10

بهمن
1400

کاخ دلمه باغچه استانبول

ارسال شده توسط: لارک360/ 28 ۰

کاخ دلمه باغچه استانبول

021-86025804 ☎️
021-86028757 ☎️
021-88475583 ☎️
021-88473946 ☎️

آژانس همسفر ماه و ستاره

کاخ دلمه باغچه یا دلما باغچه (Dolmabahçe Saray) یکی از مجلل ترین جاذبه های گردشگری استانبول می باشد که در قسمت اروپایی تنگه بسفر استانبول واقع شده‌ است. قصر دلمه باغچه استانبول مکانی بسیار مجلل می باشد که ترکیبی از دکوراسیون اروپایی و معماری زمان امپراتوری عثمانی در قرن 19 را نشان می دهد. چنانچه می خواهید از کاخ دلمه باغچه استانبول بیشتر بدانید، با ما همراه باشید.

Istanbul Dolmabahçe Saray 01

قصر دلمه باغچه از جمله آثار تاریخی و جاذبه های استانبول می باشد که از معماری منحصر بفرد و زیبایی فوق العاده ای برخوردار است. معماری دلمه باغچه جزو آن دسته از معماری هایی است که همیشه شیک و مد روز اند. بازدیدکنندگانی که مشتاق دیدن این قصر با شکوه اند بیشتر برای دیدن مراسم و جشن های سلیمیک، حرم و منزل ولیعهد به اینجا می آیند. عمارت ولیعهد در حال حاضر به موزه ملی نقاشی های قصر تبدیل شده است. مطمنا این ایده سلطان عبدالمجید اول بود که محل سکونت سلاطین عثمانی را از قصر توپکاپی به مکان جدید و با شکوه دلمه باغچه در کرانه های تنگه بسفر انتقال دهد. مکانی که او آنرا دلما باغچه ( پر از باغ و باغچه ) نامگذاری کرد، همان جاییست که سلطان های قبل از او یعنی سلطان احمد اول و سلطان عثمان دوم آن را به یک پارک سلطنتی ساحلی با عمارت های چوبی مخصوص تفریح و خوشگذرانی تبدیل کرده بودند.

Istanbul Dolmabahçe Saray 04

ساخت کاخ دلمه باغچه استانبول (به دستور سلطان عبدالمجید اول) به متراژ 45 هزار متر مربع و در زمینی با مساحت 110 هزار متر مربع در سال 1854 پایان یافت و سلطان و خانواده اش دو سال بعد به اینجا نقل مکان کردند. کاخ دلمه باغچه استانبول دارای سه بخش اصلی می باشد که عبارتند از: طبقه یا بخش مستخدمین، طبقه یا بخش کارمندان و منشی ها و طبقه یا بخش شاهنشاهی.

سلطان عبدالمجید به همراهی معماران سلطنتی نیکوگوس (Nikogos) و گارابد بالیان (Garabed Balyan)  یک قصر به سبک عثمانی – اروپایی را ساختند که هر بیننده ای را تحت تاثیر قرار می دهد. معماری قصر های قدیمی و سنتی عثمانی در اینجا فراموش شده است. در قصر دلمه باغچه هیچ نوع عمارت کلاه فرنگی وجود ندارد و قصر به جای هر چیز دیگر از منظره ای عالی برخوردار است. سلطان عبدالمجید، طراح اپرای پاریس را برای طراحی تزیینات داخلی قصر به اینجا آورد.  پروژه عظیم قصر دلما باغچه برای اینکه تبدیل به قصری شود که مایه تحسین و شگفتی همگان شود به سرعت باعث ورشکستگی امپراتوری و به نشانه پایان سلسله عثمانی تبدیل شد. آتاتورک در سال های اول پس از تشکیل حکومت جمهوری از دلما باغچه به عنوان مقر خود در استانبول استفاده می کرد، او همچنین در دهم نوامبر سال 1938 در دلما باغچه از دنیا رفت.

Istanbul Dolmabahçe Saray 05

ورودی مخصوص توریست های قصر دلمه باغچه دروازه با شکوه سلطنتی است که یک برج ساعت با شکوه دقیقا در داخل آن قرار دارد. معمار سارکیس بالیان، برج ساعت را بین سال های 1890 تا 1895 برای سلطان عبدالحمید دوم ( 1909- 1876) طراحی کرد. یک کافه با قیمت های مناسب در نزدیکی قصر وجود دارد که از آنجا می توانید مناظر عالی از تنگه ی بسفر را ببینید. دلمه باغچه با باغ های زیبایش به سه قسمت تقسیم می شود:  سلیملیک Selamlik، حرم و قسمت ولیعهد. ورود به قصر اجبارا به صورت گروهی و به همراه تور امکان پذیر است (هر گروه باید حدود 50 نفر باشند) و بازدید  روی قسمت سلیمیک قصر متمرکز است، ولی قسمت هایی از حرم را هم می توانید ببینید. البته از موزه ملی نقاشی های قصر  به صورت انفرادی هم می توانید دیدن کنید. در فصل های پر بازدید تورهایی به زبان انگلیسی هم برگزار می شود که هر 10 دقیقه یک بار وارد قصر می شوند. در طول فصل های کم بازدید و خلوت این زمان به هر 25 دقیقه تغییر می کند.

Istanbul Dolmabahçe Saray 02

توجه داشته باشید که تعداد بازدید کنندگان از قصر هر روز نباید از سقف 3000 نفر بیشتر شود که در آخر هفته ها اغلب تعداد بازدیدکنندگان به این تعداد هم می رسد. پس بهتر است وسط هفته از این قصر دیدن کنید. اگر قبل از ساعت 3 بعد از ظهر (تابستان) یا 2 بعد از ظهر (زمستان) به قصر رسیدید، باید یک بلیط ترکیبی (پیوسته) برای تور حرم و سلیملیک بخرید، بعد از این ساعت ها تنها می توانید بلیط یک تور را تهیه کنید. توصیه می شود که بلیط قسمت سلیملیک را بخاطر چلچراغ های عظیم و پلکان کریستالی اش برای بازدید انتخاب کنید که توسط باکان ( باکارا ) ساخته شده است. 

آدرس کاخ دلمه باغچه استانبول: بشیکتاش، خیابان دلمه باغچه.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید