی نیست اما یکی از مجلل ترین و زیباترین مساجد استانبول به حساب می آید. نکته قابل توجهی که در مورد این مسجد وجود دارد این است که بسیاری از ساختمان های اصلی آن به همان صورت باقی مانده اند و برای استفاده مجدد، مشکلی ندارند. طبق رسم آن زمان، مسجد سلیمانیه استانبول دارای ساختمان‌های جانبی دیگری نظیر مدرسه، کتابخانه، حمام، آشپزخانه، کاروانسرا و بیمارستان می باشد.

 1- ساختمان اصلی مسجد

Suleymaniye Mosque 01

مسجد سلیمانیه که به آن شاهکار باشکوه هم می گویند به دستور سلطان سلیمان اول ساخته شد. این مسجد، چهارمین مسجد سلطنتی است که در استانبول ساخته شده است. مسجد سلیمانیه و ساختمان های اطرافش توسط معماری به نام خواجه معمار سنان، یکی از معروف ترین و با استعداد ترین مهندس معمار آن دوره، بین سال های 1550 و 1557 ساخته شده است. این مسجد از طرح و نقشه جالبی برخوردار می باشد و از باغ ها و حیاط پیشین سه طرفه با فواره وضو با گنبد مرکزی، تشکیل شده است. مسجد، چهار مناره و 10 بالکن زیبا دارد که بیانگر این نکته است که سلطان سلیمان، سلطان چهارم امپراطوری عثمانی بود که حاکم شهر استانبول و دهمین سلطانی بود که بعد از تاسیس امپراطوری عثمانی به سلطنت رسید. ارتفاع گنبد مسجد سلیمانیه استانبول ۵۳ متر و قطر گنبد آن ۲۷.۵ متر می باشد. در باغ پشت مسجد، تراسی وجود دارد که مناظری دوست داشتنی از شاخ طلایی و تنگه بسفر را به نمایش می گذارد؛ این باغ برای حفظ دیوار تراس ساخته شده و دور تا دور آن با یک مدرسه مقدماتی 5 طبقه محصور شده است.

Suleymaniye Mosque 03

داخل ساختمان مسجد نیز بسیار باشکوه و نفس گیر است. معمار سینان چهار حائل را داخل دیوار ساختمان گنجانده است که نتیجه این کار رسیدن به روشنایی فوق العاده ای می باشد که به شدت یادآور ایا صوفیه معروف می باشد، مخصوصا گنبد آن که به بزرگی گنبد و تاج های قصر های سلطنتی دوره بیزانس است. محراب مسجد با کاشی های زیبای ایزنیک پوشانده شده است؛ دیگر تزئینات داخلی آن شامل پشت پنجره ای های منبت کاری شده، پنجره هایی با شیشه های رنگی بسیار زیبا، فرش های رنگارنگ و لوحه هایی با خطاطی های بی نظیر می باشد.

 2- مجتمع Kȕlliye

Suleymaniye Mosque 04

سلطان سلیمان دستور داد که مسجد او باید همه خدمات عمومی نظیر آشپزخانه، مدرسه، حمام، بیمارستان (دارالشفا) و غیره را داشته باشد. در حال حاضر در عمارت موجود در مسجد سلیمانیه با باغ های زیبایش، کافه دارالضیافه قرار دارد که یک مکان دوست داشتنی برای تفریح و استراحت می باشد. در سمت راست مسجد (شمال) نیز tabhane (اقامتگاهی برای دراویش در حال سفر) وجود دارد که اخیرا بازسازی شد و در سمت چپ (جنوب) لاله باغچه (Lale Bahϛesi) قرار گرفته که یک باغ چای معروف واقع در حیاط فرو رفته در آب می باشد.

ورودی اصلی مسجد از خیابان پروفسور سیدیک سامی اونار می باشد که قبلا به آن “تریاکی” (بازار معتادها) می گفتند. ساختمان های موجود در اینجا زمانی سه مدرسه و مدرسه ابتدایی بودند؛ آنها در حال حاضر کتابخانه سلیمانیه و ردیفی از رستورانهایی هستند که قبلا قهوه خانه بودند و تریاک می فروختند (به همین دلیل نام سابق این خیابان تریاکی بود). در گوشه ای از خیابان پرفسور سیدیک سامی، “اونار بیمارستان” یا شفاخانه ای قدیمی وجود دارد که در حال حاضر تحت بازسازی می باشد.

3- مقبره ها

Suleymaniye Mosque 03

در سمت راست (جنوب شرقی) ورودی اصلی، قبرستان قرار دارد که در آن مقبره های هشت گوشه سلطان سلیمان و همسرش هاسکی خرم سلطان قرار دارند. کاشی کاری های اطراف ورودی هر دو مقبره فوق العاده هستند. قطعه ها و تابلو های مینا کاری و منبت کاری شده مقبره سلطان سلیمان هم بسیار زیبا و دوست داشتنی هستند.

4- نقاط اطراف

Suleymaniye Mosque 02

خیابان های اطراف مسجد سلیمانیه، محل قرار گرفتن وسیع ترین خانه های چوبی در شبه جزیره تاریخی می باشند که تعداد زیادی از آنها به تازگی به عنوان بخشی از پروژه بازسازی شهر، بازسازی شده اند. برای دیدن برخی از آنها مستقیم به سمت خیابان Felva Yokusu (واقع در بین tabhane و مقبره سینان) بروید و سپس به سمت راست برگردید تا به خیابان نامحرم و خیابان آیرانچی برسید. یکی از بی شمار خانه های دوره عثمانی اینجا، زمانی محل سکونت معمار سینان بود که حالا به کافه تبدیل شده است.

اگر از خیابان پرفسور سیدیک سامی اونار به سمت جنوب غربی بروید به خیابان آشیخ الدین حمامی می رسید که در وسط سوغات سراها پنهان شده است. اگر این خیابان را دنبال کنید، می توانید از طرف خیابان کایسرلی (Kayserili) احمد پاشا به منطقه ملا خسرو می رسید که به آرامی به عنوان قسمتی از پروژه بازسازی شهری منطقه سلیمانیه در حال بازسازی می باشد. خیابان احمد پاشا کایسریلی محلیست که در آن تعدادی از خانه های چوبی زیبا در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، ساخته شده اند.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید